Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vlhkosť v byte dokáže potrápiť

6.september 2021
Vlhkosť v byte dokáže potrápiť

Presuny z tepla do zimy a naopak, prekúrené autá, miestnosti, zarosené okná... Zima sa pomaly, ale isto blíži a s ňou nesprávna vlhkosť v byte. Viete, ako tento problém celkom jednoducho vyriešiť?

Poznáte to. V byte je teplúčko, dobre vykúrené, ale vzduch by potreboval vymeniť. Tak vyvetráte. Radiátory zažívajú tepelný šok, hrejú o to viac v snahe zabezpečiť pôvodnú vnútornú teplotu. Okná sa rosia, zráža sa na nich voda a v byte je zrazu vlhko. Alebo vás trápi možno opačný problém a neustále vás svrbí nos a škriabe hrdlo zo suchého prekúreného vzduchu. Ako teda von z tohto začarovaného kruhu?

Vetrajte s rozumom

Zima - nezima, vetrať je dôležité. Ale s rozumom. Pokiaľ máte klasické radiátory, vypnite ich na tú chvíľu, keď máte otvorené okná. Počas dňa to stačí urobiť dvakrát až trikrát. Okná by mali byť dokorán a snažte sa urobiť v byte prievan. Hlavne ak trávite väčšinu dňa v práci, stačí vám vyvetrať ráno pred odchodom, po návrate a večer pred spaním. Teplotu v byte udržujte maximálne na devätnástich stupňoch Celzia, pretopte si večer, keď sa vrátite z práce. Samozrejme, až potom, ako vyvetráte.

Sledujte vlhkosť

K mnohým problémom vedie nesprávna vlhkosť v byte. V zime sa vďaka kúreniu stáva vzduch suchším. Zjednodušene povedané, teplý vzduch dokáže pojať na rovnaký objem väčšie množstvo vodnej pary ako studený. Z toho vyplýva, že teplý vzduch je suchší. Ideálna vlhkosť v byte je okolo 45%. Toto číslo vyjadruje objem vodnej pary vo vzduchu. Dnes už existuje množstvo hodín alebo meteostaníc so zabudovaným vlhkomerom, alebo existujú samostatné jednoduché a lacné prístroje na meranie vlhkosti.

Väčšinou obsahujú aj teplomer, vďaka čomu máte komplexnejší prehľad o stave klímy vo vašom byte.

Prečo je to dôležité?

Správna vlhkosť a teplota šetrí nielen naše domáce prostredie, ale aj naše zdravie a v konečnom dôsledku aj peniaze. V zime nás trápi skôr suchý vzduch. Ak jeho vlhkosť nevieme ovplyvniť v práci, urobme to aspoň doma. Mikroorganizmy spôsobujúce klasické zimné ochorenie nemajú rady vlhký vzduch, takže môžete ľahko predchádzať ochoreniam. Držte sa ale radšej "pri zemi" a neprekračujte v byte hornú hranici vlhkosti 50 - 60%. Čím bližšie sme totiž k stovke, tým spokojnejšie sa môžu tvoriť plesne, ktoré nie sú pre naše zdravie o nič lepšie.

Buďte opatrní, ak využívate zvlhčovače vzduchu. Mnoho ľudí robí tú chybu, že si na malý priestor kúpia príliš veľký prístroj, ktorý môže vzduch zbytočne prevlhčiť.

Kúpte si kvalitný zvlhčovač vzduchu

Boj s plesňami je dlhodobý a vôbec nie je príjemný, preto skúste na začiatok zvlhčovať opatrne. Aj tu existujú staré "babské" recepty, ako napríklad vlhký uterák na radiátore. Na trhu sú popri profesionálnych aj prenosné, ľahko skladné zvlhčovače, ideálne na cestovanie. Niektoré fungujú na princípe ultrazvuku a stačí ich "nakŕmiť" pollitrovou PET fľašou s vodou. Sú tiché, ale dobre fungujú len v miestnosti do 20 m2.

