Bolesti kĺbov kedysi trápili predovšetkým ľudí po šesťdesiatke. Dnes sa vám s týmto trápením zveria aj ľudia, ktorým ešte nebolo ani štyridsať. Bolia ich kolená, ramená, bedrá. Niekedy za to môže šport, inokedy ide o osoby ťažko fyzicky pracujúce alebo o ľudí, ktorí majú príliš sedavé zamestnanie.
Majú počítať s dlhodobými problémami a s tým, že sa raz nevyhnú endoprotéze, teda operácii, alebo im moderná medicína ponúkne iné riešenia? Artróza je najčastejšie kĺbové ochorenie, ktoré radíme do skupiny tzv. degeneratívnych. Jej podstatou je ochorenie kĺbovej chrupavky, ktorá postupne stráca svoju kvalitu a schopnosť plniť funkčné nároky kladené na kĺb. Okrem chrupavky sú postihnuté aj okolité tkanivá, ako je napríklad kĺbové puzdro, výstelka, priľahlá kosť, svaly a šľachy. Artróza najčastejšie postihuje kolenné a bedrové kĺby a ďalej drobné kĺby rúk. Špecifická forma artrózy postihuje tiež chrbticu. S predlžujúcim sa vekom populácie ľudí s artrózou pribúda. Vo veku 65 rokov trpí týmito ťažkosťami až 40% populácie.
Nejedná sa len o znak starnutia, artróza totiž postihuje čoraz častejšie aj mladých ľudí. Spoločným príznakom je postupne sa rozvíjajúca bolesť, na počiatku väčšinou po nejakej väčšej námahe. Bolesť sa postupne objavuje aj pri bežnej záťaži a nakoniec je aj pokojová - napríklad nočná. Pacienti sa napríklad na počiatku sťažujú napríklad na bolesti kolenných kĺbov pri chôdzi zo schodov, neskôr po rovine. Ďalším príznakom je stuhnutosť, ktorá sa objavuje napríklad po dlhšom státí alebo ráno pri vstávaní. Stuhnutosť netrvá príliš dlho - tak do tridsiatich minút a pohybom sa uvoľňuje. Vážnejším príznakom môže byť opuch kĺbu, efúzia v kolennom kĺbe alebo preteplenie a začervenanie okolo kĺbu - to už sú prejavy zápalu.
Neskoršími prejavmi artrózy sú zmeny tvaru kĺbu, tzv. deformity. Artróza sa dá diagnostikovať na základe klinických príznakov a röntgenového nálezu. Na snímke hľadáme predovšetkým výrastky, teda osteofyty, zúženie kĺbovej štrbiny a ďalšie špecifické prejavy artrózy. Zmeny na chrbtici alebo napríklad v kolenných kĺboch môžeme zobraziť pomocou magnetickej rezonancie.
Artróza sa dá liečiť ako nefarmakologická, tak pomocou liekov - záleží pochopiteľne na stave pacienta. K nefarmakologickej liečbe patrí napríklad redukcia váhy, ktorá má vplyv predovšetkým na odľahčenie nosných kĺbov a chrbtice. Ďalej sa odporúča cvičenie a fyzikálna terapie, napríklad aplikácia elektroliečby alebo magnetoterapie. Cvičenie umožňuje udržanie alebo zväčšenie rozsahu pohybu v kĺbe a chrbtici. Pri pravidelnej aplikácii dochádza k posilneniu svalov, čo má tiež veľký vplyv na ťažkosti kĺbov. K režimovým opatreniam patrí napríklad nosenie správnej obuvi a kompenzačných pomôcok, ako napríklad vychádzkové palice odľahčujúce poškodenému kĺbu.
K farmakologickej liečbe patrí užívanie liekov proti bolesti a nesteroidných antireumatík, teda protizápalových liekov. Tieto lieky môžeme užívať buď vnútorne, alebo zvonka vo forme rôznych mastí a gélov. Existujú aj lieky, ktoré sa aplikujú priamo do kĺbu so zámerom znížiť zápal a obmedziť bolesť v kĺbe. Perorálne sa užívajú aj lieky zo skupiny SYSADOA - s obsahom napríklad chondroitínsulfátu. Tieto lieky pôsobia pomaly a podľa niektorých autorov by mohli aj pozitívne ovplyvniť štruktúru chrupavky. Pomôcť môžu aj lieky systémovej enzýmoterapie (najznámejší je Wobenzym). Enzýmy, ktoré obsahujú, pôsobia proti opuchu a zápalu a sú dobre znášané aj pri dlhodobej liečbe.
Osvedčujú sa preto ako vhodné riešenia pre pacientov, ktorí napr. pre žalúdočné ťažkosti alebo z iných dôvodov nemôžu užívať klasické antireumatické lieky.
Boľavé šľachy a kĺby sa ale dajú liečiť aj ďalšími cestami. Jednou z nich je liečba krvnou plazmou. Medzi pacientmi je o ňu veľký záujem, hoci si ju hradia sami. A v čom konkrétne metóda ACP čiže aplikácia krvnej plazmy spočíva? Lekár odoberie pacientovi 10 ml krvi do dvojplášťovej striekačky, ktorá zaručuje plnú sterilitu po dobu prípravy a aplikácie. Vloží ju do špeciálneho prístroja, nejakej centrifúgy, v ktorej sa asi za päť minút odstredí plazma. Krvná plazma tú hrá dôležitú úlohu, obsahuje totiž krvné doštičky, ktoré tvoria chemické látky nazývané rastové faktory. Tie veľmi priaznivo pôsobia na výživu a tvorbu tkanív.
Poznáme len tridsať rastových faktorov, ale v skutočnosti ich je potrebné tisíc. Sú to látky, ktoré napomáhajú procesu hojenia. Často sa totiž zabúda na to, že telo samo je najdokonalejším lekárom. To, že sa hojíme, berieme ako samozrejmosť, ale je to vlastne tak trochu zázrak. A za hojivé tendencie môže práve krvná plazma. Odstredená plazma s rastovými faktormi je potom injekčne aplikovaná do postihnutého miesta. Pacienti odchádzajú z ortopedickej ordinácie po svojich, aplikácia jednej dávky vrátane odberu krvi trvá zhruba dvadsať minút.
Spočiatku sa táto metóda používala najmä pri šľachových poraneniach a úponových zápaloch, ale veľmi dobre funguje aj na artrózy drobných kĺbov, a to ako u zápalových procesov, tak u bolestivých syndrómov z preťaženia. Trebárs horolezci a lezci po stenách mávajú často problémy s drobnými kĺbmi a šľachami na rukách a ukazuje sa, že v takýchto prípadoch táto metóda veľmi dobre funguje.
Metóda liečby krvnou plazmou sa v poslednej dobe používa čoraz častejšie aj v ešte ťažších prípadoch. Existuje totiž skupina pacientov, ktorí potrebujú endoprotézu, napríklad nový bedrový alebo kolenný kĺb, ale z nejakého dôvodu na operáciu nemôžu alebo nechcú ísť. Aj im táto metóda môže pomôcť. Nenarastie im síce nová chrupavka, ale dochádza k zlepšeniu hybnosti a k ústupu ťažkostí. V prípade veľkých kĺbov však často pacient potrebuje aj päť alebo šesť aplikácií. Je tiež dobré vedieť, že účinok sa v tomto prípade dostavuje vždy s oneskorením. To, na koľko bude liečba účinná, pochopiteľne záleží aj na tom, v akej fáze ochorenia pacient za lekárom príde.
Metóda môže zlyhať pri zastaraných chronických stavov, najmä ak už boli liečené kortikoidy.
Liečba krvnou plazmou nie je v žiadnej európskej krajine ani v Spojených štátoch amerických, kde na tento spôsob liečby prišli, súčasťou zdravotného poistenia. Aplikácia jednej dávky stojí zhruba 135 až 150 EUR podľa pracoviska, kde zákrok podstúpite. Ochota poisťovní hradiť nové liečebné postupy, ktoré nezachraňujú život, je dosť nízka. Navyše aj napriek laboratórnym dôkazom a publikovaným klinickým úspechom s touto metódou zatiaľ neexistuje komplexná vedecká štúdia na dostatočnom počte pacientov, ktorá by definitívne vedecky potvrdila jej liečebný efekt. Na ortopedických kongresoch sa o liečbe plazmou bežne hovorí. Je len otázka času, kedy bude metóda ACP definitívne prijatá.
Teraz sa napríklad skúma aj problematika tzv. unavových, pomaly sa hojacich zlomenín, ktoré vznikajú z preťaženia.
Prevencia je všeobecne veľmi obtiažna, ale niektoré aspekty možno vysledovať. Základným preventívnym opatrením je už vyšetrenie novorodencov, ak nemajú niektoré, napríklad aj drobné vývojové chyby, napríklad tzv. dyspláziu bedrových kĺbov. Ak existuje nejaký drobný mechanický problém, napríklad nerovnaká dĺžka končatín, je nutné ho včas korigovať. Dôležité je tiež udržiavať si po celý život adekvátnu váhu, teda strážiť si body mass index, a v prípade nadváhy alebo obezity váhu redukovať. Ak sa vyskytnú napríklad aj drobné úrazy pri športe či koníčkoch, je dôležité nechať sa riadne vyšetriť. Bežecké a iné športové disciplíny by mali byť kompenzované napríklad plávaním, ktoré šetria váhonosné kĺby a pomáhajú udržiavať či zvyšovať rozsah pohybu.
Nesprávna je tiež jednorazová veľká záťaž bez tréningu aj športovanie pri bolestiach alebo pod vplyvom nesteroidných antireumatík.
Primeraná telesná aktivita znižuje riziko infarktu, posilňuje svaly a zlepšuje krvný obeh.
Starecké škvrny a rakovinu kože môže vyvolať ultrafialové žiarenie, lepšie je vyhýbať sa opaľovaniu a dlhšiemu pobytu na slnku.
Treba jesť s rozumom, preferovať zeleninu a obmedzovať tuky.
Organizmus ich má dosť z vyváženej stravy. Z preventívnych dôvodov (najmä na jar či jeseň) je vhodné "zobať" niektoré lekármi odporúčané potravinové doplnky.
Pľúca 30-ročného fajčiara vyzerajú rovnako ako pľúca o 15 rokov staršieho nefajčiara.
V malých dávkach znižuje riziko infarktu.
Za posledných 20 rokov sa počet detí trpiacich nadváhou strojnásobil, najmä u detí vo vekovej skupine od 6 do 11 rokov. Vo veku od 11 do 15 rokov má problém s obezitou 14% chlapcov a 10% dievčat.
A ak chcete, aby vás na tejto ceste za zdravým pohybom podporoval ešte niekto blízky, skúste si nájsť osobu, ktorá vás bude milovať a podporovať na online zoznamke.
[ivi]