Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Viete, ako si udržať zdravý vzťah?

20.november 2017
Viete, ako si udržať zdravý vzťah?

Túžite po láskyplnom, zdravom vzťahu? Potom by ste mali vedieť, ako si taký vzťah udržať. Prečítať si o tom môžete v dnešnom článku.

Každý túži po krásnom, dlhodobom a hlavne zdravom vzťahu. Nikto nechce byť vo vzťahu nešťastný a dusiť sa toxicitou toxického vzťahu. Nemajte ale strach, k tomu aby ste si udržali vzťah zdravý nie je potreba veľa. Prvom rade skúste zabudnúť na spoločenské a genderové normy. Často sa proces udržania zdravého vzťahu skomplikuje tým, že sa partneri týchto noriem držia zubami a nechtami.

Jedným z kľúčových aspektov pre úspešný vzťah však je to, ako ľudia hodnotia rovnosť. Pokiaľ nesúhlasíte s rovnosťou, na čom sa podľa vás zhodnete? Pravdepodobne vo veľa veciach nie. Chcete mať vzťah, ktorý vedieť k celoživotnému šťastiu, berte každý z uvedených konceptov vážne. Teraz si povieme, ako si môžete udržať zdravý vzťah, ktorý je úspešný a bude vám trvať celý život.

Považujte partnera za sebe rovného

Ako už bolo zmienené, obaja partneri musia mať rovnaký názor n a rovnosť, v opačnom prípade je viac ako pravdepodobné, že vzťah nebude veľmi fungovať. Pokiaľ sa s partnerom nedohodnete na rovnosti, ako by ste mohli vôbec niekedy diskutovať o svojich pocitoch, emóciách a názoroch? Musí medzi vami existovať spoločné porozumenie o rovnosti, pretože nikto nie je tomu druhému nadriadený ani podriadený.

Berte a dávajte

Rozhodujúce pre zdravý vzťah je tiež vzájomne si dávať a brať, nech sa už jedná o akýkoľvek vzťah. Jeden by si nemal nekonečne brať a neponúknuť nič naspäť. Malo by to byť rovnako, obaja partneri by sa mali snažiť učiniť toho druhého šťastným a nie len sa nechávať od partnera maznať. V opačnom prípade dôjde k využívaniu dobrosrdečnosti partnera, ktorý by sa pre toho druhého pokrájal, aby ho urobil šťastným. Taký prístup neide tolerovať donekonečna a pravdepodobne by nasledovali hádky, pokiaľ by sa všetko neurovnalo. Zamyslite sa nad tým. Ste ochotný si byť s partnerom rovnocenní aj v tomto bode?

Navzájom sa nekontrolujte

Pokiaľ je váš vzťah zdravý, neexistuje v ňom žiadne pokusy a ovládanie toho druhého (pokiaľ teda nemáte takú sexuálnu fantáziu). Vzájomne rešpektujte seba i svoje odlišné či podobné názory. Zhodnete sa v tom, že sa občas nezhodnete, a ste schopný diskutovať o veciach s rešpektom, hoci sa vaše názory líšia. Ani jeden z vás sa nesnaží toho druhého akýmkoľvek spôsobom zmanipulovať.

Ovládanie je tiež znamenie privlastňovania a obmedzovania vlastnej vôle a slobody. Také zneužitie rozhodne nie je súčasťou zdravého vzťahu. Zdá sa to logické, ale existujú aj prípady, keď človek pozná také vzťahy a považuje ich za normálne, pretože nikdy nezažil žiadny lepší vzťah.

Vzájomne prijímajte svoje nedostatky

Len si to priznajme, pretože nikto nie je dokonalý. Každý máme nejaké nedostatky či vlastnosti, na ktorých by sa mohlo ešte trošku zapracovať. Niekedy sa ale naučíme tieto nedostatky na svojom partnerovi milovať, pretože sú jeho súčasťou. S pokiaľ dobré vlastnosti prevažujú nad zlými, zasa toľko na týchto drobnostiach nezáleží, pokiaľ váš partner splňuje všetko, čo považujete za dôležité.

Šťastný pár

Neskúšajte sa navzájom toho druhého zmeniť

Ak ste v zdravom vzťahu, prijímajte obaja toho druhého takého, aký v skutočnosti ste. Nikdy by ste ani jeden z vás nemali toho druhého žiadať či naznačovať mu, aby sa zmenil. Musíte sa vzájomne prijať, to, aký ste, so všetkými pozitívami aj negatívnymi vlastnosťami. Pokiaľ sa jeden z vás pokúša nejakým spôsobom niečo zmeniť na tom druhom, nastáva problém. Je to neprijateľné a vzťahy nebudú fungovať, pokiaľ sa budete pokúšať vzájomne na sebe niečo meniť. Pozitívna kritika je v poriadku, ale nič sa nesmie preháňať.

Vzájomne spoliehajte na svoju pamäť

Možno to znie trochu divne, ale občas sa môže stať, že potrebujete svoju drahú polovičku, aby si na určité veci spomenula. A nielen keď sa vám niečo trebarz stane. Môže to byť tiež niečo tak jednoduché, ako rýchly nákup v obchode potravín, aby kúpil niečo na poslednú chvíľu.

Musíte mať dôveru a veriť v partnerovu pamäť, lebo občas sa môže stať, že budete čeliť zodpovedným a logickým rozhodnutiam bez partnera.

Vitajte rast svojho vzťahu

Ak spolu kráčate životom, budete sa chcieť vzájomne podporovať a zároveň budete prijímať rast a spoločné zmeny vo svojom vzťahu. Budete napríklad chcieť založiť rovinu, postaviť si dom, nájdete si spoločný koníček... Vždy sa však uistite, že obaja chcete to rovnaké.

Navzájom podporujte svoju individualitu

Ste tu jeden pre druhého a zažívate skoro všetko spoločne, ale zároveň sa vzájomne podporujete v udržiavaní vlastnej nezávislosti. S partnerom navzájom oceňujete svoje myšlienky, pocity a názory, ale povzbudzujete jeden druhého k tomu, aby mal svoje vlastné presvedčenie a názory bez ohľadu na to, čo si ostatný môžu myslieť, alebo s čím nesúhlasíte.

Spoločne zažívajte skutočnú intimitu

To zahrňuje ako fyzickú, tak duševnú intimitu. Nejde len o sex. Jedná sa o silné vzájomné emócie, ktoré partneri pociťujú a prejavuje sa skrz všetky aspekty intimity. Celé je to o skúmaní silných emócii medzi dvoma ľuďmi psychicky aj fyzicky.

Teraz viete, ako si udržať zdravý vzťah. Skúste pozrieť na našu zoznamku, či tam nájdete toho pravého partnera.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: