Únava môže zasiahnuť náš život pomerne nečakane a vydržať s nami pokojne po niekoľko mesiacov. Žiadne lieky väčšinou nepomôžu, ale zmena životného štýlu môže. Chcete sa otestovať, ako ste na tom s únavou a či by ste mali niečo zmeniť? Tak si rýchlo urobte náš test!
Keď to preženieme v práci alebo v posilňovni, únavu očakávame a nijako nás to nerozhodí. Ale niekto je unavený od rána do večera každý deň a ani nevie z čoho. Je to pomerne frustrujúci stav, s ktorým si sám človek nevie rady a lekári vám väčšinou nepomôžu. My sa vám ale pomôcť pokúsime. Dôležité je, aby ste chceli niečo zmeniť. Na niečo možno hneď nebude sila a únava vás premôže, ale dôležité bude vytrvať a pokúšať sa zmeniť svoj životný štýl po malých krôčikoch.
Vďaka tomuto testu ľahko zistíte, do akej kategórie spadáte - ste na tom ešte dobre, trochu horšie, ste úplne vyčerpaní, alebo dokonca na pokraji síl? Odpovedzte úprimne na nasledujúce tvrdenia.
Na výber máte z týchto možností:
Vzhľadom k súčasným životným podmienkam je váš index únavy výnimočne nízky. Skoro to vyzerá, ako by ste buď práve odpočívali niekde na slniečku na dovolenke, alebo mali silné telo od prírody (niečo ako sťahovák klavírov, drevorubač alebo zápasník sumo). Máte určite takmer bezchybný životný štýl a ducha zenového mudrca. Nech je to, ako chce, snáď vám to vydrží čo najdlhšie.
Dávajte prednosť tzv. pomalým cukrom (cestoviny, zemiaky,...) pred rýchlymi (zákuskami, cukríkmi). Keď si vezmete kúsok čokolády alebo vypijete colu, rýchlo vás to vzpruží, ale nezískate žiadne rezervy energie. Počas dňa potom nastane okamih, kedy sa cítite úplne vyčerpaní (najčastejšie okolo štvrtej hodiny popoludní). Nemaškrťte medzi jedlami, stojí vás to veľa energie (na trávenie), a navyše sa do tela dostane príliš veľa kalórií. Pite pravidelne čerstvý džús z kiwi, je najbohatší na vitamín C. Ten pôsobí proti únave, navyše do seba dostanete minimum kalórií - v jednom kiwi je ich menej než v nízkotučnom jogurte. Céčko je životne dôležité, zvlášť ak ste fajčiari. Tabak vitamín C odčerpáva, takže sa jeho spotreba zvyšuje až o 50%.
Mohlo by to byť horšie, váš index únavy je však zatiaľ v medziach normálu. Často vás vyčerpáva (doslova vysáva) štýl života, aký vediete, ale zachovávate si stále nejaké minimum dobrých zdravotných návykov (zotavujete so spánkom, jete v podstate zdravo, trochu športujete,...), aby ste sa s tým vysporiadali. Váš veľký problém ale je, že si na seba beriete príliš veľkú záťaž, a to môže byť z dlhodobého hľadiska stresujúce. Skúste občas niektorý z vašich úloh zveriť iným. Určite čoskoro zistíte, že máte oveľa pevnejšiu pôdu pod nohami.
Nevynechávajte raňajky, inak vás okolo jedenástej zaručene postihne veľký úbytok energie, a bude sa vám dosť zle pracovať. Dajte si pri jedle načas. Čím viac budete žuť, tým menej vás trávenie unaví. A po obede pravidelne popíjajte zelený čaj. Nielenže má preukázateľne protirakovinové účinky, ale obsahuje aj štyrikrát menej kofeínu ako čaj čierny - povzbudí a energia vám zostane. V jedle si neodopierajte to, čo máte radi, stalo by sa to pre vás ďalším zdrojom stresu. Inšpirujte sa u Francúzov - tí jedia všetko, ale v menších porciách.
Varovanie: váš index únavy je príliš vysoký. V tomto štádiu je únava už chronická. Musíte čerpať hlboko zo svojich zásob (energetických, psychických,...), aby ste to vydržali. Čoskoro už ani nebudete mať silu a chuť púšťať sa do nových vecí, nieto aktívne prežívať víkendy. Je potrebné zaviesť zdravší životný štýl, aby ste si dali dušu aj telo do poriadku.
Jedzte pravidelne aspoň štyrikrát denne, najviac sa venujte raňajkách bohaté na bielkoviny a večera nech je ľahšia ako obed. Namiesto dopoludňajšej kávy si dajte pár kúskov kvalitnej horkej čokolády, je oveľa výživnejšia. Pite tiež cez deň veľa vody, nech sa zbavíte toxínov. Užívajte ženšen v čaji alebo tabletách. Má upokojujúci a zároveň stimulujúci účinok. Normalizuje zároveň aj hladinu cukru v krvi a stimuluje imunitný systém. Chodievajte pravidelne plávať aspoň trikrát týždenne, svaly potrebujú uvoľnenie.
Váš index únavy je za hranicou únosnosti. Váš organizmus a vaše neuróny melú z posledného. Toto štádium už je podľa odborníkov patologické. Nie ste "použiteľní" pre lásku ani pre prácu. Musíte s tým čo najrýchlejšie niečo urobiť. Najskôr zo všetkého zájdite k lekárovi, aby sa vylúčili prípadné organické príčiny. Potom od základu zmeňte svoje zvyky a začnite stravovaním a denným režimom. Prvé, čím telu prospejete, bude, že začnete jesť aspoň štyrikrát denne a v pravidelnom čase.
Začnite s proteínovou diétou: chce to chudé mäso (bifteky, roštenka, hydina, ryby) a nízkoručné mliečne výrobky (syry a jogurty s maximálne 20% tuku). Nechajte si u lekára odobrať krv a zmerať hladinu železa v krvi - stavy vyčerpania môžu totiž súvisieť s jeho nedostatkom. Začnite pravidelne chodiť na prechádzky a skúste sa držať na troch až piatich kilometroch za deň. Podľa jednej štúdie si život predĺžite až o sedem rokov. A zabudnite na výťahy, aj keď bývate napríklad na piatom poschodí (alebo práve preto).
Potrebovať budete: šťavu z 2 pomarančov a 1 citróna, 6 polievkových lyžíc akáciového medu, 2 žĺtky, 2 polievkové lyžice smotany
To všetko mixujte 30 sekúnd a potom vypite na ex.
Povarte 250 ml vody po dobu piatich minút s tromi klinčekmi, tromi guličkami čierneho korenia, štyrmi zrnkami kardamónu, štipkou mletého zázvoru a kúskom škoricovej kôry. Potom pridajte pol lyžičky čierneho čaju a varte ešte 2 minúty na miernom ohni. Pridajte trochu mlieka a pol lyžice medu.
Keď sa Sarah Cadji ocitla v stave, keď už kvôli vyčerpaniu nemohla takmer vstať z postele, rozhodla sa vziať zdravie do vlastných rúk a z tých najlepších receptov, ktoré vyskúšala sama na sebe, nakoniec zostavila knihu Čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny. Trebárs pomôže aj vám.
Jedná sa o výdatnú bielkovinu, ktorá obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, vrátane omega-3 mastných kyselín. Konopné lúpané semienka môžete jesť len tak, ale hodí sa aj do jogurtov, zeleninových šalátov, smoothie alebo rizota.
Únava môže byť spôsobená aj zlým psychickým stavom alebo depresiou. V takom prípade skúste svoje telo podporiť bylinkami, existuje ich veľa, z ktorých si môžete vybrať, alebo môžete nájsť prípravok, ktorý bude obsahovať niekoľko z nich. Najvhodnejšími sú ľubovník bodkovaný (pozor, nesmie sa kombinovať s antidepresívami), medovka lekárska, valeriána lekárska, ženšen, levanduľa lekárska, angelika čínska, pestrec mariánsky, puškvorec obyčajný, pamajorán obyčajný, mučenka opletavá, železník lekársky a rozchodnica ružová. Nemusíte si hneď kúpiť všetky tu spomenuté. Skúste nájsť čaj alebo produkt, ktorý by ich obsahoval niekoľko, alebo si vyhľadajte na internete skúsenosti ľudí.
Už sme spomínali vitamín C, ktorý je veľmi užitočný pri boji s únavou, nie je ale tým jediným, ktorý nám môže pomôcť. Aj skupina vitamínov B (B6, B12, B1, B2), biotín a horčík pomôžu. Konzumujte potraviny bohaté na tieto zložky, ale ak si nie ste istí, či by ste do svojho tela dostali potrebnú dávku, vyberte doplnky stravy.
Je jeseň a na väčšinu z nás padla únava, za ktorú môže aj menej slnečného žiarenia a skrátenie dňa. Skúste s tým zabojovať. Choďte von do prírody na čerstvý vzduch, aj keď počasie bude sychravé a studené, tá vás nabije novou energiou. Prispôsobte tomuto obdobiu aj svoj jedálniček, choďte spať včas a doprajte si dostatočné množstvo spánku. A až sa budete cítiť zase fajn a budete mať silu na zoznámenie s niekým novým, založte si profil na online zoznamke, na ktorej sa môžete dať dohromady s mužom alebo ženou podľa vašich predstáv.
[Lil]