Stojí za to pridať do svojho jedálnička doplnky stravy? Niekto v tom vidí len lobbing farmaceutických firiem, iný zase spôsob, ako mať istotu, že telu dáva naozaj všetko potrebné. Čo však rozhodne stojí za zamyslenie, sú riasy.
Rias existuje veľké množstvo a nie je ľahké sa v nich orientovať. Medzi ľuďmi sa ako doplnok stravy ujali najmä dve: chlorella a v Slovenskej republike zatiaľ menej populárna spirulina. Tá bola dokonca v OSN vyhlásená ako potravina roka.
"Sú to výborné potravinové doplnky a rozhodne je možné jesť ich denne. Obsahujú tak obrovské množstvo vitamínov, minerálov, probiotických baktérií, že je to až neuveriteľné. Žiadna iná rastlina sa nedá s nimi porovnať, "nadšene konštatuje Roslyn Uttleymoore z asociácie Smart Food a dodáva, že spirulinu by sme mali všetci zaradiť do svojho jedálnička, pretože pre nás nie je možné si za normálneho pracovného dňa ustrážiť perfektne vyváženú stravu.
Chlorella dodá telu viac potrebných látok ako obyčajná zelenina, čo neznamená, aby sme ju prestali konzumovať. Hlavný rozdiel medzi spirulinou a chlorellou je, že spirulina nie je riasa, za ktorú ju veľa ľudí považuje. Jedná sa o sinice, teda skôr baktériu. Oproti nej chlorella je jednobunková japonská či ázijská sladkovodná riasa. Obe sa vyskytujú na Zemi takmer 3 miliardy rokov a majú teda už niečo za sebou. Ak dokázali prežiť takto neuveriteľne dlhú dobu, je rozhodne zaujímavé poznať ich účinky a využiť ich silu.
Obsahujú komplex vitamínu B, ďalej vitamíny E, A, H, D, C a ďalšie, sú bohaté na rôzne druhy minerálov, aminokyseliny, veľké množstvo bielkovín a probiotické baktérie. Samozrejme patrí k ich zložke chlorofyl, ktorý pomáha s tvorbou hemoglobínu v krvi.
"Detoxikujú organizmus od voľných radikálov, aj ťažkých kovov, ktoré sa môžu v našom tele usadzovať. Pomáhajú znížiť vysoký krvný tlak a regulovať hladinu cholesterolu. Navyše podporujú funkciu lymfatického systému, "ako uvádza vo svojom videu asociácia the Daily Dose. Chlorella je doporučovaná aj ako súčasť stravy po operácii, pomáha obnovovať tkanivo a posilňuje imunitný systém. Mnoho športovcov ju užíva na rekonvalescenciu po náročnom výkone. Výhodou je, že sa s ňou nepredávkujeme a môžeme ju užívať dlhodobo každý deň.
"Ja sama som chlorellu využívala i k ústnej hygiene. Najprv som ju rozkúsala, nechala v ústach, a potom som si normálne kefkou a pastou čistila zuby. Pomohla mi s liečbou krvácajúcich ďasien a zahojenie rany po trhaní zubu múdrosti, "hovorí farmaceutka Ivana.
Pre tých, ktorí majú hustú krv a zúžené cievy je vhodnejšia spirulina, tá vďaka vitamínu K obmedzuje účinnosť liekov na riedenie krvi (warfarínu). "Naopak: vďaka obsahu "slniečkového "pigmentu fykocyanínu ju odporúčam chudokrvným zmrznutým ľuďom na podporu krvotvorby," vysvetľuje Bob Dvořák, odborník na chlorellu aj spirulinu a dopĺňa, "Kto potrebuje dopĺňať živiny a prečisťovať organizmus, kto potrebuje dať do poriadku črevá a ich bakteriálny obsah, mal by dať prednosť chlorelle. Kto chce budovať figúru a trápi sa diétami, alebo mu chýba energia, mal by siahnuť po spiruline." Ideálne je kombinovať oba zázraky prírody.
[paf]
Zdroje: http://www.celostnimedicina.cz/chlorella-versus-spirulina.htmwww.enerfood.comhttp://humansarefree.com/2014/01/is-chlorella-no1-super-food-in-world.html