Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spolu až do smrti: Realita?

22.november 2019
Spolu až do smrti: Realita?

Myslíte si, že máte šťastný vzťah? A dokážete odhadnúť, či vám vydrží? Po prečítaní dnešného článku už možno budete vedieť odpovede na tieto otázky. A ak nebudú uspokojujúce, dozviete sa aj čo na sebe a svojom vzťahu s partnerom zlepšiť, aby ste sa vyhli rozchodu.

Chceli by ste vedieť, či váš vzťah bude pokračovať až do smrti? Mohli by ste to zistiť, keby ste navštívili laboratórium lásky, ktorú vedie jeden z najznámejších vedcov v oblasti manželstva. Volá sa John Gottman a možno vám bude trochu pripadať ako kúzelník, pretože vie predpovedať budúcnosť vzťahu behom jedného modelového rozhovoru s párom. To, či manželstvo skončí úspechom, či naopak neúspechom dokáže odhadnúť až s 90% presnosťou.

To ale neprišlo len tak, predchádzali tomu roky tvrdej driny. Po celé roky totiž sledoval špecifické správanie v manželstve, pozitívne aj negatívne, ktoré má pre predpoveď zásadný význam. Tak sa naučil vypozorovať, ktorý pár by mal do budúcna šancu a ktorý nie. To ale nie je všetko, pretože sa snaží párom, ktoré trochu zaostávajú, aj pomôcť s tým, aby sa ich šanca zostať spolu do budúcnosti zvýšila.

Počas 20 rokov si vymyslel vlastnú stratégiu zásahov do manželstva. Snaží sa pritom klásť dôraz na správanie, ktoré má preukázateľny pozitívny vplyv na úspech manželstva, a naopak vytesniť tie črty, ktoré očividne vedú k zlyhaniu. A teraz dobre čítajte - tieto zásahy do vzťahu znížili u daných manželstiev rozvodovosť o 50%! To je až neuveriteľné!

Pýtate sa, ako sa mu to podarilo? Tento terapeut pracuje s tým, že rozdiel medzi spokojnými parmi a tými, ktoré už stoja na pokraji manželskej krízy, spočíva v pomere medzi negatívnymi a pozitívnymi pocitmi, ktoré majú manželia voči sebe navzájom. Ten čarovný pomer, o ktorom hovoríme, je 5:1. Asi nebude prekvapivé, že najstabilnejšie sú páry, ktoré sa spolu smejú, bavia a cítia sa v pohode, skrátka spolu robia všetky pozitívne veci 5krát častejšie ako tie negatívne, kedy spolu "bojujú". Mali by ste sa vyhýbať týmto a ďalším skratkám do komunikačného pekla. A ktoré to presne sú?

Aké sú skratky do komunikačného pekla?

Nekonkrétne kritizovanie

Toto nekonkrétne kritizovanie niečoho (vlastne všetkého) namiesto toho, aby ste sa konkrétne na niečo sťažovali, určite nie je správne. Na prvý pohľad možno medzi tým nevidíte až tak veľký rozdiel, ale v každodennej manželskej realite je to však poznať veľmi dobre. Nekonkrétne kritizovať znamená skôr napádať niečie osobnostné črty ako nejako reflektovať jeho aktuálne správanie či rokovanie. Je naozaj veľký rozdiel medzi kritickou vetou "Ty vždy myslíš len na seba" a konkrétne sťažovaciou vetou "Zase si zabudol kúpiť rožky, mrzí ma to".

Pokud chcete, aby váš vztah vydržel napořád, komunikujte správně

Kým prvá veta je skratkou do pekla, druhá je ozdravný mechanizmus, ktorý má šancu na úspech, teda zmenu partnerovho rokovania, a budúce spoločné šťastné spolužitie. Ale aj tu platí, že by ste sa mali raz posťažovať a štyrikrát pochváliť. Keď sa totiž budete sťažovať každý deň, jedného krásneho dňa už nebude čo naprávať, pretože partnera svojimi sťažnosťami úplne utlčiete. Prestane sa úplne snažiť a budúcnosť vášho vzťahu alebo manželstva sa začne rozplývať.

Snaha druhého raniť

Pohonom týchto chúťok zväčša bývajú vlastné negatívne myšlienky o partnerovi, ako sú napríklad: je hlúpy/á, neschopný/á, úbohý/á atď. Slovami, ale aj rečou tela potom dávate najavo, ako veľmi druhým opovrhujete. A to aj vo chvíli, keď si to možno ani neuvedomujete. Keď sa toto stane, mali by byť partneri schopní si spomenúť, prečo sa do seba kedysi zamilovali. Keď si spomenúť nemôžete, je to veľmi, veľmi zlé.

Popieranie zodpovednosti za vzťah

"Ja za nič nemôžem, veď sa snažím a robím všetko, aby to nejako išlo, ale on/a furt nič..." a podobné vety. Hovorí vám to niečo? Ak vám toto partner hovorí, snažte sa to nebrať ako útok, ale ako zdroj informácií. Snažte sa pochopiť, čo vám tým partner chce povedať. Čím silnejšie sú jeho reakcie, tým viac volá o pomoc, tak ho vypočujte.

Kamenná tvár a zaryté mlčanie

Toto je vec, ktorú často prevádzkujú ženy (ale nenechajte sa mýliť, aj muži to vedia a veľmi dobre!). Partnera nemôžete raniť viac, ako keď má pocit, že hovorí do steny. Ak chcete svojmu vzťahu ublížiť, mlčte, pokiaľ mu ale chcete dať šancu, začnite hovoriť. Komunikácia je úplný základ vzťahu. Naučte sa zdravo hádať, naučte sa robiť kompromisy, ale nikdy nemlčte. A už vôbec nie celý deň, alebo dokonca dni! Rutite sa tým do priepasti, z ktorej niet návratu.

Ste šťastný pár? Zistite to!

Zaujíma vás, či ste s partnerom šťastný pár? Podľa Gottmana taký pár vykazuje určité správanie, ktoré by malo vyzerať zhruba takto:

  • Títo dvaja si k sebe zachovávajú základnú zdvorilosť a vzájomnú úctu.
  • Zlú náladu a nepohodu toho druhého si neberú osobne.
  • Netriafajú sa zámerne do boľavých miest (každý sme v niečom zraniteľní). Partner sa tomuto miestu vie citlivo vyhnúť.

Ak spĺňate predchádzajúce body, tak nielen, že ste šťastný pár, ale máte veľkú šancu, že váš vzťah vydrží.

Jste šťastný pár?

Aké sú silné a slabé stránky vášho vzťahu či manželstva?

Radi zisťujete, ako na tom vo svojom vzťahu ste? Tak si teraz môžete urobiť taký malý test, ktorý vám ukáže jeho silné aj slabé stránky.

Zistite obaja, čo chcete:

Krok č. 1

Každý z vás napíšte mená 4 párov, ktoré obidvaja poznáte. Dvaja z nich by mali byť príkladom dobrého vzťahu a dvaja zlého vzťahu.

Krok č. 2

Povedzte si teraz navzájom výsledky a povedzte si, prečo si myslíte, že tento alebo tamten vzťah je dobrý, či zlý. Možno sa vám páči to, ako jeden pár vychováva svoje deti alebo ako sa vie rýchlo uzmieriť po hádke. Naopak páčiť sa vám nemusí napríklad to, že sa často hádajú, nadávajú si a potom spolu niekoľko dní nehovoria, či to, jeden druhého podvádza a zostali spolu vlastne len kvôli deťom.

Krok č. 3

V poslednom kroku porovnajte tieto vzťahy, ktoré ste si zapísali, s tým vaším. Ako vy riešite svoje problémy? Viete vymenovať správanie, ktorému by ste sa vo vlastnom vzťahu chceli vyhnúť alebo ho úplne odstrániť zo svojho vzťahu? A našli ste niektoré veci, ktoré by ste chceli napodobniť?

Zmeňte zažité slozvyky, tu je 5 vecí, ktoré vám zabráni v rozpadu vzťahu

Aj keď ste momentálne krôčik pred krachom vzťahu či manželstva, nestrácajte nádej, pretože toto správanie vám môže neskutočne pomôcť.

Dostatok informácií

Emocionálne inteligentné páry sú dôverne zoznámení so svetom toho druhého. Členovia takýchto párov poznajú hlavné udalosti v partnerovej histórii a sú schopní životnú mapu toho druhého neustále aktualizovať. Vedia ale napríklad aj to, čo si partner myslí o svojom šéfovi alebo čo mu tento týždeň urobilo radosť. Bez komunikácie znalosti týchto informácií nikdy nedosiahnete, takže viete, kam smerovať svoju snahu.

Aby vztah fungoval, musíte se snažit změnit své zlozvyky

Obdiv a zaľúbenie

Verte tomu, alebo nie, ale toto predstavuje pre pár to najväčšie bohatstvo. Šťastný pár sa nezaobíde bez presvedčenia, že je váš partner hoden cti a rešpektu. Chcete sa odraziť od dna? Tak si pripomeňte partnerove kvality a aspoň občas ich spomeňte nahlas.

Zmierenie po hádke

Aj po hádke alebo zlom dni sú schopné spokojné páry vnímať jeden druhého, aj napríklad jeho drobnú pozornosť, snahu o humor alebo podporu. K týmto jeho snahám sa môžete otočiť chrbtom, alebo čelom. Druhá možnosť bude lepšie, pretože nadviažete emocionálne spojenie, ktoré je dôležité ako pre váš vzťah všeobecne, tak aj pre váš spoločný sexuálny život.

Nájsť správne riešenie

Konflikty alebo hádky sú normálnou súčasťou všetkých vzťahov. Mali by ste ich ale vedieť správne riešiť, či už do nich správne vstupovať, zvládnuť ich priebeh, alebo zakončiť a vedieť, ako sa správať po hádke. Šťastné páry začínajú konflikt slovami ako "cítim sa tak a tak", "vadí mi toto a tamto" a tak ďalej. Vie skrátka popísať, čo sa deje, čo im vadí, ale pritom zo seba nerobiť sudcu. Nezhadzuje vinu na druhého a zo seba nerobia svätých. Ich vyhlásenia sú jasné, priame, ale aj zdvorilé. Skúste taký "hádací" poriadok nastoliť aj vo vašom vzťahu.

Vytvoriť si rodinné rituály

Spokojné páry nie sú len dvaja ľudia, čo žijú spolu. Takéto páry totiž majú svoj mikrosvet a v ňom majú pevne dané svoje rituály, akúsi kultúru a pokojne aj rodinné historky. Tiež tvoria určité predstavy o budúcnosti, napríklad o tom, koľko budú mať detí, v akom budú bývať dome, alebo čo budú robiť v dôchodku. Spoločnému spolužitiu tak dávajú zmysel a môžu sa vďaka tomu tešiť na nadchádzajúce roky.

Snažte sa pre svoj vzťah urobiť maximum. Samozrejme to nesmie plynúť len od vás, ale zapojiť sa s touto snahou musí aj váš partner. Až keď obaja pochopíte, ako sa k sebe máte správne správať a čo ste doteraz robili zle, môžete svoj vzťah zlepšiť. A ak nakoniec prídete na to, že by bolo lepšie sa od seba oddeliť, nemusíte zúfať. Nie je to koniec sveta, aj keď taký rozchod môže veľmi bolieť. Aspoň budete vedieť, že ste pre to urobili maximum a budete môcť ísť v živote ďalej. Až budete pripravení si nájsť nového partnera, môžete to skúsiť napríklad cez online zoznamku, vďaka ktorej sa zoznámite rýchlo a pohodlne.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: