Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Oslávte Deň matiek

6.máj 2016
Oslávte Deň matiek

Každoročne sa oslavuje "Deň matiek". Tento rok pripadne na nedeľu 8.5. Ako svoju mamičku potešíte?

Deň matiek je pre väčšinu ľudí sviatkom, kedy môžu dať najavo svoju vďačnosť voči matkám po celom svete. Ide o každoročnú udalosť, ktorá sa dodržiava pravidelne, v závislosti na jednotlivých krajinách. Sviatok matiek pripadá tento rok na 8.5.2016.

Ako ľudia oslavujú?

Matkou môžu byť označované mamičky, babičky, opatrovateľky alebo príbuzní a známi, ktorí majú deti. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako osláviť Deň matiek. Môžete svoju mamičku pozvať na večeru, vybrať jej nejaký darček alebo skúste pár našich tipov:

  • Darujte kvetinu.
  • Kúpte koláč, tortu, bonboniéru.
  • Obstarajte darčekovú poukážku do jej obľúbeného obchodu.
  • Usporiadajte oslavu s prekvapením.
  • Doprajte svojej mamičke raňajky do postele.
  • Pozvite ju na obed, do kaviarne alebo uvarte večeru sami.
  • Ak vaša mamička žije ďaleko, nezabudnite jej zavolať alebo si urobiť rovno výlet.
  • Napíšte jej báseň alebo si nájdite nejakú krásnu báseň, ktorou ju potešíte.
  • Obdarujte ju čokoládou, šperkom, módnym doplnkom, každý z vás najlepšie vie, aký darček a ktorá drobnosť vašu mamičku naozaj poteší.
  • Vezmite svoju mamku do kina, divadla, kúpte jej lístky na nejaké predstavenie.

Deň matiek sa oslavuje odlišne v rôznych krajinách. V Číne sú napríklad na tento deň veľmi populárnym darčekom karafiáty. Niektoré skupiny v oblasti Samoa údajne aj organizujú tanečné vystúpenia a spievajú piesne na oslavu mamičiek po celej ich krajine.

Kedy sa oslavuje?

Deň matiek pripadá na dni v závislosti na krajine, kde sa oslavuje. Koná sa väčšinou druhú nedeľu v máji. Medzi tieto krajiny patrí napríklad Česko, Slovensko, Nemecko, Austrália, Kanada a Spojené štáty Americké. Vo Veľkej Británii býva presne tri týždne pred veľkonočnou nedeľou. Deň matiek je tiež každoročný deň pracovného pokoja v krajinách ako je Costa Rica, kde sa oslavuje 15. augusta, v rovnaký deň ako deň Nanebovzatia Panny Márie, v Gruzínsku 3. marca, Samoa druhý pondelok v máji a v Thajsku 12. augusta. Reštaurácie a kaviarne môžu byť v tomto období rušnejšie než v obvyklý čas.

História tohto sviatku

Zmienku o oslave sviatku matiek možno podľa niektorých zdrojov nájsť už v starovekej gréckej civilizácii. Tento sviatok bol oslavovaný na počesť bohyne Héry, ktorá je považovaná za matku bohov. Neskôr bol tento sviatok v Spojenom kráľovstve tradične dňom, kedy ľudia navštevovali kostol, deň kedy boli pokrstení. Deň matiek možno pripísať v novodobej histórii v Spojených štátoch dvom ženám, ich mená sú: Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Julia Ward Howe vraj okolo roku 1870 začala tento sviatok sláviť po každý rok. Podarilo sa jej to v oblasti Bostonu po dobu asi 10-tich rokov. Následne ale tento sviatok zanikol. Julie Calhoun Blakely tento sviatok vytvorila v Michigane, v neskorých rokoch 19. storočia. Synovia po jej smrti jej vzdávali hold naďalej každý rok, vyznávali tým česť svojej matke a jej pamiatke. Iné zdroje hovoria, že zakladateľkou bola druhá spomínaná žena, Anna Jarvis, ktorá v roku 1907 usporiadala súkromnú oslavu na pamiatku svojej matky, v Západnej Virgínii. V roku 1908 zohrala táto žena hlavnú úlohu pri zariaďovaní bohoslužby, ktorá v tej dobe prilákala asi 407 detí a ich matky. Medzinárodný deň matiek bol založený oficiálne v roku 1912 a od tej doby je stále viac a viac populárny aj obľúbený.

Súčasnosť

Veľa ľudí je presvedčených, že tento sviatok je zase len komerčný nezmysel, za účelom zvýšenia tržieb v kvetinárstve, klenotníctve, reštaurácií a iných obchodov. Oficiálnym symbolom pre tento sviatok Anna Jarvis zvolila biele klinčeky. Druh tejto kvetiny sa samozrejme od tej doby zmenil a každá žena, matka, je rada za akúkoľvek kvetinu. Spomeňte si na svoju mamičku.

Aj otcovia majú svoj deň, tento rok pripadne tiež na nedeľu, a to 19.6.2016.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: