Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Užívanie si vyžaduje opatrnosť

1.september 2014
Užívanie si vyžaduje opatrnosť

Ľudia žijúci vo vyspelom svete sa môžu nakaziť pohlavne prenosnými chorobami rovnako ako obyvatelia rozvíjajúcich sa krajín. Je na pováženie zvyšujúci sa počet nakazených HIV / AIDS alebo syfilis. Mnoho pohlavných chorôb majú ľudia v Európe a Amerike za vyhubené, ale opak je pravdou.

Ak chce niekto viesť sexuálne nezáväzný život, mal by pristupovať zodpovedne k svojmu zdraviu i zdraviu osôb, s ktorými príde do styku. Je alarmujúce koľko chorých syfilisom alebo chlamýdiami sa vyskytuje medzi vyššou strednou triedou. Stále viac nakazených sa objavuje medzi ľuďmi s vyšším vzdelaním a dobrým sociálnym postavením. Muž alebo žena v luxusnom oblečení a plnými bankovým kontom nebudú podozrievaní z prenášania pohlavnej choroby, ale zovňajšok v tomto prípade nehrá rolu.

Kto považuje syfilis za chorobu patriacu do minulosti je na omyle.

Najmä medzi študentmi vysokých škôl a mladými ľuďmi patriacimi k strednej triede sa v posledných rokoch šíria všetky druhy chorôb prenosných sexuálnym stykom. "Nebojím sa, nepredpokladám, že by študentka VŠ mohla byť nákazlivá," hovorí Lukáš (22 rokov), študent Poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

nakazeny_par

Príznaky pohlavných chorôb

Záleží na druhu choroby. Dôležité je si uvedomiť, že prvé známky sa nemusia nutne prejaviť v oblasti genitálií. Príznaky závisia na nákaze a celkovom imunitnom systéme, napríklad syfilis sa môže prejaviť aj vyrážkou a vypadávaním vlasov. Niektorí ľudia nemusia ani ochorieť a môžu sa stať len prenášačmi.

Ďalšou veľmi častou chorobou sú chlamýdie. Existuje ich mnoho druhov a nemusia nevyhnutne vyvolať problémy týkajúce sa pohlavného ústrojenstva. Môžu zasiahnuť očné spojivky alebo vyvolať respiračné ochorenie.

Druhy ochorení

Vírusové

HIV/AIDS, infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý má na svedomí aj rakovinu krčku maternice a nádory v krku a konečníku, genitálny herpes, žltačka typov B a C alebo výrastky na koži.

Bakteriálne

Kvapavka, syfilis, mäkký vred, venerický lymfogranulóm, Chlamydia trachomatis, ureoplasmata.

Parazitické

Svrab a choroba prenášaná všami ohanbia.

Protozoárne čiže choroby spôsobené prvoky

Trichomoniáza.

Základom je prevencia

uzivani_si

Rovnako ako so všetkými chorobami aj u pohlavných chorôb platí, že je nutné predchádzať prípadnej chorobe. Hoci na väčšinu ochorení existujú lieky a sú známe aj ojedinelé prípady vyliečenia HIV, neoplatí sa spoliehať na medikamenty. Aj keď lekárska veda ide neustále dopredu a nedávno zahájili OSN a Svetová zdravotnická organizácia v australskom Melbourne konferenciu týkajúcu sa boja s HIV a AIDS.Možno však predpokladať závery už na začiatku zasadnutia. Doteraz známou najspoľahlivejšou ochranou pred pohlavnými chorobami je prezervatív (či kondóm), žiadna iná antikoncepcia nefunguje.

Hoci nepociťujeme HIV / AIDS ako priamu hrozbu, mali by sme byť opatrní.

Nákaza vírusom HIV nie je len otázkou veľkých miest, vyskytuje sa aj v malých obciach vzdialených sto kilometrov od Bratislavy. Rozhodujúcim zostáva stále sexuálny prenos. Ten zodpovedá za 80 až 90% nakazených, plus sa v Bratislavskom kraji pohybuje značné množstvo intravenóznych narkomanov, ktorí sa podieľajú na šírení tejto infekcie.

[paf]

Zdroj: http://www.dama.cz/sex-a-vztahy/pozor-na-pohlavni-choroby-znate-vsechny-rizika-a-priznaky-22029

          http://www.pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz/

Zdieľajte tento článok na: