Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Spinner, nová hračka pre dospelých

12.jún 2017
Spinner, nová hračka pre dospelých

Na trhu sa objavila nová hračka, volá sa Spinner. Slúži proti stresu a získa si aj vás. Je to najvyhľadávanejšia a najpredávanejšia vecička na internete za poslednú dobu.

Záujem a šialenstvo po tejto hračke poslednou dobou raketovo rastie. Jedná sa o antistresovú pomôcku. A ako to funguje? Roztáčanie medzi prstami ako stará dobrá vrtuľka. Nájsť ju môžete pod názvom spinner, fidget alebo fidget spinner.

Ako spoznáte, že ste v strese?

Stres neradno podceňovať. Môže vám privodiť veľké zdravotné ťažkosti. A ako spoznáte, že vás ovládol stres?

 • Budete mať zrýchlený tep.
 • Bude vás bolieť hlava.
 • Objavia sa problémy so spánkom.
 • Budete unavení.
 • Začnú vám brnieť prsty.
 • Budú sa o vás prejavovať mdloby a závraty.
 • Môže sa dostaviť zápcha alebo naopak hnačka.
 • A veľa ďalších nepríjemných príznakov.

Kde sa fidget spinner objavil?

Na trhu sa objavuje pomerne krátku dobu, pôvodne totiž bola používaná proti poruchám pozornosti, hyperaktivite, úzkosti a autizmu. Fidged spinner vám môže slúžiť ako výborné rozptýlenie a upokojenie zároveň. Ešte v lete minulého roka by ste ju na internete hľadali márne.

Hyperaktivita alebo aj ADHD

Diagnózu ADHD nie je možné určiť len tak a ľahko. Príznakom môžu byť nepozornosť, hyperaktivita a tiež impulzívnosť. Kedy ale poznať, že aktivita vášho dieťaťa je naozaj už nadmerná? Čo keď deti s ktorými porovnávate, sú len lenivé? Na aké príznaky si teda dať väčší pozor?

 • Nedodržiavanie pokynov a nedokončovanie slovných úloh.
 • Neschopnosť organizovania úloh.
 • Strácanie vecí, ktoré sú nevyhnutné.
 • Nepozornosť vďaka akýmkoľvek vonkajším vplyvom.
 • Častá zabudlivosť.
 • Častá potreba hrania sa s rukami.
 • Neustále posedávanie na stoličke.
 • Veľmi nutná potreba nestáleho chodenia a odchádzania.
 • Nadmerná potreba behu a neustáleho pohybu.
 • Nadmerné rozprávanie.
 • Vyrušovanie druhých, nepretržité skákanie a neodnaučitelné skákanie do reči.
 • Neúmerné ťažkosti s čakaním.

Autizmus

Autizmus je jedna z najzávažnejších porúch, ktorá môže postihnúť mentálny vývoj vášho dieťaťa. Ide o poruchu niektorých mozgových funkcií. Prejavuje sa hlavne v komunikácii s okolím, predstavivosti a súvisí aj so sociálnym začlenením. Autisti majú problém v reagovaní na ich oslovenie, väčšinou sa vyjadrujú efektom a hlasným krikom. Deti začínajú hovoriť v neskoršom veku a veľmi často budete mať pocit, že vás jednoducho nepočuje. Začnú hovoriť a z ničoho nič prestanú, bez toho, aby svoju reč dokončili. S ostatnými deťmi sa nebavia a radšej sa hrajú o samote, majú problémy so zapojením sa do kolektívu.

Čo to vlastne je fidget spinner?

Spinner sú guľôčkové ložiská, ktorými môžete otáčať medzi prstami. Hybnosť tejto už veľmi populárnej hračky vám bude prinášať príjemné zmyslové pocity. Dá sa s ním robiť aj veľa trikov, ktoré si môžete nájsť na najrôznejších videách najrôznejších portálov.

Spinner, nová hračka pre dospelých

Aké existujú druhy?

Sú z najrôznejších materiálov. Zakúpiť môžete kovové, plastové, ale aj rôzne veľké, svietiace. Cena nie je vysoká, pohybuje sa v priemere okolo 5 Eur, ale existujú aj podstatne drahšie.

Hodí sa do školy alebo na poradu?

Najviac sporov vzniká po celom svete kvôli tomu, že to vždy zaujme niekoho iného. Ale pre ľudí a deti so špeciálnymi potrebami to môže byť obrovská výhoda do vrecka. Pre školské deti, ktoré si pripadajú už vďaka svojmu špeciálnemu zdravotnému zaradeniu iné, to môže pomôcť, aby ich začal kolektív vnímať a chápať lepšie. Keď uvidia, že sa s rovnakou hračkou hrajú i ostatné, dokáže ich to lepšie začleniť do kolektívu. Otázkou zostáva, tieto malé hračky dokážu byť naozaj tým pravým pre zvládnutie nepokojného správania a nebude skôr učiteľom na obtiaž, že sa im v triede točí tridsať Spinnerov?

Aké sú hlavné výhody fidget spinnera?

Pre deti a osoby, trpiace autizmom sa často používajú zmyslové hračky, ako sú hmatateľné disky, koše s loptičkami a dokonca aj tmely alebo hlina, ktoré upokojujú tých, ktorí majú problémy so senzorickým spracovaním a vnímaním. Pomôcť môže ale aj tým, ktorí sú veľmi často nervózni alebo tým, ktorí vykonávajú veľmi stresové zamestnanie.

Názor odborníka

Bez štúdií, ktoré sa konkrétne zameriavajú na fidget spinner, nie je možné s istotou povedať, či by zariadenie mohlo priamo pomôcť deťom s ADHD, povedal Mark Rapport, a klinický psychológ University of Central Florida, ktorý študoval výhody pohybu na pozornosť u ľudí s ADHD. Jeho názor je taký, že tieto malé hračky pravdepodobne nebudú zase tak pomáhať. Nevyžadujú totiž väčší a hlbší pohyb tela, čo sa zdá byť zodpovedné za zvyšujúcu sa aktivitu v určitých oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za udržanie pozornosti. Spinnery sú vraj vizuálne tiež rušivé, a tak môžu príliš odtiahnuť pozornosť dieťaťa od tabule alebo učiteľa. Mark Rapport a jeho kolegovia sa vo svojej štúdii zamerali na deti vo veku 8 až 12 rokov s ADHD.

Fidget kocka

Plastová kocka, ktorá je vybavená najrôznejšími tlačidlami a guličkami. Pre nepozorné osoby je to ideálna hračka, ktorá nevyžaduje vizuálnu pozornosť, ale dokáže zamestnať vaše ruky, čo je väčšinou najväčší problém, keď je potrebné dávať pozor a vnímať. Je výborná na odreagovanie v práci, v škole, ale aj pre ľudí, ktorí sú zvyknutí hrať veľmi často počítačové hry. Táto kocka sa vďaka svojej veľkosti vojde do každého vrecka, rovnako ako spinner. Cena tejto kocky sa pohybuje okolo 8 Eur a výborne vám pomôže s odbúravaním stresu a nervozity.

Nie je jasné, prečo sa fidget spinner stal takým obrovským trendom poslednej doby, môže to byť kvôli jeho prijateľnej cene, ale môže to byť napríklad tiež pre jeho vychvaľované pozitívne účinky. Je len na vás či ho vyskúšate alebo nie. Zakúpiť ho môžete kdekoľvek, či už ste z Bratislavy, Košíc alebo napríklad z Prešova.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: