Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk, keď nemáte čas

23.máj 2019
Najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk, keď nemáte čas

Chceli by ste sa naučiť nejaký cudzí jazyk a neviete, ako na to? Prestaňte sa vyhovárať na čas alebo vek, je to iba o vás a vašom odhodlaní.

Blíži sa čas dovoleniek, a preto je vhodné naučiť sa aspoň pár slovíčok v jazyku tej krajiny, do ktorej hodláte vycestovať. Máte ale málo voľného času vďaka vašim rodinným záväzkom, a preto máte málo času alebo energie venovať sa jazykovému vzdelaniu? Nie ste sami. Čo je teda najlepší spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk? Nájdenie najlepšieho spôsobu, ako sa naučiť jazyk, je problém číslo jedna, ktorému čelia študenti jazykov neustále. Ale dobrá správa je, že s malou zmenou myslenia sa môžete celkom ľahko prispôsobiť pevnej, efektívnej rutine a pridať učenie aj do najrušnejšieho plánu, ktorý vám umožní naučiť sa jazyk a hovoriť plynule rýchlo, než ste si kedy mysleli, že je to možné. Problémom nie je to, že "nemáte" čas, ale problémom môže byť to, že sa vám tak nejak úplne nechce. Vďaka nášmu zastaralému školskému systému môže byť pre niekoho problém odhodlať sa k učeniu a vidieť ten najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk, pretože ste zvykli tráviť dlhé hodiny pri stole s hlavou dole, hlboko v koncentrácii. Pokiaľ ste naozaj zaneprázdnený človek, nie je divu, že sa na toto nebudete snažiť nájsť čas. Ale pravda je veľmi odlišná. Technológia všetko zmenila. Teraz už nie je dôvod, aby ste sedeli pri stole alebo sa naučili jazyk za počítačom. A s touto technológiou môžete prispôsobiť svoje učenie tak, aby odpovedalo vášmu rozvrhu.

Staňte sa polyglotom

Pokiaľ je vašim konečným cieľom hovoriť viacerými jazykmi, môžete tento proces opakovať viackrát, ale odporučujem vám, aby ste sa zamerali na jeden jazyk, kým nedosiahnete aspoň strednú úroveň. Nepriberajte si ďalšie, kým nedosiahnete fázu, v ktorej viete, že ho môžete používať s istotou. A potom môžete byť ešte len pripravení na ďalšie. Učenie cudzieho jazyka vyžaduje neustále presvičovanie, zlepšovanie a prežívanie života skrz neho tak často, ako môžete. Ale dobrá správa je, že akonáhle dosiahnete plynulosť v jazyku, máte tendenciu udržať si to v hlave.

Uvedomte si, že dospelí sú v skutočnosti lepší študenti ako deti

Teraz, keď ste vyzbrojení tonou zdrojov, aby ste mohli začať, mali by ste sa zaoberať najväčším problémom. Nie gramatika, nie slovná zásoba, nie nedostatok zdrojov, ale handicap o mylnej predstave o vašom vlastnom vzdelávacom potencionále. Njabežnejšia mylná predstava je tá, že ste príliš starí na to, aby ste sa mohli niečo naučiť. Za správnych okolností majú dospelí intuíciu pre nevysvetliteľné pravidlá gramatiky lepšie ako ich mladší kolegovia.

Príjmite chyby

Viac ako polovica planéty hovorí viac ako jedným jazykom. To znamená, že monolingualizmus je kultúrny, nie biologický dôsledok. Takže keď dospelí, aspoň v anglicky hovoriacom svete, neuspeje pri výuke jazyka, nie je to rpeto, že nemajú správne gény ani iné také nezmysly. Je to preto, že systém, ktorý používajú k učeniu jazyka, je odlišný. Tradičné vyučovacie metódy považujú jazykové vzdelávanie za rovnaké, ako akýkoľvek iný akademický predmet, založený na prístupe, ktorý sa sotva zmenil od doby, kedy sa Charles Dickens učil latinu. Rozdiely medzi váším rodným jazykom a vašim cieľovým jazykom sú prezentované ako pravidlá slovnej zásoby a gramatiky pre zapamätanie.

Skype pre každodenné hovorené cvičenie

Počúvate, sledujete, a dokonca aj čítate vo svojom cieľovom jazyku, ktorý ste si predsavzali anučiť a to všetko v pohodlí vášho domova. Tak teraz je čas na ďalší veľký krok, hovoriť s rodeným hovorcom. Začiatočníkom sa odporučuje hovoriť jazykom hneď. Väčšina tradičných prístupov alebo jazykových systémov nefunguje týmto spôsobom. Skúste si nájsť niekoho, kto bude učiť vás a koho napríklad môžete učiť aj vy váš rodný jazyk.

Nevymlouvejte se na málo času, peněz nebo věk. Je to jenom o vás a vašem odhodlání

Denne komunikujte vo svojom zvolenom jazyku aj bez cestovania

Ďalším dôvodom, ako sa ľudia vyhovárajú, že sa nemôžu naučiť iný jazyk, je, že nemôžu navštíviť krajinu, kde sa hovorí týmto jazykom. Nie je na to čas alebo nemajú žiadne peniaze navyše. Žiť v zahraničí vám pomôže naučiť sa jazyk, taká výuka je skvelá predovšetkým potom pre vaše deti. Ak chcete počuť jazyk,ktorým sa neustále hovorí, môžete sa pozrieť na rôzne stránky, kde nájdete široký výber živo vysielaného rádia z tej krajiny, kde sa vami zvoleným jazykom hovorí. Ak chcete číať jazyk dôsledne, okrem spravodajských stránok môžete nájsť všemožné cool blogy a ďalšie populárne stránky o najlepších miestach na zemi. A pokiaľ nie je vaša znalosť ešte na takej skvelej úrovni, aby ste rozumeli väčšine textu, je tu aj plugin pre Chrome, ktorý vám zjednoduší preklad do jazyka prekladaním niektorých častí stránok, ktoré bežne čítate v angličtine, a ľahko tak pochopíte určité slová a rozšírite si svoju slovnú zásobu.

Niekoľko rýchlych tipov, ko sa naučiť cudzí jazyk

  • Nebojte sa robiť chyby. Buďte si istí. Ľudia môžu opravovať vaše chyby, keď započujú, že ich urobíte.
  • Obklopte sa knihami, filmami aj ľuďmi hovoriaci v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Najlepší spôsob, ako sa naučiť, je hovorenie.
  • Urobte si študíjny plán. Rozhodnite sa, koľko času týždenne strávite štúdiom a držte sa ho. Vytvorte si v tom svoju rutinu.
  • Povedzte svojej rodine a priateľom o svojom študíjnom pláne. Dohodnite sa s nimi, aby vás tlačili k štúdiu a nedovolili vám, aby ste ho prerušili.
  • Precvičte si štyri základné zručnosti: čítanie, písanie, hovorenie a počúvanie. Je potrebné aby všeti pracovali na tom, aby ste sa zlepšili.
  • Udržujte si slovníček nových slov, ktorý sa naučíte. Použite ich vo vetách a skúste si ich vždy aspoň trikrát vysloviť.
  • Navštívte webovú stránku, kde sa budete učiť aspoň raz denne a budete nútení dokončiť lekciu.
  • Zapamätávanie zoznamov je jedným z najčastejších spôsobov učenia so slovnou zásobou pre test. Je to ale len dobre cvičenie pre krátkodobé štúdium, pretože často nezachovávate informácie, ktoré ste sa na test naučili.
  • Počúvajte svoje telo, pokiaľ nie ste ranné vtáča, študujte popoludní, alebo dokonca až večer.
  • Pokiaľ sa pokúsite zapamätať si príkladovú vetu, ktorá používa toto slovo, skôr než slovo samotné, zistíte, že slová sú jednoduchšie.
  • Dajte si dlhodobý cieľ. Zmerajte sa na to, čo chcete dosiahnúť.
  • Dajte si krátkodobé ciele a odmeňte sa, keď každý zvlášť dosiahnete.
  • Vytvorte atmosféru, v ktorej sa chcete učiť, nie preto, že musíte. Dozviete sa potom viac, keď sa učíte, pretože chcete.
  • Uvedomte si, čo je pre vás najlepšie. Zamyslite sa nad tým, aké metódy pre vás boli v minulosti úspešné a držte sa ich.
  • Detské knihy majú jednoduchšie slová a sú dobrou alternatívou k tomu, aby ste sa naučili cudzí jazyk rýchlejšie.
  • Noviny sú dobrým miestom k nájdeniu pasivných výrazov. Prečítajte si článok a zistite, či tieto vety a výrazy dokážete nájsť.

So štúdiom je to ako s chudnutím. Vyžaduje disciplínu a vaše odhodlanie. Aby ste niečo dosiahli musíte o tom byť naozaj presvedčený a musíte si byť istí, že to naozaj chcete. A nezabudnite, že v dvoch sa to lepšie ťahá. Vždy je dobré mať vedľa seba nejakého parťáka, ktorý má rovnaké ciele a predsavzatie ako vy. Skvelé vám v tom pomôže vedecký zoznamovací dotazník. Tak nezostávajte sami a zoznámte sa online.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: