Nielen južné kraje obdarila príroda rastlinami bohatými na vitamíny a stopové prvky, skutočne unikátne bobule nájdeme aj na severe v nehostinných končinách Sibíre. Rakytník rešetliakový je ker, ktorý možno zužitkovať od koreňa cez konáre až k lístkom a bobuliam.
Vypadávajú vám vlasy? Pite čaj z rakytníkových listov a robte si zábaly z odvaru rakytníkovej kôry, táto časť kríka pomáha okrem iného aj v boji s depresiou. Trápia vás zápaly slizníc, blížiaca sa zima a teplotné prechody sú nezvládnuteľné pre váš organizmus? Práve rakytníkové bobule zabránia chrípke, a ochránia vaše zdravie.
Rakytník je bohatý snáď na všetky vitamíny od A, cez celú škálu vitamínu B, "céčka" obsahuje neporovnateľne viac ako pomaranč alebo citrón, D, E a K. Ďalej poskytuje mnoho druhov aminokyselín a trieslovín. Tie sa využívajú napríklad na zastavenie krvácania alebo hnačky, ďalej sú vhodné na liečbu hemoroidov. Naviac je bohatý na esenciálne oleje (silice), ktoré majú dezinfekčný a antiseptický účinok.
Ak vás trápi chrípka, padanie vlasov, reuma alebo časté zápaly priedušiek, začnite na čokoľvek užívať sýto oranžové sladko - kyslé trpké bobuľky. Navyše preventívne pôsobia proti rakovine a zlepšujú náladu. Svoju zásluhu na antidepresívnych účinkoch má nielen vitamín D, ale predovšetkým alkaloid hyppopheinu, ktorý ľudský organizmus pretvára na hormón serotonín. Ten vzniká v strednom mozgu, medzimozgu a má veľký podiel na pocite spokojnosti.
Rakytník, bez ohľadu nato akú časť z neho konzumujeme, má antioxidačné účinky. Má pozitívny vplyv na krvný obeh, podporuje tráviace enzýmy a činnosť pečene. Pomáha čistiť pľúca a priedušky od hlienov.
Žiadna časť kríka rakytníka nepríde na zmar, každý jeho kúsok má ľahko odlišné liečivé účinky. Jedno majú ale spoločné, vedú k zdraviu a kráse:
[paf]
Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/rakytnik-resetlakovy-utajena-vitaminova-bomba.htm#ixzz3JdWUaeU6