Ak sa vyberiete do niektorej z horských oblastí Kréty, doslova vám udrie do nosa intenzívna vôňa divoko rastúceho tymiánu, levandule, ale aj majoránky.
Najväčší z gréckych ostrovov, Krétu, tak môžete spoznávať aj po čuchu. S pribúdajúcimi kilometrami, ktorými sa vzďaľujete od prímorských letovísk, sa pred vami rozprestrie celá plejáda nádherných vôní. Okrem všadeprítomnej vínnej révy, olivovníkov, citrusovníkov či banánovníkov je totiž Kréta domovom viac ako 130 druhov endemických (tzn., že inde na svete sa nevyskytujú) - rastlín.
Okrem čuchu si na Kréte prídu na svoje tiež chuťové bunky. Miestna strava, v ktorej sa prelínajú grécke, rímske a byzantské tradície, je napokon už roky vzorom zdravého (a pritom mimoriadne chutného) stravovania. Typickou krétsku kuchyňu najviac spoznáte v malých rodinných tavernách. Ich majitelia vám určite pred jedlom prinesú na stôl košíček s chlebom a maslo, niekde aj džbán vody. Po jedle, ako poďakovanie za to, že ste navštívili práve ich reštauráciu, sa na stole objaví pohárik ouza (anízová pálenka) či rakija, ovocná šťava alebo melón pre deti.
Je slušnosťou nechávať prepitné zodpovedajúce približne desiatim percentám z ceny. Mnohí z obsluhujúcich totiž nemajú pevný plat a sú na sprepitnom závislí. A čo stojí za to ochutnať? Z predjedál určite tzatziki, jogurt s čerstvou strúhanou uhorkou a cesnakom. Tzatziky bývajú aj prílohou grilovaných más. Grécky šalát z paradajok, uhoriek a paprík s ovčím syrom v sparnom lete zasýti. Obľúbený je nákyp z baklažánov, zemiakov a mletého mäsa - musaka. Rozšírený je gyros, grilované mäso na otáčavom zvislom ražni.
Najviac chutí zabalený do chlebovej placky pita, v reštauráciách je však už "preeuropskejší" a podáva sa s hranolkami a zeleninovou oblohou. Nezabudnite ochutnať souvlaki, alebo hovädzí guláš stifádo. Dôležitou súčasťou kuchyne je jahňacie mäso. Kulinárskym zážitkom sú zapečené kúsky jahňacieho so zeleninou Kleftiko. A nezabúdajte zapíjať dobrým miestnym vínom.
Na Krétu sa však samozrejme jazdí predovšetkým za priezračným morom, príjemnou klímou a v neposlednom rade aj za pamiatkami bohatej ôsmitisícročnej histórie. Viac ako tristo slnečných dní v roku je potom zárukou ideálnej dovolenky so všetkým, čo k nej patrí. A ak sa rozhodnete pre pobyt na Kréte práve v septembri a októbri, určite neoľutujete. Priemerná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 28 stupňov Celzia. Oproti letným mesiacom však v tejto dobe ľahko preriedne rad turistov. To oceníte najmä na plážach, v tavernách, ale aj pri prehliadkach nespočetných pamiatok a múzeí.
Podľa starých gréckych bájí sa v jaskyni Psychró na Kréte narodil sám vládca bohov Zeus. Jeho slabosťou boli krásne dievčatá. Jedna z nich, fenická princezná Európa, mu porodila troch synov. Najstarší Minos podľa povestí za pomoci boha Poseidóna získal vládu nad ostrovom. V labyrinte paláca Knossos ukrýval človeka s býčou hlavou - Minotaura, ktorý sa dožadoval ľudských obetí. Do jedného mládencov pripravených pre netvora - Thesea - sa zamilovala Minoova dcéra Ariadne, s ktorej pomocou Theseus Minotaura zabil a našiel z labyrintu cestu späť.
Toľko jedna z najznámejších gréckych bájí. A aká bola podľa archeológov a historikov skutočnosť?
Zhruba pred 8000 rokmi priplávali na Krétu prví osadníci z Malej Ázie. Najväčší rozmach však ostrov zaznamenal asi 2000 rokov pred naším letopočtom (minojské obdobia) - z tejto doby sa zachovali pozostatky najznámejšej gréckej pamiatky, paláca Knossos, Feitos. Kréta sa vtedy stala najväčšou námornou veľmocou v Stredomorí. Z obdobia rímskej nadvlády (od prvého storočia pred naším letopočtom) sa zachovali mj. pozostatky vtedajšieho hlavného mesta Gortys. Tam sa v malom amfiteátri uchovali kamene, do ktorých bol vytesaný tzv. gortyský zákonník z roku 500 - 450 pr. n. l., čo bol prvý európsky písaný právny systém.
Letisko v hlavnom krétskom meste Heraklionu nesie meno autora románu Nikosa Kazantzakisa. Po tomto známom spisovateľovi prvej polovice 20. storočia, rovnako ako po jeho preslávenom literárnom hrdinovi Rieku Zorba či po slávnom maliari prelome 16. a 17. storočia známom pod menom El Greco (Doménikos Theotokópulos), sú pomenované rôzne reštaurácie či hotely. Kréťania si totiž svojich najslávnejších rodákov patrične považujú. Ostatní obyvatelia Kréty si potrpia na tradície.
Preto viac ako päť tisíc rokov nepretržite pestujú olivy a víno. Z olív potom lisujú vynikajúci olej a zo zvyškov vyrábajú mydlo, ktoré ocenia predovšetkým tí, ktorí majú problémy s ekzémami a alergiami.
Cestovné kancelárie sa predháňajú v ponuke najrôznejších výletov po ostrove so sprievodcom. Dobrodružnejšie povahy môžu zvoliť cestu autom z požičovne. Veľmi lacné požičovne sú podozrivé. Hlavne si starostlivo skontrolujte, či máte v cene všetké poistenia. Nechajte si ale pre istotu poradiť od delegátov cestovnej kancelárie. Vydeseného cudzinca, ktorý sa prvýkrát ocitne na krétskej ceste, spoznáte na prvý pohľad. Zviera kŕčovito volant a nevie, kam sa zaradiť.
Kréťania totiž jazdia razantne, rozhodne sa nezdržujú s tým, aby napríklad ukázali, že odbočujú. Navyše majú zvláštny zvyk jazdiť čiastočne v odstavnom pruhu. Tým úplne jednoducho "vytvoria" z dvojprúdovej cesty štvorprúdovú. Hlavná cesta na severnom pobreží je uspokojivá. V horách sa stretnete s úzkymi a miestami zle udržiavanými cestičkami. Dopravné značenie je na hlavných cestách pomerne dobré, vo vnútrozemí sa dá ľahko zablúdiť.
A kam by ste sa mali vydať? Samozrejme do Knosse. Milovníkov prírody na juhu uchváti najdlhšia tiesňava v Európe Samaria (18 km), ale aj majestátne pohorie Ida či náhorná plošina Lasithi so stovkami veterných mlynov, ktoré predtým slúžili na čerpanie vody. V dnešnej dobe boli samozrejme nahradené motorovými čerpadlami. K zážitkom patrí aj plavba na ostrov Spinalonga (z mesta Elounda na severovýchode), kde ešte do roku 1957 žila kolónia chorých leprou. Pôvabné je mesto Chania na západe ostrova s benátskym prístavom.
Davy turistov mieri na juh do Mataly, kde v 60. rokoch v jaskyniach bývali vyznávači hippies.
