Viac ako tridsať päť percent vzťahov začína na internete, s touto informáciou prišla štúdia PNAS (Národná akadémia vied USA). Podľa psychológa Eli Finkela väčšina týchto partnerstiev skončí spokojným manželstvom. Boom online zoznamovania podmieňuje pracovná vyťaženosť a únava zoznamovať sa tvárou v tvár na ulici.
Vonku je sychravo. On sedí sám v prázdnom byte a na opačnom konci krajiny. Dievča, ktoré si zúfa a prahne po láske, vo svojom smútku prechádza z miesta na miesto, nevie kam ísť, čo si počať. Prečítala všetky milostné romány, až jej knižnica sa sama od seba sfarbila do červena. Čo s nežným stvorením, ktoré pozná svet len z myšlienok a životov iných? Nevedomá si svojej zraniteľnosti vrhá sa v ústrety virtuálnemu svetu.
Paródia? Nie! Aj takto by bolo možné začať úvodný odsek ľúbostného románu odohrávajúceho sa v súčastnosti. Ak nás film Láska cez internet očaril a prepadli sme romantike anonymity neznámeho ctiteľa či ctiteľky, mali by sme nájsť cestu z nevedomosti. "Červená knižnica" je v zásade postavená na onom pánovi tajomnom, ktorý dámu miluje, ale hanbí sa jej lásku vyjaviť sám za seba. Často volí prestrojenie, aby skryl svoju tvár. Už slávny Shakespeare využil pre svoju zápletku prevlek. Napríklad vo veselohre Večer trojkráľový sa musí krásna panna Viola vydávať za muža.
Romantika týchto príbehov stojí na prvotnom zblížení duší, nehrá úlohu vzhľad, počet titulov pred menom a za menom. Rovnako tak nezáleží na peniazoch alebo na moci a sláve. Podstatná zostáva len láska, iskrenie a vzájomné súznenie. Hoci žijeme v počítačovom svete a namiesto kočiarom sa vozíme automobilom, lietanie patrí k bežnému spôsobu prepravy, stále túžime po nehmatateľnom a nepochopiteľnom cite, ktorý inšpiroval básnikov či samotného Sigmunda Freuda.
Ak sa vieme vo verejnom priestore internetu a na jeho sociálnych sieťach pohybovať, máme solídnu šancu zoznámiť sa so správnym človekom. Pokiaľ si chceme nezáväzne poklebetiť s cudzincom alebo poznať názor nezainteresovaného jednotlivca, nájdeme všetko čo hľadáme jedine na internete. Podľa štatistiky vykonanej nezávislou agentúrou na žiadosť American Medical Association svojho manžela na internete hľadajú a úspešne nachádzajú ľudia vo veku 30 až 49 rokov. Podľa uvedených zistení sú páry, ktoré sa zoznámili na internete spokojnejší. Veľkú úlohu zohráva aj sociálna úroveň, dosiahnuté vzdelanie a ďalšie veci, ktoré utvárajú predstavy o budúcom živote napríklad či mať deti, kde a ako bývať.
Anonymita na internete neexistuje, jedná sa o verejný priestor, v ktorom dievča naivne zdieľa svoje polonahé fotografie a vystavuje sa riziku zneužitia. Každý by mal chrániť svoje súkromie a správať sa vo verejnom priestore obozretne. Na druhú stranu ak rešpektuje užívateľ či užívateľka fakt, že byť online možno pripodobniť prechádzke po Václavskom námestí v Prahe, kde ženy nechodia len v nohavičkách a hore bez, ale naopak a komunikuje na internete tak, ako keď ideme po ulici, tak vtedy je šanca sa zoznámiť s životným partnerom.
[paf]
http://www.nydailynews.com/life-style/one-third-u-s-marriages-start-online-dating-study-article-1.1362743, 13.12.2014.