Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nezabudnite na jarné a veľkonočné upratovanie

12.apríl 2019
Nezabudnite na jarné a veľkonočné upratovanie

Jar je čas na čistenie a obnovu. Dni sa predĺžujú a všetko začína kvitnúť. Je to jedno z najobľúbenejších ročných období a zároveň ideálna doba na upratovanie vašej domácnosti aj očistu vášho tela.

Veľká noc je hneď za rohom, pravdepodobne plánujete veľkolepú akciu pre priateľov a rodinu u vás doma. Pokiaľ áno, mali by ste pred touto veľkou udalosťou upratať svoj dom. Použite pár užitočných tipov, ako dostať váš dom pod kontrolu, aby bol čistý včas. Veľká noc - prvé známky toho, že jar je takmer tu, kvetiny a stromy pomaly začínajú rásť, začína teplejšie počasie. Veľkonočné sviatky sú skvelý spôsob, ako si nájsť ten správny dôvod pre vaše jarné upratovanie a začať s upratovaním domu. Ak máte deti, Veľká noc bude pre vás rušným časom s rodinnými stretnutiami a lovom veľkonočných vajíčok. Pokiaľ budete mať doma dôkladne vyčistené profesionálnymi čistiacimi prostriedkami, bude pre vás Veľká noc menej stresujúca a poskytne vám to viac času na odpočinok a trávenie času s rodinou a deťmi.

Vytvorte zoznam

Vytvorte zoznam vecí, ktoré je potrebné upratať, pretože potom budete spokojnejší z ich zaškrtnutia a jeden po druhom, vám budú pripomínať, že už chýba iba niečo málo a máte hotovo. To vám tiež pomôže v prípade potreby stanovenia priority a usporiadanie úloh v priebehu niekoľkých dní.

Prvým krokom v dôkladnom čistení vášho domu je vyzbierať všetko, čo len tak niekde leží, kde by to vlastne ani nemalo byť. Najviac nevyužitých položiek nájdete väčšinou v poličkách alebo na kuchynskej linke či jedálnom stole. Nenechávajte si zbytočné polôžky, ktoré nepoužívate. Pozrite sa tiež na skrinky na potraviny, na všetko, čo tam je, pretože aj tam sa schovávajú veci a predovšetkým potraviny, ktoré už môžu byť po záruke. Len pár hodín alebo veľmi dobré organizovanie vášho domu vám pomôže vyčistiť neporiadok, takže váš domov je pripravený pre hostí a vy si budete môcť užiť Veľkú noc aj jar naplno.

Vyčistite čalúnenie

Začnite tým, že si vyčistite čalúnenie tak, aby bolo čisté a upravené, aby si vaši hostia mohli sadnúť na veľkonočnej oslave a vám nebolo trápne, že spozorujú nejaké fleky a nedostatky. Pokiaľ máte kožený nábytok, používajte tiež doporučené prostriedky, ktoré čistia a upravujú kožu, rovnako tak ako tie na umelú koženku, takže váš nábytok vyzerá potom rovnako dobre a čisto ako zbytok vášho domova. Pokiaľ máte tkaninu, poriadne všetko vyluxujte, aby ste sa zbavili prachových častíc a na mieste ošetrite všetky škvrny tak, aby boli čo najmenej zrejmé. Najlepšie je rezervovať profesionálnu spoločnosť zaoberajúcu sa čistením kobercov a čalúnenia. Majú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré môžu odstrániť konkrétne škvrny, ako je blato, víno alebo škvrny a pachy z vášho domáceho maznáčika. Profesionálne vyčistené koberce sa zbavia všetkých nečistôt a prachových častíc, ktoré sa nachádzajú hlboko v čalúnení aj v kobercových vláknach.

Umyte okná

Vonku už svieti slniečko omnoho viac než v zime a dni sú dlhšie. Je príjemné sa cez ne pozerať, keď vás nerušia ani šmuhy ani prach a špina. Najprv by ste mali umyť rámy samotných okien, potom parapety, a nakoniec okná. Rámy umyjte vlhkou handrou či utierkou, ktorú namočíte do vody s jemným saponátom, v žiadnom prípade ich neumývajte nejakým pieskom či inak agresivnými čistiacimi prostriedkami. Na skla by ste mali mať kvalitnejší čistiaci prostriedok a najlepšie gumovú stierku. Ak ale dávate prednosť starým dobrým metódam a radám babičiek, začnite kupovať noviny, určite ste už niekedy niekoho videli, ako leští okná novinami. Babky mali veľa rád, napríklad sa hovorí, že vám pri umývaní okien pomôže vanilkový puding. Sáčok máte vsypať do päť litrov horúcej vody, zamiešať a touto vodou okna umyť, potom nechať vyschnúť a potom vylepšiť. Výhodou tejto metódy by mala byť pudinková vôňa, ktorá prevoňá váš byt. My osobne sme to ale neskúšali.

Nepodceňujte jarní úklid, ať vás nepomluví

Utrite prach

Zbavte sa prachu a nečistôt oprášením celého domu vlhkou handrou. Ubezpečte sa, že sa zameriate na izby a miesta, kde budú vaši hostia často, aby nevideli zaprášený dom. Vzhľadom k tomu, že budete pravdepodobne tiež robiť tradičné veľkonočné vajíčka a potom ich budete hľadať v celom svojom dome, uistite sa, že ste vymietli aj všetky rohy a kúty. Pokiaľ bude pekne, je na zváženie, či radšej túto hru nehrať von na záhrade a nehľadať vajíčka tam.

Vyčistite podlahy

Ak si chcete byť istí, že sú vaše podlahy pekné a čisté, uistite sa, že používate tie správne dezinfekčné a umývacie prostriedky, ktoré vám zaistia, že vaše podlahy budú čisté. A pokiaľ máte koberce a na nich škvrny, z ktorých ste v rozpakoch, zájdite do drogérie, kde sa predávajú špecializované čistiace prostriedky aj na koberce.

Vyčistite svoj dvor a záhradu

Vzhľadom k tomu, že hostia budú nie len vo vnútri vášho domu, ale aj na vašom dvore, budete sa musieť uistiť, že je čistý a reprezentatívny. Pokoste trávnik ale iba trochu, aby zase nebola veľmi krátka, pretože potom by ste nemohli tak ľahko skryť veľkonočné vajíčka. Upracte si na dvore, pozametajte a vyzbierajte to čo tam nepatrí.

Veľká noc je tradične o rodinnom stretnutí a počas sviatkov môžete mať vo svojom dome veľa návštevníkov. Pokiaľ ste teda ešte nezačali žiadné jarné upratovanie, je čas začať o tom premýšľať čo najskôr. Čoskoro prídu veľkonočné sviatky a vy zistíte, že neviete, kedy na to budete mať čas, pretože ste neustále v jednom kole a poriadne jarné upratovanie ste odkládali.

Nezapomínejte při jarním úklidu i na terasu, dvorek a zahradu

Vyčistite sami seba

V jari by ste nemali zabudnúť ani na očistu samých seba a vášho tela. Každý na to ide inak, niekto nasadzuje diétu, inému vyhovuje začať piť púpavový čaj a pridať do jedálnička viac zeleniny. Záleží na každom, čo mu naozaj vyhovuje. Už ste niekedy jarný detox skúšali? Spísali sme pre vás pár jednoduchých bodov, ako na to.

V starovekej teórií čínskej medicíny je jar časom, v ktorom sú funkcie pečene a detoxikácie najaktívnejšie. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je jar najlepším obdobím v roku na čistenie alebo iba detoxikáciu. Naše telá sú najlepšie vybavené pre každodennú detoxikáciu. Stanovenie však spočíva v tom, že musíme jesť tak, ako jedli naši predkovia, spať 8 hodín každú noc, piť dostatok neochutenej vody a vyhnúť sa syntetickým chemikáliám a ťažkým kovom. Veľa chemikálií, ktorým sme denne vystavení, je rozpustných v tukoch, čo znamená, že sa rozpúšťajú v tukoch a sú uložené v našom tukovom tkanive. Toxíny rozpustené v tukoch sú pre náš organizmus náročnejšie na spracovanie a odstránenie ako vo vode rozpustné toxíny, pretože sa skrývajú a hromadia v našich bunkách a tkanivách. Toxíny rozpustené v tukoch sa najľahšie vylučujú buď potením aebo detoxikáciou pečene a následným vylučovaním črevom.

Vzhľadom k tomu, že sa v našich tukových bunkách skladuje a hromadí mnoho toxínov, je dôležité, aby ste podporovali funkciu pečene a detoxikáciu vždy, keď začnete režim chudnutia. Pokiaľ nepodporujete svoje telo pri spracovaní chemikálií, ktoré sú uvoľňované pri spaľovaní tuku, v ktorom boli uložené, môžete zaznamenať príznaky zvýšenej toxicity, ako sú bolesti hlavy, nepravidelná stolica, zavodnenie a akné alebo kožné vyrážky. Vzhľadom k tomu, že tieto chemikálie môžu ovplyvniť hormonálnu funkciu, nemôžete sa snažiť schudnúť, pokiaľ súčastne nepodporujete detoxikáciu pečene.

Fyzické príznaky, ktoré ukazujú, že je čas na očistenie:

Tu je len niekoľko z mnohých príznakov, ktoré môžete prežívať, pokiaľ vaše telo potrebuje pomoc a detoxikáciu. A jar, je ten najlepší čas.

 • Bolesti hlavy
 • Nadúvanie
 • Akné, ekzémy alebo kožné vyrážky
 • Žlčové kamene alebo problémy s trávením tukov
 • Zápcha alebo hnačka
 • Citlivosť na pachy
 • Únava
 • Nízka sexuálna túžba
 • Stenčovanie alebo strata vlasov
 • Zlá koncentrácia alebo pamäť
 • Pomalý metabolizmus a pribúdanie na váhe
 • Pri ženách citlivosť pŕs, nepravidelný cyklus

Myslite v jari na očistenie tela, tak ako myslíte na jarné upratovanie vo vašej domácnosti. V priebehu celého roka pravidelne umývate riad, čistíte kúpeľňu a vysávate podlahy. Napriek tomu ste pravdepodobne prekvapení, koľko nečistôt sa schováva v štrbinách a za nábytkom, keď robíte dôkladnejšie upratovanie. Vaše telo sa nelíši. Potrebujete poradiť od odborníkov? V každom meste nejakého nájdete, v Bratislave rovnako tak ako v Nitre alebo v Banskej Bystrici.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: