Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Reborn bábiky: láska alebo odpor?

25.jún 2018
Reborn bábiky: láska alebo odpor?

Ako keby boli živé! Na fotkách sú takmer na nerozoznanie od bábätiek, čo budí rozporuplné reakcie. Niekto tak "reborn" bábiky považuje za umenie, iný za zvrátenosť. Aké to je asi v ich izbyčkách?

Reborn bábiky sú realistické kópie bábätiek. Vyrábať sa začali v USA, zhruba v roku 1999. Dnes po nich najviac prahnú Američanky, Nemky a Japonky. Ale už aj v Česku existujú desiatky výrobcov. Keď zabrúzdate internetom a budete ich hľadať, upokojí vás to, že nejde o žiadnych úchylov, ktorí vytváraním "kópií" detí niečo kompenzujú. Ide jednoducho o hobby, rovnako ako napríklad skladanie puzzle alebo pletenie.Ku špičkovým výrobcom  reborn bábik v Česku patrí Lenka Hučínová, ktorá prevádzkuje e-shop s komponentamy na výrobu a bábiky vyrába aj jej partner.

Keď na "rebornovánie" prvýkrát narazila, zaujal ju práve skôr proces kreatívnej práce ako bábiky samotnej. Prvú reborn bábiku si vyprosila od rodičov za maturitu. Je dosť priemerná, pôvodom z Nemecka, však v tom čase z nej samozrejme mala radosť a bola unesená. Dnešné študentka vysokej školy mala k bábikám vždycky vrelý vzťah, vyrábala si ich od malička - najskôr z varešiek, potom z papiera, neskôr prišli bábiky šité, kašírované a keramické. Niet teda divu, že ju reborn bábätka oslovili. Sú to vlastne stavebnice, ktoré treba namaľovať, skompletizovať, skrátka dotvoriť.

Urob si sám

Človek, ktorý sa rozhodne reborn bábiky tvoriť, musí mať estetické cítenie, byť kreatívny, trpezlivý a zručný v maľovaní. Samotné rebornovanie začnú vo chvíli, keď si zoženiete tzv. kit - základnú stavebnicu, ktorá sa skladá z rúk, nôh a hlavičky. A potom už začína to pravé dobrodružstvo, ak chcete "zrodenie". Kit dostanete v stave, v akom ho v továrni vytiahnu z formy, takže je potrebné ho vykúpať, namaľovať, vložiť sklenené oči do otvorov v hlavičke, dorobiť vlásky, zaobstarať si textilné telíčko, vyplniť končatiny aj telíčko záťažovými materiálmy a dutým vláknom a na záver bábiku skompletizovať a obliecť.

Je jasné, že najnáročnejšie je hlavne maľovanie a tvorba vláskov. A práve tento faktor povyšuje každý kus na originál, aj keď vlastne holý základ existuje v mnohých kópiách. Sú to najdôležitejšie a časovo najnáročnejšie procesy, ktoré najvýznamnejšie ovplyvňujú vzhľad výslednej bábiky a ktoré ju tiež zásadne odlišujú od bábik vyrobených sériovo niekde vo fabrike.

Ide o formu

Pár rebornistov je tak ďaleko, že si dokážu vyrobiť aj vlastný kit. Výroba kitu začína ručným modelovaním z polymérovej hmoty, čo je syntetická plastelína, ktorá sa vytvrdzuje vypekánim. Zo spomenutej "plastelíny" potom vymodeluje autorka ruky, nohy a hlavne hlavičku podľa vlastnej fantázie. Po vytvrdnutí sa model odošle do továrne, kde z neho urobia pozitívne voskovú a následne negatívne galvanickú formu a do tej sa vysokotlakovým vstrekovaním vyfúkne dutý vinylový odliatok.

Zamilujete si reborn bábiky?

Tento proces je rovnaký, ako keď sa vyrábajú bábiky hračkárske, ale rebornových kitov sa zvyčajne vyrába limitované množstvo z každej formy vyjde napríklad len 300 kusov. Ale hoci si Lenka sama tvorí vlastné modely, maľuje aj tie cudzie. Nebolo by moc zábavné ani kretativní maľovať 100 rovnakých hlavičiek. Už 10 je príliš.

Drahá sranda

Pokiaľ si reborn bábiky zamilujete, počítajte s tým, že za jednu miniete priemerne ako za dovolenku pri mori - tristo až sedemsto eur. Rôzne ceny bábik pritom ovplyvňuje cena vstupného materiálu. Priemerný kit, teda polotovar, začína okolo deväťdesiat eur, ale keď zháňate už vypredaný model, môžete sa dostať aj na niekoľkonásobok. Sklenené oči sa vyrábajú v Nemecku a vyjdú na 25 eur a viac, potom je tu mohér na vlásky, sklenený a oceľový granulát a výplne a mnoho ďalších materiálov, ktoré si pri pohľade na hotovú bábiku vôbec neuvedomíte.

A pretože čas sú peniaze, najvýznamnejšiu cenu hotovej bábiky ovplyvňuje táto komodita. Zaplatíte jednoducho toľko, koľko času výrobou autorka strávi. Už niekoľko rokov je záujem v Česku pomerne konzistentný, ani veľký boom, ani žiadny prepad. Zákazníčky sa striedajú a premieňajú, ale stále je ich presne tak akurát.

Kópia vlastného dieťaťa

Snáď každý si svoje deti fotí, odtlačky nožičiek novorodencov tiež nájdete v každej druhej rodine. A pokiaľ ide o reborn bábiky, je aj dopyt po bábikách, ktoré majú reálni predobraz. Toto je vlastne hlavnou kontroverziou celého hobby. Vytváranie "umelých detí" alebo nahradzovania živého dieťaťa bábikou sa v kontexte s reborn objavuje dosť často. Bábiky na želanie, a tie sú samozrejme rôzne, sú hlavnou činnosťou autoriek. Niekto sa zahľadel do obrázka bábiky na internete, niekomu sa páči len výraz konkrétneho kitu a v jeho spracovaní nechá voľnú ruku.

Veľmi zaujímavá je práca na portrétnych bábikách, pretože je to najväčšia výzva a tiež najlepší tréning. Portrétne bábiky si väčšinou želajú pani, ktorých deti dospievajú a odchádzajú z domu, alebo slečny, ktoré už dorástli do veku, keď je trápne priať si bábiku, ale ony by si ešte stále chceli hrať. Reborn bábätko nie je obyčajná bábika, a keď je navyše detským portrétom mladej slečny, poteší ako ju, tak jej mamičku a často je dokonca zvedie dohromady.

A čo vaša láska k bábikam?

Autorky sa väčšinou nestretávajú so ženami, ktoré sa rozhodli nemať dieťa a chceli ho nahradiť bábikou. Je to podľa nich nezmysel. Keď si dospelé ženy hrajú s bábikami, môže to niekomu pripadať zvláštne, nikto sa však nepozastavuje nad tým, keď si dospelí muži hrajú s autíčkami a lietadlami. Na druhú stranu je predsa stále lepšie hrať sa s bábikou, než sa rovnakým spôsobom správať napríklad k psovi - to je živý tvor, a keď slúži ako hračka, trpí. Zaobstarať si na hranie bábiku pripadá ako lepšia možnosť.

Vás to pohoršuje?

Áno, možno budete pri prvom stretnutí s reborn bábikami zdesení. Budú na vás pôsobiť ako mrtvolky, dokonca sa na ne budete báť možno siahnuť. Akonáhle sa o nich ale dozviete viac, už vám nebudú pripadať tak hrozné a odporné. Alebo možno sa ich milovníkom nestanete a odporné vám zostanú. Sú to proste bábiky, ktoré necielia na malé deti, ale na hravé a kreatívne dospelé ženy.

Je to normálne?

K reborn bábikám sa často vyjadrujú aj psychológovia, a to najčastejšie nasledovne ...

"Pre kúpu takejto bábiky by som videl niekoľko motivácii, ktoré by som rozdelil na vážne a nevážne. Medzi tie vážnejšie by som zaradil ďalšiu formu pamiatky na svoje dieťa. Kult detstva v našej kultúre môže byť niekedy až ťažko pochopiteľný, platí však, že za čokoľvek, čo rodičom pomôže sa o deti starať alebo ich zvečniť, sú spotrebitelia ochotní zaplatiť nemalé peniaze. A bábiky reborn predstavujú len ďalšiu úroveň tejto potreby, až posadnutosti.

Ďalšie vážny dôvod, ktorý sa bude vyskytovať len u malého množstva ľudí, je akási forma kompenzácie dieťaťa, aby mal dotyčný majiteľ možnosť sa o nejaké dieťa starať. Medzi nevážne dôvody by som zaradil zaujatie rôznymi bizarnosťami a zvláštnosťami, ktoré trh presýtený čímkoľvek logicky prináša a ktoré majú niektorí ľudia v obľube. Bábika je potom skôr ďalším kusom do zbierky podobných vecí a pobavením pre návštevy. "

A ako sa pozeráte teda na reborn bábiky vy? Budete ich budúcimi obdivovateľmi? Názory sú naozaj rozporuplné.

Monika: "Reborn bábiky sa mi páčia, rada sa učím je rebornovať, ale nič viac. Doma si ich nenechávam, mám ich max. uložené v škatuli. Ak sú (a ony sú) naozaj ženy, ktoré tieto bábiky vozia vonku v kočíku, nedaj bože na verejnosti i prebaľujú a kŕmia, to podľa mňa naozaj normálne nie je. Doma nech si každý hrá ako uváži za vhodné, ale na verejnosti to je podľa mňa na Chocholouška. Nie je to normálne. Toť môj názor. "

Katarína: "Je to určite nádhera, sú neuveriteľne šikovné tie, čo toto dokážu ..... záleží na tom, kto a ako to vníma, aké má a nemá problémy, potom sa ľahko na takú vec, ktorá vyzerá naživo, upne. Je to každého vec, ja osobne by som takúto bábiku brala všetkými desiatimi, ale na dovolenku a prebaľovanie, mám bábiku živú. "

AjkaZ: "Tak ja som asi divné, pretože mne je to jedno. Nemôžem povedať, že by sa mi vyložene nepáčila, ani z nich nie som odvarená. A ani mi nevadí, že sa niekomu páčia a hrá sa s nimi ... Je to možno trochu zvláštne a u niekoho povážlivé, ale aby som sa nad tým nejak pohoršovala. Sú horšie úchylky. "

Aj u nás na Slovensku máte možnosť si zakúpiť "reborn" bábiky. Aj po rôznych bazároch vo všetkých kútoch republiky, v Bratislave, v Žiline, v Nitre, ale aj v Košiciach.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: