Chcete mať lepšiu náladu a šťastnejší život? Nemusíte sa doširoka smiať za každú cenu a pozerať sa na svet cez ružové okuliare. Stačí nastaviť myseľ pozitívnym smerom, budete priťahovať dobré veci. Vážne to funguje.
Pri čítaní literatúry alebo nedajbože článkov na internete na tému "pozitívne myslenie" by ste hocikedy mohli prepadnúť dojmu, že nech sa deje, čo sa deje, čaká sa od vás, že hoci vám kľaklo auto, voda zaliala pivnicu a svokra má prísť na týždeň na návštevu, budete sa radostne usmievať a brať to z tej lepšej stránky - je to vlastne super! Možno máte naozaj tú přešťastnú povahu, ktorá vám dovolí radovať sa z katastrof a usmievať sa na všetko a na všetky osudu naprieky a "impozantnou mocou" pozitívneho myslenia vytvoriť okamžitú rezonanciu s blahodárnymi silami Vesmíru.
Ale ak ste normálny a vyššie uvedené rany osudu vás nútia skôr si zanadávať než sa šťastne na všetkých usmievať, nie ste zrejme typ z oných hysterických príručiek, ale hurá! ste normální. Pozitívne myslenie neznamená popierať pocity smútku, hnevu alebo bolesti, ale prežiť ich, nechať odísť a vedome uvoľniť miesto pre niečo lepšie.
Nečakajte na žiadny konkrétny moment, kedy budete potrebovať "zapnúť" pozitívne myslenie. Začnite hneď s novým dňom a hneď od rána sa do všetkého pustite trochu inak - skúste to lepšie a radostnejšie, a to rovno od vstávania. Ukážka negatívneho myslenia: nechce sa mi do práce, šéf na mňa zase bude revať, nič dobré ma v práci nečaká ... Hoci je to všetko možno pravda, možno sa na ňu pozrieť aj z iného uhla - pozitívne: nechce sa mi do práce, ale premôžem sa a dokážem vyhrať bitku najťažšie - bitku sám nad sebou, a pôjdem tam!
Šéfa sa báť nebudem - skúsim vymyslieť, ako na neho, či by sa s ním dalo vyjsť po dobrom. Trebárs ma niečo napadne. Práca ma fakt otravuje, tak buď k nej skúsim pristupovať tak, aby ma bavila, alebo si proste budem musieť nájsť niečo iné a nenechať sa denne ubíjať nudnou rutinou, na to je život krátky!
Najťažšie na naštartovanie pozitívneho myslenia je vnútorne presvedčiť seba samého, že od teraz to pôjde inak. Pristupovať k veciam zvesela a konštruktívne nie je ľahké, zvlášť v čase, keď sme vďaka internetu a médiám informovaní o každom nešťastí, čo sa len naskytne: útoky šialencov počínajúc a krádežou psa pani Babáčkové v Hornej Dolnej. Pri troche dobrej vôle sa ale vždy dá nájsť spôsob, ako sa na svet pozerať z tej lepšej stránky.
Môžete skúsiť autosugesciu, kedy svoju pozornosť sústredíte na žiadúcu predstavu tak silno, že vo vás prevládne vnútorné presvedčenie a viera v to, čo chcete dosiahnuť. Staré dobré "dokážem to, dokážem to, dokážem to" vám určite pomôže viac než dokola opakovaná mantra "určite to nedokážem".
Existujú dva druhy predstáv o živote: jedným druhom sú pozitívne predstavy o zdraví, úspechu a pocitu šťastia a ich opakom negatívne predstavy spojené s chorobami, chudobou a neúspechom. Pozitívne myslíme vtedy, keď nelamentujeme nad nepríjemnosťami a podarí sa nám sústrediť sa na prekonanie prekážok a na to, že sa naše želanie vyplní a všetko dobre dopadne. Negativní ľudia sa často pokladajú za smoliara, uisťujú sami seba, že sa im nič nepodarí, nič nedokážu - a väčšinou to tiež tak je.
Sťažujú sa na nespravodlivosť života, ale boja sa prevziať za neho zodpovednosť a uskutočniť zmenu. Naozaj platí, že sme strojcami svojho šťastia, a ak sa budeme škaredit, ťažko naplníme sen o zdraví, životnej sile a odvahe.
Ak sa vnútorne necítite dobre, môže na tom mať podiel aj sebapodceňovanie. Ak sa dokola uisťujete, že ste škaredí, tuční a nikto vás nemá rád, skutočne sa môžete nevedome uberať týmto smerom, a negatívne stránky tak len posilňujete: prečo by ste sa mali dnes do práce vyfešákovat, keď ste presvedčení, že ste ako tak škaredí? Navyše ľudia, ktorí sa vnímajú negatívne a podceňujú sa, väčšinou tak na okolie nielen pôsobí, ale navyše o svojej škaredosti a hrúbke ostatným vykladajú v naivnej nádeji, že ich budú presviedčať o opaku.
Okolie neodmieta škaredých alebo hrubých ľudí, ale ľudí otravných, ktorí ich svojím pesimizmom zrážajú dole - obľubu si kňučaním a zhadzovaním seba samého určite nezískate. Ako sa naučiť mať rád a pozerať sa na svet veselo a pozitívne je na celú kapitolu, ale skúsiť by ste to mali, bohato sa vám to oplatí.
Sľúbte si, že skúsite zo svojho dňa vynechať väčšinu negativizmu, čo môže niekedy byť proces síce náročný, ale nie nemožný. Ak si vopred hovoríte, prečo a ako niečo určite nepôjde, už si v mysli vopred pripravujete pôdu na to, aby to naozaj nešlo. Samozrejme že nemusí vyjsť vždy všetko, ale aj nevydarené veci a chyby nás posúvajú ďalej - nevyšlo to včera, tak to skúsim dnes!
Negatívny prístup je: určite to nestihnem urobiť, toto sa nepodarí, neviem ako na to, nezvládnem to ... Pozitívny prístup: najskôr to nestihnem urobiť, ale keď sebou hodím, možno to zvládnem, alebo aspoň časť, toto bude ťažké, ale keď sa budem snažiť, mohlo by to klapnúť, pravda neviem, ako na to, ale skúsim na to prísť! A kto hovorí, že to nezvládnem?
Pozitívne myslenie to sú tiež šance, ktoré nám život ponúka. Nebojte sa ich, neodmietajte ich a nedumajte dookola "čo by, keby". Ľudia často zatvoria dvere pred tým, po čom túžia, pretože majú strach z neúspechu. Prístup "brat mojej kamarátky sa mi strašne páči, ale nemám u neho šancu" vás vopred určuje k tomu, aby ste ju naozaj nemali, pretože už sa dopredu obávate neúspechu. A kto vlastne hovoril, že nemáte šancu? Vy!
Skúste sestru kamaráta oslniť, alebo aspon zaujať - ufňukané mučenky šancu zrejme naozaj nedostanú. Myslite pozitívne, čo znamená, že možnosti tu sú vždy, či už ide o lásku, prácu alebo iné životné výzvy.
Porovnanie vlastných úspechov a neúspechov s niekým iným môže byť zradné: keď ste horší, prináša vám to pochybnosti, čo robíte a či je to tak správne, keď lepšie, môže to síce priniesť uspokojenie, ale aj nezdravý pocit nadradenosti - väčšina porovnaní nemá zdravé základy. Môžete však skúsiť "zrovnať krok": vybrať si úspešného sebaistého človeka, ktorého tempo sa pokúsite prispôsobiť a udržať ho.
Keď ho predbehnete, nájdite si niekoho iného. Ale ak naozaj máte potrebu s niekým sa porovnávať, porovnajte sa so svojím mladším ja. Nejaké pokroky?
Víťazi majú skvelú schopnosť produkovať svoj vlastný optimizmus. Nezáleží na situácii - úspešný športovec je ten, ktorý aj napriek neúspechu chodí pravidelne na tréningy a ide za víziou, že to raz vyjde. Prehru alebo zlyhanie berie ako príležitosť pre rast a možnosť naučiť sa niečo nové. Ľudia s pozitívnym myslením vidia svet ako miesto preplnené príležitosťami, stačí sa len snažiť, nevzdávať to a potom už si môžete vyberať.
Ak sa k pozitívnemu mysleniu prehryzávate trochu ťažšie, skúste si stanoviť systém odmeňovania: za každý počin, kedy ste pôvodne negatívne dokázali zmeniť v pozitívne a neposkytli negativizmu priestor, sa pekne odmeňte: kúpte si niečo pekné na seba alebo napríklad kyticu, choďte sa zabávať alebo si doprajte niečo, čo ste chceli urobiť, ale nemali ste na to čas - napríklad na kúpeľ so sviečkami, vaňu plnú peny a pohárik plný vína. Pozitívny život je fajn.
Ste nielen to, čo jete, ale tiež ste to, čo myslíte. Ak ste človek negatívneho razenia, nie je divu, že sa vám nedarí. Negatívne myslenie je totiž spojené s neúspechom.
Pesimizmus znamená plakať nad rozliatym mliekom, a to dokonca aj v prípadoch, keď sa ešte nerozlialo. Je pochopiteľne rozumné premýšľať nad tým, čo by sa teoreticky pokaziť mohlo, ale ak vo vás prevláda presvedčenie, že sa to pokazí určite, ide o negatívne myslenie, ktoré je nekonštruktívne čiže k ničomu.
Prístup "toto nemôže dopadnúť dobre" a "nikdy to nezvládnem" skutočne predurčuje, aby to nedopadlo dobre a dotyčný to nezvládol. A prečo by tiež mal, keď už sa vopred akosi rozhodol, že to určite nepôjde?
Nikto nemá rád ľudí, ktorí vidia všetko čierno. Ostatní sa v spoločnosti pesimistov cíti mizerne, pretože negatívny človek sa nedokáže z ničoho radovať: dovolenks mu určite vyprší, tá nová umývačka je na nič a od doktora čaká zlé správy. S negatívne zmýšľajúcimi ľuďmi je otrava. Preto si udržte úsmev na tvári.
V minulom roku ste mohli zaznamenať film Úsmevy smutných mužov, či už v kinách alebo na stránkach CSFD. Ak ste ho zaregistrovali, ale nepozreli sa na neho, napravte to. Jedná sa o príbehy úspešných mužov, ktorí sa cez dno fľaše dostali na samotné dno života. A ako to už býva, keď ste na dne, čaká vás len cesta hore.
Navyše kino je dobré miesto na rande, nech vyrazíte na akýkoľvek film.
[ivi]