Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Partner odišiel zo dňa na deň

6.december 2018
Partner odišiel zo dňa na deň

Odišiel zo dňa na deň a vykašľal sa na mňa, tak prečo naňho nemôžem prestať myslieť?

Rozchod s partnerom je jedna z najbolestivejších vecí, ktorá môže človeka postihnúť. A pokiaľ sa tak raz vážne stane alebo snáď už stalo, určite máte plnú hlavu myšlienok a pýtate sa sami seba, prečo naňho nemôžete prestať myslieť. Je to bohužiaľ ale úplne normálne a v niektorých prípadoch je to dokonca žiadúce. Je lepšie o veciach a svojich pocitoch hovoriť, ako si ich nechávať iba sami pre seba, utápať sa vo svojej bolesti, svojich otázkach, a nakoniec skončiť v blázinci. Pretože sami, to nezvládnete nikdy. Potrebujete pomoc rodiny, kamarátov, potrebujete tak isto skúsenosti a názory niekoho iného.

Otázky, ktoré sa vám najčastejšie premietajú v hlave

Prečo sa so mnou rozišiel?

Je dôležité si uvedomiť, že vzťahy sú niekedy procesom nejakých pokusov a omylov. Nikdy neviete, do čoho idete a nikdy si nemôžete byť istí, že je to do konca vášho života. Pokiaľ ste verili a mysleli si, že váš vzťah funguje dobre, tak o to viac budete prekvapení, že váš už bývalý priateľ ukončil vzťah. Všetko bude mimo vašu kontrolu. Lenže každý ste nejaký, ľudia sa vyvíjajú a tú pravú a jedinú kontrolu môžete mať iba vy sami a iba nad svojimi činmi a rozhodnutiami. Za druhé nebudete nikdy zodpovední a nikdy nemôžete vedieť, čo sa im naozaj motá v hlave a či sú naozaj tak strašne šťastní, ako vám neustále a vždy dookola hovoria. Sú to predovšetkým iba slová a za tie sa dá schovať čokoľvek. Koľkokrát ste vy sami niekomu povedali, ako to niekomu pristane a sami si to nemysleli? Tak zrovna tak to mohol mať aj váš partner s citmi smerom k vám. Chyby robia všetci a tak ako aj vaše zlé správanie, tak aj to partnerové môže viesť až ku koncu vášho vzťahu. Veľmi často sa bohužiaľ stáva, že si ten druhý partner uvedomí, že mu jeho súčastný partner nemá už čo ponúknuť a že si praje od vzťahu aj od života viac. Potom prichádza na rad rozum a srdce. Veľmi ťažký súperi. Srdce radí utiecť, rozum hovorí, vydrž. Ale môže to byť samozrejme aj naopak. Rozum velí, kašli na to a utekaj, srdce vraví niečo o tom, ako toho druhého milujeme. Podnetov pre rozchod môže byť veľa, ale náznaky žiadne. Potom je to ako rana z čistého neba. Lenže do myslenia toho druhého nevidíte, a keď už sa raz rozhodne, nemá zmysel presvedčovať ho o opaku.

Prečo naňho nemôžem prestať myslieť?

Dôvod, prečo naňho nemôžete prestať myslieť, je kvôli vášmu vnímaniu. Váš partner bol súčasťou vášho života, mali ste ho vo svojich snoch a predstavách. Chceli ste mať iba jeho po svojom boku do konca života. Ani sa vám nechcelo pomyslieť, že by to mohlo byť inak. Patril do vášho životného príbehu a naraz vám vaše šťastie, vaše sny a predstavy vzal. Vy sa tak začnete prepadať do myšlienok o strate predstáv vašej spoločnej budúcnosti. Bohužiaľ je ale vzťah vždy postavený na dvoch ľuďoch. Pokiaľ nebude jeden z partnerov do vzťahu nič investovať, potom tento vzťah bude nevyhnutné trpieť a nebude mať ani žiadnú budúcnosť. Niekedy môže byť jeden partner blažene nevedomý o skutočných problémoch tej druhej osoby, čo potom môže viesť k vážnym problémom, ako sa konečne vzťah ukončí. Keď druhý partner ukončí vzťah, môžete sa iba domnievať, prečo to vlastne vôbec urobil. Dôvodov je naozaj veľa, môže to byť kvôli tomu, že sa usiloval napríklad o nejaké svoje lepšie naplnenie, mal potrebu hľadať niečo lepšie. Lenže partner, ktorý sa rozhodol odísť, môže trpieť tak isto. Možno sa tak rozhodol iba preto, že o spoločnej budúcnosti pochyboval, pretože ste obaja mali iné ciele, vízie a sny.

Ako to zvládnem?

Smútok a rozčarovanie je po takom rozchode úplne jasné. Vy a váš partner musíte pokračovať aj naďalej vo svojich aktivitách a vo svojich životoch. Nemá zmysel utápať sa v spomienkach a neustále dúfať, že sa niečo stane a všetko bude ako predtým. Určite budete mať strach a obavy z toho čo bude, a neoddeliteľnou súčasťou toho bude aj strach o život v samote. Týmto vaším strachom budete iba neustále myslieť na svojho partnera a vyvolávať si neustále spoločné chvíle. Najhoršie na tom ešte k všetkému je, že si budete spomínať prevažne na to pekné. Tie škaredé myšlienky si totiž nechce pamätať nikto, a tak ich začnete postupne vytesňovať. Aby ste naňho prestali myslieť, musíte si nájsť nejakú aktivitu, ktorou sa dokážete naplno zamestnať. To pomáha najviac. Urobte si čas na svoje koníčky, priateľov a tak isto na to, čo ste chceli raz tak isto vyskúšať. Cestujte, ale nie do krajín kde ste boli spolu, vytvárajte si nové zážitky a dojmy. Postupom času myšlienku na svojho expartnera vytesnite. Vaše spomienky začnú blednúť a vaše city sa začnú vracať do normálu. Na celú situáciu môžete tak pozerať úplne inak. Pokiaľ ani toto nepomôže, môžete vyskúšať tak isto odbornú pomoc. V dnešnej dobe už každý druhý človek navštívil psychológa, takže nie je absolútne za čo sa hanbiť.

Partner odešel ze dne na den

Aké môžu byť dôvody, že odišiel

Bol nahnevaný

Mal toho dosť. Mal po krk poučovania a hádok. A pretože nedostal svoj životný priestor, mohol sa stať odchod jediným riešením. Riešením k tomu, aby ste už konečne mlčali.

Nemali ste naňho čas

Nedávali ste prednosť práci? Nie ste prehnane ambiciózny? A ste naozaj vždy spokojný s tým, čo máte? Dôvodom náhleho odchodu môže byť aj to, že ste na partnera nemali alebo nechceli mať čas.  Môžete svoj workoholizmus odôvodniť napríklad tým, že všetko robíte pre svoju rodinu, lenže pokiaľ na tú rodinu a partnera nebudete mať času dostatok, skončíte sami, odíde, a to kľudne zo dňa na deň.

Vaších emócií bolo príliš

Niekto ich prejavuje málo, niekto zas veľa. Kde je zlatý stred? Pokiaľ ste počas hádky neustále plakali alebo naopak boli ticho a boli ľadový ako kameň, nemôžete sa diviť, že odišiel, keď pri každom vašom riešení nejakej situácie ste boli emocionálne nevyrovnaní. Tu platí, že nič sa nemá preháňať.

Odišiel, pretože sa zamiloval

Jednoduchý dôvod, ale zároveň tak isto najbolestiveší.

Nehodili ste sa k sebe

Partner vycítil, že ste rozdielni. Neboli ste šťastní alebo on nebol. Cítil, že spolu by ste nedokázali byť. Nie všetci ľudia spolu dokážu naviazať zmysluplný vzťah. Niektorí sa k sebe jednoducho vôbec nehodia.

Dôvodov môže byť veľa a niektoré môžu byť úplne nepochopiteľné. Počuli ste niekedy napríklad aj o tom, že sa slečna s partnerom rozišla kvôli tomu, ako smrkal? Aj to sa stalo. Lenže nikto nie je dokonalý, každý má nejaké chyby a každý je iná osobnosť. Ak teda chcete naozaj fungujúci vzťah, odpustite partnerovi jeho malé nedostatky, komunikujte spolu, majte k sebe úctu a vyberajte si partnerov, ktorí sa k vám hodia. Nezačínajte si s niekym iba preto, že nechcete byť sami, pretože to nie je dostačujúci dôvod na to, aby ste zistili, že sa k sebe nehodíte a ublížili mu, tak ako teraz ublížil niekto vám. Vyberajte si s rozmyslením a trebárs aj vedecky, vďaka vedeckému zoznamovaciemu dotazníku.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: