Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Koľko kíl môžete zhodiť za jeden mesiac?

16.máj 2017
Koľko kíl môžete zhodiť za jeden mesiac?

Letné dni sa blížia a väčšina z vás je nespokojná so svojou postavou. Koľko kilogramov sa dá zhodiť za mesiac? A koľko kilogramov je dobré zhodiť, aby ste sa vyhli jo-jo efektu?

Mesiac, alebo aj štyri týždne, celkom krátka doba na to, aby ste zvládli schudnúť nejaké naozaj veľké množstvo kilogramov. Viete, koľko je reálne číslo, bez prípadného a zradného jo-jo efektu? Ideálne je zhodiť pol kilogramu až maximálne kilogram a pol za jeden celý týždeň. Všetko čo je navyše, nie je zdravé a väčšinou ani trvalé. Spoločne sa v nasledujúcom článku pozrieme na to, ako postupovať, aby sa vám podarilo schudnúť zdravo a predovšetkým trvalo.

Čo je najdôležitejšie?

Bolo by skvelé, keby šlo prehltnúť nejakú tabletku a kilogramy by boli ihneď preč. Ale bohužiaľ taký zázrak ešte objavený nebol, takže bez disciplíny a správneho prístupu to nepôjde.

Vaše odhodlanie

Uvedomte si, že veľký váhový úbytok je pre vaše zdravie veľmi riskantné a väčšinou aj veľmi neúčinné. K tomu, aby ste naozaj schudli, sú potrebné určité pravidlá vo vašom jedálničku a hoci to neradi počujete, tak i pohyb.

Stanovenie cieľa

Rozumným cieľom, aby výsledky vášho chudnutia boli trvalé, je znížiť váš týždenný príjem o tritisíc až dokonca deväť tisíc kalórií, s ohľadom na váš zdravotný stav a vašu počiatočnú váhu. Tieto kalórie môžete niekde vyšportovať, alebo vyškrtnúť zo svojho jedálnička. Len určitou prísnosťou a stanovením si rozumných cieľov môžete docieliť aj päťkilového úbytku za jeden jediný mesiac.

Sledovanie zmien

Keď si stanovíte určitý reálny cieľ, je dobré si začať viesť záznamy. Nemá zmysel sa vážiť trikrát denne, ale je na mieste, aby ste si zapísali počiatočnú váhu a nezabudli tiež na centimetre. Keby sa vám totiž nedarilo chudnúť podľa váhy, nehádžte flintu do žita a zmerajte sa na centimetre. Je obrovský rozdiel v tom, ako vyzerá kilogram tuku oproti kilogramu svaloviny. A platí, že čím viac svalov máte, tým rýchlejší sa stane váš metabolizmus a vy budete ľahšie chudnúť.

Pravidelnosť

Existuje veľa najrôznejších diét, tie sú ale myslené ako jednorazové. A nemá zmysel trápiť vaše telo dlhodobo od hladu. Aby ste naozaj schudli, sústreďte sa na rozumnú úpravu jedálnička a na to, aby sa chudnutie stalo skôr vaším životným štýlom než jednorázovou akciou. Nemá zmysel, keď budete jesť celý mesiac hrozno alebo ananás a akonáhle sa vrátite k normálnemu jedlu, poletia vaše zhodené kilá zase rapídne a bleskovo smerom nahor.

Jedálniček

Mali by ste sa sústrediť na rozumnú úpravu vášho jedálnička a mať prehľad o tom, čo jete, koľko toho jete a čo máte jesť a koľko toho máte jesť. Vďaka prehľadu sa potom môžete zamerať na to, čo je vaša slabina a čo pre vaše chudnutie najškodlivejšie. Nevedome si môžete ubližovať úplnými maličkosťami. Len taká malá fľaša kolového nápoja obsahuje až šesťdesiat gramov cukru. Zdravý a funkčný jedálniček nie je len o zelenine a vode, ale o tom, aby ste mali vyvážené množstvo bielkovín, tukov, vlákniny aj sacharidov. Vaše telo potrebuje všetko, ale len v určitej miere, ktorú by ste si mali ustrážiť, ak chcete chudnúť. Na vyprážané, mastné jedlá by ste mali zabudnúť a vyhýbať by ste sa mali aj bielej múke.

Pohyb

Bez toho to nepôjde. Na to, aby ste schudli jeden kilogram za mesiac, by ste mali obmedziť svoj denný príjem kalórií zhruba o tisíc. Že je to dosť? Áno. A preto je teda vhodné zvýšiť svoj energetický výdaj a to najlepšie športom. Akákoľvek aktivita počas dňa vám môže iba pomôcť k splneniu vášho cieľa. Tým, že sa budete venovať každý deň zhruba hodinu nejakej športovej aktivite alebo napríklad aj svižnejšej prechádzke, dokážete svoj energetický výdaj zvýšiť o zhruba päťsto kalórií. Nehľadiac na to, že sa vám zrýchli metabolizmus, navýši sa vám svalová hmota a metabolizmus bude rýchlejší ešte nejakú dobu po skončení vašej pohybovej aktivity.

Schudnite a zoznámte sa

Ako sa zbaviť chuti na sladké?

Je najväčším vaším problémom prejedanie? Máte neustále na niečo chuť? Ako zmierniť vašu chuť k jedlu je niekoľko:

  • Pravidelný stravovací režim. Keď budete jesť menšie porcie viackrát denne, vaše telo si zvykne na režim, že má neustály príjem a preto nebudete mať vlčí hlad a ani sa potrebu nárazovo prejedať. Samozrejme to nebude z hodiny na hodinu, ani zo dňa na deň. Nejaký čas a odriekanie to vyžadovať bude.
  • Pohár vody pred jedlom. Keď vypijete pred jedlom pohár vody, zjete oveľa menšiu porciu jedla a budete sýti.
  • Obmedzenie príloh. Zmenšite svoje prílohy až dokonca na jednu tretinu než si zvyčajne dávate a ak máte tú možnosť, pridajte si nejakú zeleninu. Zelenina dodá do vášho organizmu potrebnú vlákninu.
  • Používajte žuvačku alebo si čistite zuby. Odstránite tak chuť a pach vášho práve zjedeného jedla a nebudete mať potrebu ho "niečím" prebiť.
  • Dostatok spánku. Je vedecky dokázané, že skrátenie spánku vedie k nadváhe. Väčšinou je to individuálne, ale potreba pre zdravý spánok je šesť až desať hodín.
  • Nakupujte podľa zoznamu. Spíšte si to, čo naozaj potrebujete kúpiť a držte sa daného zoznamu, nekupujte nič navyše, čo by vás mohlo doma rozptyľovať.
  • Veľa žujte a jedzte v pokoji. Impulz z mozgu, že ste sýti, sa dostavuje až po dvadsiatich minútach.
  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Ideálne sú ovsené vločky, celozrnné pečivo atď. Energia v týchto potravinách sa uvoľňuje postupne, a preto budete pomalšie tráviť.

Ako dlho môžete hladovať?

Bez vody dlho neprežijete, ale bez jedla sa to pár dní vydržať dá. Bez jedla začne vaše telo požierať samo seba a po týždni už začnú hroziť vážne zdravotné následky. Hladovaním začne byť odbúrávané svalové tkanivo, aby malo telo dostatok energie na základné potreby.

A ak si nie ste istí ako začať, čoho sa vyvarovať a čo si naopak dopriať, ale nechýba vám veľké odhodlanie, skúste sa obrátiť na odborníkov. V každom meste sa nachádza nejaký výživový špecialista, ktorý vám veľmi rád pomôže a poradí. Poradne výživových špecialistov sú v NitreTrnave aj v Košiciach.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: