Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Výťahy: za ich výnimočnosťou

16.jún 2017
Výťahy: za ich výnimočnosťou

Sú súčasťou našich životov, denných rutín, kedy ich berieme ako samozrejmosť, používame ich, nepremýšľame nad nimi a vlastne ich vôbec ani občas nevnímame. Pritom by sme sa bez nich niekedy vôbec neobišli. Kto stojí za ich zrodom a ktoré stoja za reč?

Výťahy sa vlastne radia, a to oprávnene, medzi dopravné prostriedky. Máme ich naozaj veľkú škálu, ako napríklad osobné, nákladné automobilové, lodné, stavebné i banské výťahy. Nebudeme veľmi zabŕdať do ich histórie, ale prvé zmienky o výťahu sa datujú do roku 236 pred Kristom, keď prvý mal vyrobiť Archimedes. Či to tak bolo alebo nebolo už nezistíme, ale prečo by nie? Pozrieme sa bližšie na zaujímavé "NAJ" svetových výťahov.

Najrýchlejší výťah na svete

Toto extra rýchle monštrum by ste našli v Šanghaji a prechádza druhou najvyššou budovou sveta, a to Šanghajskou vežou. Jazdí až do výšky 632 m, rýchlosťou 20,5 m/s. Tento výťah ľudia radi porovnávajú s najrýchlejším človekom na svete, s Usainom Boltom, ktorý by ho nepredbehol, pretože sa pohybuje iba rýchlosťou 12 m/s. To znamená, že vlastne v 95. poschodí sa ocitnete za 45 sekúnd.

Tento výťah budúcnosti vyrobili a navrhli inžinieri japonskej spoločnosti Mitsubishi Electronics Corporation. Okrem rýchlosti tak ponúkli pasažierom výťahu aj tichosť, bezpečnosť, úspornosť aj prvotriedny jazdný komfort. Že s ním ale začnú trhať rekordy, netušili, nebol to zámer, bola to náhoda. Napriek tomu sa spoločnosti špičkujú a snažia sa predbiehať a byť lepší a lepší. S rýchlosťou už to ale veľmi ďaleko posúvať nebudú môcť. Pretože aj keď technika to dokáže, ľudské telo už by malo problémy sa ešte vyšším rýchlostiam prispôsobiť. Bolo by treba už tlak upravovať podobne, ako sa to robí v lietadlách. Zastaví taká prkotina inžinierov? Uvidíme.

*Tu sa môžete pozrieť, ako pohodlná jazda je, rýchlosť teda môže dosiahnuť až 74 km/h

Albert So (expert vo výťahovom inžinierstve): "Predpokladám, že najvyššia rýchlosť, akou budú môcť vertikálne výťahy dosahovať, je na úrovni 79 stôp za sekundu (86,7 km/h). Nejde pritom o to, že by sme nedokázali rýchlejší výťah vyrobiť , ale o biologické faktory."

Najväčší výťah na svete

Do najväčšieho výťahu sveta sa zmestí až 80 osôb. Ako veľmi je táto tlačenka príjemná by si asi každý z nás vyskúšať nechcel. Predsa len nastupujúca panika zo stiesneného priestoru nie je nič príjemné. Je 3,4 metra dlhý, 2,8 metra široký a 2,6 metra vysoký a unesie 5250 kilogramov. To ten náš, o ktorom sa dočítate nižšie, unesie teda viac. Nachádza sa v mrakodrape Umeda Hankyu v Osake a vyrobila ho opäť spoločnosť Mitsubishi Electronics Corporation.

Najväčšie výťahy svetaNajväčšie výťahy sveta

Celkovo má táto budova týchto výťahov 5 na 41 poschodí, ktorá budova má. Pri plnom obsadení môže prepraviť teda až 400 osôb v jednej chvíli. Samozrejmosťou je presklenost výťahov, aby neboli cestujúci ochudobnení o očarujúci pohľad.

Najväčší lodný výťah

Ak niekto z vás čitateľov nepozná monštruóznu priehradu Tri rokliny, ktorá sa nachádza v Číne, tak nech si doplní informácie. Alebo vám pomôžeme takou menšiu definíciou.

Tri rokliny

Priehradná hrádza s najväčšou elektrárňou (nielen vodnou) na svete, vybudovanou v najvýchodnejšej zo Troch roklín na rieke Jang-c 'v provincii Chu-pej v Čínskej ľudovej republike. Stavba hrádze bola dokončená v roku 2006, elektrinu do siete však začali generátory dodávať až v roku 2008. Za rok 2014 elektráreň vyrobila 98,8 miliardy kilowatthodín, čím prekonala doterajší rekord elektrárnej priehrady Itaipu na juhoamerickej rieke Parana z roku 2013. Oficiálne náklady na vybudovanie diela boli vyčíslené na 25 miliárd dolárov.

Je to monumentálna stavba s monumentálnym lodným výťahom, tak možno viac oceníte dokument miesto fotografie, kde výťah rozhodne neprehliadnete.

Pretože ďalším jej zárezom toho "naj" sa stal v minulom roku otvorený najväčší lodný výťah na svete. Na čo slúži? Prepravuje a pomáha prekonávať menším lodiam výškový rozdiel u hrádze. Niečo ako Orlická priehrada vo veľkom. Keď pôjdeme do čísel, tak je schopný prepraviť loď s nosnosťou až 3000 ton. Výťah so svojím nákladom môže vážiť až 15 500 ton.

Lode si použitím tohto výťahu, ktorý vyzerá ako taká obrovská misa alebo vaňa skráti čas svojej cesty z niekoľkých hodín na 40 minút. A to už za to stojí. Lode väčších rozmerov však stále musia používať staršiu cestu, ktorá výškový rozdiel prekonáva pomocou sústavy piatich zdvihových komôr.

Agentúra Reuters: "Veľké lode idú po schodoch, menšie sa vezú výťahom."

Najvyšší vonkajší výťah na svete

Kde inde by ste ho hľadali, ako v Číne. Tomuto výťahu čiže tejto celej stavbe sa začalo hovoriť Sto drakov. Vyšla staviteľa na 20 miliónov dolárov a otvorila sa v roku 2002. Prečo taký výťah stavali? Kvôli evakuácii ľudí z hory v prípade zemetrasenia.

Od začiatku proti stavbe tohto výťahu bolo veľa organizácií, skupín i jednotlivcov kvôli chránenej oblasti. UNESCO bolo proti úplne od začiatku. Bohužiaľ s tým nikto nič nezviedol a nenarobil, a tak v čínskej provincii Hunan, konkrétne v oblasti miestneho prírodného bohatstva Wu-ling-jüan, jazdí po skalnatej stene pohoria najvyšší vonkajší, najdlhší dvojkabinkový a najrýchlejší osobný výťah na svete s takou kapacitou. Poberie až 50 turistov a vyvezie ich do výšky až 330 m.

Výťah bol postavený iba za tri roky. Jazda hore trvá len iba minútu a kto už ju nebude chcieť absolvovať znovu opačným smerom, dá si pochod, ktorý bude trvať 2-3 hodiny. Stavba sa naozaj do oblasti, kde je postavená, nehodí, ale súboj ochrancov prírody a tých, ktorí sa svoj nápad rozhodli uskutočniť pod zámienkou, že práve chránia miestnu prírodu pred veľkým prívalom turistov, je ťažké rozsúdiť. A navyše už tento výťah stojí a obsadil tri priečky v Guinessovej knihe rekordov. Tak kto asi tak vyhral? A zase taká päsť na oko to nie je, iste by sme našli horšie.

Sto drakov

Tak čo hovoríte na tieto zaujímavé výťahy? Ešte zaujímavejšie bývajú nečakané stretnutia v nich. Máte nejaké také za sebou? Našli ste si tam partnera? A kde to bolo? V tom Bratislavskom?

Zdroj: https://cs.wikipedia.org 

https://www.youtube.com/ 

[Ivi]

Zdieľajte tento článok na: