Príliš hlasná hudba. Príliš veľa ľudí. Príliš plná elektička. Príliš mnoho správ. Príliš silná vôňa. Pokiaľ vás niekedy ničí "príliš" čohokoľvek, zatiaľ čo ostatní ľudia sú v kľude, možno patríte do skupiny vysoko citlivých ľudí. Je to prekliatie, ale zároveň veľký dar.
Nesmieš si všetko tak brať! Nerob Zagorku. Ty si ale citlivka. S tebou je to fakt ťažké. Buď hlavne v kľude. Ukľudni sa! To si iba namýšľaš. Trochu sa na to povznes. Neber hneď tak všetko vážne. A odkiaľ to vieš? Nebuď taká netýkavka! Ak ste si už v živote od svojich rodičov, rodiny alebo okolia vyslúžili pár takýchto poznámok, potom to len potvrdzuje, že ste vysoko citliví. Je teraz v móde zo všetkého robiť problém a diagnózu, takže to že sa objavila diagnóza vysokej citlivosti nie je veľmi omračujúce.
Ale verte, že to vážne problém je. Minimálne pre toho, kto takou vlastnosťou trpí, alebo je ňou obdarený, podľa toho, ako sa to berie. Na jednej strane majú vysoko citliví ľudia, ktorích je v populácii asi pätina, z mnohých situácií poriadne veľké problémy a stres, ale na druhú stranu majú mimoriadne vlohy napríklad v oblasti intuície alebo sústredenia. Poďte s nami zisťiť, či túto vlastnosť máte tiež, a čo si s ňou počať?
Poprvé je potrebné si povedať: vysoká citlivosť nie je psychická choroba ani porucha, ale skutočne vlastnosť. Nie je na nej nič divného ani zlého. Naopak, pokiaľ si uvedomíte, že k vám patrí, bude sa vám žiť lepšie. Prestaňte sa cítiť divne, keď nabudúce odmietnete pozvanie na silvestrovský večierok alebo keď vždy stlmíte, alebo dokonca vypnete príliš hlasnú televíziu či rádio, ktoré tak rád počúva váš partner, aj keď pri tom spí.
Nie ste cvok, len je potrebné hľadať v živote nadmerné stresovanie. A že pri vysoko citlivých ľudí je k rozčulenosti krátka cesta. Predstavte si napríklad túto situáciu: Odchádzate z krásneho koncertu, v krásnych šatách a naplnení príjemnými zážitkami po okraj. Lenže do električky nastúpi skupina hlučných opilcov a na sedadle pred vami nejaká krikľavo oblečená žena popisuje do telefónu kamarádke detaily hádky s manželom.
Všetkú krásu, ktorú ste načerpali na koncerte, okamžite vyorchá. A práve tu sa ukáže ideálny postu: namiesto električky ísť domov taxíkom, aj keď to váš rozpočet len ľahko unesie. Lenže len súkromie taxíka vám dovolí odniesť si zážitky až domov a nechať ich v sebe doznieť.
Vysokú citlivosť môžete mať vo všetkých oblastiach života, či sú to zvuky, svetlo, vôňa, množstvo denných správa vplyv iných ľudí, alebo len v jednej z nich. Ten, kto ju nemá, tomu často ani nemôže porozumieť, presne podľa úslovia "sýty hladnému neverí".
Zdajú sa to byť možno malichernosti, ale môžu viesť k veľkým následkom. Pokiaľ sa totiž často dostávate do stavu, kedy cítite podráždenie, môžete z toho až ochorieť. Preskúmajte preto, čo vám berie silu, a stres pokiaľ možno obmedzte. Uvedomte si, ktoré zo zmyslov sú mimoriadne citlivé, a dávajte na ne pozor. Keď si uvedomíte, čo na vás pôsobí, budete s tým môcť niečo urobiť a byť viac v pohode.
Niekedy sa samozrejme nič urobiť nedá, z dlhej hlasnej porady utiecť asi nemôžete, ale akonáhle to bude možné, schovajte sa do tmy a súkromia. Poprvé je potrebné si povedať: vysoká citlivosť nie je psychická choroba ani porucha, ale skutočná vlastnosť.
Problém je že naša súčastná spoločnosť citlivosť veľmi neoceňuje, skôr naopak. Oceňuje sa dravosť a útočnosť. Pokiaľ si myslíte, že nemáte kam utiecť a nemôžete svoju prácu opustiť, naplánujte si napríklad pravidelné prechádzky namiesto obeda v spoločnej jedálni alebo hlučnej reštaurácie. Vezmite si do práce balíček s jedlom a zjedzte si ho v parku alebo pod stromom, ku ktorému stačíte z práce popoludní dôjsť.
Pozorujte pri tom mraky a pozerajte sa, ako sa menia. Strážte si tiež správne jedlo a dostatok pitia, aby vaše telo nemalo ďalší stres. V práci aj dopravných prostriedkoch si vyberajte príjemné miesto na sedenie, pokiaľ môžete, a odvšadiaľ odchádzajte skôr, než začnete byť unavení.
Že to všetko znie, ako by vysoká citlivosť bola peklo? Niekedy naozaj je, ale zase má v sebe aj veľa dobrého. Môžete si napríklad omnoho viac než iní vychutnať hudobný koncert, západ slnka alebo divadelné predstavenie. A tiež môžete omnoho lepšie vykonávať profesie, v ktorých záleží na styku s ľuďmi. Vysoko citliví ľudia vnímajú pocity ostatných intuitívne. Ako všetko, aj toto má dve strany.
Vďaka takto vyladenému vnímaniu ostatných sa ale môžete stať skvelým terapeutom, vynikajúcom personalistom alebo výborným hercoom. Tiež vás budú mať ostatný veľmi radi, preože budete brať ohľad na ich potreby, aj keď o nich ani nebudú rozprávať. Ale opäť pozor: nepreháňajte ohľadmi na druhých, berte ich s rovnakou mierou aj na seba. Naučte sa brať svoje citlivé vnímanie ako dar a nemyslite si, že ste nejakí divní, keď cítite niečo iné než ostatní.
Nemusíte svojim pocitom ani rozumieť, ani ich nikomu vysvetľovať, ba dokonca ani sebe nie. Hlavne ale svoje pocity nezastierajte a "nevypínajte", čo vysoko citliví ľudia občas robia, pretože sa cítia preťažení. Ak ich naozaj máte príliš veľa, choďte sa radšej prejsť do prírody, spoľahlivo to pomáha.
Typickou vlastnosťou vysoko citlivých ľudí je to, že riešia svet okolo seba. Je pre nich dôležité, aby chránili životné prostredie a pracovali v zamestnaní, ktoré im prináša nie len peniaze, ale aj zmysel. Môžu byť navyše špičkoví manažéri, pretože úplne samozrejme premýšľajú všetky eventuality a berú do úvahy všetky okolnosti, čo väčšina ľudí považuje za otravné a zbytočné.
Pokiaľ si môžete dovoliť zmeniť zamestnanie, ktoré vás neuspokojuje, nájdite si k nemu ešte zmysluplnú činnosť. Určite vám pomôže nejaká dobrovoľnícka aktivita.
Môžete sa zabaviť aj inak a príjemnejším spôsobom. Ak ste single, môžete na našej zoznamke skúsiť nájsť nového partnera a znovu sa zamilovať. Zaregistrujte sa a vyskúšajte náš vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám hľadanie nového partnera uľahčí.
[ivi]