Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Prečo sa môžete cítiť vťahovaní do vzťahu s narcistom?

24.január 2018
Prečo sa môžete cítiť vťahovaní do vzťahu s narcistom?

Vzťahy s narcistom nebývajú práve ideálne, môžu viesť k emocionálnemu opustenie. Kto vlastne je narcista? A prečo vás to k nemu tak ťahá? V dnešnom článku to zistíme.

Ťah narcistu je dvojnásobný a poskytuje dvojnásobnú silu. Žiarivé charizma narcista vás láka, zatiaľ čo vás zabezpečí jeho neochvejné sebavedomie, a preto sa môžete dostať do vzťahu s narcistom, aj keď viete, že je to zlý nápad. Existuje rad rôznych typov narcistických ľudí, jednu dôležitú vec však majú všetci spoločnú vec, a tou je ich schopnosť pritiahnuť iné. Je ľudskou prirodzenosťou byť priťahovaný k tak mocnej zvláštnosti, ktorú vyžaruje narcista a vo vás vyvoláva isté pocity.

Len si to priznajme, nič sa úplne nevyrovná pocitu, ktorý máte, keď sa opaľujete v žiari narcistu. Preto sa môže stať, že sa dostanete do vzťahu s narcistom. Ale ten okamih v centre pozornosti má tiež hroznú cenu - pocity opustenia.

Kto je vlastne narcista?

Keď sa povie narcista, väčšina ľudí si okamžite predstaví spoločenského, extrovertovaného človeka, ktorý vyzerá nadmieru sebaisto a okamžite sa stane stredobodom všetkých zhromaždenia. Zatiaľ čo toto je vhodný stručný popis správania typického narcistického exhibicionistu, ktorý sa cíti veľkolepý, vynecháva mnoho ďalších ľudí, ktorí majú tiež narcistickú poruchu.

Je vhodné rozdeliť narcistickú poruchu osobnosti na tri hlavné podtypy: exibicionista, skrytý a toxický. Niektorí teoretici im dávajú rôzne názvy alebo môžu popísať menej či viac druhov narcistov. Toxický narcisti môžu byť nazývaní Malígny narcista; alebo môžu popísať všetky ne-exhibicionistov ako skrytých narcistov. Najľahší spôsob, ako rozpoznať, s akou podskupinou sa stretávate, je, že budete venovať veľkú pozornosť tomu, ako sa správajú. Stručne:

  • narcistický exhibicionista - chce byť obdivovaný
  • skrytý narcista - chce byť spojený s niekým, koho obdivuje
  • toxický narcista - chce ovládať a spôsobiť, aby sa druhá osoba cítila bezcenná

Ak chcete byť v romantickom vzťahu s niekým, kto trpí narcistickou poruchou osobnosti, musíte presne pochopiť, do čoho sa chystáte, a akým spôsobom to pravdepodobne ovplyvní váš vzťah. Môžete získať základné informácie o osobe tak, že jednoducho spoznáte, že majú problémy narcistu. Takí ľudia bývajú sebeckí, zaoberajú sa otázkami sebavedomie, majú nedostatok empatie, ľahko sa nahnevá, znehodnocujú druhých, sú si vedomí svojho postavenia. To všetko sťažuje ľuďom s narcistickou poruchou osobnosti udržiavať stabilné, intímne a láskyplné vzťahy.

Či už je vaším narcistom váš rodič, partner, manželka alebo priateľ, váš vzťah sa pravdepodobne bude riadiť určitým predurčeným vzorom. Jedného dňa môžete byť na vrchole sveta, cítiť sa potrební, cenení a uistení vo svojom vzťahu. Ďalší deň nanešťastie môžete mať pocit, že ste neviditeľní alebo ešte horšie, opustení.

Táto dynamika je postavená na osobnosti narcistického človeka. Je to preto, že reaguje na svoje vlastné vnútorné potreby v každom okamihu každého dňa. Ani netuší, že vy ste samostatný človek s vlastnými pocitmi a potrebami.

Keď vás narcista potrebuje, chce vás - a to je skvelý pocit. Ale keď vás narcista nepotrebuje, zrazu vás nechce a odsunie vás na druhú koľaj.

Narcisti vyžajurú sebavedomie

Je ťažké sa necítiť opustene

Je veľmi bolestivé mať narcistickú matku alebo otca. Jeden deň sa môžete cítiť ohodnotení a milovaní a ďalší deň zabudnutí, ignorovaní a opustení. Alebo môžete byť v úlohe milovaného dieťaťa celé roky a potom zažiť dramatický pád, akonáhle začnete vo svojom živote presadzovať svoje vlastné želanie vo vzťahu a nájdete väčšiu nezávislosť.

Či tak alebo onak, pravdepodobne strávite formatívne roky svojho života, bez toho aby ste si uvedomili, že vlastne skrývate svoje vlastné pocity a potreby, aby ste neurazili svojich rodičov. Ako dieťa narcista sa váš mladý mozog učí skoro a dobre, že ak ukážete svojmu rodičovi, čo skutočne cítite, váš rodič vás emocionálne opustí.

S vašimi vlastnými pocitmi, ktoré ste počas detstva ignorovali, budete potláčať svoje pocity, čo je charakteristický znak detského emočného zanedbávania.

Ak narcista vo vašom živote nie je rodič, ale váš partner, manžel či priateľ, samozrejme jeho úloha sa vo vašom živote líši. Ale opäť sa ocitnete v kolotoči, kedy sa raz cítite skvele a potom zase opustene.

Aby ste sa zachránili pred narcistickým opustením, zvážte nasledujúce tri kroky.

Uvedomte si, čo sa naozaj deje

Nie je to vami, ale vaším narcistickým náprotivkom. Neopúšťa vás, v skutočnosti reaguje na svoje vlastné vnútorné potreby. Asi nič z tohto vzťahu bohužiaľ nie je o vás.

Uvedomte si, že pocity opustenie sú varovným signálom

Vaše pocity sú posolstvom vášho tela. Keď ste vo vzťahu s narcistom, posolstvo vašich pocitov opustenie je: "Buď opatrný / á, pretože to, čo sa stane raz, sa môže stať znova." Vaše telo sa vás takto snaží chrániť a je nesmierne dôležité, aby ste ho poslúchli.

Bojujte

Keď vás narcista potrebuje, vráti sa. Môže vám lichotiť alebo vás uznať, tiež vám môže ponúknuť vysvetlenie alebo ospravedlnenie.

Kľúčový spôsobom, ako sa chrániť, je nájsť iné spôsoby, ako sa vo vašom živote cítiť uznanie a milovanie. Začnite vytvárať život, ktorý vám dáva zdravé uznanie a lásku, ktorú každý človek potrebuje. Ak tak urobíte, budete menej zraniteľní voči vtiahnutiu narcistom, až príde čas (čo sa pravdepodobne stane).

Majte na pamäti, že váš narcista vami nemusí vedome manipulovať. Namiesto toho sa riadi svojimi vlastnými potrebami. Pre neho ste predmetom, ktorý sa mu zdá milostivý, len keď tieto potreby spĺňa. Aj keď je to bolestné, je potrebné, aby ste si uvedomili, že vzťah s narcistom nie je o vás. Len tak sa oslobodíte a uzdravíte.

Chceli by ste sa s niekým zoznámiť, ale neviete, ako začať? Skúste našu zoznamku, pri zoznamovaní však buďte obozretní.

[rox]

Zdroj: https://www.psychologytoday.com

Zdieľajte tento článok na: