Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nie, tak to s ADHD nie je!

8.november 2021
Nie, tak to s ADHD nie je!

Stretávate sa často s ľuďmi, ktorí nechápu aké je to žiť s ADHD alebo dokonca veria, že nič také skutočne neexistuje? Možno je to váš priateľ, šéf, učiteľ, tréner alebo člen rodiny. Mylné predstavy a mýty o ADHD každý deň negatívne ovplyvňujú ľudí s ADHD a tých, ktorí ich podporujú. Pokiaľ ide o predsudky, súdy a frustrácie, ako sa s nimi vyrovnávate s pokojom a sebadôverou?

Mylné predstavy o ADHD, ktorým by mal prestať každý veriť

ADHD a nedostatok vôle

"Už ma nebaví počúvať, že sa nesnažím alebo sa len vyhováram."

Jednou z najväčších mylných predstáv o ADHD je, že ľudia s ADHD nemajú vôľu. Ale ľudia s ADHD majú v skutočnosti veľa vôle. Stretávate sa s každým dňom a robíte to najlepšie, čo môžete, zatiaľ čo žijete s významnými exekutívnymi funkčnými problémami. Máte odhodlanie. Snažíte sa uplatniť v rôznych situáciách a rôznych úlohách. Nižšia hladina dopamínu a norepinefrínu v mozgu značne sťažujú zhromažďovanie energie a koncentrácie na veci, ktoré sa zdajú nezaujímavé alebo nenapĺňajúce a napriek tomu deti a dospelí s ADHD prídu na to, ako to urobiť, keď majú prístup k zodpovedajúcej podpore.

Vy (alebo vaše dieťa) ste neurodiverzní myslitelia mimo rámca, čo môže byť veľkým prínosom pre akýkoľvek projekt, triedu, tím alebo prácu. Ste bojovníci. Keď niekto hovorí o lenivosti alebo nedostatku vôle, zvážte odpoveď slovami: "ADHD je biologicky podmienený stav, ktorý ovplyvňuje výkonné funkčné schopnosti, ako je organizácia, riadenie času a plánovanie. Tieto zručnosti budujem každý deň. Rád by som sa o ADHD dozvedel viac, rád sa s vami aj podelím o nejaké informácie." Pamätajte, že ste schopní mimoriadnych vecí, bez ohľadu na to, čo si myslia ostatní.

Každý má trochu ADHD

Ľudia si myslia, že ak nie ste hyperaktívny a divokí, nemáte ADHD. Existujú rôzne typy ADHD (hyperaktívne-impulzívne, nepozorné a kombinované) a rôzne úrovne príznakov (mierne, stredné alebo ťažké). Nič také ako "trochu ADHD" však neexistuje a technológia ADHD nespôsobuje. Používanie technológií a multitaskingu môže zhoršiť príznaky nepozornosti a impulzivity, ale nespôsobuje ADHD. ADHD má korene v neurológii človeka. To je dôvod, prečo "to má každý" nie je platné tvrdenie.

To, čo dnes máme, je rozptýlená spoločnosť s deťmi aj dospelými zvyknutými byť neustále vo virtuálnom spojení a očakávať okamžité odpovede na otázky alebo problémy. Tieto vyhlásenia minimalizujú vašu skúsenosť ako dospelého s ADHD alebo ako rodičia niekoho s ADHD. Keď ich počujete, je ľahké cítiť bolesť alebo zlosť. Aj keď sa môžete cítiť frustrovaní, skúste odpovedať slovami: "Hoci sa všetci ľudia môžu občas cítiť rozptýlene a zaujate, je to veľmi odlišné od biológie ADHD."

Neodsudzujte problémy s ADHD

Nedovoľte, aby ich nevedomosť znižovala vaše prežité skúsenosti, a zamerajte sa na svoje osobné prednosti.

ADHD znamená nižšiu inteligenciu

Deti s ADHD nemajú rovnaké schopnosti ako deti bez nej. To, že máte ADHD, neznamená, že máte poškodený mozog alebo že máte nižšiu inteligenciu. Existuje viac ako jeden spôsob, ako inteligenciu ukázať. Harvardský psychológ Howard Gardner vo svojej Teórii viacnásobných inteligencií navrhuje osem až deväť rôznych typov, vrátane vizuálnej a priestorovej inteligencie, hudobnej inteligencie, naturalistickej inteligencie a ďalších. Skutočnosťou je, že každý má silnejšie oblasti inteligencie ako ostatní - ADHD alebo nie.

