Je dôležité mať na pamäti, že správy, ktoré odošlete, sú prvým dojmom, ktorý od vás potencionálny partneri dostanú, okrem informácií vo vašom profile. Urobte si čas, aby ste vytvorili správu a vyhli sa týmto bežným chybám.
Našli ste zoznamovaciu stránku, ktorú chcete používať, a vytvorili ste profil, ktorý obsahuje vaše najkrajšie fotografie? V ďalšej fáze budete predovšetkým sedieť a čakať, až budete kontaktovaní potencionálnym partnerom, alebo sa budete pozerať na stránky, kde začnete vy aktívne posielať správy potencionálnym partnerom. Preto by ste mali vedieť, aký typ komunikácie a aké druhy správ budú mať tú najväčšiu pravdepodobnosť, že prinesú pozitívne reakcie. Malo by to byť milé, vtipné, malo by to byť faktické alebo je nejaký iný spôsob, ako by ste si to predstavovali?
Tu je niekoľko tipov, ktoré môžu zvýšiť šancu na odpoveď na vašu prvú kontaktnú správu:
Venujte pozornosť tomu, čo príjemca vo svojom profile opísal, aby ste mu ukázali, že o ňho skutočne máte záujem. Neposielajte iba všeobecné správy. Snažte sa vo svojej správe položiť otázku. Po položení otázky môže niekto odpovedať, čo je jasné znamenie toho, že chce tiež komunikovať. Použite meno príjemcu, v každom oslovení, je to priateľské. Buďte úprimní. Je potom ľahké určiť mieru vzťahu tým, že hovoríte, že máte podobné záujmy ako niekto iný, ale nie je tu žiadny dôvod hovoriť, že zdieľate záujem o zhromažďovaní divných vecičiek, pokiaľ o to naozaj záujem nemáte.
Pokiaľ ste príjemcom prvej kontaktnej správy na internetovej zoznamke, je lepšie nedávať najavo počiatočný záujem a nechať odosielateľa správy chvíľu čakať na odpoveď? Na rozdiel od toho, čo by sme si mohli myslieť, bolo preukázané, že dychtivé odpovede sú vnímané pozitívne. Čím rýchlejšie príde odpoveď na správu, tým je pravdepodobnejšie, že konverzácia bude pokračovať.
Správu, ktorá je príliš dlhá, nebude pravdepodobne nikto čítať. Nie je potrebné poskytovať niekomu celý váš životný príbeh. Udržujte ju krátku a stručne napísanú a zamerajte sa viac na vypytovanie o tom druhom, než aby ste povedali na seba všetko, dokonca aj to, čo by vás mohlo neskôr mrzieť. Pokiaľ sa zaujímajú, budú sa vás pýtať a bude sa tak vyvíjať váš vzťah. Nehovorte príliš mnoho a príliš skoro, možno zistíte, že sa vaše šance kvôli tomu znižujú. Zoznamovací večer môže prebiehať v intímnom a kľudnom duchu, bez minulosti.
Prvá výmena správ je najdôležitejšia a pomôže vám zistiť, či existuje spoločný záujem a dodá vám pocit, že stojí zato sa stretnúť. Len raz, a to keď sa stretnete tvárou v tvár, zistíte, či je medzi vami tá životne dôležitá iskra, ktorá by mohla naznačovať potencionálnu romantiku a šťastnú budúcnosť. Nespokytujte žiadne osobné údaje skôr, než sa stretnete a zistíte, či ste obaja nastavení na rovnakú vlnu. Výmenu mobilných čísel alebo profilov sociálnych médií uskutočniť môžete, pokiaľ vám to pomôže cítiť sa pohodlnejšie pri zoznamovaní, ale vyhýbajte sa poskytovaniu informácií, ako je adresa vášho domu alebo pracoviska. Vaše inštinkty vám môžu povedať, že je niekto dôveryhodný, ale v raných fázach komunikácie je lepšie byť v bezpečí, než neskôr ľutovať, že ste to podcenili.
Skôr ako začnete niekomu písať správu, uistite sa, že ste si naozaj prečítali jeho profil alebo prvý zoznamovací inzerát a našli ste v ňom niečo, s čím ste spojení. Akonáhle správu napíšete, prečítajte si ju a uistite sa, že je tam niečo, čo ukazuje, že je určená predovšetkým pre osobu, s ktorou sa chcete zoznámiť.
Snažte sa vyhnúť textu, ktorý by mohol ukázať, že máte zlú slovenčinu, slang alebo zlú gramatiku vo vašich správach. Pokiaľ vaša gramatika nie je príliš dobrá, napíšte najprv správu do nejakej textovej aplikácie, ktorá pomáha s automatickými opravami, a overte takto kontrolu pravopisu. Zle napísaný e-mail alebo správa naznačuje, že ste sa neobťažovali s vynaložením veľkého úsilia.
V osobnej komunikácii, keď sa niekoho spýtame a on nás ignoruje, považujeme také správanie za hrubé. Viacmenej v online svete to nie je pre správy neobvyklé, že sú nezodpovedané a ignorované, a tiež správanie nie je normálne zvážené ako urážlivé. Dokonca aj relatívne neosobné reakcie, ako je hovoriť "nie, ďakujem", bez vysvetlenia, sú považované za priateľné. Aj keď je lákavé držať sa bezpečných otázok ako napríklad „aký bol tvoj víkend?", snažte sa byť vynaliezavejší tam, kde môžete. Tupé, opakované opytovanie nie je dobrý spôsob. Nikto nikdy nič nezískal tým, že sa pýtal, aký mal ten druhý obed.
Nadmerné používanie emoji môže zanechať vaše vlákno správy tak, že bude vyzerať ako komiks. Nie je to ale vždy jednoznačné, či sa hodí komunikovať úplne bez emoji alebo naopak nejaký pridať. V pracovných emailoch, by ste si ich mali odpustiť, rovnako ako pokiaľ sa chystáte odpovedať napríklad na nejaký úradný dopis.
Keď si začnete písať a rozhodnete sa, že sa stretnete, nemusí sa to hneď páčiť obom, ale zvedavosť nakoniec predsa len všetko prekoná a k stretnutiu dôjde, potom môže vzniknúť vzťah. Komunikácia bude prebiehať cez najrôznejšie komunikátori a sociálne siete. Rozhodne by ste sa ale cez tieto komunikačné kanály nemali rozchádzať. Mali by ste byť féroví k sebe aj tomu, kto s vami trávil svoj voľný čas a kto si s vami predstavoval budúcnosť. Zásadné veci si vždy hovorte z očí do očí. Komunikácia je totiž najdôležitejšia a formulácia do správ môže podstatu celého problému zmeniť.
Zoznamovanie nie je jednoduchá vec, je to celkom ťažké a tými vašimi kartami musí zahýbať tak trochu aj osud. Pokiaľ sa chcete naozaj zoznamovať, rozhodne by ste mali mať už dávno jasno, čo naozaj chcete - aký typ vzťahu, aké sú vaše priority, ale napríklad aj to, aké sú veci a vlastnosti, ktoré by ste na svojom partnerovi nedokázali prekusnúť. Skúste sa zoznámiť online a vyrazte na rande v Slovenskej republike. Vedecký zoznamovací dotazník je skvelý na zoznamovanie, či už ste z Trenčína alebo napríklad z Prešova.
[kač]