Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Poznáte históriu Valentína?

14.február 2022
Poznáte históriu Valentína?

Na Vianoce nosíme škaredé svetre a na Nový rok zazvoníme prípitkom šampanské. Tak sa to jednoducho robí. Podobne, od tej doby, čo väčšina z nás chodila do materskej škôlky, sme oslavovali Valentína výmenou darčekov a prianí v tvare srdca, červené alebo ružové kvety a čokolády.

História a počiatky Valentína

Valentín ako menší sviatok na počesť dvoch mučeníkov

V roku 496 nl pápež Gelasius I. v roku 496 označil 14. február ako sviatok svätého Valentína Rímskeho. Budúci svätý Valentín, rímsky občan menom Valentinus, bol uväznený a odsúdený na smrť po tom, čo rímsky cisár Claudius nariadil všetkým Rimanom, aby uctievali dvanásť bohov, a povedal im, že nemôžu hovoriť o Ježišovi, inak budú zabití., pretože Valentinus miloval Ježiša Krista a nemohol o tejto láske mlčať.

Legenda hovorí, že keď bol žalárnik uväznený, priviedol svoju slepú dcéru Júliu k Valentinovi na hodiny. V priebehu svojho učenia Valentinus učil Jullu o modlitbe a viere v Boha, viedol ju k tomu, aby sa modlila za schopnosť vidieť – a potom ju skutočne prijala. Po jeho poprave sa verí, že Julia zasadila blízko jeho hrobu ružovo kvitnúcu mandľovku. Z tohto dôvodu je mandľovník a jeho svetlo ružové kvety teraz považované za legendárny symbol trvalej lásky a priateľstva. Okrem ružovej má súvislosť medzi Valentínom a červenou a bielou farbou aj pôvod v katolíckej cirkvi. Červená, predstavujúca "červené jazyky ohňa" a krv Krista a mučeníkov, je symbolom vášne.

Biela predstavuje čistotu, svätosť a cnosť, rovnako ako rešpekt a úctu – to všetko je spojené s tým, čo mnohí vnímajú ako najvyššie formy lásky.

Počiatky sviatku môžu siahať ešte ďalej

Mnoho ľudí verí, že sviatok zamilovaných pôvodne vznikol, aspoň čiastočne, v pohanských zvykoch zahŕňajúcich obetovanie zvierat a rituály plodnosti. Ako bolo vysvetlené, od 13. do 15. februára oslavovali Rimania sviatok Lupercalia. Muži obetovali kozu a psa, potom bičovali ženy kožami zvierat, ktoré práve zabili. V 5. storočí sa pápežovi Gelasiovi I. podarilo zrušiť divoké a bláznivé pohanské sviatky tým, že ich spojil s ich vlastným, civilizovanejším sviatkom na počesť dvoch mužov - oboch menom Valentín, popravených 14. februára rôznych rokov v 3. storočí nášho letopočtu. Pápež však dovolil, aby jeden pohanský rituál zostal. Ten, keď mladí, slobodní muži náhodne vyžrebovali mená mladých, nevydatých žien zo škatule, aby ich dala dokopy.

Keďže však išlo o rímskokatolícku cirkev, nahradili mená nevydatých dievčat menami svätých a namiesto toho, aby ich posielali súložiť, bolo mladým ľuďom povedané, aby napodobňovali svätcov, ktorého meno nakreslili.

Oslavujete Valentína?

Ako si dokážete predstaviť, mužní rímski muži neboli týmto prepracovaním tradície nijako zvlášť nadšení. Namiesto toho zaviedli svoj vlastný zvyk posielať písané pozdravy, pravdepodobne prvým valentínskym želaniam, mladým dámam, ktoré si obľúbili. Písané „valentínky“ sa začali masovo objavovať po roku 1400, približne v čase, keď bol vynájdený tlačiarenský stroj.

Za čokoládu ďakujme mayským a aztéckym kultúram

Mnohí teraz považujú čokoládu za afrodiziakum, pretože obsahuje endorfín zvaný fenyletylamín, ktorého hladiny v mozgu sú spojené so zamilovanosťou. Ale čokoláda bola považovaná za vzácnu už od čias Mayov, ktorí verili, že má duchovné a liečivé vlastnosti a nazývali ju „jedlom bohov“. Potom, čo dobyl mayský ľud, bol aztécky kráľ Montezuma údajne známy tým, že vypil 50 šálok kakaa denne a jeden navyše, keď sa chystal stretnúť so svojou priateľkou. Navyše kvôli jeho povzbudzujúcim účinkom je vraj aztéckym ženám zakázané ho piť.

Ruže ako symbol lásky

14. február je pre floristov ako Čierny piatok. Prečo sú ale kvety spájané s láskou? Na začiatku 18. storočia priniesol švédsky kráľ Karol II. perzské básnické umenie známe ako jazyk kvetov alebo floriografiu do Európy z jeho koreňov v starovekej gréckej, rímskej, egyptskej a čínskej kultúre. Približne ďalšie storočia obsahovala väčšina viktoriánskych domov kvetinové slovníky, ktoré uvádzali symbolické významy rôznych kvetov, ktoré ľudia používali, aby si navzájom oznamovali širokú škálu skrytých správ.

Ako symbol romantickej lásky sa ruže spojili s Valentínom. Ešte konkrétnejšie, farby ruží darované vášmu Valentínovi môžu odovzdávať tieto dodatočné skryté významy.

Významy farieb ruží

Biela ruža

  • čistota, nevinnosť, úcta, nový začiatok

Červená ruža

  • láska, zamilovanosť

Karmínová ruža

  • smútok

Ružová ruža

  • milosť, šťastie, jemnosť

Žltá ruža

  • radosť, priateľstvo, prísľub nového začiatku

Oranžová ruža

  • túžba, nadšenie

Levanduľová ruža

  • láska na prvý pohľad

Koralová ruža

  • priateľstvo, skromnosť, sympatie

Amor symbolom Valentína

Rozpustilý okrídlený cherubín je synom Venuše, rímskej bohyne lásky. Cupid je odvodené z latinského slova „cupido“, čo znamená „túžba“, ktorou by mal váš milenec prekypovať v deň, kedy máte osláviť lásku. Podľa legendy Amor strieľa magické šípy so zlatým hrotom na bohov aj ľudí. Tým, že šípom prebodne ich srdce, spôsobí, že sa jednotlivci hlobca zamilujú. Dávajte si však pozor na to lietajúce dieťa. Podľa niektorých iných legiend je Amor známy tým, že veľmi mení názor. Nielen, že nosia zlaté šípy, aby sa niekto zamiloval, ale tiež nosia iný druh šípu.

Tento ďalší šíp má tupú olovenú špičku, vďaka ktorej sa ľudia odmilujú. Au.

Ako oslávite Valentín?

Zmeníte názor?

Tak to tu máte. Teraz všetci cynici viete, že Valentín v skutočnosti nevymysleli spoločnosti zaoberajúce sa prianiami a čokoládou. Oslavuje sa takmer rovnakým spôsobom po celé stáročia - s prianiami, čokoládami, kvetmi, darčekmi a hromadami lásky alebo horkosti, bez ohľadu na to, na ktorej strane uličky vzťahu sa práve nachádzate.

S výberom darčeka sa nestresujte

Hľadanie perfektných darčekov na Valentína môže byť stresujúca záležitosť. So strachom, že nekúpime ten správny darček pre správnu osobu, väčšina z nás skončí v strese. Konečným výsledkom je, že pre dotyčného impulzívne kúpite napoly slušný darček, skôr než niečo premyslené alebo užitočné. Mnohokrát je nakupovanie pre niekoho, koho milujete, najmä ak je to chlap, ťažšie, než by bolo treba. Je teda prirodzené, že sa voči sviatkom cítite frustrovaní a rozhorčení.

Nemalo by to tak byť a Valentín nie je výnimkou. Darček pre výnimočného muža vo vašom živote by mal byť rovnako úžasný ako on a vy si zaslúžite to isté. Ak sa nechcete darčekmi zaoberať a nechcete Valentína oslavovať vo veľkom štýle, ide to aj inak. Nenápadne.

Dajte si doma večeru

Namiesto večere v reštaurácii si doma spoločne uvarte niečo dobré, niečo jednoduché, čo obaja milujete, aj keď to bude jedlo, ktoré jete neustále.

Filmový večer

Urobte si tonu popcornu, kúpte cukríky, vrhnite sa na gauč a pustite si obľúbené filmy. Možno sa pozrite aj na strašidelný, aby ste mali zámienku skočiť rovno pod perinu.

Masáže

Namiesto míňania peňazí v kúpeľoch si kúpte masážny olej a sviečky a doprajte si masáž doma. Nielen, že ušetríte peniaze, ale je to oveľa romantickejšie.

Flám na Netflixe

Objednajte si jedlo so sebou a zapnite Netflix. Je to jednoduché, ľahké a zábavné.

Nezostávajte na Valentína bez sladkého

Herný večer pre dvoch

Nechajte svojho vnútorného súťaživého šialenca vyjsť von a zahrajte si rad doskových hier. Len sa uistite, že sa pri tom nepohádate. Je to predsa len hra.

Drobné darčeky

Stanovte si limit útraty, aby ste jeden na druhého zmiernili tlak. Môžete buď nastaviť nízky cenový strop, alebo možno nekupovať vôbec nič.

Naplánujte si niečo do budúcnosti

Venujte večer plánovaniu Valentína na budúci rok alebo iné špeciálne príležitosti. Či už sa jedná o výlet alebo víkendovú dovolenku, využite tento čas na plánovanie niečoho, na čo sa môžete tešiť.

Digitálny pôst

Vypnite všetky svoje telefóny a počítače, aby ste mali noc bez technológií. Len vy dvaja! Nie sú povolené žiadne sociálne médiá. Budete sa diviť, ako je to oslobodzujúce.

Zababušte sa pod perinu

Aj keď z toho nemusíte urobiť sexy spoločnú noc, vždy tu tá možnosť je. Oblečte si svoje najlepšie spodné prádlo a urobte si pravidlo, že celú noc nesmiete opustiť posteľ, okrem jedla.

Hýbte sa

Možno je to lekcia jógy, pilates alebo dokonca lekcie Pelotonu. Samozrejme si budete chcieť vybrať kurz, ktorý sa vám bude obom páčiť.

Kupóny lásky

Je možné ich vyrobiť zadarmo a môžu obsahovať čokoľvek, čo chcete. Je tiež skvelý nápad zahrnúť 12 kupónov, aby ste ich mohli používať celý rok.

Prejdite sa na snehu

Môže sa zdať, že sánkovanie je len pre deti, ale môžete z toho urobiť superromantiku, pokiaľ spolu zídete kopec. Alebo jeden z vás môže ťahať druhého... V tom prípade bude asi lepšie byť ten druhý.

Domáci piknik

Pokiaľ je vonku príliš chladno na piknik, postavte si ho priamo na podlahu obývacej izby. Objednajte si pizzu alebo si pripravte tanier s jedlom, na ktorom si budete môcť pochutnať.

Z domova preč

Pokiaľ nechcete zostať doma, trochu utrácajte a zarezervujte si hotelovú izbu na noc. Nemusí to byť nikde ďaleko.

Spoločný kúpeľ

Urobte veci trochu zmyselnejšími tým, že si napustíte vaňu a spoločne si vychutnáte kúpeľ. Pre extra romantický nádych môžete pridať bublinky, vonné oleje alebo okvetné plátky.

Pozorujte hviezdy

Otvorte kufor svojho auta a posaďte sa dozadu, zatiaľ čo budete pozorovať hviezdy. Alebo si ľahnite na zem na deku a pozerajte sa. Dávajte pozor, nech sa ale nenachladnete!!

A po Valentínovi môžete "vyraziť" na lov nejakého muža (tie slobodné z vás). Ak neviete, kde nejakého takého nájsť, skúste sa zaregistrovať na online zoznamku a možno vám nejaký padne do oka...

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: