Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Partnerský vzťah sa po pôrode mení

10.apríl 2019
Partnerský vzťah sa po pôrode mení

Materstvo je krásne obdobie, ale vzťahom to väčšinou tak trochu otrasie. Mení sa rebríček hodnôt, mení sa emocionálne nastavenie a doma môže nastať úplne peklo.

Pokiaľ sa snažíte otehotnieť a uvidíte ružovú čiarku na tehotenskom teste, budete vy aj váš partner tancovať v kuchyni a budete mať neskutočnú radosť, že sa to konečne podarilo. V tú dobu pôjdu všetky problémy stranou a vy budete ako dve zamilované hrdličky.

O niekoľko mesiacov neskôr, keď bude bruško rásť, budete diskutovať o detských menách, farbách materských škôl a ich pravdepodobné osobnosti nenarodeného dieťaťa. Každá konverzácia skončí ukľudňujúcimi vetami: "to bude dobré maminka" alebo "je to také skvelé, akého bude mať skvelého otecka".

Potom sa narodí dieťa.

Ľudia nehovoria o tom, čo sa skutočne deje v manželstve, akonáhle príde dieťa na svet. Ani vy ani váš partner sa o tom nebudete baviť. Niektoré veci nie je potrebné hovoriť a niektoré veci sú tak ohromujúce a mätúce, že o nich nemôžete ani hovoriť.

Čo urobí dieťa s vaším vzťahom?

Rola a zodpovednosti sa náhle menia

Pravdepodobne ste mali do pôrodu nejaký systém a nejak rozvrhnuté pozície. Teraz je jeden z rodičov pravdepodobne doma na plný úväzok, ale ešte pravdepodobnejšie je, že je navyše rukojemníkom malého uplakaného dieťaťa, ktoré sa každý týždeň tak trochu mení a ktoré vás nechá jeden týždeň vyspať, za to ten druhý vám to vráti nespavosťou. Po narodení dieťaťa sa mení hierarchia hodnôt. Väčšinou je to pri ženách. Než žena porodí, tak má na prvom mieste partnera, lenže potom je na prvom mieste bábätko, následne finančné zaistenie rodiny a až potom partner. Niektorí muži s tým majú veľký problém a nedokážu pochopiť, ako je možná taká zmena a menšia vlna nazáujmu o nich samých. Zrovna tak, ale môžu prísť zmeny aj u mužov, zvlášť pri tých, ktorí sa zúčastňujú pôrodu. Sú aj takí, ktorým sa žena tak trochu zhnusí po pozretí samotného pôrodu.

Prsia partnerky sú teraz cumlík

Prsia ženy patria narodenému bábätku, pretože sú potrebné v tú dobu na kojenie. A niekedy sú potom podráždené, boľavé a žena je rada, že ich konečné schová na chvíľku späť do podprsenky. A toto opäť nemusia muži len tak ľahko pochopiť, pretože nebudú slúžiť na hranie, ale krmenie.

Nočné prebudenie

Spánok je vzácny, a keď sa ocitnete v deficite, bude z vás vychádzať nespokojnosť a s uvedomením si, že to takto bude ešte niekoľko rokov, tak aj zúfalstvo. Budete si myslieť, že máte systém, ale pravda je, že si obaja myslíte, že by sa ten druhý mal starať viac. Očakávate, že otecko vstane a dopraje maminke odpočinok, pretože ak žena nekojí, tak dieťa môže mať fľašku aj od niekoho iného. Lenže muži väčšinou toto nechávajú automaticky na ženách. Spoliehajú, že ho nakrmí a vráti sa do postele.

Domov mení svoju podobu

Asi každá žena na materskej dovolenke niekedy počula tú vetu: „Čo si tu celý deň robila?“. Lenže upratovať s dieťaťom je ako upratovať a pri tom jesť horalku. Čo poupratujete, to sa za chvíľu zase zmení. Obzvlášť s postupom času, ako dieťa rastie a osvojuje si ďalšie a ďalšie zručnosti. Keď je novo narodené, ide skôr o ten systém, aký sa v rodine nastaví a ako si žena usporiada svoj čas s ohľadom na nočné vstávanie a nejaký pravidelnejší režim, ktorý je potrebné zaviesť.

Maminka je v prvom rade opatrovateľka

Maminky sa občas obávajú, že by mohlo byť s ich bábätkom niečo zlé. Keď maminka započuje, ako sa jej dieťa rozplakalo, celá jej chémia sa zmení a má inštinktívnu potrebu reagovať. Otec môže tento vypínač vypnúť a je väčšia pravdepodobnosť, že ho nechá kričať. Bez ohľadu na to, ako to dopadne, máte v tomto prípade pred očami otca, ktorý premýšľa nad novopečenou maminkou, a maminka si myslí, že on je bezcitný. Lenže muži majú proste svoj vypínač a nedokážu na dieťa reagovať tak, ako to má vrodené žena. Ako ale vaše dieťa podrastie, uvidíte, ako budú zohraní a ako si aj oni dvaja k sebe postupne nájdu cestu.

Narození miminka změní váš vztah většinou od základu

Začnú sa objavovať pochybnosti

Budú dni plné pochybnosti. Budete sa pýtať sami seba: Môžem to takto urobiť? Bude to vždy takto? Dokáže to zvládnuť náš vzťah? Tie sladké a naivné chvíle, kedy dvaja chcú mať spolu deti, budú zatienené vašimi pochybnosťami, či to naozaj bolo to správne rozhodnutie a či ste na to naozaj boli pripravení. Pokiaľ zistíte, že potrebujete nejakú odbornú pomoc, nemyslite si, že ste prví rodičia novonarodených detí, ktorí niečo také podstúpili. Ak vám za to váš vzťah stojí, nemáte sa za čo hanbiť.

"Pomôž mi, ale urob to, ako chcem ja"

Každá maminka sa rada pochváli, akého má doma skvelého muža. Bude chcieť ockovú pomoc vo všetkom, čo to len pôjde. Čoskoro môžete počuť vlastný hlas, ktorý vás bude opravovať a dávať podvedome príkazy, že medzitým, čo chová bábätko, by potom mohol vyniesť odpadky, umyť riad a ďalšie a ďalšie. Pretože žena si väčšinou postupne nachádza nejaký systém, ktorý jej tak nejak nadväzuje a keď dieťa spí, už vie, čo všetko môže medzitým stihnúť urobiť. To isté potom začne podvedome požadovať aj od otecka. A môže sa stať, že bude chcieť pomoc, ale bude neustále presvedčená o tom, že ona to urobí lepšie a partner to musí urobiť tak, ako chce ona.

Smiech versus krik

Emócie ženy urobia tiež veľkú zmenu. Od smiechu nebude ďaleko ku kriku. Novopečené maminky dojímajú v tomto období aj reklamy. Pre muža to môže byť zase nepochopiteľné a chvíľku im trvá, než si na tieto nové reakcie zvyknú.

Koniec utrácania

Bábätko niečo stojí a nie je to zrovna malá čiastka. Zaobstaranie výbavičky a ďalších drobností ide do stovák. Keď sa žena ocitne na materskej dovolenke môže mať problém s tým, že je finančne závislá na svojom partnerovi. Samozrejme tieto problémy môže pociťovať aj partner, ktorý bude mať pocit, že partnerka utráca iba za nezmysli a hlavne, že utráca veľa.

Takže pokiaľ máte pocit, že robíte niečo zlé, nerobíte. Všetci si prejdú rôznymi stupňami vzťahu, keď sa bábätko narodí, lenže o tom sa proste nehovorí. Mať deti je nádherná doba. A ako budete pracovať s vašim denným programom a vašou hierarchiou, je iba na vás. Vždy by ste ale mali myslieť na to, že rodičia ste obaja, a vedieť, prečo svojho partnera milujete. Ak začne mať nejaké prerástajúce pochyby, nebojte sa navštíviť nejakú odbornú pomoc - v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: