Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Rakytník rešetliakový - liečivý "sibírsky ananás"

1.december 2014
Rakytník rešetliakový - liečivý "sibírsky ananás"

Nielen južné kraje obdarila príroda rastlinami bohatými na vitamíny a stopové prvky, skutočne unikátne bobule nájdeme aj na severe v nehostinných končinách Sibíre. Rakytník rešetliakový je ker, ktorý možno zužitkovať od koreňa cez konáre až k lístkom a bobuliam.

Vypadávajú vám vlasy? Pite čaj z rakytníkových listov a robte si zábaly z odvaru rakytníkovej kôry, táto časť kríka pomáha okrem iného aj v boji s depresiou. Trápia vás zápaly slizníc, blížiaca sa zima a teplotné prechody sú nezvládnuteľné pre váš organizmus? Práve rakytníkové bobule  zabránia chrípke, a ochránia vaše zdravie.

Tajomstvo rakytníka

rakytnik

Rakytník je bohatý snáď na všetky vitamíny od A,  cez celú škálu vitamínu B, "céčka" obsahuje neporovnateľne viac ako pomaranč alebo citrón, D, E a K. Ďalej poskytuje mnoho druhov aminokyselín a trieslovín. Tie sa využívajú napríklad na zastavenie krvácania alebo hnačky, ďalej sú vhodné na liečbu hemoroidov. Naviac je bohatý na esenciálne oleje (silice), ktoré majú dezinfekčný a antiseptický účinok.

Rakytník lieči všetky neduhy

Ak vás trápi chrípka, padanie vlasov, reuma alebo časté zápaly priedušiek, začnite na čokoľvek užívať sýto oranžové sladko - kyslé trpké bobuľky. Navyše preventívne pôsobia proti rakovine a zlepšujú náladu. Svoju zásluhu na antidepresívnych účinkoch má nielen vitamín D, ale predovšetkým alkaloid hyppopheinu, ktorý ľudský organizmus pretvára na hormón serotonín. Ten vzniká v strednom mozgu, medzimozgu a má veľký podiel na pocite spokojnosti.

Rakytník, bez ohľadu nato akú časť z neho konzumujeme, má antioxidačné účinky. Má pozitívny vplyv na krvný obeh, podporuje tráviace enzýmy a činnosť pečene. Pomáha čistiť pľúca a priedušky od hlienov.
Žiadna časť kríka rakytníka nepríde na zmar, každý jeho kúsok má ľahko odlišné liečivé účinky. Jedno majú ale spoločné, vedú k zdraviu a kráse:

  1. Regeneruje pokožku, masti a krémy obsahujúce rakytník pomáhajú zahojiť popáleniny, odreniny a vyhladiť miesta po atopickom exéme. Pomáha zabrániť voľným radikálom v tvorbe vrások.
  2. Esenciálny rakytníkový olej obsahuje biologicky aktívne látky, ktoré majú baktericídne účinky na hemolytického streptokoka, týfus a zlatého stafylokoka.
  3. Podporuje funkcie dýchacej sústavy a lieči pľúcne a prieduškové ochorenia - rozpúšťa hlieny a napomáha odkašľávaniu.
  4. Pomáha od bolesti.
  5. Posilňuje imunitný systém. V dôsledku pravidelnej konzumácie rakytníkového sirupu, mrazených bobúľ alebo čaju sa nemusíte báť, že by vás skolila chrípka.
  6. Podporuje kardiovaskulárny systém, zabraňuje kôrnateniu tepien.
  7. Priaznivo ovplyvňuje zrak. Je známe, že mrkva pomáha na oči vďaka betakaroténu. Rakytníkové bobule ho obsahujú neporovnateľne viac než mrkva. Trocha rakytníkovej marmelády každý deň a budete mať zrak ako ostriež.
  8. Pomáha pri reume a iných problémoch s kĺbmi.
  9. Spomaľuje proces vypadávania vlasov.

[paf]

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/rakytnik-resetlakovy-utajena-vitaminova-bomba.htm#ixzz3JdWUaeU6

Zdieľajte tento článok na: