Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prečo stále klameme na sociálnych sietiach a profiloch?

10.november 2017
Prečo stále klameme na sociálnych sietiach a profiloch?

Som modrooká blondína, normálnej postavy, ktorá fajčí iba príležitostne. Pri vašej schôdzke sa vyhovárate na nervozitu a fajčíte ako továrenský komín. Alebo vysoký, svalnatý, zodpovedný manažér a majiteľ firmy, s ktorého sa stane muž, ktorý je rovnako vysoký ako vy a športovať nestíha, pretože je zamestnaný ako obchodný zástupca.

Takmer každý na sociálnych sietiach klame. Podľa hŕby najrôznejších výskumov a prieskumov je to viac ako 75% ľudí. Okrem toho majú muži tendenciu klamať viac prostredníctvom textových správ ako ženy (17% žien v porovnaní s 21% mužov).

Prečo byť na sociálnych sietiach?

Stále sa ešte nájdu aj taký, ktorý profil na sociálnych sietiach ešte nemajú. Tá väčšina, ktorá ich má a berie taký profil ako automatický a niečo bez čoho nemôžu fungovať, nad tým budú iba krútiť hlavou. Ale čo je na sociálnych sietiach tak skvelé? A prečo tam byť tiež?

Čo je na sociálnych sietiach pre ostatných najviac otravné?

  • Nudné aktualizácie stavu
  • Fotky a obrázky deti
  • Obrázky jedla
  • Urážlivé obrázky a vtipy
  • Neustále aktualizácie tehotenstva
  • Chváliace fotky z dovolenky
  • Fotky domácich maznáčikov
  • A určite vás napadne i veľa ďalšieho, každého štve najviac niečo iné

Čo na sociálnych sietiach naozaj zdieľať?

Mali by ste byť opatrný na to, čo na sociálnych sietiach vidíte a to, čomu chcete naozaj veriť. Nie všetkému, čo vaši kamaráti a známi zdieľajú, môžete veriť. A to samé platí aj o ostatných vytvorených profiloch. Prečo tomu ale tak je? To si ľudia neveria? Alebo sa iba podceňujú? Chcú byť pre ostatných zaujímavejší a vystúpiť z rady? Dôvodov a otázok môže byť asi veľa. Sociálne siete a profily vytvorené na najrôznejších miestach sú plné klamstiev a odpadkov.

Vystavujeme svoju dokonalosť

Čo sme schopný urobiť a vypustiť, aby nás ostatný videli v pozitívnom svetle? Ideme s priateľmi po naozaj dlhom dni v práci na neskutočnú a nekonečnú párty? Predstierame, že máme peniaze a pri tom používame kreditnú kartu k nákupu všetkého, a to i na nákup pre dievča, ktorú vidíme na konci baru? Klameme sami sebe, predstierame, že je s nami všetko v poriadku, máme sa výborne, sme skvelý a žiadne problémy sa nás netýkajú? Predstierame veľa. A bohužiaľ aj na sociálnych médiách. Vysielame samé cool statusy a veci všade možne, aby ostatný žiarlili. Zverejňujeme naše jedlo, inšpiratívne citáty, svoje outfity na Instagrame. A veríme tomu, v čom klameme. Predstierame, že nemáme problémy. To, čo zverejňujeme na sociálnych sietiach a sociálnych médiách, nie je skutočné. Je to povrchný obraz toho, čo sa deje v našich životoch a čo by sme chceli, aby sa dialo. Odmietame nechať ostatných  vidieť tú časť našeho života, ktorá sa nám nedarí a v ktorej sme menej úspešný, pretože sa bojíme, že nás budú súdiť. Ibaže súdiť sa za svoje činy by sme sa mali iba mi samy a mali by sme si s toho , čo sa nám naozaj nepodarilo, brať ponaučenie, aby sme boli lepší. Obávame sa, že ľudia budú vidieť náš život ako jeden "normálny" zmätok, ktorý skutočne v živote každého z nás existuje, miesto toho vystavujeme dokonalý život, na ktorý by mali ostatný žiarliť.

V čom najčastejšie klameme a prečo to robíme?

Hľadáme pozornosť a klameme poväčšine hlavne v aktualizácii stavu, statusov a v množstve ďalších činnostiach a aktivitách. Keď sme šťastný, zverejňujeme to na sociálnych médiách, prečo ale nedokážeme ukázať aj svoju pravú tvár a predviesť, že sa dokážeme tiež niekedy mýliť. Zdieľame svoje pozitíva a šťastie, pretože chceme, aby ostatný boli nešťastný? Chceme, aby ostatný videli, že svojim životom niekam kráčame a že sa nám darí? Ale čo ak to nie je pravda? Čo ak to je len pozlátok a klamstvo, ktoré bude aj tak skôr či neskôr odhalené. Na Facebooku sme schopný zdieľať odkaz na šťastnú pieseň, ktorú sme počuli a chceme, aby ju statný tiež počúvali. Na Instagrame zasa nemáme problém zdieľať inšpiratívnu fotku nejakého malého dievčaťa, vedľa ktorého sa objavuje
nejaký motivačný a duchaplný citát o tom, ako máme byť samy sebou, pracovať na sebe, ako sa nemáme pozerať na okolie a že máme veriť na lepšie a svetlejšie zajtrajšky.

Proč lžeme na sociálních sítích

O svojom vzhľade

Všetci nahrávame fotky a hľadáme tie jakrajšie a najlepšie filtry, aby fotka bola ešte krajšia. Prečo nahrať originálny obrázok, keď existuje oveľa viac lichotivých a upravených možnosti? Pokiaľ je to na sociálnych sietiach, tak tam je to ešte celkom jedno, ale pokiaľ je to na zoznamke, môže sa to objaviť ako neprekonateľný problém, obzvlášť pokiaľ sa chceme naozaj seriózne zoznamovať a hľadáme toho pravého partnera pre život. Problém nastáva hneď pri prvom stretnutí, ktoré bude pre vás obidvoch státou času a nádeji, pokiaľ k sebe nebudete úprimný hneď na začiatku.

Ako veľmi si užívame život

Postujeme fotky s hashtagem "#najlepšínocever" i cez to, že vás to tam vôbec nebavilo a do desiatej večer ste boli doma. Alebo fotky s posledného dňa dovolenky, pretože vám ostatné dni pre pršalo. Lenže prečo zdieľať dážď, to radšej nazdieľať jednu fotku so slniečkom, naštvať všetkých okolo a predstierať, ako bolo na dovolenke super.

O veku

Aby ste sa dostali na sociálne siete, musíte mať určitý vek. Takže veľa ľudí už pri samotnej registrácii klame. Robia to cielene, pretože svoj vek si nehodlajú priznať a nechcú odhaliť svoje osobné informácie a niektorý ľudia klamú, pretože im to príde normálne a neškodné.

O vzťahu

Určite už každý niekedy o svojom vzťahu klamal. Veľmi obľúbené je na sociálnych sietiach vybrať status, že je vzťah zložitý.

Prečo môže byť klamanie pre druhého normálne?

Z viacerých dôvodov:

  • Klamanie je bohužiaľ súčasťou ľudskej prirodzenosti. Niekto to môže nazývať, iba rozprávaním.

  • Na webe, respektíve sieti, nie je žiadny jazyk tela a žiadna neverbálna komunikácia, aj keď všetci vieme, že v reálnom živote existujú aj nepatrné pohyby, gesta, pohľady, zmeny grimás a iné podobne vyjadrené emócie, čo môže pri osobnom stretnutí pomôcť rozlíšiť klamstvo do pravdy.

  • Kvôli online identite. Jednotlivec môže interagovať v sociálnej sfére a zobraziť tak masku svojej identity. Niektorý tu klamú naschvál, kvôli niektorým jednotlivcom, aby si vylepšili a obhájili svoju povesť.

  • Sociálne siete, ako je Facebook, Twitter a pod. vám umožňuje navrhovať svoj vlastný obrazok prostredníctvom príspevkov, tweetov, komentárov, názorov, ktoré zdieľate a budete zdieľať. Je jasné, že mierne upravovanie toho vašého "skutočného vy" je naozaj normálne. Všetko závisí iba na úrovni poctivosti, ktorú mate pri vytváraní svojej online povesti a na tom, v akom sa chcete ukázať svetle pred tým ostatným svetom.

Je na každom, či vsadí na svoju poctivosť a serióznosť alebo si samy seba vylepšíte. Pre tie jednodenné vzťahy je to asi jedno, ale pokiaľ chcete naozaj nájsť niekoho pre spokojný a spoločný život, buďte úprimný hneď od začiatku. Môže sa tiež stať, že tým svojím klamaním odradíte niekoho, s kým by ste mohli byť šťastný po zvyšok svojho života. Seriózne portfólio tých, ktorý sa chcú naozaj zoznámiť, nájdete tu a môžete si zvoliť, či má byť z Bratislavy, Trenčína, Nitry, alebo Košíc.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: