Sadám si za volant a hovorím si, že dnes konečne urobím všetko tak, ako to má správne byť. Jedno je jasné. Kontrola v štýle stierače stierajú. Pripravení? Začíname.
Základná pomôcka pre každého vodiča je volant. Nastavte si ho tak, aby jeho prostriedok bol vo vzdialenosti 25-30 centimetrov od vašej hrude. Čím bude bližšie, tým viac vám hrozí, že vás v prípade havárie zraní vystrelený airbag. Airbag by pritom mal správne mieriť práve na hrudník, a nie na hlavu či na krk. V každom prípade by mal byť nastavený tak, aby ste mohli pohodlne ohnúť zápästie cez jeho hornú stranu. Pokiaľ máte možnosť korigovať výšku aj vzdialenosť, dbajte na to, aby ste vždy dobre videli na ukazovateľa na prístrojovej doske.
Väčšina áut má tvarovaný volant, takže si vaše ruky správne „navedú“ do ideálnej polohy. U starších typov áut nedodržiavame archaické odporúčania držania za desať minút dve. Pomyselné ručičky hodiniek sa presunuli na tri štvrte na tri.
Koľko času ste strávili nastavovaním volantu? No, nič, ideme na sedačku. Sedliacky rozum vám napovie, že ju máte nastaviť tak, aby ste mali dobrý rozhľad na ceste pred sebou. Odborník vám odporučí, aby ste mali sedadlo radšej vyššie ako nižšie. Základné pravidlo hovorí, že by sedačka mala byť nastavená predovšetkým tak, aby ste bez problémov dosiahli na pedále. Keď zošliapnete spojku, mali by ste mať nohu pokrčenú, nie natiahnutú až úplne na doraz. V prípade, že budete zvyknutí takzvane stáť na pedáloch, hrozí vám pri náraze zlomenie nohy. Opierka hlavy musí byť v úrovni temena tak, aby sa o ňu vždy opierala celá hlava. Len tak vás môže v prípade vážnej dopravnej nehody ochrániť pred poraneniami hlavy či krčnej chrbtice.
Uvoľnené predmety dokážu v prípade rýchleho brzdenia napáchať poriadnu neplechu. Skúsenosti záchranárov hovoria o tom, že najčastejšie vás v takom prípade trafí mobilný telefón, kľúče, prípadne fľaše s pitím. A jazvečík, ktorý ešte pred chvíľou driemal pod zadným okienkom, tiež urobí svoje. Platí pritom úmera, že čím vyššia rýchlosť, tým vyššia je hmotnosť takých lietajúcich predmetov.
Z predchádzajúcej kapitoly jasne vyplýva nutnosť umiestnenia mobilného telefónu (a tým väčšinou aj GPS navigácia) na špeciálny držiak. Pri jeho výbere by ste mali brať do úvahy nasledujúce kritériá.
Mal by vám umožniť dokonalý výhľad na displej telefónu za jazdy. Dôležité je, aby sa dalo ľahko nastaviť či meniť uhol mobilu v držiaku. To v prípade, že ho používate aj ako navigáciu. V zásade máte tri možnosti, ako držiak telefónu v aute umiestniť. V prípade, že ste zvolili typ, ktorý zasuniete do mriežky ventilátora, počítajte s tým, že sa vám môže v zimnom období kvôli horúcemu vzduchu z klimatizácie prehrievať. Veľa vodičov si nalepí držiak na predné sklo, ideálne do výšky očí. Tu by ste mali dbať na to, aby to neobmedzilo váš výhľad na cestu. Pri cestnej kontrole by ste mohli mať problémy. Svoje pre aj proti má umiestnenie držiaka na palubnú dosku. Tam by ste pre zmenu nemuseli dobre vidieť na displej telefónu.
Tak na displej mobilu už vidíme, ale ako je to s kontrolou vašich potomkov? Na výrobe špeciálnych detských zrkadiel si výrobcovia v uplynulých rokoch dali záležať. Na začiatku ste si mohli ich prostredníctvom bez otáčania kontrolovať dojčatá spokojne spiaceho v sedačke. Teraz už vďaka sústave profesionálne nastavených zrkadiel môžete viesť so staršími deťmi zmysluplnú konverzáciu.
Sú chvíle, kedy by sme my, slovenskí vodiči, najradšej žili v trópoch. K tomuto javu dochádza zakaždým, keď riešime, či a prípadne aké máme kúpiť zimné pneumatiky. Vyhláška hovorí, že minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 4mm. Vo vašom pneuservise vám pravdepodobne odporučia, aby ste zvážili výmenu už vo chvíli, ak nameriate hĺbku 6 mm. Niektorí výrobcovia pneumatík vám zase na prípadný dotaz zrejme odpovedia, aby ste zišli svoju vzorku až na povolenú hranicu. Jednoducho je to na vás. Podobné je to aj s vekom vašich pneumatík. Podľa zaužívanej zásady by ste mali svoje auto znovu obúvať každé štyri roky. Neplatí pre sviatočných jazdcov a pre majiteľov celoročných pneumatík.
Podľa §40a zákona 361/2000 Zb. majú vodiči povinnosť použiť zimné pneumatiky v odbobí od 1. novembra do 31. marca, ak:
Trápi vás to, že ste už pekných pár rokov neprevetrali svoje šponovky a nenazuli svoje značkové lyže? Najvyšší čas, aby ste s rodinou vyrazili na hory. Úplne na začiatku si znovu prečítajte odstavec "lietajúce taniere". A potom lyže poriadne upevnite na stredu auta tak, aby vás pri jazde neopustili a nespôsobili problémy vodičom-lyžiarom za vami. A pretože idete tam, kde sa sneh predpokladá, kúpte si zimné reťaze.
V súčasnej dobe sú k dostaniu v troch prevedeniach. Najvyužívanejšie sú oceľové snehové reťaze, inak povedané reťaze s oceľovými okami. Tie by mali mať ideálne priemer minimálne 3,2 mm. V prípade, že jazda na snehu nie je vašim denným chlebom, prižmúri aj polícia oko nad tými s priemerom 3,0 mm. Menej často používané textilné snehové reťaze sú prednostne určené na jazdu na ľade či na ubehnutej snehovej pokrývke. Špeciálne textilné pásky však oproti tým oceľovým majú oveľa menšiu životnosť. Navyše sa nehodia na jazdu po čerstvo napadanom snehu. Preto sú napríklad v Rakúsku povolené len ako vyslobodzovacia pomôcka.
Chemické snehové reťaze neberú odborníci na bezpečnosť za volantom úplne vážne. Ich použitie, kedy ich sprejom nastriekate na pneumatiky, je síce rýchle, ale hodí sa údajne maximálne pre výjazd z namrznutého parkoviska pri supermarkete. Vyslobodzovacie firmy ich preto vo svojej výbave obvykle nemajú.
Jazdu na snehu si však môžete vychutnať iba za predpokladu, že sa do svojho plechového miláčika vôbec dostanete. Aj v čase globálneho otepľovania nás môže prekvapiť tuhá zima a s ňou zamrznutý zámok. Našťastie sú moderné rozmrazovače zámkov vyrábané v takom malom prevedení, že sa dajú na zimu pridať aj na kľúče, ktoré máme vždy po ruke. Aplikácia rozmrazovača je rýchla, oveľa horšie je to s odstraňovaním toho, čo nám zavalilo čelné sklo. Pokiaľ sa jedná iba o čerstvý prašan, máme kľučku. Zbavíme sa ho prostredníctvom metly, ktoré máme vo vnútri auta. S námrazou je to podstatne horšie.
Práca so škrabkou predbehne bežnú rannú rozcvičku. Navyše, aby vám pritom nenamrzli prsty, oplatí sa zaobstarať si škrabku, ku ktorej je pripevnená aj teplá rukavica.
Buďte starostliví a zbavte sa námrazy pokiaľ možno celú plochu predného skla. Pokiaľ sa spoľahnete na malé otvory pre dve oči, môže vaša jazda skončiť haváriou hneď na prvej križovatke.
Pri pohľade na sortiment benzínových púmp musíte nutne dôjsť k názoru, že neexistuje dôležitejšia vec, než je náplň do ostrekovačov. Pri ich výbere sa oplatí siahnuť hlbšie do vrecka a kúpiť tekutinu, ktorá obsahuje prírodný lieh. Lacnejšie kvapaliny, ktoré obsahujú metanol, prípadne acetón, vám môžu urobiť nečakanú dieru do peňaženky. Obe látky pôsobia ako rozpúšťadlá a môžu vám poničiť nielen gumené súčiastky, na stieračoch alebo plastové kryty svetiel, acetón môže v silnejšej koncentrácii naleptať aj lak auta.
Ale aj najdlhšia zima raz skončí, a tak sa budete môcť pozrieť na svet okuliarmi. Najlepšie slnečnými okuliarmi s polarizačným filtrom. Ale vezmime to opäť pekne poporiadku. Tak predovšetkým, tie okuliare, ktoré ste vlani tak lacno kúpili pri mori v Chorvátsku, sú vám zrejme na nič. Uložte ich späť do šuplíka a vyberte ich až zase pri mori. Vy potrebujete tie vodičské. Predovšetkým by mali mať veľké sklá. Tie malé sú síce možno sexy, ale zase pokrývajú menšie zorné pole. Veľkú pozornosť venujte zafarbeniu skiel. Modré, prípadne ružové si nechajte na letnú havajskú párty. S nimi nespoznáte ani to, aká farba momentálne svieti na semafore. Ideálne sú sklá šedé či hnedé, ktoré neskresľujú farby.
Aj vaši potomkovia ocenia, pokiaľ sa postaráte o to, aby ich v priebehu celej cesty neoslepovali slnečné lúče. Zaobstarajte im preto na postranné okienka tienidlo alebo roletku. Výhodou je nižšia obstarávacia cena a rýchle nenáročné umiestnenie na sklo pomocou prísaviek. Navyše cez ne deti pri jazde dobre vidia von. Plusom je aj ľahké zloženie a zloženie napríklad do vreciek auta. Ak sa vyskytne problém, potom s prísavkami. Čas od času sa tienidlo odlepí samo, občas ho počas jazdy zloží netrpezlivý drobček, ktorý chce vidieť "kedy už tam budeme". Roletky ocenia najmä malé dámy. Aj ony sa ich môžu pri jazde stiahnuť tak, ako to kedysi robili princezné vo svojich kočiaroch.
Navyše vám ušetria celkom dosť času. Nemusí sa totiž s nástupom tmy dávať dole. Nevýhodou je, že nedokážu zakryť celé okno.
Skúste sa s niekým zoznámiť a pozvite ho na rande!
[ivi]