Levanduľa je známa predovšetkým svojimi upokojujúcimi účinkami, ale v skutočnosti existuje mnoho ďalších menej známych použití tejto zázračnej rastliny. Levanduľa má cez 45 druhov a je členom čeľade mäty. Kvety môžu byť od bielych cez rôzne odtiene modrej až po fialovú farbu. Ak si chcete levanduľu skutočne užiť, musíte navštíviť jej farmu. Francúzsko je najväčšou levanduľovou oblasťou na svete. Ak sa tam z nejakého dôvodu nemôžete dostať, nájdete krásne levanduľové farmy po celom svete, napríklad práve na Kréte.
Tento krík rastie hlavne v suchej, piesočnatej pôde na ostrom slnku v miernom podnebí. Na pestovanie a údržbu vyžaduje minimálne úsilie a ručne sa žne predovšetkým v júni a júli. Keď sa o ňu budete dobre starať, vaša levanduľa môže kvitnúť až 10 rokov.
Levanduľa bola historicky používaná na mnohé účely. Staroegyptské civilizácie používali levanduľu ako súčasť balzamovacieho procesu a údajne ju našli v hrobke kráľa Tuta. Starí Gréci sa od Egypťanov veľa dozvedeli o parfumoch a pomazali im nohy levanduľovým olejom. Starí Rimania to tiež prijali a zavesili levanduľu do spální, aby prebudili svoje túžby. V stredoveku si levanduľa získala popularitu a čoskoro ju hojne využívali anglickí králi a kráľove na liečenie všetkého od vší, migrén a epilepsie.
Tiež ju používali k parfumovanie mydiel a bielizne. Levanduľa bola počas Čierneho moru žiadaným tovarom, pretože sa predpokladalo, že odvracia chorobu. Levanduľové liečebné použitie sa rozšírilo počas prvej svetovej vojny, kedy bola používaná ako antiseptikum na čistenie a obväzovanie rán.
Národný inštitút zdravia uvádza, že levanduľa je v malých množstvom pravdepodobne v potravinách bezpečná. Výnimku majú tehotné a dojčiace ženy, pretože neexistuje dostatok štúdií, ktoré by overili jej účinky. Olej sa nemá podávať orálne malým deťom - najmä chlapcom, pretože sa predpokladá, že narúša hormóny. Nepoužívajte levanduľový olej priamo na kožu. Buďte s jej prípravkami tiež opatrní na slnku.
Zaspíte ľahšie vďaka upokojujúcej vône levandule, ktorá vás obklopuje. Zmiešajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja v spreji s vodou a nastriekajte si obliečky a prikrývku. Pre tých najmenších ju môžete nastriekať na Kleenex a zastrčiť pod matrac, aby vôňa bola menej intenzívna. Ak sa niekto potrebuje v noci pomaznať, môžete mu kúpiť plyšovú hračku s vačkom, do ktorého môžete schovať levanduľový sáčok.
Použite aromaterapeutický difuzér alebo si pripravte roztok z desiatich kvapiek levanduľového oleja a vody.
Svojho miláčika nemusíte lákať sáčkom s levandule na prsiach, ako to údajne robili viktoriánske ženy. Stačí pridať levanduľový vačok do zásuvky so spodnou bielizňou a nechať jeho úžasnú vôňu urobiť svoje. Všetko, čo dáte do tejto zásuvky bude voňať nebesky.
Uložením levandule do skríň môžete moliam zabrániť v invázii do vášho šatníka.
Pridajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja do jedlej sódy, posypte a povysávajte. Už žiadne pachy zvierat!
Či už chcete jednoducho zdravšiu alternatívu k bielidlu a iným škodlivým chemikáliám, alebo sa snažíte zastaviť šírenie chrípky vo vašej domácnosti, levanduľový olej to zvládne. Je to perfektný doplnok k čisteniu octom a jedlou sódou a pridáva ďalší úder zabíjajúcich zárodky.
Aj partner vám môže a musí voňať, každý človek má svoju špecifickú vôňu. Skúste si nájsť toho správneho partnera pomocou vedeckého zoznamovacieho dotazníka.
[kač]