Neprevlhčujte

Čím nižšia teplota, tým vyššia vlhkosť. Hlavne spať by sme nemali v prevlhčenej miestnosti. Radšej sa poriadne zabaľte, odborníci tvrdia, že ideálna teplota na spánok je nižšia ako 18 stupňov. Doma by sme nemali mať príliš teplo, maximálne do dvadsiatich stupňov Celzia. Možno sa vám to zdá málo, ale prechodom z tepla do zimy svojmu telu ubližujeme. Priestor dostávajú alergie a ochorenia horných dýchacích ciest. Zima je ideálnym obdobím pre začiatok s otužovaním, a to nielen studenými sprchami, ale aj obmedzovaním kúrenia.

Šetrite si peniaze

Kúrenie nie je lacná záležitosť, ale to sami iste viete. Preto nekúrte "do vzduchu" a ak máte zapnuté radiátory, zatvorte okná. Pomôže aj odstránenie dlhých závesov a záclon zavesených cez radiátory, ktoré zbytočne zadržujú teplo. Šetrite, ale nie tam, kde nie je potrebné. Nekvalitné okná vám môžu urobiť vrásky na čele. Keď sa teplý vzduch stretne so studeným povrchom, teda s okennou tabuľou, dochádza ku kondenzácii a okno sa môže orosiť. Nič sa nedeje, keď sa vám orosí priestor medzi dvoma tabuľami, ale zvnútra. V tú chvíľu môže ísť o nesprávnu inštaláciu alebo zlé tesnenie.

Vlhkosť z vnútornej strany vzniká často v kuchyni, kde varíme, alebo v kúpeľni pri sprchovaní. Používajte preto vždy digestor a v kúpeľni sa zatvárajte, aby sa para nešírila do celého bytu. Ak máte vnútorné žalúzie, počas chladných dní ich vyťahujte. Preto by ste ale pri kúpe nových okien mali dbať na kvalitný rám a dobrú izoláciu. Trojskla majú vyššiu vnútornú povrchovú teplotu, preto sú menej náchylné ku kondenzácii než dvojskla. Aj tie najkvalitnejšia okná musia byť dobre nainštalované.

A nezabúdajte na zásady správneho vetrania počas celého roka, tak môžete predísť kondenzácii, teda roseniu.

Chcete si doma správne zakúriť?

Kúrenie v aute

Keď už správne vetráme a kúrime doma, udržiavame si zdravé prostredie v byte, bola by škoda ohrozovať svoje zdravie nesprávnym kúrením v aute. Pred viac než pätnásťminútovou jazdou v aute sa odporúča vyzliecť bundu. Auto sa roztopí až po niekoľkých kilometroch jazdy, resp. po niekoľkých minútach od chvíle naštartovania. Zbytočne budete nastavovať teplotu na maximum, keď je motor studený. U modernejších modelov využívajte tlačidlo automatického kúrenia, teplotu nenastavujte zbytočne na viac ako dvadsať stupňov.

Môžete tak predísť nepríjemnému prechladnutiu pri vystupovaní do chladného počasia. Bude mať radosť aj vaša sliznica v nose, očiach a ústach, ktoré sa pretopeným vzduchom vysušujú. Keď máte zamrznuté alebo zarosené okná, pomôžte si tlačidlami vyhrievania predného a zadného skla. Pri orosenom skle pomôže aj nastavenie ventilátora tak, aby fúkal na okno a nezabudnite pritom zapnúť klimatizáciu, ktorá vzduch rýchlo vysuší.

Pár zásad

Možno sa to zdá byť hotová veda, ale stačí vám dodržiavať pár zásad a predídete tak mnohým problémom. Základ je sledovať si vlhkosť a tepotu v byte. Rovnako tak príliš vlhký, ako aj veľmi suchý vzduch môže viesť k problémom so sliznicami, zápalom očných spojiviek a kašľa. Investujte do kvalitných okien a zbytočne nekúrte ani nenechávajte teplotu v byte klesnúť príliš nízko. Vetrajte celoročne, v zime nárazovo a niekoľkokrát za deň. Nespite v prekúrených miestnosťach a ak máte v byte sucho, kúpte si zvlhčovač vzduchu.

A nezabudnite, že je lepšie mať doma trochu chladnejšie a viac sa obliecť, ako mať doma príliš teplo. Podporíte tým aj svoj imunitný systém, telo trochu otužíme a chladné vonkajšie počasie vás len tak nedostane do postele s horúčkou.

Vysušovanie nosovej sliznice

Ak vás trápi pocit suchého nosa, nejde o žiadnu chorobu ani syndróm. Je to jednoducho stav nosovej sliznice. Málokto si uvedomuje, akú významnú úlohu zohráva nos v dýchacom systéme. Zachytáva prach, baktérie, ohrieva a zvlhčuje suchý vzduch. Vysušovanie nosovej sliznice vzniká napríklad následkom pôsobenia suchého vzduchu, klimatizácia, fajčenie, prašného a chemicky znečisteného prostredia. Príčinou môže byť aj dlhodobé používanie tzv. "dekongestívnych" nosových sprejov na uvoľnenie nosa.

Máte suchý nos?

Veľmi často tento jav spôsobujú aj prekonané vírusové a bakteriálne infekcie s výraznejšou afinitou k nosovej sliznici, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, alergiu, depresiu alebo kortikoidy. Môžu ho podporovať aj hormonálne zmeny u žien počas menopauzy. Pokiaľ sa ale vysušovanie vyskytuje aj na iných slizniciach, treba pátrať aj po celkových príčinách v zmysle autoimunitných ochorení. Dôležité je dbať na správnu životosprávu, ktorá vie situáciu významne ovplyvniť. Často si totiž neuvedomujeme, aké dôsledky má na naše telo príjem správnych alebo nesprávnych potravín.

Životospráva, ktorá vedie k zníženiu prívodu vitamínov a následnému oslabeniu imunitného systému, vrátane slizníc, sa môže prejaviť častejšími nádychmi a infekciami horných dýchacích ciest. Ďalším faktorom, ktorý má na stav nosovej sliznice výrazný vplyv, je vonkajšia aj vnútorná teplota priestorov, v ktorých sa aktuálne najviac zdržiavame. Okrem suchého tepla slizniciam vadí aj suchý chlad, hlavne pri mrazivom počasí, keď teploty klesajú pod mínus desať stupňov Celzia. Vtedy je v hodné chrániť nos a dýchacie cesty šálom alebo "kuklou". Zrejme je možné aj niečo ako otužovanie slizníc u celoročných športovcov.

A pravdepodobnosť aj stav cievneho systému daného jedinca má vplyv na stav a vlhkosť sliznice. K náchylným na vysušovanie sliznice nosa patria hlavne ľudia, ktorí sa pravidelne vystavujú cigaretovému dymu či už v podobe aktívneho alebo pasívneho fajčenia. Najviac sú týmto problémom ohrození fajčiari, ľudia pracujúci v suchom a teplom prostredí, resp. v prašnom prostredí. Nosu neprospieva ani dlhodobé používanie nosových kvapiek, napríklad pre dlhšie pretrvávajúce problémy s dýchaním po bežnej nádche alebo po prekonaní zápalu dutín.

Ako sa prejavujú príznaky?

V prípade, že je nosová sliznica poškodená, prejaví sa to vznikom zápalu, napríklad nosových dutín, nádchy, nosohltanu a podobne. Medzi príznaky patrí opuch nosa, prínosových dutín, bolesť hlavy alebo problémy so stiahnutým dýchaním. Na nosovú sliznicu často dochádza k zníženej tvorbe hlienu a jeho zahusťovanie, v dôsledku čoho sa objavia zachytávajúce hlienové chrasty. Tie následne zhoršujú prietok vzduchu nosom. Stáva sa to hlavne pri tzv. atrofickej nádche, kedy dochádza k postupnému stenčovaniu sliznice.

Sú známe aj atrofické nádchy po veľkých chirurgických zákrokoch v prínosových dutinách. Po určitom čase sa pokračujúca atrofia sliznice môže prejaviť aj tvorbou tzv. eróznej sliznice s následným krvácaním z nosa.

Tak, až sa dostanete do správnej formy, tak sa hneď zoznámte s druhou polovičkou a vezmite ju niekam na rande. Kam na rande? Poradíme!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: