Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

O teba zrovna nikto nestojí!

19.júl 2021
O teba zrovna nikto nestojí!

Sprevádza celulitída ženy až v posledných niekoľkých desaťročiach? Je pravda, že kedysi ju nepoznali? Naozaj sa nedá odstrániť? Tri otázky na úvod stačia ako potvrdenie, že o celulitídu nemá žiadna žena záujem.

Odpoveď na všetky tri uvedené otázky znie: NIE. Ako estetický problém začala byť celulitída vnímaná už v 20. rokoch 20. storočia. Vtedy sa nazývala lipohypertrofia. Už vtedy ju ženy na svojom tele nachádzali, lenže doba bikín bola v nedohľadne a nahota bola takmer tabu aj v manželskom živote. V okamihu, keď sa ženy začali nielen na kúpalisku viac obnažovať, začali aj viac sledovať "pomarančovú" kožu. A nielen ony. Celosvetovým "problémom" sa stala spolu so vznikom bulváru.

Náhle sme vedeli, ktorá celebrita má celulitídu, ktorej "vykukla" pod minisukňou. Len čo u žien prepukla túžba vyrovnať sa známym osobnostiam, museli riešiť aj tento problém. Možností liečby pribúda, ľudí s celulitídou tiež. V súčasnosti trápi až 90% žien.

Prečo?

Tento spočiatku estetický, pri zanedbaní aj zdravotný problém vzniká degeneratívnymi zmenami podkožného tuku a na svedomí ho má rad príčin. Za celulitídu môžu hormóny aj usporiadanie tukových buniek. Nemalý vplyv majú aj dedičné predpoklady, pomalosť lymfatického obehu a v neposlednom rade nezdravý životný štýl. Nikdy v minulosti nebolo na dosah ruky toľko zvodov k maškrteniu a ľudia sa nikdy tak málo nenamáhali - takmer všetku prácu dnes za nás urobí technika. Najčastejšie sa ale celulitída dáva za vinu hormonálnym zmenám, predovšetkým výkyvom hladín estrogénu.

Kritickými obdobiami sú puberta, tehotenstvo a menopauza. A svoju negatívnu úlohu zohráva aj hormonálna antikoncepcia. Aj keď celulitída býva historicky obvykle pripisovaná ženám, nevyhýba sa v dnešnej dobe ani mužom. Dôvodov tejto pre nich ešte nežiaducej emancipácie je niekoľko. A aké to sú? Na tom sa nezhodnú ani odborníci. Isté je, že za to tiež môže nesprávny životný štýl - prejedanie a telesná nečinnosť. Hovorí sa aj o hormónoch, ktoré do seba muži nechtiac dostávajú s potravou.

Väčšina mužov je ale od celulitídy uchránená po celý život, a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ich telu chýba estrogén. Majú aj anatomicky inak usporiadané tukové bunky kvôli odlišnej štruktúre pokožky. Mužské kolagénové väzivo je v tvare X, teda akési prepletené siete, zatiaľ čo u žien má kolagén podobu pararelných radov kolmých na povrch kože. Tukové bunky, ktoré sa tak medzi nimi ľahšie usadzujú a zhlukujú, postupne mohutnejú a tlačia sa proti povrchu pokožky.

Trápi vás pomarančová koža?

V týchto miestach sa znižuje aj prietok krvi a lymfy. Následkom toho sa na nej vytvárajú výrazné jamky. Keď narastú zhluky tukových buniek u mužov, roztiahne sa koža do strán a zostane hladká. Navyše je pokožka na postihnutých miestach u žien tenšia a tuk je preto na povrchu viditeľnejší.

4 stupne k hlbším jamkám

Nech už sú dôvody vzniku celulitídy akékoľvek, isté je, že aj v tomto prípade platí, že čím skôr sa začne s nápravou, tým lepšie výsledky dosiahneme. Ako sme na tom poznáme podľa tzv. štiepacieho testu. Keď sa hrbolčeky objavia len po uchopení kože medzi dvoma prstami a po jej uvoľnení ihneď zmiznú, je to ešte dobré, ide o prvý stupeň. O stupienok horšia je situácia, keď sú jamky viditeľné v stoji alebo pri sedení, ale po zaľahnutí zmiznú. Tretí stupeň nastáva, keď sú nerovnosti viditeľné aj poležiačky.

Štvorka znamená, že degenerácia tukových buniek a väziva je nezvratná, koža je tuhá a zvrástená. Tu už ide aj o problém zdravotný, pretože lymfatické cievy, ktoré bežne slúžia na odvod tekutín z tela, už prakticky vôbec nie sú schopné odvádzať ich do lymfatických uzlín, takže sa hromadia v tele, čo sa prejavuje opuchmi. V takom prípade už cesta späť takmer neexistuje.

Nenechajme preto situáciu dôjsť tak ďaleko a držme sa troch hlavných zásad prevencie celulitídy: racionálna výživa (správny pitný režim, dostatok vlákniny, zdravá výživa), vhodné pohybové aktivity a lymfodrenáže, pri ktorých sa aktivuje lymfatický systém (možné sú aj prístrojové, ale optimálne sú ručné, musí ich ale robiť odborník).

Keby to urobil prístroj?

Boj proti celulitíde môže byť intenzívnejší s pomocou prístrojov, ktoré rôznymi spôsobmi útočia na tukové bunky. Medzi veľmi účinné metódy sa radí mechanická masáž prístrojom LPG, kde špeciálne hlavice pôsobia vákuom na tukové bunky a mechanicky ich narušujú. Po ošetrení následne opustia telo metabolickou cestou. Aj pri celulitíde je možné využiť rázovú vlnu, ktorá je zo zdravotníctva známa ako liečebná metóda pri "tenisovom lakti" a podobne. Je založená na mechanickom uvoľnení spojivového tkaniva, vďaka ktorému sa prechodne zväčší priepustnosť bunkových membrán, ktoré aktivujú enzýmy štiepiace tuky, zvýši sa prietok krvi a zlepší bunkový metabolizmus.

Preč s celulitídou

Zákrok má veľký význam aj ako prevencia v počiatočnej fáze celulitídy. Inou možnosťou ako narušiť tukové bunky je využitie ultrazvuku, laseru alebo rádiofrekvencie. Kryolipolýza, pri ktorej sa tukové bunky mrazia, je prednostne určená na formovanie postavy, ale poradí si aj s celulitídou. V partiách ťažko prístupných pre koncovky prístrojov sa uplatní injekčná lipolýza, pri ktorej sa do miesta postihnutého celulitídou aplikuje fosfatidylcholín (lecitín), ktorý má schopnosť tuk rozštiepiť na malé časti.

Injekčná lipolýza má ale dobré výsledky len pri nižšom stupni celulitídy, pri rozsiahlom postihnutí nepomôže.

Voda a prírodné látky

Úplne bezmocní nie sme ani doma - ako dobrá prevencia pôsobí sprchovanie ohrozených partií striedavo teplou a studenou vodou, ich masírovanie a natieranie špeciálnymi spevňujúcimi prostriedkami. Dôležitý je výber obuvi, pretože príliš vysoké podpätky skracujú lýtkový sval, ktorý potom nemôže fungovať ako pumpa rozvádzajúca telesné tekutiny. Z rovnakého dôvodu sú nevhodné príliš tesné nohavice. Naopak, veľmi dôležité je saunovanie.

Tiež sa málo vie, že na zmiernenie celulitídy pomáhajú obyčajné bylinky. Jednou z nich je Echinacea, ktorá podporuje správnu činnosť lymfatického systému. Ideálne je vypiť denne malý hrnček odvaru. Ďalšou možnosťou sú lymfatické kúpele, zábaly alebo spreje vyrobené z tejto byliny. Lymfu prečisťuje aj výťažok z pýru plazivého. Popíjanie čajov môžeme doplniť o masáže olejom z tuje alebo ľubovníka. Na zmiernenie prejavov celulitídy sa často využíva aj gemmoterapia, teda liečba výťažku z púčikov.

Kúra by mala byť dlhodobejšia, pretože jej účinok sa prejaví až o niekoľko mesiacov. K týmto účelom sa najčastejšie používa orech, ktorý vyplavuje z tela toxické látky spôsobujúce zhoršenie funkcie lymfatického obehu. Ďalším pomocníkom je napr. breza, ktorá má skvelé drenážne účinky.

Za všetkým hľadaj hormóny

Úbytok hormónov sa dá postupne spoznať na celom organizme. Nárast hmotnosti, dostavujú sa poruchy spánku, objavuje sa celulitída, rednú nám vlasy. Vo väčšej miere sa týmito problémami zaoberajú ženy, pretože im mizne estrogén a progesterón - hormóny ovplyvňujúce ich figúru. S ich redukciou dochádza k metabolickým zmenám a mení sa ukladanie tuku - smeruje hlavne do oblasti brucha, pásu a pŕs. Navyše zvyšuje chuť do jedla. Ani muži ale nie sú ušetrení a hormonálne zmeny dopadajú aj na ich vzhľad a telesné funkcie.

Celulitída dokáže pekne potrápiť

Akné je prvý signál

Niekto má len pár vyrážok, zatiaľ čo iného trápi urputné akné. Za pubertálne akné môže skupina mužských hormónov, ktoré aj ženám zaisťujú normálny chod radu orgánov a tkanív. Práve tieto hormóny zintenzívnia prácu mazových žliaz a pleť začnú hyzdiť pupienky. Ale pozor, zhruba % žien sa s vyrážkami bije aj počas tridsiatky. Produkcia kožného mazu totiž ovplyvňuje aj hormóny hypofýzy, štítnej žľazy a glukokortikoidy. Na stav pleti má vplyv aj vzostup alebo pokles hladiny ženských pohlavných hormónov.

Menštruačný cyklus ovplyvňuje celý náš život a vplyv má aj na krásu. Zhruba týždeň pred začiatkom menštruácie klesá hladina estrogénu a zhoršuje sa tak kvalita pleti, vlasov aj nechtov.

Predmenštruačný syndróm

Charakteristickým znakom ženského reprodukčného obdobia nie je len tehotenstvo, ale zvlášť predmenštruačný syndróm, teda problémy v období tesne pred menštruáciou. Aj keď sa za medicínske príznaky považujú bolesti pŕs, kŕče a hnačka, ženy majú túto časť mesiaca spojenú skôr s výkyvmi nálad, depresiami, úzkosťami, pocity melanchólie a nelásky voči sebe samej. Zvyčajne majú pocit, že sa im v tomto období začína zhoršovať pleť a sú k sebe naozaj veľmi kritické.

Fyziológiu tela síce nezmeníme, ale môžeme zmeniť štýl života a tým niektoré problémy zmierniť. Preto odborníci radia znížiť príjem soli, aby sa zabránilo zbytočnému zadržiavaniu vody. Dobré je obmedziť cukor a kofeín, ktoré príznaky PMS ešte prehlbujú. Naopak, prospeje zvýšiť príjem vitamínu B, zinku a horčíka.

Suchá koža a iné problémy

Ak nie sú naše hormóny v rovnováhe, mnohonásobne sa zvyšuje riziko vzniku suchej kože, vrások, pigmentácií alebo akné. Ich hladinu môžu narušiť nezdravé stravovacie návyky, stres, zlý spánok a nedostatok aktívneho pohybu. Stres zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu, čo vedie k väčšej produkcii mazu, zápalom a tvorbe akné.

V každom meste existuje veľa najrôznejších zariadení a salónov, kde vám veľmi radi s nevzhľadnou pomarančovou kožou pomôžu. Tak neváhajte a vyrazte, aby ste na pláži alebo pri rybníku vyzerali naozaj skvele, kto vie, napríklad práve niekde tam sa vaše oči stretnú s tým pravým. Ak ale nechcete nechávať nič na náhodu, zoznámte sa online, nie je nič jednoduchšie a rýchlejšie.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: