Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Okusovanie rybičkami nie je bez rizika ani úplne humánne

5.september 2014
Okusovanie rybičkami nie je bez rizika ani úplne humánne

Európu a v posledných niekoľkých rokoch aj Slovenskú republiku zachvátila móda rybej pedikúry. Mnoho zákazníkov si však neuvedomuje, že sa vystavuje riziku prenosu vážnych ochorení a že rybičky nežijú v úplne vyhovujúcich podmienkach. Napriek tomu tento druh starostlivosti o telo sa čoraz viac rozširuje a prevádzkovateľom akvárií s rybičkami okusujúcimi nohy biznis len kvitne.

Stále viac ľudí podlieha trendu rybej pedikúry. V centru Bratislavy, Plzne, Ríma, Benátok alebo akéhokoľvek iného mesta rastie počet prevádzok akvárií, v ktorích žijú rybičky Garra rufa. Obyčajné pokukovanie po výkladoch obchodov s módou môže spestriť pohľad na človeka  s ponorenými nohami v akváriu plnom hladných rybičiek. Tým nezostáva nič iné ako ohryzať ľudské nerovnosti pokožky, aby nezomreli od hladu.

Rybičky pomáhajú s psoriázou alebo atopickým exémom

garra_rufa

Liečbu kožných neinfekčných ochorení akými sú atopický ekzém alebo psoriáza, môže veľmi pozitívne podporiť ichtyoterapia (bioterapia) čiže využitie okusovania rybičkami. Tie sa živia odumretou kožou, navyše choré miesta sú mäkšie a pre vodné stavovce ľahšie "okúsateľné" a vyhľadávajú ich dokonale inštinktívne. Po zásahu rybičiek zostáva len biely fliačik, ktorý za pár dní zmizne a pokožka je uzdravená.

Jedná sa však o liečebnú kúru, ktorá sa musí uskutočniť za presne daných podmienok. Trvá minimálne tri týždne a jej súčasťou je dodržiavanie diétneho stravovacieho režimu, pitie liečivej vody, naprostá abstinencie (nefajčenie tabakových výrobkov, vynechanie alkoholu) a dostatok spánku. Inými slovami všetko nezávisí len na rybičkách.

Pokiaľ ide o využívanie rybičiek na účel hladkých a mäkkých chodidiel, nemôžeme čakať zázraky. Rybie ústa nie sú pemzou. Okusovanie jemne šteklí a je málo povšimnuteľné. Kúra nie je adekvátna ani na liečbu mykóz alebo pliesňových ochorení.

Pozor na prenos žltačky a iných ochorení

Než sa rozhodnete pre rybiu pedikúru, mali by ste zvážit všetky riziká a vybrať najvhodnejší „rybí salón“, kde po každom zákazníkovi akvárium dezinfikujú a rybičky majú dostatočný čas na rekonvalescenciu. Podľa správy zverejnenej na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) nie je vhodné, aby tento druh ichtyoterapie bol poskytovaný v zariadeniach starostlivosti o telo ani v relaxačných centrách. SZÚ neodporučil túto službu ani v zmysle epidemiologicky závažnej činnosti (kam spadá napríklad kaderníctvo, holičstvo, manikúra a pedikúra).

garra_rufa

Problematické je čistenie akvárií, po každom zákazníkovi by mala byť vydezinfikovaná vaňa, aby nedochádzalo k prenosu chorôb. V teplej vode v akej rybičky žijú približne 36 ° C sa darí mykotickým a pliesňovým ochoreniam. Ďalšou otázkou je ako správne chovať rybičky, ktoré môžu prenášať choroby na svojich ústach medzi zákazníkmi. Navyše by mali pochádzať z overeného chovu, inak môžu byť aj nositeľkami rôznych druhov parazitov. Klient s popraskanou a narušenou pokožkou by nemal byť obslúžený, pretože krvou sa prenášajú aj smrteľné vírusy ako napríklad HIV.

Ide o týranie zvierat?

Podľa správy ÚVZ Slovenskej republiky sú diskutabilné životné podmienky rybičiek. Tie nežijú vo vhodných podmienkach a sú zámerne udržiavané hladné, aby sa na ľudskú pokožku doslova vrhli. Aj keď tento druh vodných stavovcov žije v termálnych prameňoch, kde vďaka vysokej teplote vody nemá práve hojný dostatok potravy, ľudská koža sa pre nich stala skôr z núdze cnosť. Rybky Garra rufa sa naučili prežiť vďaka okusovaniu odumretých častí ľudské kože.

„Použitie živých stavovcov pre postup, prírodného peelingu 'nemá charakter pokusu na zvieratách a z dôvodu navodzovania "nedostatku výživy" je postup možno považovať za týranie zvierat v zmysle zákona č. 115/1995 Z. z. o ochrane zvierat.“

Drahé rozptýlenie

Priemerná cena u všetkých poskytovateľov tejto kozmetickej služby sa pohybuje zhruba okolo 10 Eur za polhodinové okusovanie. Pričom výsledok za jedno sedenie je veľmi nepatrný. Ak sa predsa len rozhodnete kúru absolvovať zo zdravotných dôvodov, lékari doporučujú kúpele, kde má pacient po celú dobu pobytu svoju vaňu a kúpele s rybičkami podstupuje aj niekoľkokrát denne.

[paf]

Zdroj: http://www.szu.cz/informace-szu-k-moznosti-pouzivat-ryby-rodu-garra-rufa-v

Zdieľajte tento článok na: