Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zostať priateľmi nie je hriech

9.december 2019
Zostať priateľmi nie je hriech

Spôsobov, ako zachovať priateľský vzťah s bývalým partnerom, je veľa. Univerzálne správne rozhodnutie, či tak urobiť, alebo nie, neexistuje. Záleží na tom, akým smerom sa život každého z partnerov uberá, či a ako veľmi hlboké rany vzťah a rozchod zanechal. Skrátka sú prípady, kedy priateľmi zostať môžete a kedy nie, a je dobré si starostlivo rozmyslieť, kadiaľ sa vydať a kde už je ľad príliš tenký.

Dajte tomu čas

Po rozchode a vzájomných zraneniach musia obaja v prvom rade vychladnúť, emócie opadnúť, rany sa zaceliť. Bolí to, trvá to. Niekedy to chce týždne, niekedy dlhé mesiace, niekedy aj roky, kým rozchod a rany spôsobené pred ním a pri ňom prestanú bolieť, alebo aspoň toľko bolieť. Hovorí sa, že čas všetko spraví a zahojí, ale nemusí to tak byť vždy. Niektoré zranenia zo straty človeka, ktorého ste milovali a ktorému ste verili, môžu bolieť, alebo aspoň pobolievať aj celý život, len možno časom o trochu menej intenzívne.

Aj to je potrebné mať na pamäti: že vás tá bolesť hneď tak neprejde.

Pekné veci

Snažte sa nespomínať na to zlé, čo však vôbec neznamená, že máte na to zlé, čo sa medzi vami odohralo, úplne zabudnúť - to ani omylom. Na prospech veci aj vás ale bude, keď si pokiaľ možno objektívne vyjasníme, kde sa stala chyba (a aj to je často veľmi ťažké, zvlášť ak ste stále v stave, kedy trávite dni predstavami, ako ho/ju reálne škrtíte, alebo večery bodaním do jeho/jej woodoo bábiky).

Ide len o to vyrovnať sa s tým, čo bolo zlé, priznať si, že chyba bola do určitej miery na oboch stranách, pretože na vzťah sú vždy dvaja. Vyrovnať sa s tým a prestať sa trápiť (ťažké, strašne ťažké). Spoločnej minulosti sa nevyhnete, ale skúste si spomienky vybudovať na iných ako nenávistných základoch, naštval/a, zranil/a vás, áno, strašne!, ale prežili ste určite aj niečo pekné, tak na to zaspomínajte a čierne tiene nechajte spať.

Tá nová/nový

Urobte obrovský, nesmierne náročný krok: vyrovnajte sa s tým, že si váš "ex" našiel nového partnera. Respektíve lepšia formulácia by bola "snažte sa prekonať neprekonateľné a prijmite nového partnera ex". Áno, ex vás odkopol, alebo vy jeho, a teraz stojíte tvárou v tvár konkurencii, ktorú si namiesto vás vybral/a. Pochopiteľne sa vnucujú otázky "O čo je ona/on lepší ako ja?", "Čo mu ona/on dáva a ja nie?", "Čo na nej/ ňom vidí...?" Zbytočné.

Pozor na pozornosť ex

Jednoducho to tak je. Ide len o to udržať si nejakú dôstojnosť, nadhľad a nezblázniť sa. Pokiaľ s jej/jeho novou/novým práve nie ste napríklad v príbuzenskom alebo pracovnom styku, skrátka keď nie ste v situácii, kedy sa jej/mu môžete vyhnúť len ťažko alebo vôbec, máte vždy možnosť ju/ho vylúčiť zo svojho života a netrápiť sa tým, čo rovnako nemôžete zmeniť. Tak nech si ju/ho má, tiež si niekoho nájdite, ide sa ďalej.

Bezdotykovosť

Zabudnite, že s ex v rámci dobrých vzťahov zľahka nadviažete tam, kde ste skončili: ak sami seba nechcete pripraviť o rozum, akékoľvek laškovanie, dotyky alebo flirtovanie sú absolútne tabu. Hoci spomienky a pár žeravých iskričiek mohlo niekde hlboko zostať, nerozmiešavajte oheň, v ktorom nakoniec sami zhoríte a ocitnete sa tam, kde ste boli, len zranení rozsiahlymi, ťažko sa hojacimi popáleninami.

Keď koniec, tak koniec, už je to preč. Žiadne dotyky, žiadne bozky na privítanie alebo rozlúčku, o náhodnom sexe nehovoriac. Rozišli ste sa, bodka. Nechcete predsa všetko to sklamanie a bolesť zažiť znovu - stanovte si hranice: žiadne dotyky, žiadne intímnosti.

Láskavosti

Možno potrebujete nainštalovať nový program do počítača, možno pomocť vymaľovať, možno odviezť do Prešova (pokiaľ v ňom práve nebývate), možno nemáte sprievod na svadbu kamarátky... Váš nárok môže byť akokoľvek oprávnený a nevinný, ale v prípade ex sú láskovosti nežiaduce, znovu vás prepájajú, zbližujú, môže to byť tak trochu niečo za niečo... A ste v tom znovu.

Úplne neprípustné sú láskavosti od ex v prípade, že máte buď vy, alebo on/ona alebo obaja nového partnera. Žiadať po ňom/nej láskavosti, pomoc a podporu je neokrôchané. Zachovajte si dôstojnosť a tvár (a ak máte nového partnera, ušetrite ho pocitu ťažkej trápnosti, že žiadate o pomoc svojho bývalého) a poraďte si inak.

Pozor na dôvody, prečo sa s vami chce ex "priateliť"

Chce čerpať isté výhody

Niektorí ľudia chcú udržiavať priateľské vzťahy aj po rozchode z dôvodov, ktoré nie sú pre obyčajné úprimné priateľstvo bežné, čiže z dôvodov zištných: môžu ísť po sexe, peniazoch, napríklad im ide o bývanie, kariérne výhody... Je potrebné starostlivo zvážiť "cui bono" alebo "komu to prospeje" ide naozaj aj cez rozpadnutý vzťah o priateľskú náklonnosť, alebo len o výhody?

Chce mať kontrolu

Existujú ľudia s narcistikými sklonmi, ktorí skrátka nielenže chcú, ale potrebujú mať kontrolu nad ostatnými, vo vzťahu to platí mnohonásobne. A keď cítia, že ukončením vzťahu stratili nad vami svoju nadvládu (ktorú k životu veľmi potrebujú a robí im abnormálne dobre), chcú si ju nejakým spôsobom uchovať - teda tým, že sa budú s vami "kamarátiť", ale v skutočnosti strážiť, ticho manipulovať a čakať na svoju príležitosť.

Chcete s bývalým přítelem zůstat přáteli?

Chce sabotovať

Snaha o sabotáž vašich ďalších vzťahov môže úzko súvisieť s vyššie uvedenou potrebou kontroly: vzťah zo strany ex nie je vôbec ukončený, tvári sa ako kamarát, ale v skutočnosti chce skryto alebo otvorene vaše nastávajúce vzťahy prekaziť a robí to pod rúškom úprimného priateľstva: radí, naznačuje, "pomáha"... V skutočnosti sa vás snaží rozoštvať, nový vzťah narušiť alebo zničiť.

Niekedy to tak ex robí dokonca nevedome, ale môže vám veľmi nepriaznivo zasiahnuť do života.

Chce sa pomstiť

Hovorí sa, že pomstu je najlepšie servírovať za studena - váš ex sa môže tváriť ako vyrovnaný, s rozchodom zmierený a vám stále priaznivo naklonený, ale je tu aj veľmi reálna možnosť, že chladne vyčkáva, až vám to bude môcť napáliť späť. A najlepšie sa to môže podariť, keď s ním budete v priateľskom vzťahu, všetky ochranné štíty odkryté - a bum, tú máš! Vzťahy sú zložité, ak bol váš rozchod dramatický a bolestný, neprestávajte byť v strehu.

Mám sa rozísť kvôli nevere?

Bokovky a aféry nielenže veľmi bolia, ale tiež vzbudzujú veľké vášne a vyhrotené emócie. Dať záletníkovi ešte šancu, alebo vzťah ukončiť? Veď sa predsa hovorí, že kto podviedol raz, nevie byť verný, a je lepšie sa s takým človekom rozlúčiť. Je to naozaj tak?

Šanca na lásku?

Keď si pripomenieme aféry slávnych záletníkov, ako napríklad profesionálneho golfistu Tigera Woodsa, ktorý svoju ženu vraj podviedol rovno so 120 ženami, môžeme predpokladať, že notorickí sukničkári jednoducho sekať dobrotu nebudú. Ovšem čo robiť v prípade, keď sa váš partner po dlhých rokoch manželstva prvýkrát zabudol v cudzom náruči? Mali by ste sa radšej hneď rozísť? Nie! Keď sa vzťah kvôli tak dramatickej udalosti, akou nevera určite je, vymkne normálnemu stavu, môže to pre vás dokonca byť nová šanca.

Aspoň to hovoria pároví terapeuti. Podľa ich skúseností väčšina ľudí, ktorí zahýbajú, síce naozaj miluju svojho partnera, ale sú nespokojní vo vzťahu. Partneri totiž majú tendenciu v dlhodobých zväzkoch svoju lásku trochu zanedbávať a druhý potom hľadá vzrušenie, zábavu a blízkosť inde. Keď vám teda dôjde, v čom je chyba, a obaja budete pripravení niečo pre váš vzťah urobiť, môže byť nevera nakoniec niečím pozitívnym. Veľakrát vašu lásku dokonca posilní.

Nad rozchodem trochu popřemýšlejte

A nie je výnimkou, že vzťah je po prekonanej kríze mnohokrát dokonca šťastnejší a naplnenejší než predtým.

Notorickí záletníci

Veľa párov sa s jednorazovou neverou s úspechom vyrovná. U mnohých párov ale nejde o jednorázovky, ale o opakované nevery. Podľa odborníkov nemajú eskapády nič spoločné so vzťahom samotným, ale len s neverníkmi samými a s ich neustálou túžbou zahýbať. Väčšinou si záletníkou predstavujeme ako oslnivých, šarmantných a úspešných spoločníkov, ale zdanie môže niekedy klamať.

Psychoterapeuti totiž hovoria, že dobre vyzerajúci ľudia bývajú spravidla vernejší než tí, ktorí majú priemernejší vzhľad. Ako je to možné? Kto vyzerá skvele, väčšinou je o tom uisťovaní každý deň. A tak svoje sebavedomie nepotrebuje podporovať aférami.

Moc vyvoláva moc

Aký dôvod ale ženie do cudzích náručí tých, ktorí stale hľadajú uistenie a potvrdenie svojho sebavedomia? Psychológovia označujú takú neustálu túžbu za donchuanismus. Často za ním je nedostatočný pocit vlastnej hodnoty. Takí ľudia bývajú mnohokrát nadmieru ctižiadostiví, v práci úspešní a skrz svoju moc potom dostávajú viac príležitostí, kedy môžu zahnúť, než priemerní ľudia. Síce o tom nie sú žiadne štatistické údaje, ale zdá sa, že by to tak skutočne mohlo byť. Väčšina notorických neverníkov sa totiž naozaj nachádzaju medzi tými, čo zarábajú viac, ako je obvyklé.

Strach z blízkosti

K notorickému rohu môže však viesť aj chorobný strach pred prílišnou blízkosťou. Takí neverníci sa riadi pravidlom, že radšej skrz neveru vytvoris odstup, než aby sa moc emocionálne pripútavali k jednej žene. To sa im darí, najmä keď žijeme v dobe, v ktorej je veľmi populárne sebapresadenie a túžba po slobode. U takého typu mužov a žien možno naozaj tvrdiť, že keď zahnú raz, podvedú už zakaždým. Našťastie si však môžete vybrať, či chcete, aby sa takí ľudia vyskytovali vo vašom živote.

Vezmite si rady k srdcu a zlepšite svoj vzťah. Ak chcete ešte len nejaký vzťah nájsť, vyskúšajte online zoznamku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: