Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Som milenka a to mi stačí...

4.november 2020
Som milenka a to mi stačí...

Uverili by ste žene, ktorá tvrdí, že byť milenkou je pre ňu postačujúce a viac skutočne nepotrebuje? Žiadna romantika, spoločné prechádzky, západy slnka na dovolenke so svojím partnerom, spoločná kúpa bytu alebo rozprávková svadba. Pravdepodobne veľmi ťažko.

Podľa všeobecnej mienky sú ženy doslova stvorené pre romantiku. Poukazujú na to všetky srdcervúce filmy, knihy a príbehy, ktoré sú schopné sledovať stále dookola a nikdy nemajú dosť. Aj napriek tomu, že sa väčšine slovenských žien môže zdať tento životný štýl postavený proti prírode, aj odborníci sa zhodujú v tom, že žien - večných mileniek je na svete dosť. Svoj život a čisto milenecký vzťah si však podľa výskumov dokážu skutočne užívať.

Pozostatok minulosti

Stereotypy, ktoré ženám prisudzujú úlohu matky, veľmi nehrajú do kariet tým z žien, ktorým vyhovuje viac single život. Tieto zvyklosti vznikli v minulosti, kedy mali ľudia na reprodukciu menej času, a preto sa museli so svadbou poponáhľať. Vezmite si napríklad obdobie Scarlett O'Harové. V tých časoch sa ľudia brali vo veľmi mladom veku, väčšinou to bola ich prvá láska, neskôr už na vzťah nebol čas. Bolo treba rodiť deti, pracovať. V súčasnosti máme na reprodukciu oveľa viac času, preto máme možnosť vyskúšať o mnoho viac než predtým. Dnes teda ženy s manželstvom ani so založením rodiny neponáhľajú. Venujú sa samy sebe, svojej kariére a ochutnávajú život.

Ako funguje prototyp

Silná emancipovaná žena, ktorá si ide tvrdo za svojím cieľom. Má byt, auto a je spokojná sama so sebou. Jej život ju uspokojuje. A nechce si ho komplikovať. Pracovnú dobu vlastne nemá, pretože väčšinu dňa trávi v práci. Byť úspešnou ženou nie je jednoduché. Na oltár úspechu musí človek často prinášať obete v podobe voľného času. U žien to platí dvojnásobne. Je samozrejmé, že takýto typ ženy si zrejme partnera hľadať nebude. Nemá energiu investovať čas do neho a ich spoločného spolužitia a dúfať, že si ju jedného dňa vezme za ženu a založia si spolu rodinu. Aj keď je pre mnoho žien slovo svadba ako rajská hudba, pre ňu nie. Ešte nedosiahla všetkého, čo chcela, ešte sa chce venovať sama sebe.

Baví ju single život, víno s kamarátkami, občasné večierky, z ktorých odchádza, kedy ona chce a s kým chce. Nemusí sa nikomu zodpovedať, nie je nikto, kvôli komu by bolo treba si robiť výčitky svedomia. Ale raz za čas sa ozve ten neodbytný pocit. Každý človek má však svoje potreby, ktoré je potrebné uspokojiť. Libido a pocit, že nie je zase tak veľmi dobré, keď nemá, kto by jej prišiel zaklopať na dvere. Preto sú tieto ženy zvyknuté mať niekoho v zálohe.

Milenka nebo manželka? Čím byste chtěla být?

Niekoho, kto nič neočakáva a naopak, od ktorého ani ona sama nič neočakáva. Dnes už nemoderné označenie takéhoto človeka je milenec. Modernejšie je kamarát s výhodami. Takýto alebo veľmi podobný scenár sme mohli vidieť už niekoľkokrát na striebornom plátne. Či už vo filme Hlavne nezáväzne s Ashton Kutcher a Nataliou Portman, alebo Ide len o sex s Justinom Timberlakom a Milou Kunis. Rozhodne by sme nemali vynechať legendárny Sex v meste a postavu Samanthy. Tá si užívala kedykoľvek, kdekoľvek a mala len jednu podmienku - predovšetkým nezáväzne! Ale žiť v takomto vzťahu bez prejavovaniae citov nie je ani zďaleka tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Jasné pravidlá

Okrem sexu bez záväzkov majú menované filmy a seriál ešte jedno spoločné. Hoci sa hlavní hrdinovia snažili potlačiť v sebe aj druhú stránku ich prirodzenosti, aj tak je ich túžba po romantike, po láske a stabilnom partnerstve dobehla. Žiť bez romantiky je pre človeka tak trochu neprirodzená vec, čo potvrdzujú aj sexuológovia. Áno, určite existujú ženy, ktoré nepotrebujú vo vzťahu romantiku a v podstate s mužom uzatvárajú pakt, v ktorom sa neprejavujú city a sústredia sa len na uspokojenie libida. Takýto vzťah ale nie je jednoduchý a vyžaduje prísnu disciplínu mysle, srdca a správania. To znamená, že keď chcete túto "symbiózu" udržať, hneď na začiatku si musíte dohodnúť jasné pravidlá hry.

Koniec koncov, tak ako v každom vzťahu. Pokiaľ má niečo fungovať, musí to mať svoje pravidlá a všetci zúčastnení ich musia dodržiavať. Ale aj napriek tomu také pokusy nakoniec nedopadajú úspešne. Milenecký vzťah bez citovej angažovanosti jedného alebo druhého partnera väčšinou stroskotá na túžbe po romantike. Nezamilovať sa nie je jednoduché, pretože rozum citom nedokáže rozkazovať.

V minulosti ste sa trebárs pokúsili nadviazať nezáväzný vzťah, kde by ste sa nemuseli zaoberať komplikovanými emóciami. Mali ste náročnú prácu a na skutočný vzťah ste sa necítili dostatočne pripravení. Možno v tom bolo aj trocha egoizmu. Jednoducho ste nemali chuť investovať do vzťahu potrebný čas a energiu. V tomto období väčšinou vystriedate viacero milencov, ale nikdy to nemá dlhé trvanie. Vždy sa jeden alebo druhý z vás zamiluje.

Být či nebýt milenkou?

Zvláštne je len to, že skoro nikdy to nebýva vzájomné. Možno sa vám tiež stalo, že raz partner neudržal svoje city na uzde, druhýkrát ste to boli vy sami. Prichytili ste sami seba, ako fantazíruje o spoločnej dovolenke, predstavujete si vaše prvé rande a podobne. Vo všetkých prípadoch vzťah stroskotal.

Citové vyhorenia

Zdá sa, že túžba po láske je silnejšia ako naše vnútorné nastavenie. Stalo sa vám, že láska vás dobehla aj napriek zákazom a racionálnym uvažovaniam? Ako keby ste nevedeli bez toho druhého existovať. Je to droga, ktorá nám je schopná vypnúť mozog a my už ďalej nemáme nad sebou absolútne žiadnu kontrolu? Láska sa však netýka len žien. To isté potrebujú aj muži. Túžbu po romantike máme všetci, nielen ženy, ako sa často ukazuje vo filmoch alebo literatúre. Všetci po nej túžime a v živote ju hľadáme. Láska je jeden z najsilnejších inštinktov, ktorý nevieme ovplyvniť našou vlastnou vôľou - inak by sme sa jej vyhli. Dobré je, že láska ako inštinkt má svoju postupnosť. Prichádza pomaly, postupne, až prepukne v plnej sile.

Žena sa môže uspokojiť s mileneckým vzťahom často v prípadoch, keď má za sebou ťažký a emočne vyčerpávajúci vzťah. V tej chvíli jej môže milenec dokonale vyhovovať. Často sa stretneme s prípadom, kedy sa pár po dlhodobom vzťahu rozíde kvôli odlišným predstavám o budúcnosti. Zároveň sa však neprestávajú partneri milovať, a tak ich to k sebe opäť tiahne, až nakoniec aj tak zistia, že energia venovaná týmto smerom nemá rovnaký spoločný horizont. Po citovom vyhorení z rôznych očakávaní a neistoty sa väčšinou partneri uchýlia pre pohodlnejšiu verziu vzťahu, a to k mileneckému.

Vyzerá to tak, že voči láske a túžbe po láske nie sme imúnny. Na druhej strane je iné byť milenkou dobrovoľne a byť milenkou, pretože náš vyvolený už jednu ženu má a my sa nevieme pohnúť ďalej.

Někomu vyhovuje single vztah více než partnerský

Keď sme dve

Byť single a užívať si priateľstvo s výhodami je niečo celkom iné, než mať štatút milenky. Znamená to, že oficiálne nemáte žiadny vzťah. Keď idete na firemný večierok, idete samy alebo s priateľkou. Rovnaké je to s dovolenkou, návštevou v rodine a podobne. Žijete v podstate v ústraní a čakáte. Čakáte, kedy zavolá, kedy si urobí čas, a predovšetkým čakáte, keď opustí svoju ženu. Ste jednoducho milenka. Už len to slovo má trpkú príchuť. Ale aj v tomto prípade existujú ženy, ktorým také nastavenie vyhovuje.

Možno veľmi veľa ľudí niečo také šokuje, ale okolo seba máme viac prípadov, než si myslíme. Aké sú výhody milenky? Žena má izbu. Nemusí sa nikomu prispôsobovať. Mať vzťah je skutočne náročné a vyžaduje to veľmi veľa času a komunikácie. Práve s tým má väčšina ľudí problém. Namiesto toho, aby sa naučili fungovať systémom "Ja ti vyhoviem v tomto, ty mne v tomto", tak sa navzájom dohadujú, nerozumejú si a následne si všetko vysvetľujú. A to je vyčerpávajúce, ešte, keď to máme každý deň na tanieri.

Bigamia nie je nevera

Bigamia, teda keď muž dlhodobo, niekoľko rokov žije paralelne s dvoma ženami, je podľa psychológov niečo celkom iné ako bežná nevera. Muž má v takom prípade v podstate stabilný partnerský vzťah, ale s dvoma ženami naraz. Aj keď sa to môže zdať niekomu hrozné a ľutuje v podstate jednu aj druhú stranu, v realite môžu byť takto všetci traja spokojní. Často o sebe ženy vedia. Ale tak ako aj pri deťoch platí, čo doprajete jednému, musíte dopriať tiež druhému. Keď vezmete na krásnu dovolenku jednu, druhá bude očakávať rovnaký výlet do zahraničia. Keď chcete kúpiť kabelku jednej, kúpte ju radšej rovno dvakrát.

Byť či nebyť milenkou? Nič nie je čiernobiele a ani nemusí znamenať celoživotný údel. Ženy si aj tak tento spôsob života vyberajú len na určité obdobie života. Nakoniec zatúžia po láske a plnohodnotnom vzťahu. Je však krásne vyskúšať si to, čo nám vyhovuje.

A keby váš vzťah nevyšiel, nevešajte hlavu a skúste začať zase randiť. Nájdite si partnera vďaka online zoznamke, na ktorej sa zoznámite veľmi jednoducho a bezpečne. Využiť na to môžete napríklad vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu. Stačí sa zaregistrovať a kontaktovať užívateľa.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: