Raz za čas trpí bolesťou hlavy každý a dá sa väčšinou vydržať bez lieku na bolesť. Príčina nás veľmi nezaujíma, Nepátrame po nej. Ale čo keď niekoho bolí hlava po dlhšiu dobu, až to začne byť naozaj otravné alebo dokonca neznesiteľné a bez lieku sa človek už nezaobíde? Zistite, či sa za vašou bolesťou hlavy neskrýva jedna týchto chronických chorôb.
Opakované bolesti hlavy nie sú žiadna zábava, to vám potvrdí každý, kto nimi trpí. V minulom článku boli príčiny bolesti hlavy zamerané skôr na krátkodobé bolesti, ktoré raz za čas stretnú každého. Niektorí ale musia tento problém riešiť častejšie, potom sa väčšinou jedná o chronické, opakujúce sa bolesti hlavy.
Tieto druhy sa rozlišujú u dlhotrvajúcich bolestí, ktoré ľuďom spôsobujú osobnú aj sociálnu záťaž, poškodzujú kvalitu ich života, zvyšujú peňažné náklady a niekedy zapríčiňujú aj uznanie človeka za invalidného. Len málo takých ľudí má naozaj diagnostikovanú správnu chorobu. Predtým boli bohužiaľ veľmi podceňované, nerozpoznáványéa neliečeé, čo sa snáď v nasledujúcich rokoch výrazne zmení. Majte na pamäti, že liečenie týchto chorôb patrí výhradne do rúk neurológa a neskúšajte sa liečiť doma pomocou analgetík. Tým si akurát uškodíte a spôsobíte závislosť, viac o tomto probléme sa dozviete na konci článku.
Tieto bolesti hlavy patria medzi najčastejšie choroby nervového systému. Okrem nižšie uvedených stavov (resp. konkrétnych chorôb) môže bolesť hlavy spôsobiť aj mnoho ďalších vecí, ktoré ste sa mohli dozvedieť v predošlom článku o príčinách bolesti hlavy. Ľudia, ktorí mávajú opakované bolesti sa neustále boja, kedy príde ďalšia vlna. Tento strach a samotná bolesť potom ničí ich rodinný a sociálny život a má negatívny vplyv na zamestnanie daného človeka, pretože je kvôli bolestiam často v pracovnej neschopnosti. To všetko potom môže viesť k ďalším chorobám. Napríklad úzkosť a depresie sú oveľa viac diagnostikované ľuďom s chronickou bolesťou hlavy než u zdravých jedincov.
Migréna je hlavná choroba, ktorá má ako príznak bolesť hlavy. Okrem toho sa často objavuje aj nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, precitlivenosť na svetlo, hluk a vône. Bolesť sa dá popísať ako stredná až ťažká, väčšinou jednostranná, pulzujúca, ostrá, zhoršujúca sa s fyzickou aktivitou a trvajúcu hodiny až tri dni. Táto choroba je spôsobená aktiváciou mechanizmov hlboko v mozgu, ktorá vedie k produkcii zápalových látok spôsobujúce bolesť okolo nervov a krvných ciev na hlave. Migréna môže človeka postihnúť napríklad len raz za rok, ale aj každý týždeň. Väčšinou ňou trpia ženy, v pomere 2: 1 voči mužom, vďaka hormónom. Nástup začína v puberte a najviac sa prejavuje vo veku 35 až 45 rokov. V detskom veku trvá kratší čas, naopak sprievodné príznaky v podobe nevoľnosti sú viac intenzívne. Väčšinou trvá celý život.
Anglický výraz pre tenznú bolesť hlavy je tension-type headache so skratkou TTH, s ktorou sa môžete často stretnúť. Tenzná bolesť hlavy sa vyskytuje častejšie ako migréna. Delí sa na dve skupiny - epizodická a chronická. Epizodicáé trvá menej ako 15 dní v mesiaci. Môže trvať pár hodín, ale aj niekoľko dní. Chronická trvá viac ako 15 dní v mesiaci a trpí ňou približne 1 - 3% dospelých. Je oveľa viac vytrvalá a oveľa viac človeka obmedzuje v bežnom živote. Všeobecne je tenzná bolesť hlavy popisovaná ako tlak alebo napätie, niekedy ako zvieravá (pocit, ako keď máte niečo okolo hlavy). Občas sa šíri do krku alebo naopak vychádza z krku. Spôsobená je väčšinou stresovou situáciou alebo muskuloskelektálnym problémom v oblasti krčnej chrbtice. Nástup choroby prichádza v období dospievania a postihuje tri ženy ku dvom mužom.
Cluster Headache
Cluster Headache nemá žiadny slovenský preklad, možno je to aj tým, že sa z týchto troch chorôb vyskytuje najmenej. Trpí ňou jeden človek z tisícky a tentoraz to nie sú ženy, ktoré majú prevahu. "Obťažuje" šesťkrát viac mužov ako ženy. Objavuje sa po dvadsiatom roku života. Dá sa povedať, že je veľmi charakteristická - bolesť sa často opakuje (až niekoľkokrát denne), je krátka, ale extrémne silná, väčšinou sa sústredí v oblasti jedného oka, ktoré môže slziť alebo byť začervenané. Postihnutému tečie z nosa alebo má naopak na strane, ktorá ho bolí, nosovú dierku upchatú. Očné viečko môže byť poklesnuté. Trvá to 30 minút až 2 hodiny, väčšinou sa opakuje v určitú dennú dobu (dokonca aj v určité ročné obdobie, spravidla na jar a na jeseň) a môže človeka aj prebudiť zo spánku. Rovnako ako tenzná bolesť hlavy, aj Cluster headache sa vyznačuje dvomi formami - epizodickou a chronickou.
Nepatrí síce medzi už spomínané tri hlavné chronické choroby, ale aj tak ju musíme kvôli jej dôležitosti spomenúť, okrem to medzi chronické - dlhotrvajúce bolesti bohužiaľ patrí. Anglický názov znie medication-overuse headache so skratkou MOH. Choroba vznikne pravidelným užívaním a nadužívaním liekov na bolesť, väčšinou práve pri bolesti hlavy. Postihuje častejšie ženy ako mužov (až 3,5-krát). Začne to nevinne - vezmete si liek na bolesť hlavy. Bolesť hlavy vám ale spôsobuje nejaká konkrétna príčina, ktorú neodstránite (stres a iné), a tak bolesť pretrváva aj niekoľko dní a vy si niekoľkokrát denne beriete lieky. Tak si vlastne vypestujete závislosť a vaše telo sa začne ozývať novými bolesťami hlavy. Už to ale nebudú tie pôvodné z ostatných odstrániteľných príčin. Tentoraz sa budete stretávať s niečím ďaleko horším.
Bolesť trvá väčšinou niekoľko dní, je skľučujúca, tupá, po celej hlave alebo tlaková s najväčšou intenzitou nad čelom medzi očami, vytrvalá a často človeka prebudí aj zo spánku. To ho potom núti si vziať ďalšie a ďalšie prášky. Nachádza sa v začarovanom kruhu. Navyše potom dochádza k tolerancii liečebných účinkov a človek dávky musí zvyšovať. Ak si lieky nevezme, hlava bolí viac a objavujú sa aj vedľajšie abstinenčné príznaky - nevoľnosť, vracanie, problémy so spánkom... Ako nadužívanie sa považuje akútna medikácia minimálne 10 dní v mesiaci, väčšinou sa jedná o 2-3 dni v týždni. Závislosť vzniká po 3 a viac mesiacoch.
Vyriešiť túto zamotanú situáciu je veľmi ťažké. Chce to lekársku pomoc, podporu ako v rodine, tak od zamestnávateľa, pretože budete musieť bolesť vydržať, a to buď aj v práci alebo si vziať dovolenku. Liečba je ale zdĺhavá a pacient sa musí stopercentne chcieť závislosti zbaviť a musí daný režim dodržiavať. Aj tak ale nie je vyhraté. Napriek úspešnému vyliečeniu sa tieto bolesti hlavy v 30 až 45% prípadov vracajú.
Ako vidíte, bolesť hlavy ani lieky proti bolesti nie sú žiadna sranda a nemali by ste si s nimi zbytočne zahrávať. Najlepšie urobíte, keď čo najskôr navštívite lekára a spoločne zistíte príčinu vašich problémov. Trebárs v čakárni narazíte na niekoho, s kým sa zoznámite.
[Lil]