Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nechcem ťa ani vidieť!

5.február 2021
Nechcem ťa ani vidieť!

Je mi z teba zle! Ochoriem z teba! Keď duša hovorí rečou tela, potrebujeme tlmočníka. Ona: Nemôžem ho ani cítiť! On: Mám jej plné zuby! Ona kričí: Lezieš mi na nervy! On vyčíta: Nenecháš ma dýchať! Vykĺzlo už vám podobné obvinenia z úst? Spomínate si, ako často ste tieto vety vyslovili? To nie sú len prázdne slová, ale vážne upozornenie, že sa nám niečo deje. A môžeme zo seba navzájom ochorieť.

Na naše zdravie dokonca ovplyvňuje aj výraz, mimika, gestikulácia. Tipnite si, koľkokrát sa počas krátkej komunikácie objaví na tvári našej fiktívnej dvojice pohŕdavý výraz?

Muž: (veselo) "Dobré ráno, miláčik."

Žena: (nevrlo) "Zase si nevybral rožky z mrazničky! Čo mám asi tak urobiť na raňajky?"

Muž: (otrávene) "No, to som si mohol myslieť, že zase niečo budeš mať! A ty si vyzdvihla veci z čistiarne?"

Žena: (výsmešne opakuje) "Vyzdvihla si mi veci z čistiarne? Vyzdvihni si tie otrasné handry sám. Čo si myslíš, že som tvoja slúžka?"

Muž: (zhnusene) "To asi ťažko. Keby si bola slúžka, dokázala by si aspoň upratať."

Žena: (pohŕdavo) "No, ty si v živote nemal na to, aby si si mohol dovoliť platiť slúžku..."

Takže koľkokrát? Za minútu ranného dialógu minimálne šesťkrát!

Keď trpí duša, trpí aj telo

Ako začalo vaše ráno? Aká gestá, akú mimiku vnímate, aké slová počúvate? A čo naopak vysielate? Otrávený výraz, zamračený pohľad, alebo príjemný úsmev a objatie? Prvé slová po prebudení sú akýmsi odrazovým mostíkom do nového dňa. Žena z dialógu má opäť pocit, že vôbec nie je schopná ísť do práce. Šialene ju rozbolela hlava. Muž si berie prášok na žalúdok, pretože ho hrozne začala páliť záha. Ísť k doktorovi určite nemá zmysel. Problém je niekde inde. Nepríjemná hádka dokáže úplne pokaziť celý deň.

Len málokto si ale uvedomuje, že týmto emocionálnym stresom trpí aj naše telo. Emocionálne zranenia sú rovnako tak závažné ako fyzické. Keď je naše trápenie príliš veľké a trvá dlho, volá naša psychika alebo duša o pomoc prostredníctvom najrôznejších telesných ťažkostí. Emócie majú na naše telo fyzický vplyv. Bolesti hlavy, zápcha, žalúdočné vredy, poruchy spánku, trávenie, ale aj astma, alkoholizmus, vysoký krvný tlak, reuma, migrény alebo sexuálne poruchy, to sú choroby, ktoré môžeme spôsobiť sami sebe a navzájom. Zoznam je oveľa, oveľa dlhší.

Stačí aj zničujúci pohŕdavý výraz

Viete, ako sa cíti váš partner, keď sa na vašej tvári objaví pohŕdavý výraz? To je ten, keď lícny sval stiahne kútiky úst na stranu a oči sa vytočia nahor. Keď sa na tvári jedného z partnerov objaví tento výraz, u druhého to okamžite vyvolá zvýšenie srdcovej frekvencie o dva - tri údery za minútu.

Netrápte svoje telo hádkami

Takáto skrytá konverzácia si vyberá krutú daň aj na zdravie. Americký psychológ Gottman zistil, že keď manžel prejavuje pravidelne svoje opovrhnutie, jeho manželka je náchylnejšia na celý rad zdravotných ochorení od opakujúcich sa prechladnutí, chrípok až po plesňové infekcie, zápaly močového mechúra a poruchy trávenia. Vrieskajúca a hádavá žena zase môže znamenať infarktový stav v rodine. Rovnako trpí žena, keď má muža žiarlivca. Kanadskí vedci podrobili testom viac ako stovku mužov a žien, ktorí im zároveň poskytli informácie o ich partnerskom živote.

Účastníci výskumu mali počas testovania na seba napojené prístroje, ktoré im po celých 24 hodín pravidelne zaznamenávali krvný tlak. Získané údaje ukazujú, že v zle fungujúcich manželstvách sa zvyšuje krvný tlak vtedy, keď je partner prítomný. V prípade dobre fungujúcich vzťahov to vyzerá opačne: tu má partner jednoznačne upokojujúci vplyv.

Keď zraňujú gestá a slová

Čím je kritika závažnejšia a urážka ostrejšia, tým je to horšie pre vzťah a naše zdravie. Keď sa pridajú ešte deštruktívne emócie ako pohŕdanie, zhnusenie, tým viac si škodíme. Nevyjadrujú sa len slovami, ale aj tónom hlasu, zlostným výrazom, urážkami. Rovnako zraňujúce sú aj posunkami, ktoré signalizujú pohŕdanie, najmä ohrnutie pier, úškľabky, obracanie očí nahor. Takéto emočné rany môžeme prirovnať k fajčeniu alebo zvýšenej hladine cholesterolu, ktoré sú rizikovými faktormi pre srdcové choroby. Čím sú intenzívnejšie a čím dlhšie trvajú, tým horšie.

Keď sa na tvári ženy ukáže zhnusenie, emóciami príbuzné pohŕdanie, počas pätnásť minútového rozhovoru viac ako 4x, je to tiché znamenie, že sa pár v najbližších štyroch rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou rozpadne. Občasný prejav pohŕdania či zhnusenie alebo odporu manželstva, samozrejme, nezničí. Často sa ničíme dobrovoľne aj sami tým, čo si na seba nakladáme.

Vyoperujte mi už tú maternicu

Ja už to nevydržím! Takto prosila jedna žena dlhú dobu svojich kamarátov. Takmer päť rokov trpela úpornými bolesťami v podbrušku. Mala pocit, že už vyskúšala všetko. Za známou fytoterapeutkou precestovala stovky kilometrov. Bylinkové kúry nepomohli. Chodila aj k špecialistom, absolvovala rôzne vyšetrenia od pravidelných ultrazvukov, až po dve laparoskopické diagnostické operácie brušnej dutiny. Ani tie nepotvrdili, že by išlo o organickú poruchu. Aj napriek tomu Dana prosila a stála si za tým, aby jej vyoperovali oba vaječníky a maternicu.

Neničte si s partnerom dobrovoľne zdravie

Bola presvedčená, že ich odstránenie ju zbaví neuveriteľnej bolesti. Čo človek nemá, to nemôže cítiť, nie? Opakované návrhy lekárov, aby skúsila psychoterapiu odmietala s argumentom, že predsa nie je blázon. Jej priateľka ju však k tomu presvedčila. Prišlo sa na to, že je na ňu navalená práca ako na kostole. Ihneď videla, v akom kŕči žije. Postupne objavovala, ako ju dusí stresujúca práca, priznala sama sebe, že ju ničí vlastná mama, čerstvá vdova, že neznáša, ako si stále viac nárokuje jej prítomnosť. A k tomu dcéra v puberte, ktorá sa dostala do nevhodnej partie.

Uvedomila si, že nežije. Len funguje ako nejaký robot na diaľkové ovládanie. Stačí, že mama, dcéra, šéf zavolajú a ona plní príkazy. Sľúbila si, že povie NIE. Pomaly sa to naučila. Dana, ktorá dlho zavrhovala psychoterapiu, dokonca vyskúšala aj kurz tantrickej jógy a sporadicky navštevuje ženské kruhy, kde si, ako sama hovorí, lieči so svojimi sestrami svoju ženskosť. Je to neuveriteľné, ale bolesti v podbrušku ju skoro opustili. Nemáte vo svojom okolí tiež niekoho, kto by tento model spĺňal a niečo také sa mu prihodilo? Iste áno.

Pán doktor, čo mi teda je?

Vzťah duše a tela je ako kĺbko, ktoré je zamotané. Chodíte od jedného doktora k druhému a nikto nič nenájde? Absolútne všetky možné vyšetrenia a výsledky sú negatívne? Skontrolovali vám krv, vyšetrili žalúdok, srdce, pečeň, obličky, dutiny a nič. Povedali vám, že na vine bude pravdepodobne psychika, no a vy tomu nechcete uveriť? Psychika je podľa štúdií príčinou každej druhej návštevy u všeobecného lekára. Pritom ale ubehne aj sedem rokov, než sa nájde príčina a nasadia lieky. To tvrdia všetky možné štatistiky.

Výskum amerického Centra pre kontrolu ochorení, čo je nepochybne najsilnejšia medicínska inštitúcia na svete, ukázal, že dokonca až 85% všetkých ochorení má emočný pôvod. Naše emócie, myšlienky a slová ovplyvňujú naše telá, bunky, DNA a v konečnom dôsledku naše zdravie.

Nehádajte sa, buďte zdraví

Nespokojná duša sa prejaví na chorom tele. Pri veľkých bolestiach si spojitosť psychiky a choroby často neuvedomujeme. Keď ani lekár neberie túto možnosť do úvahy, príčina sa nenájde. Hltať predpísané lieky, no a úľava neprichádza. Za zdravotnými ťažkosťami sa často skrývajú nepríjemné životné zážitky, smrť rodičov, odchod otca od rodiny, prehnaná starostlivosť matky, nedostatok lásky. Toto všetko sa môže prejavovať ako telesné, teda somatické problémy. Psychika ovplyvňuje takmer všetko.

Náhla psychická traumy, nahromadenie negatívnych pocitov a neustály stres ovplyvňujú systém žliaz s vnútorným vylučovaním, imunitný systém, v konečnom dôsledku aj srdcovo-cievny systém a celkovú obranyschopnosť organizmu. Preto sa tieto traumy môžu prejaviť ako srdcové ochorenie, dokonca ako falošný infarkt. Psychika výrazne ovplyvňuje a spúšťa aj ischemické choroby srdca, srdcový infarkt, vysoký krvný tlak, vredové choroby, chronický zápal hrubého čreva, cukrovku, alergické, ale aj nádorové ochorenia.

Psychosomatickými chorobami trpia aj deti. Opakované angíny, ekzémy, chronický kašeľ, môžu mať psychický pôvod. V rodine, kde je napätie, deti akoby sa skrývali za ochorením.

Keď duša potrebuje tlmočníka

Bolesť nám posiela signály a varovanie, čo robíme zle. Ochoreli ste a stále nadávate, prečo práve teraz a prečo práve vy? Skúste sa pozrieť na to aj inými očami. Každá choroba je aj výkrik našej duše. Signál, čo robíme zle. Bolesť alebo choroba nemusí byť naším nepriateľom, ale naopak, môže sa stať naším pomocníkom. Telo sa nám jej prostredníctvom snaží povedať, že robíme niečo zle. Bolesť môžeme chápať aj ako výzvu alebo príležitosť na zmenu. Máte migrénu? Možno vám niečo prerastá cez hlavu. Bolí vás žalúdok? Ten si môžeme podráždiť zlou stravou, ale tiež, keď ticho kocháme problémy, obavy, nenávisť alebo trápenie.

Večná nespokojnosť, podráždenosť spôsobila, že nás často bolí hlava, chrbát, žalúdok alebo kríže. Niekedy stačí zmeniť prácu, ktorá nás nenapĺňa, odísť od partnera alebo robiť veci po svojom. Skúsení psychoterapeuti tvrdia, že keď niekto nepríjemnú okolnosť alebo zážitok spracuje, nebude ho viac trápiť.

Ak dáme do poriadku to, čo nás trápi, čo cítime, hovoríme a robíme, zvládneme to, čomu bežne hovoríme zdravie, teda telesná aj duševná rovnováha. Možno to znie niekomu šarlatánsky alebo nelogicky, ale je to overené. Je to náročná, ale veľmi zaujímavá a cenná cesta ku skutočnému uzdraveniu, ktoré zahreje telo, dušu a ducha.

Nájdite si partnera, ktorý bude len váš. Využiť na to môžete napríklad vedecký zoznamovací dotazník alebo partnerskú zhodu podľa zverokruhu.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: