Štedrý deň, vianočný stromček, darčeky, cukrovinky, ale aj list Ježiškovi, sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc a vianočných sviatkov. November je najlepší čas na to, aby ste napísali Ježiškovi, po čom naozaj túžite nielen vy, ale aj vaše deti.
Napísať si o vianočné darčeky môže každý z vás. Spísanie toho, čo by ste si naozaj želali uľahčí výber darčekov vašim nebližším a zároveň zníži riziko aj vášho sklamania. Je to krásna tradícia, ktorá je predovšetkým pre deti veľmi kúzelná. Určite si spomeniete aj na svoje pocity, keď ste si ako malí spísali alebo nakreslili vaše darčeky, list dali k oknu alebo za okno a on do druhého dňa zmizol. Je jasné, že s pribúdajúcim vekom je čím ďalej tým väčší problém obhájiť existenciu Ježiška aj tohto samotného zvyku, ale nenechajte si zobrať čaro Vianoc.
Ježiško alebo Santa Claus? Najčastejšia otázka počas Vianoc a téma, na ktorú bývajú obrovské diskusie, ale zároveň aj spisovanie petície. Po celom svete je aj veľa iných vianočných postavičiek, ktoré obdarúvajú deti darčekmi. V Čechách a na Slovensku je to predovšetkým Ježiško, ale o jeho podobe sa vedú tiež veľké spory. Niekto tvrdí, že Ježiško je malé Jezuliatko, ktoré nosí darčeky otvoreným oknom a iní zase, že sa jedná o starého pána, ktorý je oblečený v červenom kabáte a má biele fúzy. Niet sa čomu diviť, že jeho vzhľad je prisudzovaný skôr vzhľadu "amerického" Santa Cluasa, už možno práve kvôli tomu, že dekorácie, ktoré môžete zakúpiť v obchode, sú na vzor amerického Santa Clausa.
Česko aj Slovensko
24. decembra nosí Ježiško darčeky oknom.
Poľsko
Mikolaj, ktorý sa u nás oslavuje 5. decembra, nosí darčeky v Poľsku 24. decembra.
Rusko
V Rusku nosí darčeky pán, ktorý sa volá Dedo Mráz. Podľa povesti vraj jazdí na svojich saniach, v sprievode Snežnej dámy a darčeky rozváža až v januári, presnejšie 7. januára.
Švédsko
Tu roznáša darčeky škriatok, ktorý na seba dokáže vziať podobu fúzatého capa. Nazýva sa Jultome a je veľmi starý.
Fínsko
Darčeky vám vo Fínsku prinesú malí pidimužíci a dedo, ktorý sa volá Ukko.
Španielsko
V Španielsku prinášajú darčeky Traja králi, ktorí sa španielsky volajú: Los Reyes Magos.
Argentína
Argentínske deti nechávajú pred vchodom do svojho domu seno a vodu. Darčeky im tu roznáša kôň, ktorý sa volá Magi.
Amerika
Americkou komerčnou postavičkou, ktorú môžete kúpiť aj v iných krajinách, je Santa Claus. Jeho podobu môžete vidieť aj v najrôznejších televíznych reklamách. Podľa súčasnej predstavy širokej verejnosti prilieta Santa Claus na saniach, ktoré sú plné darčekov a tieto sane sú ťahané deviatimi lietajúcimi sobmi, ktorý majú každý svoje meno.
Vianočný stromček nemá vraj dlhú tradíciu, ako súčasť vianočných sviatkov a jeho slávnostné zdobenie sa datuje k 40. rokom 19. storočia. Pôvodne sa zdobil len prírodne. Medzi prvé ozdoby patrili perníčky, sušené jablká, cukrovinky, drevené postavičky a najrôznejšie mašle a stuhy. Bohaté rodiny začali v neskorších dobách, keď už sa začali vyrábať, zdobiť ozdobami zo skla. Teraz už narazíte na ozdôbky z najrôznejších materiálov, napríklad z polystyrénu, plastu i zrkadiel, kdekoľvek a v akomkoľvek obchodnom dome. Môžete si vybrať z nekonečnej škály farieb, tvarov i typov. Záleží len na vašom vkuse a na tom, akú farbu Vianoc chcete ten konkrétny rok mať.
Tradičnou postavou Vianoc je Ježiško a Štedrý deň sa oslavuje každým rokom 24. decembra. Predtým to tak ale nebolo. Už v skorších dobách sa podávala sviatočná večera a po tejto večeri bolo zvykom, zaspievať si koledy a rozdať si vopred pripravené darčeky. Pôvodne sa takto oslavovalo už 6. decembra, na sviatok svätého Mikuláša, postupom času sa tento sviatočný deň presunul na 24. decembra. S týmto snom je spojených aj veľa vianočných zvykov. Poznáte tú poveru, že keď sa niekto tento deň postí (bude od hladu celý deň), tak uvidí zlaté prasiatko? Dôvodom, prečo sa na Štedrý deň robili najrôznejšie aktivity, tzv. zvyky je prostý. Ľudia si v skorších dobách mysleli, že dokážu odhadnúť, ako sa im bude dariť v nasledujúcom roku. O polnoci Štedrého dňa má údajne táto noc veľkú čarovnú moc, kedy sa majú otvárať všetky poklady. Medzi ďalšie zvyky patrí napríklad liatie olova, hádzanie črievicou, rozkrajovánie jabĺčok, púšťanie škrupiniek a schovávanie šupín z kapra pod tanier.
List Ježiškovi
Medzi pred-vianočné zvyky patrí spísanie listu Ježiškovi. Na internete nájdete aj webové stránky, ktoré sú venované len tomu, aby ste odoslali list a navyše ešte dostali odpoveď od samotného Ježiška. U vašich detí, ktoré o existencii Ježiška pochybujú, je to výborný trik, ako v nich tieto obavy ešte vyvrátiť. Samozrejme to ide ale len do určitého veku. Pri spisovaní vašich prianí buďte originálny, ale pokúste sa vymyslieť darčeky, ktoré sú nielen finančne náročné, ale aj drobnosti, ktoré by vás tiež potešili, napríklad nejaká kvalitná kniha, drobnosti do domácnosti a podobne, aby si Ježiško alebo Santa Claus mohli vybrať, čím vás alebo vaše deti naozaj obdarujú.
Podľa legendy sa hovorí, že Santov červený oblek a predstava o ňom vznikla v továrni Coca Coly, ale nie je to pravda. Predtým vraj nosil Santa Claus aj inú škálu farieb ako napríklad zelenú, modrú, hnedú, ale červená bola vždy najobľúbenejšia. Súčasná podoba Santa Clausa bola uverejnená dňa 1. januára 1881, v tomto roku bol publikovaný najslávnejší obraz Santy, s veľkým červeným bruchom, dymiacou fajkou a na ramene s vrecom plným hračiek. Tento obraz sa stal veľmi populárny a od tej doby sa viac umelcov púšťalo do kresieb Santa Clausa v červeno-bielom kostýme. Coca cola použila tento motív už okolo roku 1920 a používa Santu aj naďalej vo svojich reklamách. V roku 1995 bol tiež predstavený "Coca-Cola Vianočný kamión", červený kamión, pokrytý svetlami s motívom Santa Clausa v červeno-bielom kostýme.
[kač]