Ale aj keď sa jednoducho zaujímate aj o IQ, ADHD nesúvisí s niekým, kto má vyššie alebo nižšie hodnoty. Ľudia s ADHD bojujú s tým, aby sa venovali a pamätali si určité témy, ktoré ich nezaujímajú – viac ako ich rovesníkmi. Ich pamäť a pozornosť totiž fungujú inak. To, čomu sa ľudia s ADHD venujú, čo sa učia a čo si pamätajú, je často dané tým, čo vyvoláva silnejšiu dopamínovú reakciu. To neznamená, že nemôžu uspieť vo veciach, ktoré ich nezaujímajú, len je to pre nich oveľa ťažšie.

Ľudia s ADHD však môžu a často to robia, vynikať v predmetoch, ktoré ich zaujímajú. Môžu sa dokonca prehnane sústrediť na záujmy a činnosti, ktoré priťahujú ich pozornosť (čo môže byť, ale nie je to vždy pozitívna skúsenosť). Osoba s ADHD môže mať aj veľa znalostí o predmete, ale zápasí s formátom "testov", ktoré dostáva. Mnoho ľudí s ADHD myslí, spracováva a vybavuje si lepšie v menej rušivých prostrediach. Niektorí myslia lepšie, keď sa môžu pohybovať alebo sa ošívať.

Môžu potrebovať viac času na testovanie a/alebo flexibilitu, aby mohli vyjadriť svoje znalosti rôznymi spôsobmi. Nemôžete teda efektívne hodnotiť inteligenciu všetkých pomocou jediného testovacieho systému, ktorý nebol navrhnutý pre neurodiverzných ľudí. Je bežnou a nebezpečnou mylnou predstavou ADHD myslieť si, že nízka inteligencia je spojená s ADHD. Môže to poškodiť sebavedomie. Ako teda reagovať na túto škodlivú predstavu o ADHD? Skúste povedať: "ADHD nesúvisí s nižšou alebo vyššou inteligenciou. Existuje mnoho typov inteligencie a ľudia s ADHD sú často inteligentní v oblastiach, ktoré nás zaujímajú, v porovnaní s oblasťami, ktoré nás nezaujímajú."

Ľudia s ADHD môžu v škole bojovať, má to oveľa viac spoločného s dostupnosťou a flexibilitou systémov učenia a testovania ako s inteligenciou.

Ak máte ADHD, nie ste v niečom horšie

Aj keď ľudia môžu chcieť poukázať na vaše problémy, premýšľajte a zamerajte sa na svoje silné stránky a záujmy.

ADHD znamená menší úspech v živote

Ľudia si myslia, že tí s ADHD budú vždy "trochu pozadu" za svojimi rovesníkmi. Keď sme vyrastali, mohlo sa zdať, že dospelí hodnotili, ako dobre budeme v živote úspešní na základe vašich známok, športových úspechov a schopnosti nadväzovať a udržiavať priateľstvo. Niekedy sa zdalo, že váš "úspech" ako teenagera bude určovať zvyšok vášho života. Deti a dospievajúci môžu nadobudnúť dojem, že sú predurčení na neúspech, keď zažívajú problémy v škole. To je ďaleko od pravdy. Ale bohužiaľ táto viera môže negatívne ovplyvniť ich náladu, sebavedomie a motiváciu.

Dospelí s ADHD stále pociťujú problémy, ako sú výkonné funkcie a problémy s impulzivitou. Môžu ale tiež lepšie chápať svoje potreby a silné stránky. Majú viac skúseností so skúšaním, čo funguje a čo nie. Aj keď dospelosť prináša viac výziev, je tu tiež viac príležitostí na objavovanie, sebaobjavovanie, spojenie, radosti a úspechu. Je ťažké ignorovať mnoho spoločenských vplyvov, s ktorými sa každý deň stretávate a ktoré podporujú obmedzenú predstavu o tom, ako by mal "úspech" vyzerať.

Ale je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo pre vás osobne „úspech“ znamená. Týmto spôsobom robíte rozhodnutia, ktoré odrážajú vaše vlastné ciele. Zamerajte sa na svoje silné stránky, záujmy a hodnoty. Čo by ste skutočne chceli dosiahnuť? Ak máte ADHD, môžete si všimnúť, že sa vaše záujmy menia častejšie ako u vašich rovesníkov. To môže znamenať, že sa mení aj vaša predstava o "úspechu", a to je v poriadku. Ak niekto spochybňuje schopnosť vás alebo vášho dieťaťa "uspieť", zvážte, či takýchto ľudí okolo seba potrebujete.

Vždy na seba pozerajte ako na úspešného

Výchova rodičov s ADHD

Bolo by dobré, keby pre rodičov existoval návod, ako vychovávať dieťa s ADHD. Ale iróniou je, že existuje mýtus o rodičovstve - mýtus, že existuje niečo ako dokonalý rodič. Pravdou je, že existuje iba "veľmi dobrý" rodič. Pokiaľ sa vám nedarí komunikovať so svojím dieťaťom alebo porozumieť jeho potrebám, zastavte sa. Vychovávate nielen dieťa, ale aj komplexné dieťa, zatiaľ čo vy sami ste komplexní. Ale nemusí to byť tak ťažké, aj keď máte obaja ADHD. Uvedomte si, ako vyzerá vaša ADHD a ako funguje váš mozog.

Keď vám bola diagnostikovaná choroba, aká bola vaša liečba? Keď dokážete so seba-súcitom uznať, ako a kde ADHD ovplyvňuje váš život, začnete si tiež uvedomovať, ako ADHD ovplyvňuje vaše rodičovstvo. Je jednoduchšie vidieť, že sa vaše dieťa nesnaží byť "zlé" alebo "na obtiaž". Môžete tiež pochopiť, že vaše dieťa bojuje a potrebuje vašu podporu, aby sa naučilo zvládať vlastné postihnutie dovtedy, kým sa stane sebestačným a motivovaným dospelým.

Postarajte sa predovšetkým o seba

Veľa počúvate o dôležitosti sebalásky. Nemôžete pomáhať ostatným, keď nie ste sami v poriadku. Vaša starostlivosť o seba môže zahŕňať spoluprácu špecifického trénera ADHD alebo terapeuta, ktorý vám dá potrebnú podporu. Byť rodičom je ťažké. Byť rodičom žijúcim s ADHD a mať dieťa, je naozaj veľmi ťažké. Keď sa začnete cítiť frustrovaní, znepokojení alebo ochromení, počúvajte svoje telo. Vaše telo vám nikdy nebude klamať, ale váš mozog áno. Dajte si oddychový čas, aby ste sa mohli nadýchnuť a dostať svoje emócie späť na východiskovú úroveň.

Uznajte svoju vlastnú bolesť, keď vidíte, že dieťa s tým bojuje

Pre rodičov je ťažké sledovať, ako ich dieťa zápasí. Môže to dokonca vyvolať bolestivé spomienky z detstva. Pokiaľ sa to stane, je to úplne normálne. Pokiaľ vám bolo diagnostikované ADHD neskôr, prešli ste si stavom hnevu s myšlienkami, ako by ste mohli žiť, ak by vám bola diagnostikovaná skôr a aký to má vplyv na to, ako vychovávate dieťa. Samozrejme chcete ochrániť svoje dieťa pred tou istou bolesťou. Ale realita je taká, že to nie ste vy a život je plný bolesti, ktorej sa nedá vyhnúť.

Skúmate ako byť správnym rodičom, ktorým chcete pre svoje dieťa byť. Chcete ich uchrániť od vašich zlých skúseností. Ale nebojte sa, ony dokážu prejsť čímkoľvek, pokiaľ im poskytnete podporu. Stanú sa aj odolnými. Naučia sa ako sa o seba postarať.

Mozog nikdy nespí, tak tiež nespite, nezaspite na vavrínoch a zoznamujte sa rýchlo a pokojne k tomu využite vedecký dotazník!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: