Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Splňte si želanie už cez víkend!

10.august 2016
Splňte si želanie už cez víkend!

Padá hviezda, niečo si želaj! Cez víkend vás čaká veľká kopa padajúcich hviezd, bude to najlepší čas na to, aby ste mali veľa prianí a potom už len čakali, kým sa všetky vyplnia.

Niečo málo z histórie

Najstaršie dochované informácie ohľadom Perzeidy sú z roku 36, z Číny. Podobné informácie potom z Kórey a Japonska. Najvtipnejšie prirovnanie a vysvetlenie tohto meteorického roja pochádza od Rimanov, tí si tento jav vysvetľovali ako ejakuláciu boha Priapa. Úplne prvé pozorovanie v Európe je z roku 811. A až potom v roku 1762 jeden Holanďan menom Pieter van Musschenbroeck, objavil, že sa tento jav každoročne opakuje a to práve v auguste. Následne v roku 1835 zverejnil belgický astronóm, Adolphe Quetelet, informáciu, že tento opakujúci sa augustový jav vzniká v okolí súhvezdí Persea. Preto sa aj niekde môžete stretnúť s označením, že ide o Perzeidy. Čo sa týka zhody dráhy kométy Swift-Tuttle, upozornil na to až v roku 1861, prvý taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli.

Čo spôsobuje Perzeidy?

Kométa Swift-Tuttle je najväčším objektom, ktorý sa opakovane pohybuje okolo Zeme. Veľkosť tejto kométy je cca 26 kilometrov. Po tom, čo kométa preletí, zostanú po nej prachové častice, ktoré sú "meteoritickým rojom". Ten posledný prešiel v okolí Zeme počas svojej obežnej dráhy okolo Slnka v roku 1992, a nabudúce bude v 2126. Keď budete sedieť a sledovať tento meteorický roj, uvidíte kúsky kométy, ktoré vstúpia do atmosféry zemegule a následne zhoria v jasnom záblesku svetla. Vy uvidíte na oblohe žiarivý pruh "padajúce hviezdy", zatiaľ čo ich rýchlosť letu a horenia je 59 kilometrov za sekundu. Keď sa prachové častice dostanú do atmosféry, sú nazývané meteory, keď preletia atmosférou, bez toho aby sa spálili, nazývame ich meteority.

perseidy

Kedy sa na ne pozrieť?

Zem bude v blízkosti kométy Swift-Tuttle od 17. júla do 24. augusta. V roku 2016 bude meteorický roj Perzeíd kulminovať cez noc z 11. na 12. augusta, 2016. Meteorický dážď bude vyžarovať zo súhvezdia Persea na severnej oblohe. Spln pripadá až na 18. augusta, takže bude väčšia pravdepodobnosť, že uvidíte viac meteorov, ako keby tento zážitok rušilo jasné mesačné svetlo.

Ako meteory najlepšie vidieť?

Najdôležitejším k tomu, aby ste videli ten úžasný meteorický zdroj, je vyhľadanie miest, ktoré budú najlepšie mimo mesto. V meste vám bude výhľad kaziť pouličné osvetlenie. Podľa vedcov, zaoberajúcich sa astronómiou, by malo byť k videniu až 200 meteorov za hodinu. To znamená, tak 3 meteory za minútu, uvidíte ako slabé žiariace prúžky, tak aj väčšie ohnivé gule. Na pozorovanie nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie ani podrobnú znalosť oblohy, súhvezdí a hviezd.

Môžete sa tešiť na fantastickú podívanú, preto teda neseďte doma a vyrazte von, najlepšie za mesto. Urobte si romantický piknik na deke a užite si tento krásny a úžasný zážitok. Samozrejme môžete vyraziť aj na hvezdáreň, určite ich bude mať veľa, pre svojich potencionálnych návštevníkov, otvorené. Informáciu o otváracej dobe si samozrejme overte dopredu. Jediná nepríjemnosť, ktorá by vám mohla vaša pozorovanie pokaziť, je počasie. Bohužiaľ vám takto nikto dopredu nepovie, aké počasie bude naozaj a preto nezostáva než len dúfať a tešiť sa, že vám vo výhľade nič nezabráni.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Perseidy

[kač]

Zdieľajte tento článok na: