Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zastavte starnutie a zostaňte mladí

14.január 2022
Zastavte starnutie a zostaňte mladí

Keď nebudete neustále premýšľať o menopauze, vráskach, dôchodkovom poistení alebo zľavách pre seniorov, hlava nedovolí telu starnúť. Znie vám to ako úplná kravina? Americká lekárka Christine Northrupová tvrdí, že to funguje. A má pravdu!

Že sme v chladných mesiacoch unavenejší, ospalejší, mrzutejší a zalezení doma ako jazvece, už berieme ako samozrejmosť. Kto však trpí rozvinutou a klinickou formou SAD, dostáva sa do stavov, kedy nie je schopný bežných činností – napríklad upratať, nakúpiť alebo dôjsť do práce. SAD totiž okrem depresie prináša ďalšie fyzické príznaky. Od straty energie cez poruchy spánku, nezáujem o sex, nechuť na komunikáciu (vrátane telefonovania) až po problémy s koncentráciou, pamäťou a so spomaleným myslením.

Vražedná kombinácia, ak máte fungovať ako v osobnom, tak aj v pracovnom živote. Čím to je, že niektorí ľudia strávia zimu v pohode a iní ochorejú SAD? Môže za to nedostatok svetla (čím ďalej od rovníka, tým horšie), výrazne menej pohybu vonku, ďalej stres a "skleníkové prostredie" v kanceláriách. Vplyv na spustenie sezónnej afektívnej poruchy má aj produkcia pohlavných hormónov (u žien sa SAD objavuje 4x častejšie), gény a niektoré očné choroby (zakalená šošovka prepúšťa iba obmedzené množstvo svetla).

Tajomná chémia mozgu

Hlavnú úlohu zohráva svetlo. Tým, že preniká do našich očí, umožňuje nielen videnie, ale aj reguláciu našich vnútorných biologických hodín. Orgán, ktorý o tom rozhoduje, sa volá epifýza (šišinka) a produkuje melatonín. Tento hormón nám dodáva aktivitu cez deň a odpočinok v noci. To však platí iba u zdravých ľudí. Osoby postihnuté SAD majú v zime hladinu melatonínu vyššiu, čo spôsobuje narušenie radu biochemických pochodov vo vnútri organizmu. Pacienti so SAD majú aj výrazne narušenú tvorbu serotonínu, jedného z najdôležitejších neurotransmiterov.

Preto u nich viazne prenos nervových vzruchov medzi jednotlivými neurónmi a objavuje sa okrem iného depresia, únava, letargia a zvýšená chuť do jedla. Správnu diagnózu určí odborný lekár. Nezamieňajte SAD s endogénnou depresiou, bipolárnou poruchou, holiday blues (psychickými problémami súvisiacimi so sviatkami na konci roka) či s chronickým únavovým syndrómom.

Svetelná terapia

Svetlo ako prírodný liek využívali už v starovekom Egypte. Dnes však liečba prebieha prostredníctvom svetelných boxov produkujúcich biele svetlo s intenzitou približne 10 tisíc luxov. Svetelná terapia zaberá u viac ako 80 % pacientov so SAD a pre väčšinu ľudí postačí 20-30 minút denne. Svetelnú terapiu môžete vykonávať doma s vlastným boxom, ale jej aplikáciu by ste mali konzultovať s lekárom. Určí, či je pre vás tento typ terapie vhodný, stanovuje optimálne dávky a pravidelne kontroluje liečbu aj váš stav.

Buďte spokojní!

Poslové radosti

Vieme, že vône ovplyvňujú našu náladu, správanie a tiež v tele spúšťajú liečebné procesy. Mozog totiž reaguje na prijatú arómu (rovnako aj pri prieniku rastlinných silíc pokožkou) a na základe toho vyvoláva v organizme reakcie - ošetrujúce procesy. Preto aj klinická aromaterapia pomáha psychicky chorým pacientom, vrátane trpiacich SAD.

Bergamot (Citrus bergamia)

Slnečná aróma lieči sezónne poruchy nálady a celkovo prežiari chladné šedé dni. Výkyvy nálady, nervozita, úzkosť či nespavosť miznú ako po prasknutí bičom a nervová sústava konečne nájde svoj pokoj.

Pomaranč sladký (Citrus sinensis)

"Usmievavý" éterický olej pomáha vykúzliť radosť na tvári pri depresii alebo úzkosti. Rozveselí a povzbudí psychiku v dňoch, keď všetko vidíme len čierno.

Litsea (Litsea cubeda)

Výrazná citrusová vôňa (podobná zmesi citrónu a pomaranča) vyburcuje k aktivite aj za neprívetivých dní. Psychická vzpruha zaháňa skľúčenosť a podporí koncentráciu pri duševnej práci.

Slnko každý deň

Jedným z receptov ako zmierniť príznaky SAD je jóga. Pocity ľahostajnosti, únavy alebo smútku môžete udržať na uzde vďaka zostave "Pozdrav slnku" (cvičiť každý deň, najlepšie ráno) a záklonovým aj obráteným pozíciám. Rovnako dychové (plný jogový dych) a relaxačné techniky hrajú veľkú úlohu v tom, aby ste sa cítili lepšie. Či už rozbaľujete jogovú podložku pravidelne alebo ste jógou nepoľúbení, v každom prípade sa poraďte so skúseným učiteľom.

Kalendár dobrej nálady

U osôb so SAD je priebeh ochorenia úzko previazaný s ročnými obdobiami, kedy majú svoje lepšie a horšie mesiace. Poradíme vám ako si všetko počas roka naplánovať, aby ste "čiernu dobu" prežili čo možno najlepšie.

Leto

Príliv energie využite pre dôležité životné kroky (sobáš, sťahovanie, nové zamestnanie,...). Snažte sa čo najviac vecí urobiť dopredu (v práci, doma). Ušetrite si dovolenku na zimu - desať dní v januári, strávených v teplých krajoch, vám pomôže prekonať krízové ​​obdobie.

September

Zalistujte katalógy cestovných kancelárií a vyberte si dovolenku na horách alebo v teple. V pokoji si nakúpte vianočné darčeky a zabaľte ich. O pár mesiacov neskôr už nenájdete chuť ani energiu.

Október

Pomaly sa pripravujte na temné dni, a kým máte sily. Zásobte sa vo veľkom hygienickými prostriedkami, predmetmi dennej spotreby a potravinami s dlhšou dobou trvanlivosti. Všetko oceníte, keď sa vám nebude chcieť von.

Dávajte na seba v chladnejších mesiacoch pozor

November

Príznaky SAD sa rozbiehajú naplno. Choďte čo najviac na čerstvý vzduch, cvičte jógu a upnite sa na činnosti, ktoré vám prinášajú radosť.

December

Pre osoby trpiace SAD je tento mesiac zaťažkávacou skúškou, nemajú náladu a chcú svätý pokoj, ďaleko od hlučiaceho davu. Preto si urobte Vianoce, aké chcete. Ak nezvládate nákupy, pečenie a upratovanie, nevadí. Darčeky objednajte na internete, pečivo kúpte u cukrára a vytočte číslo upratovacej služby.

Január a február

Prichádza najväčšie peklo. Slnečné dni sú vzácne, preto sa čo najviac pohybujte vonku. Význam má aj pár desiatok minút o poludňajšej pauze. Ak máte možnosť, choďte na dovolenku do teplej, slnečnej oblasti, alebo sa vyberte aspoň na víkend na hory. Sneh totiž odráža až 80% slnečného žiarenia a pri slnečnom počasí je účinok na vašu psychiku priam zázračný.

Marec a apríl

Priveďte jar do svojich domovov a na svoje pracoviská. Obyčajné kvitnúce črepníkové rastliny ( prvosienky, narcisy) dokážu divy. Vyrážajte do znova sa prebúdzajúcej prírody, obnovte svoje aktivity a skontaktujte svojich priateľov.

Máj

Hurá, všetky príznaky SAD zmiznú. Radujte sa a odmeňte sami seba nejakým darčekom. Urobte si večierok s rodinou a priateľmi. Poďakujte im za ich podporu a oslávte spolu "svetlé dni".

Uvoľnite svoje zmysly

Bylinkové kúpele pre potešenie

Okrúhly šumivý zázrak

Malé šumivé poklady dokážu povzniesť váš kúpeľ na božský zážitok. Nie je nič jednoduchšie ako popustiť uzdu svojej fantázii a vyrobiť si šumivé gule z niekoľkých bežne dostupných surovín. Vyhrajte sa s vôňami aj s bylinkami, ktorými pri výrobe malého potešenia rozhodne nešetrite! Rozmaznávajte svoju pokožku kúpeľom so sušenými okvetnými lístkami ruží. Ruže zlepšujú krvný obeh v pokožke, takže podporujú jej výživu a pôsobia proti starnutiu. Navyše sťahujú póry, hoja kožné zápaly a bojujú proti nedokonalostiam pleti.

Ukľudňujúci ovsený kúpeľ

Ovos je bohatý na vitamín B a minerály, takže pomáha pri liečbe ekzémov či iných kožných problémov. Betaglukán obsiahnutý v ovse pôsobí proti starnutiu pleti a stimuluje tvorbu kolagénu. Drobné ovsené vločky zase fungujú ako jemný peeling na odstránenie odumretých buniek.

Ovsené vločky rozomelte v mixéri. Do teplého, nie horúceho, kúpeľa prilejte mlieko a prisypte ovsené vločky. Tieto dve bežne dostupné ingrediencie pokožku nádherne zvláčnia a pomôžu aj od nepríjemného svrbenia.

Dajte si kúpeľ na upokojenie

Smotanové potešenie

Mandľový olej upokojuje podráždenú pokožku. Hydratuje a posilňuje vaše nechty. Vhodný je pri starostlivosti najmä o citlivú kožu av kombinácii s obyčajnou smotanou vašej pokožke preukáže neuveriteľnú službu.

Vrecúška plné zdravia

Po náročnom dni je úplne bežné, že sa človek nemôže sústrediť a cíti isté napätie. Šalvia lekárska zatočí so stratou koncentrácie a prispieva k celkovému posilneniu tela. Rozmarín zase pomáha s nízkym tlakom a bojuje proti reumatizmu.

Osoľte si život

Levanduľa je nielen krásnou dekoráciou vašej domácnosti, ale aj skvelý bojovník proti stresu a nespavosti. Rovnako výborne pomáha zmierniť bolesti hlavy a svalov. Voňavá kráska pomáha rýchlejšie sa zotaviť po zranení či operácii. Ideálnou kombináciou pre odplavenie stresu je horúca vaňa obohatená o levanduľovú soľ.

Ponorte sa do voňavého oleja

Pokiaľ nemáte času nazvyš a chcete vyskúšať niečo málinko jednoduchšie, pustite sa do výroby oleja do kúpeľa. Olej do kúpeľa má skvelé účinky na vašu pokožku, pleť dokonale rozjasní a zjemní. Bylinkový olej má navyše blahodarné účinky na vaše zdravie. Siahnite pri výrobe oleja po sušenom tymiáne a eukalyptu. Kombinácia týchto rastlín povzbudí vašu myseľ a pomôže vám s koncentráciou. Uvoľňuje telo po fyzickej námahe, upokojuje pokožku a pomáha v boji proti akné. Tymián navyše uľavuje od dýchacích ťažkostí, a pokiaľ vás trápi artritída, je olej z tymianu a eukalyptu jasnou voľbou.

Vrecúška plné zdravia

Po náročnom dni je úplne bežné, že sa človek nemôže sústrediť a cíti isté napätie. Šalvia lekárska zatočí so stratou koncentrácie a prispieva k celkovému posilneniu tela. Rozmarín zase pomáha s nízkym tlakom a bojuje proti reumatizmu.

Ako na to? Látkové vrecúško naplňte sušenými bylinkami a zaviažte. Zatiaľ čo si napúšťate horúci kúpeľ, vhoďte do vane vrecúško s bylinkami a majte ho vo vode po celú dobu kúpania. Pre lepší účinok si môžete bylinkových vrecúšok (z rovnakých byliniek) samozrejme pripraviť viac. Relaxačný kúpeľ si doprajte 2krát až 3krát do týždňa, ale pozor na vhodné kombinácie bylín.

V každom väčšom meste, v obchode so zdravou výživou, budú tieto byliny určite v ponuke. Môžete sa porozhliadnuť v Bratislave, v Košiciach, ale aj napríklad v Nitre alebo Trenčíne.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: