Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vianoce osamote

18.december 2017
Vianoce osamote

Stráviť Vianoce osamote nie je tá najhoršia katastrofa. Je to iba jeden deň v roku. Bojíte sa, ako svoju samotu ustojíte? Poradíme vám.

Vianočný čas je veľmi hlučné, veľmi často materialistické a neodvolateľne spoločenské obdobie. Už niekoľko týždňov, niekto dokonca aj niekoľko mesiacov, plánuje a míňa za najrôznejšie prípravy. Pritom tým jediným a najväčším ideálom by malo pre všetky byť to, že sa zídu pri jednom stole a dajú si spoločne večeru. Pravdou ale je, že takto trávi Vianoce málokto. Niekto oslavuje s rodinou, niekto s kamarátmi, niekto na cestách a niekto je sám a dokonca aj rád, že má domácu pohodu. Niekomu môže takáto samota pripadať dokonca až frustrujúca.

Pre mnohých z nás sa ale Vianoce stávajú nie slávnostné, ale skôr obdobím strachu a depresií. Spoločnosť dáva tak nejako najavo, že byť sám, alebo tráviť čas osamote na Vianoce je veľmi smutné, až dokonca aj také súkromné ​​osobné zlyhanie. Pravdou je, že tráviť čas sami sa obávame a to možno len preto, že sa byť sami bojíme, pretože nevieme, aké to môže byť, a pretože sa bojíme reakcií svojho okolia. Pravdou je, že keď trávime Vianoce osamote, musíme čeliť sami sebe, našim myšlienkam a tej divnej pravde, že sme sami. Naučili sme sa báť samoty a utekať od seba samých a zabúdať na tú pohodu, že máme čas a priestor len sami pre seba. Aj keď sú aj takí, ktorí sami byť chcú a dokážu si to užiť len sami so sebou.

Prečo tráviť Vianoce sami?

 • Vyzdobte si byt alebo dom. Nebojte sa vianočnej výzdoby ani vianočného blázinca, rovnako mu len tak neuniknete. Nakúpte si svetielka a vyzdobte si obydlia.
 • Vytvorte si vlastné vianočné ozdoby, vence, svietniky a podobné drobnosti.
 • Spíšte dvadsať dôvodov, prečo by ste nemali oslavovať Vianoce. Sami sa tým presvedčíte, že nie je dôvod, prečo ich nesláviť.
 • Urobte si filmový maratón. Je len na vás, či zvolíte len vaše obľúbené filmy alebo vaše obľúbené filmy s vianočnou tematikou.
 • Ak máte nejaké zvieratko, dajte mu zvláštny darček. Urobte Vianoce pre neho.
 • Otvorte mapu vášho mesta, zatvorte oči a prejdite na miesto na mape. Choďte tam a pozrite sa, čo tam nájdete. Po ceste môžete navštíviť miestne vianočné trhy, aby ste si dali na cestu trebárz varené víno a ak na vás vianočná atmosféra nedýchne ani na trhoch, choďte na pôvodné vymyslené miesto.
 • Kúpte alebo urobte niečo zvláštne a obdarujte svojich susedov, stačí aspoň jedného. Urobte niekomu radosť.
 • Ak máte už ale naozaj plné zuby vianočnej tématiky, urobte si svoj deň vtipnejší. Pustite si komédiu, smejte sa ostatným a hľadajte dôvody, prečo sú niektoré veci také a idú brať aj inak, než vážne, a to komediálne.
 • Buďte o vianočných dňoch pokojne aktívne leniví a ak môžete, užite si deň v posteli.
 • Ste sami? Pustite si film "Sám doma", kde to aj malý chlapec zvládol sám.
 • Vydajte sa na cestu, kam ste vždy chceli a nikdy neboli.

Sústreďte sa na seba

Nepremýšľajte nad minulosťou a nechcite vedieť, aké by to bolo, keby ste urobili niečo celkom inak. Nepremýšľajte, aké by to bolo, keby ste boli stále spolu. Teraz je to tak, ako to je, a je potreba sa tomu postaviť. Vianoce nemusia byť smutné ani depresívne. Urobte to, čo sami chcete, aby ste sa cítili dobre.

Navštívte reštauráciu

Neseďte doma, keď nemusíte. Mohla by to byť tiež pre vás príležitosť naviazať a užívať si rozhovor s inou veselou, aj keď tiež osamelou dušou.

Vánoce o samotě

Usporiadajte párty

Je vo vašom okolí niekto, kto bude tiež sám? Viete o niekom? Usporiadajte jednu veľkú vianočnú party. Pozvite tých, ktorý sú tiež sami, tí, ktorí sú rozvedení alebo osamelí. Dohodnite sa s nimi, kto čo prinesie a potom si spoločne uvarte, urobte dobré pitie a tiež spoločne rozbaľte darčeky. Môžete ich vymyslieť originálne. Buď si každý vylosuje jedného človeka, ktorému darček dá alebo sa môžete dohodnúť, že si dáte všetci darček navzájom, ale jeho hodnota bude trebárz maximálne 5eur. Dohodnúť sa môžete i na tématickom vianočnom večierku. Párty sa medze nekladú a kto vie, trebárz nejaký kamarát privedie nejakého kamaráta alebo kamarátku a budúce Vianoce už nebudete tráviť sami, ani s kamarátmi.

Upratujte

Využite toho, že máte čas. Síce sa na to môžete vykašľať, pretože na Vianoce budete sami a aj tak nikto nepríde. Lenže hovorí sa: "Nikdy nehovor nikdy." Zabudnite teda na to, že len všetko napcháte pod posteľ alebo do skrine, a vrhnete sa do väčšieho upratovania. Zabavíte svoje myšlienky a navyše urobíte i niečo pre seba a pre svoj lepší pocit.

Pomáhajte

Nechcete sa predsa len tak nenápadne pozvať k niekomu na návštevu. Je veľa ľudí, kamarátov, rodín, ktorí majú radi veľa ľudí a veľký stôl. Ak sa vám niekto ponúkne, aby ste prišli, choďte a užite si to. Pridajte pomocnú ruku  a užívajte si spoločnosť.

Vytvorte si vlastný zvyk

Osvojte si nejaký zvyk, ktorý budete každoročne opakovať. Niekto ho má na Nový rok, tak prečo si nevytvoriť niečo iba svoje i na Vianoce.

Odleťte

Máte dosť peňazí? A nie je nikto, ku komu by ste sa povali alebo kto by pozval vás? Doma byť sami nechcete? Odleťte za teplom alebo za snehom. Miesto kapra si dáte morské plody, miesto stromčeka si ľahnite pod palmu, miesto vareného vína si dáte nejaký kokteil alebo celé voľno prelyžujete a poto sa budete váľať v nejakej zrubové chalúpke. Môžete si robiť, čo chcete, či už je vám dvadsať alebo päťdesiat.

Navštívte zoznamku

I to je možnosť. Nie ste jediní, kto je doma sám. Po tom, čo si dáte večeru a pustíte rozprávky, sa môžete porozhliadnuť i po novom partnerovi alebo partnerke.

A čo vám rozhodne pomôže vo vašej samote? Zapamätajte si, že Štedrý deň je deň ako každý iný a má tiež len dvadsať štyri hodín. Raz jednoducho skončiť musí. A keď niečo robiť nechcete, tak nemusíte. Nemusíte smažiť rybu, nemusíte robiť šalát, nemusíte vôbec nič, môžete sa len rozvaliť na gauči a nerobiť vôbec nič. Urobte si svoj prijemný vianočný večer bez ohľadu na to, čo na to povie vaše okolie a vaši susedia. A ak sa naozaj veľa bojíte, ešte máte čas nejakú tú dobrácku, osamelú dušičku stretnúť, a to hneď teraz - v Bratislave, Košiciach, NitreTrenčíne, PrešoveTrnave alebo Banskej Bystrici.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: