Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete, čo to je love bombing? Možno ste sa s ním niekedy stretli!

11.február 2020
Viete, čo to je love bombing? Možno ste sa s ním niekedy stretli!

V živote sa stretávame s rôznymi druhmi manipulátorov pomerne bežne. Love bombing tiež patrí medzi druhy manipulácie a ako slovo "love" napovedá, pôjde o manipuláciu vo vzťahu. Zistite, či váš partner nie je love bomber, a ak partnera nemáte, prečítajte si článok, aby ste vedeli, ktorému typu ľudí sa vyhnúť.

Nájsť tú pravú lásku nie je jednoduché. Určite o tom viete svoje. Teraz, na rozdiel od predchádzajúcich storočí, máme na výber, môžeme si vybrať v podstate toho, koho chceme. No nie je to skvelé? Áno, ale tiež to má tienisté stránky - začali sme byť až moc vyberaví. Na tomto sa mi nepáči toto a na tamto zase niečo iné... Typická hláška pre dnešnú dobu.

Mnoho ľudí hľadá partnera online, pretože to je jednoduché, rýchle a predovšetkým nenáročné - nemusí nikam chodiť, niekomu sa vnucovať. Ale každý niekedy prežije zlú skúsenosť, napríklad jednostranná láska, začiatok vzťahu, ktorý "len tak" vyšumí a vy ani netušíte prečo a všetky možné ďalšie nie veľmi pozitívne veci, ktoré sa môžu komukoľvek stať. Nie je to žiadna tragédia a život pokračuje ďalej.

Ale čo keď sa objaví niekto, kto sa vám páči, vy sa páčite jemu, a dokonca vám prejavuje svoju náklonnosť? Píše vám často, pýta sa, ako sa máte, posiela vám veľa pozitívnych a zamilovaných smajlíkov alebo GIFov? Cítite sa ako v siedmom nebi. Našli ste snáď tú pravú osobu? Že by konečne?

Ten pravý nie je vždy ten pravý

Je úplne normálne, že je človek z novej lásky absolútne nadšený. Dávať pozor by ste si mali ale v prípade, kedy sa vám zdá, že je náprotivok nadšený až príliš, už vám to skôr príde ako obsesia alebo sa vzťah vyvíja neprimerane rýchlo. V takom prípade sa totiž môže jednať o psychologickú manipulatívnu techniku známu ako love bombing.

Môže sa vám zdať, že love bombing je niečo, k čomu by ste sa mohli hlásiť, ale verte, že sa jedná naozaj o narcistický tajomný manipulatívny spôsob správania, kedy zahŕňajú druhého láskou a náklonnosťou. Znie vám to zároveň príšerne a zmätene? Nebojte sa, pár expertov na narcistické správanie a poruchy osobností rozlúskli tento problém a podelia sa s vami o svoje závery.

Dostáváte až přehnané množství zamilovaných zpráv? Možná se jedná o love bombera

Čo je to love bombing?

Už sme to načali. Love bombing je doslova bombardovanie (od toho tiež bombing) osoby s prehnanou náklonnosťou a záujmom za účelom získania kontroly a ovládania jej/jeho správania. Bude sa vám to možno páčiť a možno na tom nebudete konštatovať nič zlé, ale verte, že to robí len preto, aby s vami mohol manipulovať.

Asi si hovoríte, ako takého love bombera spoznať? Ako zistiť, že váš partner je manipulátor? To, čo oddeľuje love bombera od obyčajného zamilovaného človeka, je, že manipulátor je na vás nesmierne dobrý a potom s vami zo dňa na deň preruší kontakt, aby získal moc vás ovládať.

"Každý je schopný love bombingu (a možno ste to sami niekedy z akéhokoľvek dôvodu urobili), ale najčastejšie sa jedná o súčasť narcistickej poruchy osobnosti," hovorí Ami Kaplan, psychotherapeutka v New York City. "Love bombing je do značnej miery nevedomé správanie. Je to naozaj o tom, aby druhú osobu dostali. A keď potom cítia, že osobu už dostali a cítia sa vo vzťahu bezpečne, úplne obrátia, začne to s nimi byť ťažké, zneužívajú vás a manipulujú s vami. Tí, ktorí vás donekonečna chválili a hovorili, že ste ich ideálny partner, si vás zrazu nebudú vážiť a budú podkopávať vašu sebadôveru," dodáva Kaplan.

Hoci sa love bombing v súčasnosti spája predovšetkým s narcistami, prvýkrát ho psychológovia objavili u leadrov rôznych známych kultov. Členovia Cirkvi zjednotenia (Unification Church of the United States, známi aj pod pojmom Moonies) používali love bombing u nováčikov, u ktorých chceli dosiahnuť, aby sa pripojili k ich skupine. Ďalší známi narcistický leadri kultov, Jim Jones a David Koresh, tiež používali podobné metódy prehnane pozitívneho nátlaku s cieľom vytvorenia pocitov intenzívnej jednoty a lojality.

Love bomber vám může dávat i extravagantní dárky nebo jejich  velké množství

Ako spoznáte, že ste narazili na love bombera?

Rande s love bomberom nie je vždy rovnaké a v každej situácii sa môže trochu líšiť. Ale rozhodne majú spoločné niektoré znaky, napríklad extravagantné darčeky, obsesivne používanie lichôtok, neustále komplimenty v online komunikácii a vždy očakávajú rýchlu odpoveď.

Môže to byť teda dosť mätúce, pretože existuje len tenká hranica medzi love bombing a tým, čo by sme ešte mohli považovať za normálne romantické gesto. Kľúčom k tomu, aby ste rozpoznali, ako to skutočne je, je len to, keď budete čakať. Až potom môžete vidieť, či sa do vás niekto naozaj zamiloval, alebo vás chce len ovládať.

Ak tieto extravagantné činy ďalej pokračujú a zároveň sa zhodujú so slovami, ktoré vám hovorí, je to pravdepodobne len spôsob, akým sa chová - je zamilovaný. Oproti tomu love bomber bude budovať a budovať tieto krásne slová a váš vzťah len preto, aby vás neskôr mohol zraziť dole. Inými slovami povedané, je to len o kontrole.

Predovšetkým je to ale celé o tom, ako sa pritom vy cítite. Ak vám táto náklonnosť príde ako niečo, o čo ste nežiadali, alebo dokonca niečo, čo nechcete, dajte na svoju intuíciu. Tieto manipulatívne techniky naozaj nie sú nič výnimočné, svoje o tom vie aj Nicol (22 rokov), ktorej svojou manipulatívnou pevnou rukou ukázal jej expriateľ, najprv vďaka jeho prehnaným komplimentom, ktoré sa nakoniec zmenili v poštvávanie proti ostatným ženám. "Neustále mi prejavoval fyzickú náklonnosť a skladal komplimenty, a to ako tvárou v tvár, tak aj skrz správy, ako napríklad 'si oveľa starostlivejšia než ktorákoľvek moja bývala partnerka' alebo 'si tá najžhavejšia žena na tejto párty'. Korunoval ma na najlepšiu ženu, hovoril mi, že som tá najkrajšia."

Ako ale vzťah pokračoval, ich vzťah sa premenil v nepriamé ovládanie, a to pasívne agresívne signalizáciou - nechcel, aby bez neho robila určité veci. "Po chvíli už som sotva chodila von, nechodila som na pohárik s priateľmi a nehovorila som so svojimi kamarátmi opačného pohlavia. Bolo to tak jednoduchšie," zveruje sa Nicol.

Andrea (21 rokov) si všimla iného prejavu náklonnosti jej partnera: "Bola som zahltená láskou, keď sa môj partner cítil previnilo, že pre mňa nerobí dosť. Vždy to bola len kompenzácia, ako napríklad keď bol neuveriteľne sústredený na seba alebo sa nezaujímal po dobu týždňov a potom zrazu sa to všetko snažil vynahradiť v priebehu jednej noci, ktorú sme strávili spolu, kupoval mi jedlo a tak ďalej. Bolo to, ako by tam vôbec nebol, len sa snažil svojou neaktivitou napraviť nejakú pseudo akciu. Rozchod s narcistom vás môže dostať do existenčnej slučky, pretože si hovoríte, kde sa vlastne berie tá príťažlivosť k takejto osobe. Rozhodne som teraz viac opatrná."

Manipulátorství love bombing může potkat kohokoliv, muže i ženy

Ako sa vysporiadať s partnerom manipulátorom?

Love bombing je formou psychologickej manipulácie. Napriek tomu je normálne cítiť silnú väzbu k love bomberovi, alebo dokonca môžete brániť ich činy. Keď sa narcisti zameriavajú na svoju túžbu niekoho ovládať, hľadajú hlboko zakorenené neistoty a hľadajú spôsoby, ako ich využiť. Môžete byť napríklad presvedčení, že vás táto osoba skutočne chápe alebo vás vidia takého, aký naozaj ste. Môžete sa cítiť tak (nehľadiac na to, ako ovládajúci tento vzťah je), že tento vzťah vám konečne poskytol také ocenenie, ktoré si zaslúžite.

"Keď sme sa rozišli, nemala som potuchy, ako to urobiť, aby som sa znovu cítila oceňovaná. Počas celého roka som každý deň dostávala neskutočný prísun náklonnosti, ktorá zrazu ustala. Stále sa učím, ako sa cítiť hodnotne, aj keď mi to každý deň nikto nehovorí," dopĺňa Nicol.

Rozchod nebude jednoduchý

Je to skoro ako jesť každý deň tortu (čo sa vám určite bude páčiť, ale zároveň viete, že je to pre vás zlé) a zo dňa na deň prestať jesť cukor. Musíte naozaj veľmi prispôsobiť a môže to chvíľu trvať, než prídete na to, čo ďalšie chutí sladko.

Keď si uvedomíte, že osoba, s ktorou randíte, je love bomber (alebo akýkoľvek iný manipulátor), mali by ste urobiť všetko pre to, aby ste sa dostali z tejto situácie plnej zneužívania a mali by ste hľadať podporu mimo váš vzťah.

Ak sa nachádzate ešte len na začiatku vášho vzťahu a ešte jasne nedokážete rozhodnúť, či sa jedná o zamilovanosť alebo o love bombing, skúste prehodiť "zdá sa mi, že na to ideme trochu rýchlo potrebujeme si stanoviť nejaké hranice". Je to vo vašom najlepšom záujme, aby ste sa pokúsili bezpečne prestať komunikovať s niekým, u koho si uvedomujete, že s vami jedná zle alebo vás ovláda (alebo inej osoby vo vašom živote).

Takmer určite nezmeníte správanie danej osoby a navyše to ani nie je vaša práca (nechajte to na profesionálov). Najlepší postup je jednoduchý - rozíďte sa s nimi, prestaňte ich sledovať na sociálnych sieťach a nájdite si podporu, ktorú budete potrebovať.

Kaplan navrhuje nájsť niekoho mimo vzťah, aby plne uznal, že konáte nielen s manipulatívnou osobou, ale aj s duševne chorou osobou. Hľadajte blízkeho priateľa alebo člena rodiny, ktorému môžete veriť, alebo vyhľadajte terapeuta alebo podpornú skupinu. Robte malé kroky vpred a riaďte sa podľa vašej situácie.

Partnera, ktorý nebude love bomber ani iný druh manipulátora, môžete nájsť napríklad na online zoznamke.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: