Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

11 typov romantických vzťahov

17.november 2021
11 typov romantických vzťahov

Existuje mnoho rôznych typov vzťahov. Vzťahy nevyzerajú rovnako, ale niekedy nám ich škatuľkovanie môže pomôcť porozumieť v akom druhu vzťahu sa nachádzame práve my sami. Či už ste v oddanom, exkluzívnom vzťahu alebo ste priatelia s výhodami a smiete sa stýkať aj s inými ľuďmi. Alebo je váš vzťah možno nezdraví a mal by skončiť. Rovnako ako existujú rôzne typy párov, existujú rôzne typy vzťahov medzi nimi.

Základné typy vzťahov

Existujú štyri základné typy vzťahov: rodinné vzťahy, priateľstvo, známosti a romantické vzťahy. Potom existuje aj niekoľko podkategórií v rámci týchto hlavných štyroch, vrátane profesijných/pracovných vzťahov, vzťahov učiteľ/študent, vzťahov komunity alebo skupiny, vzťahov na mieste (susedia, spolubývajúci a vzťahy prenajímateľ/nájomník), nepriatelia/súperi a vzťahy k sebe. Typ vášho romantického vzťahu závisí na mnohých okolnostiach - na ľuďoch v ňom, vašich doterajších skúsenostiach, vašich vlastnostiach atď.

Prečítajte si nižšie uvedený zoznam typov vzťahov a zistite, do akého druhu patríte.

11 rôznych typov romantických vzťahov

Nezávislé vzťahy

Byť nezávislý pre vás nie je zlé. Byť vo vážnom vzťahu si však vyžaduje kompromisy a obete. Nezávislosť nie je kvalita, ktorou sa chcete pochváliť. Iste, vy a váš partner musíte byť nezávislí do určitej miery, ktorá vám umožní fungovať bez seba, ale úplná nezávislosť vo vzťahu nie je nikdy dobré znamenie.

Spoluzávislé vzťahy

V spoluzávislom vzťahu sa zdá, že vy a váš partner bez seba nemôžete fungovať. Ako už bolo spomenuté, nezávislosť je vlastnosť, ktorú by mal mať každý. Neschopnosť držať sa ďalej od svojho partnera môže spôsobiť problémy v iných oblastiach vášho života, ako je váš spoločenský život a vaše vzťahy s priateľmi a rodinou.

Dominantné/submisívne vzťahy

Vzťah, kde ovládate svojho partnera alebo oni kontrolujú vás, je len dobrá vec v kontexte konsenzuálnych vzťahov v zmysle BDSM. Ale mimo spálni môže tento typ dynamiky naznačovať nedostatok nezávislosti, porozumenia a dôvery. A všetci vieme, že všetky tieto veci sú základom zdravého vzťahu.

Otvorené vzťahy

Vstup do modernej doby, otvorené vzťahy umožňujú vám a vášmu partnerovi vídať iných ľudí mimo vzťahu. Ak ste vy a váš partner súčasťou tohto druhu vzťahu, je pravdepodobné, že jeden alebo obaja z vás nie sú pripravení byť emocionálne zapojení do vzťahu.

Zmena vzťahov

Ide o pár, ktorý sa snaží prispôsobiť jeden druhému zmenou svojich rutín, záujmov, štýlu, koníčkov a dokonca aj priateľov. Jednoducho povedané, mení sa podľa svojho partnera. Na Zemi neexistujú dvaja rovnakí ľudia, a preto vzťahy vyžadujú kompromis a prijatie. Vzťah nie je miesto, kde by ste zmenili celú svoju osobnosť, len aby vás mal niekto rád.

Koľko poznáte druhov párov?

Toxické vzťahy

K toxickým vzťahom dochádza, keď sa pár priťahuje a dokonca sa miluje, ale neexistuje žiadny kompromis alebo porozumenie. Zdá sa, že máte rôzne názory a záujmy, ktoré vedú k rôznym hádkam a problémom, ale stále cítite pripútanosť k partnerovi.

Vzťahy "len zatiaľ"

Vzťah "len pre teraz" sa skladá z dvoch ľudí, ktorí nehľadajú nič vážne. Hľadajú zábavného a dočasného partnera, pravdepodobne aby sa uzdravili po skončení dlhodobého vzťahu alebo zlého rozchodu.

Najlepšie priateľské vzťahy

Ide o vzťah, v ktorom sa obaja dobre bavia a dopĺňajú, ale chýba im intimita. Sex je dôležitou súčasťou každého intímneho vzťahu a vzťah bez sexu je v určitej chvíli odsúdený ku koncu.

Sexuálne vzťahy

V porovnaní s predchádzajúcim typom sa sexuálny vzťah skladá z dvoch ľudí, ktorí zjavne hľadajú sex a nič hlbšie. Nie je tu miesto pre nejaké hlbšie spojenie. Sú skôr sexuálnymi partnermi ako dvoma členmi páru.

Vzťahy na diaľku

Každý pozná vzťahy na diaľku. Vo väčšine prípadov končí okamihom zúfalstva, pretože nie ste schopní vidieť a pravidelne komunikovať.

Skutočne kompatibilné vzťahy

Najlepší a najdokonalejší vzťah sme si nechali na koniec. Toto je dokonalý, zdravý vzťah založený na porozumení, dôvere a skutočnej láske. Skladá sa z dvoch ľudí, ktorí sú pripravení sa jeden pre druhého obetovať, milovať a rešpektovať sa. Tento druh vzťahu je to, čo všetci hľadáme. A našťastie to už našlo mnoho ľudí. Byť vo vzťahu nie je vždy ľahké a nie každý je na to pripravený tak, ako si myslí, že je. Než vstúpite do vzťahu akéhokoľvek typu, musíte najskôr spoznať seba a svojho potencionálneho partnera.

Ako zaistiť, aby vzťah vydržal

Vzťah nemôže prežiť sám o sebe. Je to viac ako sa vedieť zamilovať. Aby vzťahy vydržali, potrebujú starostlivosť a výchovu dvoch dospelých, ktorí sa navzájom dávajú spôsobom, ktorý vytvára vzájomne prospešné spojenie. Niektoré z najdôležitejších vecí v dlhodobých vzťahoch sú úprimnosť, empatia a komunikácia. Pary, ktoré preukazujú tieto črty, majú vysokú psychickú flexibilitu, čo je kľúčový faktor pre to, či vzťah vydrží alebo nie.

Ako to urobiť, aby vzťah vydržal navždy?

Ak si budete uvedomovať a budete praktizovať nasledujúce, pomôže vám to posilniť váš vzťah. Na podporu hlbokého a láskyplného vzťahu je potrebné:

Milá, stála a úprimná komunikácia

Bez rozprávania váš vzťah neprežije. Čím viac budete komunikovať, tým bližšie si budete. Dýchajte, nadviažte očný kontakt a uistite sa, že to, čo hovoríte, vždy vychádza priamo zo srdca. Nielen, že by ste sa mali naučiť oznamovať svoje pocity, ale rovnako dôležité je stať sa dobrým poslucháčom.

Rodina je rodina

Ochota pracovať cez problémy a nezhody

Hodiť uterák do ringu, keď zažívate vzťahové problémy, aj keď nevyjdete z dverí, nie je cesta ku šťastiu. Musíte čeliť nepohodliu, ktoré prichádza s rozdielnymi názormi a nápadmi, ktoré zraňujú vaše city.

Zmysel pre humor, trocha zábavy a trochu rozptýlenia od nástrah každodenného života

Rovnako ako my potrebujeme dýchať, aby sme prežili, vaša láska potrebuje k svojmu rozkvetu závan čerstvého vzduchu. Dať vášmu vzťahu to, čo potrebuje, aby prosperoval, je skutočne láskyplné gesto. Nemôžete tráviť všetok svoj voľný čas "prácou" na vašom vzťahu - nerobte si z toho koníček. Diskutujte o tom, čo radi robíte, kam by ste chceli ísť a ako sa obaja radi bavíte. Tak choďte do toho.

Zdieľanie životných lekcií s tým, koho milujete

Keď zistíte niečo o živote alebo urobíte krok, ktorý je pre váš vzťah zdravý, dajte vedieť svojmu partnerovi. Budete prekvapení pozitívnou odozvou.

Emocionálna podpora a komplimenty

Pokiaľ necítite, že vás váš partner má rád a rešpektuje, nebude to silné spojenie. Musíte sa navzájom pozdvihnúť a dať si navzájom najavo hĺbku vašej starostlivosti.

Láska, intimita, romantika a sex

To sú kamene láskyplného vzťahu. Byť skvelými spolubývajúcimi to jednoducho nerieši. Musí tam byť túžba byť spolu ako pár. Možno si myslíte, že iskra zmizla, ale existuje mnoho spôsobov, ako ju znova zapáliť. Jediné, čo musíte urobiť, je skúsiť to.

Zdieľanie cieľov a snov, ktoré rezonujú s vami oboma

Sme šťastnejší, keď pracujeme na dosiahnutí cieľa, ako keď sme ho dosiahli. Uistite sa, že sa vždy máte na čo tešiť a že to stíhate ako pár.

Súcit, prijatie a odpustenie

Tie vám ukážu cestu cez ťažké obdobie. Ak ste chvíľu spolu, prídu straty, výzvy a niektoré veci, ktoré jednoducho nemôžete napraviť.

Na vzťahu je potrebné pracovať

Spoločné prekonávanie búrok je veľkou súčasťou toho o čom vzťahy sú.

Vzájomná túžba vykročiť za hranice

Vyskúšané a pravdivé je dobré, ale nikdy nevyskúšané nemôže byť lepšie. Pary, ktoré spolu zdieľajú zážitky, ako sú jedinečné rande, si vytvoria silnejšie puto.

Vedieť priznať chyby a ospravedlniť sa za ne

Ak sa naučíte porozumieť chybám, ktoré vy alebo váš partner robíte, a necháte ich odísť, obráti sa váš život naruby a poskytne vám viac času na radosť. Vedieť ako sa ospravedlniť pomôže prekonať ťažké časy vo vašom vzťahu.

Zostaňte šťastní

Zamilovať sa je ľahké, ale zostať zamilovaný je oveľa ťažšie. Udržiavanie ohňa je niečo veľmi zvláštne. Vzťah nie je len sex, vášnivé bozky, objatie, dojemné vyznanie alebo dlhé večerné prechádzky pod hviezdami. Je to tiež každodenná práca každého partnera a neustále sebazdokonaľovanie toho, aby sme boli spolu. Niektorí ľudia hovoria, že by dali prednosť krátkemu romániku pred dlhodobým vzťahom. Pokiaľ ale svojho partnera skutočne milujete, určite budete chcieť vedieť, ako si s ním alebo s ňou udržať dlhodobý vzťah.

Ukážte svoju lásku

Nezabúdajte, že podobne ako v prípade priateľstva sa láska nevyjadruje slovami, ale činmi. Neznamená to, že by ste mali svojho milenca nasledovať všade ako starostlivý rodič. Jednoduchá podpora pri riešení všedných vecí môže byť skvelým znamením vašej lásky. Spýtajte sa svojho partnera, čo najviac potrebuje a nemôže to práve dosiahnuť. Potom premýšľajte o tom, ako ho môžete v tejto situácii podporiť. Ak je váš partner študent, pomôžte mu so štúdiom. Pokiaľ veľa pracuje, dohodnite sa na spoločnom voľnom čase.

Ak potrebuje navštíviť lekára, choďte spoločne na kliniku. Akákoľvek relevantná pomoc alebo podpora z vašej strany spôsobí, že sa váš partner bude cítiť milovaný, v bezpečí a šťastný, čo je kľúčové pre dlhodobý vzťah.

Udržujte flirt

Flirtovanie je jedným z hlavných hnacích motorov dlhodobých vzťahov. Rovnako ako kvetina nemôže kvitnúť a rásť bez vody a slnka, nemožno vybudovať pevný dlhodobý vzťah bez neustáleho flirtovania. Flirtovanie dodáva pozitívnu energiu a posilňuje vašu lásku.

Spoločný čas prioritou

Napriek tomu, že ste úplne zamestnaní prácou, starostlivosťou o deti alebo domácimi prácami, mali by ste si vždy nájsť čas navyše, ktorý môžete tráviť spoločne. Skúste teda aspoň raz za dva týždne stráviť deň alebo noc vonku.

Skúste sa zoznámiť online a vyrazte na rande v Slovenskej republikeVedecký zoznamovací dotazník je skvelý na zoznámenie, či ste z Prešova alebo napríklad z Nitry.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: