Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ženy chcú schudnúť a muži nabrať

14.október 2014
Ženy chcú schudnúť a muži nabrať

Večný boj s váhou sužuje mnoho mladých i starých ľudí. Nezáleží, či chceme kilá pribrať či zhodiť. Spokojnosť s vlastným telom a hmotnosťou sa dnes vidí u málokoho. Počuli ste snáď niekoho zo svojich blízkych, že by sa nesťažoval na svoju postavu?

Najmä mladí ľudia, väčšinou chlapci teenageri, sa snažia márne získať pár kíl navyše. Naopak násťročné dievčatá usilovne bojujú proti hormonálnym zmenám a strážia si pozorne váhu. Ženám ich boj so zmenami v tele nikdy nekončí, keď obstoja v puberte, číhajú na nich zmeny postavy po tehotenstve. Akonáhle prekonajú aj tieto prekážky, už aby sa vyzbrojili trpezlivosťou so vzdorovaním s hormónmi v čase menopauzy.

Oproti nim muži ak si nenechajú narásť pivný mozoľ a ukočírujú svoje chute, keď sa im začne spomaľovať metabolizmus, majú vyhrané! So správnou životosprávou nie je dôvod, prečo by sa mali obávať nadváhy alebo chudnutia.

Ako vyzrieť na ukladanie tukov v strese

Jidlo_ve_stresu

Dbajte, aby ste sa vyvarovali stresovým situáciám, pretože tie spôsobujú ukladanie tukov v oblasti brucha. Svoj podiel na tom má aj zaháňanie nervozity sladkosťami či inými maškrtami. Veľké množstvo ľudí, najmä žien, patrí medzi tzv. "stresových stravníkov". Tento typ stravníkov vo vypätých životných situáciách nejedáva normálne čiže zdravo. Za celý deň si nedajú jedno jediné celé jedlo, nevyhradia si pauzu pre obed a vynechávajú večeru. Nedostatok príjmu potravy, inými slovami málo energie, si vynahradzujú ukusovaním všetkého možného, ​​čo kde nájdu.

"Keď som spokojná a šťastná, som ako prútik. Keď prežívam stres ochutnávam, čo mi príde pod ruku. Najhoršie znášam dlhodobú nízku hladinu nervozity, takej tej nepatrnej. Napríklad pred štátnicami som sa celého pol roka napchávala Nutellou, "sťažuje sa Agáta (28 rokov). Hovorí, že akonáhle z nej strach spadol, zmizli bez námahy aj nabrané kilá. "Ani som nemusela držať diéty. Opustila ma nezdolná chuť na sladké, čo očividne stačilo, "dodáva.

Nie každý z nás má šťastie ako Agáta, aby prebytočná váha zmizla nevedno kam bez nášho vedomého pričinenia. Väčšiny ľudí sa nabraná hmotnosť drží ako kliešť, preto je účinnejšie riešiť príčinu nadváhy a nie sa jej potom zložito zbavovať.

Veľká časť mužov rieši stres športom. Vedzte, že je ďaleko účinnejší strach, hnev či smútok vybehať, vymlátiť do boxovacieho vreca alebo sa zabaviť s kamarátom, kamarátkou, partnerkou alebo manželom u squashu než zjesť tabuľku čokolády na posedenie niekoľkokrát denne.

Proti sladkému zaberá horké

Horke

Ak trpíte neprekonateľnou chuťou na sladké, dajte si niečo naozaj horké. Niekomu sa v mysli vynorí tonik, ale ten býva prisladzovaný čo by nemalo ten správny žiadaný efekt. Pomôcť môže čaj z pestreca, listový šalát, grapefruit atď.

Kto chce nabrať, nech vsadí na bielkoviny

Iní trpia opačným problémom. Rozhodli sa získať pár kíl navyše, aby neboli stále ako paličky, ale nedarí sa im dosiahnuť požadovanej hmotnosti. Hoci niekto má šťastie a jeho metabolizmus funguje ako za dva, nemal by podceňovať zdravé stravovanie. Aj priberať by sa malo s rozvahou, riešenie rozhodne nespočíva vo fast foodoch. Ak si chceme vybudovať silnú svalovú hmotu a docieliť jej rastu, mali by sme dbať na dostatok bielkovín. Tie nájdeme nielen v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch, ale bohatým zdrojom sú napríklad strukoviny.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: