Svetlo vyžarované z vaších displejov vám môže spôsobiť závažnejšie zdravotné problémy. Mali by ste mať teda obavy? Je modré svetlo dôvodom, prečo máte po dlhšej dobe unavené oči a zhoršuje sa vám zrak?
Prečo je modré svetlo pred spaním zlé pre váš spánok? A ovplyvňuje modré svetlo z vášho mobilného telefónu váš spánok? V modernej technologickej dobe nie je neobvyklé, že sa po dlhom dni strávenom v práci alebo v škole vrátite domov a vynecháte čítanie e-knihy, rolovanie internetu alebo sledovanie televízie. Svetlo z naších prístrojov je obohatené o tzv. krátku vlnovú dĺžku, čo znamená, že má vyššiu koncentráciu modrého svetla než prirodzené svetlo. Modré svetlo ovplyvňuje hladinu indukujúce spánok viac ako akákoľvek iná vlnová dĺžka. Problém spočíva tak isto v tom, že ľudia spia omnoho menej než v minulosti. Modré svetlo večer narušuje mozgové prirodzené spánkové cykly, ktoré sú rozhodujúce pre optimálne funkcie tela.
Zmeny v spôsoboch spánku môžu posunúť prirodzené hodiny vášho tela. Posuny v týchto hodinách môžu mať zničujúce účinky na zdravie. Stresory, ktoré ovplyvňujú vaše prirodzené hodiny - cirkadiánne hodiny, môžu mať omnoho závažnejšie dôsledky, než sa kedy pôvodne predpokladalo. Účinky svetelných zariadení na cirkadiánnych hodinách presahujú večer až do nasledujúceho rána. Zlý spánok je spojený zo srdcovým ochorením, diabetom typu 2 a depresiou. Je to tak isto jeden z najsilnejších rizikových faktorov pre obezitu.
Vedecké štúdie označili modré svetlo ako obzvlášť agresívne pri spúšťaní nespavosti. Modré svetlo potlačuje produkciu melatoninu viac, než dvakrát tak dlho ako iné svetlovlnové dĺžky, a menia cirkadiánne rytmy. Interferencia s telovými dvadsaťštyri hodinovými dennými rytmami môže mať významný vplyv na zdravie, vytvára problémy s kardiovaskulárnym, metabolickým a imunitným systémom, rušivú náladu. Všetky štúdie porovnávali účinky modrého a červeného svetla, svetla s dlhšou vlnovou dĺžkou. Vedci zistili, že expozíciá červeného svetla behom istého dvojhodinového večerného času nezasahuje do spánku. Teplota tela sa znížila a sledovaný sa vyspal úplne normálne.
Krátke vlnové dĺžky, tzv. modré svetlo, majú väčší vplyv na fázový posun cirkadiánnych hodín a na potlačenie melatoninu. Účinky čítania na elektronických zariadeniach vydávajúce svetlo majú v porovnaní s čítaním tlačenej knihy omnoho horší dopad na vaše oči a na vaše zdravie. Ľudia, ktorí čítajú na svetelných zariadeniach, zaspávajú neskôr a sníva sa im menej snov. Týka sa ich aj vyššia bdelosť pred spaním, než u tých ľudí, ktorí čítajú tlačené knihy. Ľudia po ôsmich hodinách spánku, ktorí čítali na svetelných zariadeniach, boli behom dňa viac ospalí a prebúdzajú sa neskôr. Najskôr by sa dalo očakávať, že doma budú mať ľudia omnoho väčšiu motiváciu vypnúť svoje zariadenie a ísť do postele, lenže je to naopak, väčšinou ostávajú dlhšie hore a zažívajú ešte viac žiarenia a kratšieho spánku. Naše telá majú svoje vnútorné hodiny, ktoré sa nachádzajú v mozgu. Tieto hodiny regulujú váš cirkadiánny rytmus, dvadsaťštyri hodinový biologický cyklus, ktorý ovplyvňuje veľa vnútorných fukcií. A čo je najdôležitejšie, určuje, kedy je naše telo pripravené zostať hore a byť pruduktívne, a kedy sa cítime unavení a kedy chceme spať.
Zatiaľ čo je to nebezpečné pre zdravie a spánok v noci, modré svetlo môže byť užitočné počas dňa, a to najmä ráno a zavčas popoludní. Výskum ukazuje, že expozícia modrého svetla behom denných hodín môže byť prospešná niekoľkými spôsobmi.
Pri pacientoch s depresiou sa dokonca podarilo použiť modré prístroje po terapii svetlom a tak isto sa zistilo, že modré žiarovky v kancelárií môžu znížiť únavu, zlepšiť náladu, výkon a uspávanie pracovníka počas pracovnej doby. Ale aj keď je modré svetlo počas dňa mimoriadne prínosné, môže to byť úplná katastrofa, pokiaľ mu budete vystavení večer.
Filtre pre obrazovky a okuliare pre zablokovanie modrého svetla sú k tomu, aby sa znížilo nežiadúce žiarenie. Cielené a špeciálne žiarovky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako riadiť expozíciu svetla, je použitie LED žiaroviek, ktoré poskytujú konkrétny druh svetla, ktoré je najlepšie pre deň a noc. Energické úsporné žiarovky sa vyrábajú tak, aby bola navrhnutá tá najlepšia ochrana a minimalizovali sa negatívne účinky svetla s modrou vlnovou dĺžkou v noci. Není to iba technológia, ale tiež každodenné návyky, ktoré rozlišujú vašu svetelnú expozíciú, ktorá je zdravá a škodlivá. Modré svetlo zabraňuje poklesu telesnej teploty počas noci. Postupné znížovanie telesnej teploty je jedným z kľúčových krokov k tomu, aby sa telo uviedlo do spánku. Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako sa vyhnúť modrému svetlu večer, je používať žlté zafarbené okuliare. Také okuliare účinne blokujú všetko modré svetlo, takže váš mozog nedostáva signál, že by mal zostať hore. Samozrejme, že to nebolo študované vo veľkej, dlhodobej štúdií, ale vzhľadom k obrovskému významu spánku pre zdravie by nebolo prekvapujúce, keby tieto okuliare mohli pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam a viesť k dlhšiemu životu. Ak teda večer pozeráte dlhšiu dobu do elektornických zariadení, rozhliadnite sa po kvalitných okuliaroch, ktoré nezdravé modré svetlo blokujú.
Získajte dostatok svetla počas celého vášho dňa. Viac svetla počas dňa zvyšuje pozornosť a bdelosť, zlepšuje náladu a ďalšie životné funkcie, posilňuje cirkadiánne rytmy a môže vám pomôcť v noci lepšie spať. Snažte sa zachytiť aspoň desať alebo pätnácť minút slnečného svetla počas dňa. Je to pre vaše zdravie veľmi prospešné. Udržujte obrazovky a telefóny, predovšetkým večer, mimo vašej tváre. Jednou z vecí je odpočívať pred televízorom na chvíľu, ale niečo iné je, keď sa pozeráte veľmi zblízka do telefónu alebo tabletu. Stupeň a intenzita expozície svetla umelej a modrej vlnovej dĺžky, ovplyvňuje vaše zdravie, vašu pleť ale aj vaše oči. A keď už musíte do týchto zariadení po večeroch pozerať, nastavte si iba určitý a obmedzený časový limit. Problémom je, že moderné žiarovky a elektronické zariadenia, najmä monitory a mobilné telefóny, vytvárajú veľké množstvo modrého svetla a ovplyvňujú váš mozog, aby si myslel, že je neustále deň. Telo nedostane správny signál, že je čas ísť spať, čo znižuje množstvo, ako aj kvalitu vášho spánku.
Vnútorné osvetlenie a elektronické zariadenia sú v posledných rokoch dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou moderného životného štýlu a v blízkej budúcnosti sa ich len tak nezbavíme. Skôr naopak, veľkosť obrazoviek a monitorov sa neustále zväčšuje. Môžete znížiť jas na vaších zariadeniach alebo môžete využiť programy, ktoré večer odfiltrujú svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou. Počuli ste tiež o moderných technológiách, ktoré používajú rôzne nastavenia? Stránka je tak tmavá a text je svetlý, čo je pravdepodobne prínosné, pokiaľ sa zníži množstvo vyžarovaného svetla. Samozrejme najlepšie by bolo vyhnúť sa pred spaním všetkým zariadeniam. Zoznamujte sa online, dopisujte si cez internet, hľadajte spriaznenú dušu a partnera na celý život, ale dajte si pozor tiež na svoje zdravie.
Nájdite svojho partnera online, použiť k tomu môžete vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerkú zhodu podľa zverokruhu. Pri hľadaní partnera online je jedno či ste z Bratislavy, Košíc, Prešova, Banskej Bystrici, Nitry, Žiliny, Trnavy alebo z Trenčína.
[kač]