Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zapojte partnera do Vianočného upratovania

12.december 2018
Zapojte partnera do Vianočného upratovania

Štedrý deň sa blíži míľovými krokmi. A ako už býva zvykom vo všetkých domácnostiach, prebieha v túto dobu najväčšie šialenstvo ohľadne príprav a predovšetkým upratovania. Čo upratať skôr a čo počká?

Teraz keď sviatky prichádzajú, je veľmi pravdepodobné, že váš dom vo vaších očiach vyzerá hrozne. Je plný prebytočných vecí a po Vianociach bude aj plný odpadkov z baliacého papiera, škvŕn od vína a najrôznejších ďalších hlúposti. Ak už plánujete usporiadať nejakú veľkú oslavu alebo sa tešíte, že budete doma sami, budete sa cítiť omnoho lepšie, pokiaľ váš dom bude čistý a útulný. Začnite teda čo najskôr, aby ste to do Štedrého dňa ešte stihli. Načo by ste sa mali zamerať?

Vyčistite chladničku

Pred všetkými sviatkami, ale aj po nich, budete mať bezpochyby v chladničke veľa zbytkov. Pokiaľ ste v uplynulom časovom období nevykonali dôkladne vyčistenie, je teraz čas na to, aby ste sa s tým vysporiadali a vzali to pekne od začiatku. Táto úloha je obzvlášť nepríjemná, pokiaľ sa tam budú schovávať poklady ako napríklad zhnité jedlo alebo niečo veľmi aromatické. Je ale potrebné to urobiť, pretože ak dovnútra položíte šalát alebo perníčky, všetko by okamžite navoňalo a vy by ste to mohli vyhodiť. Je oveľa jednoduchšie, keď to urobíte poličku na poličke a vyhadzujete. Potom bude čas dať späť všetko, čo chcete, aby sa v chladničke udržalo. Než začnete, utrite všetky povrchy a dvere čistiacím prostriedkom a potom použite nejakú handru, aby ste to usušili. Až potom vložte veci späť dovnútra, zoradené podľa toho, ako vám to bude najviac vyhovovať. Keď je chladnička čistá, nemusíte sa báť, že by niečo navoňalo.

Perte dosť dlho predtým

Na Štedrý deň sa prať nesmie. Pokiaľ mate pred Vianocami alebo potom aj po nich, vďaka nešťastným udalostiam veľa špinavého prádla, urobte to čo najskôr. Všetko vyperte a nezabudnite na posteľné prádlo. Máte špinavé aj čalúnenie vo svojom dome? Vyskúšajte kukuričný škrob. A ak máte špinavý na určitých miestach múr, nemusíte hneď maľovať. Stačí, ak použijete nejaký miernejší čistič. S vodou opatrne, pretože vďaka nej môžete dostať dole celý zafarbený náter alebo vytvoríte iba nepeknú machuľu. Pokiaľ máte pochybnosti, požiadajte profesionálov, aby všetko vyčistili za vás. Niekedy je lepšie využiť odbornú pomoc, než niečo nenávratne poškodiť.

Vydrhnite kúpeľňu

Najnavštevovanejšia miestnosť v celom dome. Odstráňte škvrny a šmuhy z vaších zrkadiel nejakou čistou látkou ktorá nepúšťa vlákna. Leštite krúživými pohybmi. Detský olej urobí zase zázraky s vašími chromovými kohútikmi a svietidlami. Soľ a šťava z citrónu je zase príjemným prírodným prostriedkom pre čistenie. Venujte kupeľni veľkú pozornosť. Zaobstarajte si najrôznejšie prostriedky na odstranenie vodného kamena a nezabudnite ani na nejaké pekné vône a dekorácie.

Žiarovky a osvetlenie

Skontrolujte a vymeňte chýbajúce žiarovky na svetelných reťazcoch. Skontrolujte žiarovky v celom dome. Navoďte si vianočnú atmosféru. Vianočné osvetlenie nepodceňujte a dobre si ho rozplánujte, ozdobte balkón, záhradu, čokoľvek, čo vás napadne. Svetlá majú tak isto určitú trvanlivosť a pokiaľ jedna žiarovka praskne, nefunguje tak celá sada. Otestujte ich skôr, než vyzdobíte svoj stromček, aby ste zistili, či potrebujete investovať do novej sady.

Zapojte partnera do vánočního úklidu

Vyčistite koberce

Môžete brať všetky svoje koberce doma ako samozrejmosť. Ale stojí zato si pamätať, že od prvej chvíle, čo sú tam, tak sú maximálne využívané. Zaslúžia si starostlivosť a údržbu. Koberce si môžte vyčistiť sami, ale môže sa stať, že koberec nevyčistíte tak, ako by ste si predstavovali, zostane určitá nečistota a prach. To je dôvod, prečo stojí za to investovať alebo prenajať kobercové čističe, aby vaše koberce vyzerali ako nové. Profesionálne čističe kobercov obvykle dodávajú s čistiacim prostriedkom, takže je materiál šamponovaný, zatiaľčo prach je nasávaný.

Vyčistite dekorácie

Vianočné ozdoby trávia väčšinu času skryté v skriniach alebo v zaprášenom podkroví, na poličkách v obývačke a čakajú na svojích 5 minút slávy. Ale nie je zmysel Vianoc a toho celého vianočného obdobia zavesiť špinavé a zaprášené dekorácie. Dajte si nejaký čas, aby ste ich pred tým, než ich zavesíte, dobre vyčistili a budú vyzerať rovnako dobré ako nové. Vianoce sú iba raz do roka a dekorácie by teda mali byť čisté. Pri kontrole vaších vianočných dekorácií sa uistite, že všetko funguje.

Upracte kuchynskú zásuvku a príbory

Váš dom by mal byť skvelo uprataný, vyzdobený a pripravený na Vianoce. Dôležitá je výzdoba a zladenosť všetkých farebných kombinácií. Príbory by mali byť z jednej sady, nemalo by chýbať pekné vianočné prestieranie aj obrus. Nezabudnite si potom aj pred samotnou večerou naplánovať oblečenie pre tento slávnostný čas.

Podľa toho ako upratujete, tak aj poznáte, akú máte povahu. Že tomu tak nie je a že je to nejaká hlúposť?

Zberateľ

Zhrňujete si svoje veci na jednu hromadu? Nedokážete nič vyhodiť? A čo tak staré oblečenie, ktoré neustále schovávate a je vám ľúto ho zo svojej skrine vyradiť? Patrite do skupiny zberateľov?

  • Potom ste veľmi priateľský ľudia, ktorí majú radi minulosť a nechcú sa vzdáť svojej minulosti. Určite sa dokážete aj poriadne romanticky zasnívať.

Obdivovateľ

Neustále nedokážete odolať niečomu, čo sa vám páči a za každú cenu si to musíte kúpiť? Tak budete patriť do skupiny obdivovateľov, respektíve tých, čo chcú byť obdivovaní.

  • Títo ľudia sú kreativci, ktorí premýšľajú neustále o nejakých inovaciach. Najlepšie dokážu pracovať pod stresom. Potrebujú spoločnosť k svojmu životu, samota ich ničí.

Organizátor

Vaším krédom je, že všetko musí byť do bodky na svojom mieste. Ste schopní vyrovnávať poličku aj na návšteve.

  • Ste pedanti, ktorí idú tvrdo za svojim, než dôjdu do cieľa. Neorganizujete iba poličky, ale aj život ostatných.

Vystavovateľ

Poslednou skupinoou sú tí, ktorí kupujú všetké drobnosti iba kvôli tomu, aby ich ostatní u nich obdivovali.

  • Sami chcete byť obdivovány a robiť neustále ten najlepší a prvotriedny dojem. Pokiaľ si dohovoríte nejakú návštevu, dávate si obzvlášť záležať na tom, aby všetko bolo upratané a poriadne vyniklo. Všetok váš kúpený luxus a drahé sviečky.

Vianočný advent už začal a s tým spojené šialenstvo okolo upratovania, pečené cukrovinky a nakupovanie darčekov. Upratovanie sa dá ešte tak trochu odbýť, ale čo také pečenie? Niekto to rieši tak, že pred Vianocami obehne všetky ženy vo svojej rodine a cukrovinky pozbiera, iný ho kúpia, ale ešte zostáva veľa tích, ktorí si ho pečú sami. S deťmi je to veľká zábava, ale potom je to v kuchyni ako po výbuchu. Zapojte teda aj vášho partnera do upratovania. Nemusí byť len ochutnávač, ale môže priložiť aj ruku k dielu, aj keď sa všetko pripravuje.

Budete tráviť Vianoce sami? Ešte máte veľa času, aby ste sa zoznámili. Čo tak vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerská zhoda podľa zverokruhu?

[kač]

Zdieľajte tento článok na: