Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Tiež milujete pizzu?

19.júl 2019
Tiež milujete pizzu?

Talianská pizza je rovnako ako ostatné talianske jedlá najlepšia a najautentickejšia, keď je vyrobená z čerstvých, miestných surovín. Kto by pizzu nemiloval. Existuje toľko variácií, že si každý nájde tú svoju. A my vám prinášame recept na originálne talianské cesto na pizzu.

História pizze siaha ďaleko do minulosti

Asi najobľúbenejšie jedlo na celej planéte, ktoré má veľmi starú históriu. Príbeh pizze je totiž veľmi dlhý. Od Grékov až po Egypťanov, od Peržanov až po Indov.

Ľudia jedli pizzu, v tej či onej dobe po celé stáročia. Už od praveku slúžili kúsky chlebov (v tej dobe placky), prikryté kadejakými lahôdkami, ako jednoduché a chutné jedlo pre tých, ktorí si nemohli dovoliť taniere, alebo ktorí boli na cestách. Tenké pšeničné koláče slúžili ako tanier na jedlo. Potom ich dochutili hubami a bylinkami, ktoré našli.

V skutočnosti, má pizza pravdepodobne pôvod a miesto zrodenia v Neapole, v Taliansku, desaťročie potom, čo bola paradajka prvýkrát predstavená v Európe. Prinajmenšom tu bolo pravdepodobne prvé použitie slova "pizza". Spočiatku to bolo jedlo pre chudobných ľudí a originálna neapolská pizza bola predávaná v uliciach s rozmanitou paletou variácií. Prvá talianská pizzeria - Antica Pizzeria Port'Alba, začala piecť pizzu už v roku 1738, kedy rástla obľuba tohto jedla, najmä pri turistoch, ktorí navštívili Neapol.

Všetko sa zmenilo po zjednotení Talianska. Pri návšteve Neapola v roku 1889 sa kráľ Umberto I a kráľovná Margherita unavili z komplikovaných francúzskych jedál, ktoré im neustále servírovali k raňajkám, obedu a večeri. Pizzar Raffaele Esposito rýchlo pribehol, aby kráľovne pripravil miestnú špecialitu, tri druhy pizze: jednu údajne s maslom, druhú s caciocavallo (jeden z najznámejších ťahaných syrov) a bazalkou a tretiu s paradajkami, mozzarellou a bazalkou. Kráľovná bola potešená. Jej obľúbená sa stala posledná z troch a bola na jej počesť pokrstená ako pizza margherita.

V roku 1889 potom vznikla moderná pizza, keď Raffaele Esposito vytvoril „Pizza Margherita“ pre manželku kráľovny Talianska, Margheritu Savojskú. To obsahovalo len paradajky, mozzarellu a bazalku, ktoré reprezentovali farby talianskej vlajky.

Nechte pizzu péct, dokud není kůrka hnědá a sýr se neroztaví

Príbeh pizze v Spojených štátoch

Pizza cestu v Spojených štátoch začala s talianskými prisťahovalcami v New Yorku. Gennaro Lombardi tu otvoril prvú pizzeriu v roku 1905. V New Yorku s použitím pece s uhlím a tenkej kôrky začal Lombardi celý vzrod newyorskej pizze. Nakoniec sa pizzari vyškolení od Lombardiho začali šíriť po celom meste a otvárať zariadenie druhej generácie napríklad v Brooklyne v roku 1924. Pizza sa stávala obľúbenou tiež v iných mestách a všetko začalo expandovať aj mimo svoje talianské korene.

Je to najobľúbenejšie rýchle občerstvenie na svete. Jeme ju všade - doma, v reštauráciách, na rohoch ulíc, z taniera, ale aj papierového taniera. Príbeh o tom, ako sa skromná pizza tešila z globálnej dominancie, odhaľuje mnoho o migrácií, ekonomiky a v poslednom rade tiež technologických zmenách.

Keď sa prvé kuchárske knihy objavili na konci 19. storočia, pizzu ostro ignorovali. Dokonca aj tí, ktorí sa venovali neapólskej kuchyni, sa nechceli zmieniť - navzdory skutočnosti, že postupná obľúbenosť vyvolala aj túžbu o lepšom vzhľade prvých pizz.

Rýchla ekonomická a technologická zmena v USA od polovice päťdesiatých rokov transformovala pizzu ešte radikálnejšie. Za zmienku stoja dve zmeny. Prvá bola domestikácia pizze. Rástli disponibilné príjmy, chladničky a mrazničky sa stali stále častejšími a dopyt po potravinách pre domáce pohodlie rástol, čo viedlo k vývoji mrazenej pizze. Chceli možnosť vziať si ju domov a variť podľa priania, čo vyžadovalo zmeny v recepte.

Namiesto toho, aby bol základ s veľkými plátkami paradajok, boli rozdrvené na hladkú paradajkovú pastu, ktorá slúžila k zabráneniu vysychania cesta počas pečenia v trúbe a museli byť použité také druhy syrov, aby odolali mrazu. Druhou zmenou bola komercializácia pizze. S rastúcou dostupnosťou automobilov a motocyklov bolo možné dodávať čerstvé varené jedlá do dverí zákazníkom a pizza patrila medzi prvé jedlá, ktoré sa takto servírovali. V roku 1960 založili Tom a James Monaghan v Michigane rýchle občerstvenie a neskôr sa dostali až na celoštátnu úroveň.

Paradoxne tieto zmeny viedli k tomu, že pizza bola viac štandardizovaná a menej náchylnejšia k zmenám. Základ cesta, preliatý tenkými vrstvami pradajok a syrov sa stal základom každej pizze.

Přestaňte hledat recept na skvělé těsto na pizzu, našli jsme ho za vás

Samozrejme, že pizza je symbolom talianskej tradície uznávanej po celom svete. Jej začiatky boli ako tzv. chlieb, obohatený všetkými druhmi prísad. To sa samozrejme v priebehu rokov vyvinulo, ale je tu niečo, čo sa naozaj nezmenilo, a to je príprava samotného cesta. Všetko, čo potrebujete, je múka, voda, droždie a soľ, ktoré môžu byť použité v rôznych množstvách a formách, v závislosti na tom, ako tenkú alebo hrubú chcete mať pizzu. Naša autentická talianská receptúra na pizzu vám poskytne krehkú základňu, ktorá sa dokonale hodí na čerstvé paradajky, syr mozzarella a čerstvú bazalku.

Chcete vedieť, ako urobiť skutočnú talianskú pizzu? Najlepším spôsobom je dostať sa na kurz kuchárov v nejakej z najlepších pizzerií v Taliansku. Pokiaľ ale nebudete v najbližšej dobe v Ríme, je vašim najlepším riešením pozrieť sa na tento recept:

Základné cesto na pizzu

Upečte si pizzu podľa nášho receptu. Zistíte, že príprava je prekvapivo rýchla a jednoduchá. Výsledok je potom ešte lepší, než by ste očakávali.

Budete potrebovať:

  • polovicu kocky droždia
  • pol lyžičky cukru
  • pol kila hladkej múky
  • niekoľko lyžíc panenského olivového oleja
  • pol lyžičky soli

Ako budete postupovať:

Urobte si kvasok z droždia rozrobeného vo vlažnom mlieku s trochou cukru a múky. Na teplom mieste nechajte vzísť kvasok.

V miske zmiešajte múku, soľ, olej a pridajte kvasok. Prilejte vlažnú vodu, stačiť by malo 300 ml.

Trochu vykysnuté cesto dajte na pomúčený val a poriadne ho spracujte.

Spracované cesto prikryte utierkou a nechajte vykysnúť aspoň na pol hodiny.

Na plech s papierom na pečenie preneste vyváľanú a vyťahanú placku, pri ktorej si dáte záležať, aby bol trochu vyšší. Cesto by vám malo stačiť na 4.

Je potrebné celú nazdobenú pizzu vkládať do naplno rozpálenej trúby.

Nebojte sa vyskúšať pizzu podľa nášho receptu. Môžete si ju doma urobiť podľa vašej chuti. Môže byť iba syrová pizza alebo iba šunková napríklad s kukuricou, ktorú milujú prevažne deti. Jedli ste už sladkú pizzu? Áno, aj takúto už niektoré pizzerie ponúkajú. Môžete naraziť na čučoriedkovú alebo škoricovú. My sme ovocnú neskúšali, ale na pripravené cesto sme dali namiesto paradajkového základu iba smotanu, na to nastrúhaný syr, pridali natrhanú šunku, slaninu a na jemné plátky nakrájané šampióny. Pizza mala veľký úspech a už si teraz vymýšľame každý svoje kombinácie, akú si urobíme nabudúce. Pečenie pizze je aj skvelý nápad na vaše rande.

Na prvom rande by to asi vyzeralo divne, ale až sa trochu spoznáte, tak si môžete spoločne nakúpiť suroviny a upiecť pizzu, aspoň spoznáte chute toho druhého a čo má naozaj rád. Chcete tiež s niekym piecť pizzu? Nie je nič jednoduchšie, skúste vedecký zoznamovací dotazník alebo napríklad partnerskú zhodu podľa zverokruhu. Určite tu stretnete niekoho, kto miluje pizzu rovnako ako vy.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: