Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spoznajte s partnerom desivé fakty o nočných morách

27.november 2018
Spoznajte s partnerom desivé fakty o nočných morách

Sú nepríjemné, desivé a každému sa občas snívajú. Okrem toho bývajú tak isto inšpiratívne, pretože bez nich by sme nemali veľa literárnych diel. Aké ďalšie fakty sú známe o nočných morách?

Existujú dva druhy snov, ktoré sa nám snívajú - tie dobré, ktoré nás bavia, a keď sa náhodou nečakane prebudíme v polovici, mrzí nás, že nevieme, ako to dopadne. Potom sú tu ale také, z ktorých nás mrazí a najradšej by sme sa prebudili. To sa občas podarí rýchlo, niekedy to však nejakú chvíľu trvá. O týchto snoch (nočných morách) si v dnešnom článku povieme viac, konkrétnejšie teda fakty, o ktorých ste pravdepodobne nepočuli. Pokiaľ vás zaujímajú fakty o snoch, môžete si tak isto prečítať tento článok.

K nočným morám dochádza predovšetkým počas poslednej fázy REM spánku, keď už sa mozog prebúdza, a však telo zostáva zatiaľ paralyzované. Toto je hlavný dôvod, prečo sa nám nedarí sa okamžite prebudiť, keď sa ocitneme uprostred nočnej mory. Prečo k ním ale vôbec dochádza? Strach nie je dôvod, prečo dochádza k nočným morám. V skutočnosti najčastejšími príčinami sú zmätok, vina, znechutenie a smútok. Sú to väčšinou tieto sny, ktoré trvajú a vy si ich po prebudení pamätáte skôr ako sny, založené iba na strachu.

Následne si uvedieme desivé fakty o nočných morách, z ktorých vás bude mraziť.

Sen vo sne

K falošnému prebudeniu dochádza, keď vo sne máte pocit, že ste sa prebudili v spánku. Vstávate z postele, čistíte si zuby a venujete sa tomu, čo zrovna potrebujete, kým si neuvedomíte, že v skutočnosti ste stále ešte v posteli alebo sa prebudíte. Jedno falošné prebudenie nie je desivé. Môže k tomu však dôjsť niekoľkokrát. Slávny filozof Bertrand Russell vyhlasoval, že zažil viac ako 100 falošných prebudení, keď sa prebúdzal zo spánku po celkovej anestézií. Keď si to predstavíte, je to naozaj znepokojivé, že by ste mohli znovu a znovu prežívať pocit, že sa prebúdzate, až si nakoniec nie ste istý, čo je a nie je skutočné.

Fatálne predtuchy

Predstavte si, že sa vám sníval sen, v ktorom ste zomreli. Teraz si predstavte, že sa udalosti nasledujúceho dňa začali podobať tým z vaších nočných môr (čo nie je nereálny jav). Existuje veľa nevysvetlených prípadov predtúch vyplívajúcich z nočnej mory. Abraham Lincoln sníval, že vstúpil do miestnosti v Bielom dome, kde bola strážená mrtvola a strážnici mu povedali, že je to prezident, ktorý bol zavraždený. Bolo to len pár dní pred tým, ako bol zastrelený. Obete útoku z 11. septembra 2001 prehovorili o nočných morách teroristického útoku. Ďalších 19 predtúch predvídali potopenie Titanicu. Jeden držiteľ vstupeniek na Titanic mal opakujúce sny o obrovských výparoch pohltené vlnami oceánu, ktorý bol plný ľudí bojujúcich o prežitie.

Sny majú sklon k negativite

Ako sme sa už zmienili na začiatku článku, príčinou nočných môr sú vina, zmätok, znechutenie a smútok skôr ako strach. Nemálo nočných môr sú tak isto spojené s úzkosťou. Keď vám vo sne napríklad vypadnú zuby, mohlo by to znamenať, že máte strach z toho, ako ostatní hodnotia váš osobný vzhľad. Búrka vykazuje pocit nedostatočnej kontroly a pokiaľ vo sne premeškáte nejakú veľkú udalosť, mohlo by to znamenať, že máte obavy z toho, že v niečom neuspejete. Sny majú sklony skôr k negativite ako pozitivite. Toto sa považuje za vývojový črt, ktorý umožňuje naším mozgom zvládnuť negatívne emócie alebo problémy, ktorým čelíme, a zároveň nám pomáhajú vybudovať si psychologickú obranu.

Nočný des

Nočné desy spôsobujú, že človek, ktorý sníva, sedí vzpriamene s otvorenými očami a kričí, pretože je stále uväznený vo svojej nočnej more. Niekedy môže tento stav vygradovať. Človek môže nočnú moru prežívať aj fyzicky kopaním a päsťami, alebo sa môže pokúšať utiecť, ako keby bol niečim napadnutý. Ľudia počas nočnej mory spôsobili zranenia sebe aj iným osobám prostredníctvom svojích činov v tomto stave. V roku 1943 sa Joan Kiger snažila počas nočnej mory zahnať "tieňové postavy", a keď bola námesačná, zastrelila svojho otca a 6 ročného brata. William Pollard, známy námesačník, sníval o tom, že bol napadnutý, akonáhle sa však prebudil, zistil, že svoju dcéru umlátil k smrti baterkou.

Noční děs může být reálnou noční můrou, při které dojde k neštěstí

Nočná mora ako varovanie

Bolo zistené, že niektorí ľudia, ktorí svoju nočnú moru prežívajú intenzívne (kopú okolo seba alebo dokonca kričia), môžu trpieť ranými štádiami poruchy mozgu. Tieto násilné sny sú spôsoby, ktoré mozog používa ako varovanie. V jednej štúdií o 27 osobách trpiacích poruchou, ktorá spôsobila silné násilné nočné mory, 13 z nich malo demenciu, 12 ďalších Parkinsonovú chorobu a posledné 2 osoby mali Parkinsonovú demenciu a mnohopočetnú sytémovú atrofiu, čo je ochorenie podobné Parkinsonovej chorobe. Takže pokiaľ trpíte často nočnými morami, môže ísť o znepokojivé znamenie.

Spánková paralýza

Ako veľmi by ste sa báli, keby ste sa prebudili vo svojej izbe, a cítili, že vedľa vás niečo leží (v prípade, že sa nejedná o partnera) alebo dokonca na vás, a vyrážalo vám to dych? A čo potom, keby ste si pri pokuse sa pohnúť uvedomili, že nemôžete, pretože celé vaše telo je paralyzované, každý sval úplne bez života? Dochádza k tomu, keď sa váš mozog prebudí s vedomím, že REM cyklus spánku je na konci, ale vaše svaly spia ďalej a nereagujú na príkazy mozgu. Sústredená prítomnosť často pri spánkovej paralýze bola v severoeurópskom folkóre považována za zmyselnú entitu nazývanú Mare. Bola známa tým, že počas spánku sedela na ľuďoch ako na koni, pri tom drtila ich hruď, snažila sa ich uškrtiť a privádzala im nočné mory.

Hráči a ich sny

Je dosť možné, že ľudia, ktorí hrajú hry, dokážu prevziať kontrolu nad svojimi snami. Hráči často trávia vo virtuálnej realite veľa času a táto skutočnosť trénuje ich mozgy. Táto skutočnosť sa prejaví pri nočných morách, v ktorých hráči reagujú rôzne. Existuje pri nich väčšia pravdepodobnosť, že budú počas snívania priezračný a desivé situácie premenia na zábavné. Bolo tak isto preukázané, že pri hráčoch existuje menšia pravdepodobnosť, že budú mať agresívne sny, pokiaľ sa však dostanú do situácie, keď bude potrebné bojovať, nikam neutečú. Aj keď hráči nemávajú agresívne sny často, občas sa môže stať, že sa im takýto sen zdá. Takýto sen je pri osobách, ktoré hrajú hry brutálnejšie ako u ľudí, ktorí žiadne hry nehrajú.

Nočné mory môžu byť inšpirovateľné

Nie je vôbec neznáme, že nočné mory inšpirovali ľudí. Elias Howe mal nočnú moru, v ktorej bol prenasledovaný kanibalmi s kopijou. Tieto oštepi sa stali základom pre návrh ihly v prvom šijacom stroji, ktorý vynaliezol. Knihy Frenkenstein od Mary Shelley a Jekyll a Hyde od Roberta Louise Stevensona boli založené na nočných morách autorov. Vo všetkých týchto prípadoch boli ľudia inšpirovaný kladne. Existujú však prípady menej kladné. Najmladšia britská vrahyňa Sharon Carr bola inšpirována násilnými snami. O svojích snoch povedala: "Každý večer vidím diabla v snoch - niekedy dokonca aj v zrkadle, ale uvedomujem si, že to som iba ja." Vo veku 12 rokov zabila kaderníka, ktorého bodla 29 krát.

Je pre vás zoznamovanie a hľadanie partnera v bežnom živote nočnou morou? Skúste si nájsť partnera online na zoznamke z pohodlia vášho domova.

[rox]

Zdroj: https://sleepeasily.com

Zdieľajte tento článok na: