Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Milujem ťa, alebo?

4.december 2017
Milujem ťa, alebo?

Chcú lásku, chcú sex. Lenže stále viac mužov sa vytratí, keď začne byť vzťah vážny. Hovorí sa im "mingle", čo je skratka pre "married but single", ženatý ktorý sa nechce viazať. Odborníci zistili, podľa čoho ich spoznáte a ako sa k nim máte chovať.

Byť bez záväzkov, to je dnešný trend. Stačí sa pozrieť, koľko mužov mladších 30 rokov je ženatých, je to iba 20%, a pritom pred 30 rokmi to bolo percent 90! Samozrejme pri tom hralo úlohu viac faktorov, napr. priemerný vek tých, ktorí vstupujú do manželstva, sa zvyšuje, ale takmer tretina mladých mužov dnes hovorí, že svadba im príde úplne zbytočná. Minimálne štvrtina mužov do 30 rokov sa totoho postoja dôsledne od začiatku nového vzťahu drží a dávajú si veľký pozor, aby z toho nevzniklo niečo viac.

Áno, môže sa stať, že sa títo dobrovoľne single tiež občas zamilujú, ale väčšinou preferujú nezáväzné vzťahy a podľa toho sa tak chovajú. Neustály strach z  toho, že by o niečo mohli prísť, snaha byť virtuálne stále k dispozícii pre posteľové "zásobovanie" iných i nepríjemný "stres zo vzťahu" veľa mužov odradzuje od stáleho vzťahu. Žijú radšej ako mingles. Teda dva byty, dva okruhy priateľov, len žiadne stále prísľuby a povinnosti. Na internete je toho na tému "polo vzťahy" čiže život mingles naozaj veľa.

Muži vedú

Mnoho žien o týchto typoch mužov pochybuje, mužský "užívatelia" sú ale naopak zasa nadšení: "Polovzťah je úplne ideálny, máte oveľa viac blízkosti, než keď ste single, dôvernosť, ktorá pri láske na jednu noc rozhodne nevzniká, a napriek tomu vôbec žiaden stres zo vzťahu!" Mužov, ktorí vedia milovať, ale o pevné putá nestoja, môžete s určitým šťastím prehovoriť aspoň ku spoločnému bývaniu podľa motta: "Keď si ty alebo ja nájdeme niekoho lepšieho, ukončíme to, do tej doby to spolu skúsime." A dočasnému milencovi, ktorý sa tiež občas rád vyspí s inými, môže najlepšie ešte za tepla partnerka porozprávať o svojich vlastných drobných neverách.

Ale nie u všetkých mužských stratégiách, ako sa vyhnúť láske, hraje rolu len ich pohodlnosť. Je veľký rozdiel, či muž žiaden vzťah mať nechce, alebo ho nedokáže mať. Dnes je totiž veľa ľudí, ktorí trpia skutočnou fóbiou zo vzťahu. Muž zo skutočnou fóbiou zo vzťahu je ale naozaj tvrdý oriešok. Začiatok vzťahu s ním prebieha absolútne normálne. Ale rýchlo si všimnete, že má určité medze, ktoré nechce za nič na svete prekročiť, a hľadá len samé výhovorky, prečo to tak je. Je nespoľahlivý, nedodržuje dohody alebo sa ozýva len spontánne. Pôsobí emocionálne odmietavo a vôbec nič sa ho nemôže dotknúť.

Mingle většinou nezůstává

Je to hra

Najhoršie je striedanie pocitov. Akonáhle s ním budete o samote, bude všetko dokonalé. Potom ale zasa kľudne tri týždne nezavolá. Prečo ale na takú hru ženy pristupujú? Príliš intenzívne sa totiž zaoberajú tým, ako si partnera udržať a stále dookola ho znovu dobíjajú, bez toho aby si uvedomili, že on vôbec nie je ten pravý, pokiaľ chcú od vzťahu niečo viac. Ale čo robiť, keď sa do takého muža zamilujete? Nezamieňajte intenzitu svojho strachu zo straty s hĺbkou svojej lásky. A vždy chráňte svoje vlastné záujmy. Naplánujte si, čo budete podnikať sama, nespoliehajte sa na neho, stretávajte sa s priateľmi, venujte sa svojím koníčkom. Buďte na ňom nezávislá. Pretože on to tak má, netúži byť každú voľnú minútu s vami.

Predstavu, že môžete takého muža zmeniť, všetci odborníci viac či menej dôrazne odmietajú. Chcieť nejakého človeka zmeniť je vždy zlý nápad, a to nehovoríme len o mingles mužoch. Muž túto snahu  začne vnímať ako obrovský nátlak a jeho jedinou odpoveďou bude, že sa žene ešte viac vzdiali. Spravidla totiž pochádzajú obavy s blízkosti so skorších vzťahových skúsenosti a nie je vôbec ľahké sa ich zbaviť. Najskôr sa to ešte môže podariť návštevou poradne alebo terapiou. Ale rada tých, ktorí sa vzťahu vyhýbajú, pekne prechádzajú životom a nevidia sebe menší dôvod, prečo sa meniť.

Lepšie je teda včas rozpoznať, že má váš proťajšok fóbiu, keď nechcete skončiť ako mingle. Títo ľudia existujú vo všetkých prevedeniach, najdôležitejšie poznávacie znamenie je, že sa vyhovára na svoju prácu, koníčky, priateľov alebo rodinné povinnosti, aby sa s vami nemusel stretávať častejšie ako raz za týždeň. Ani po troch mesiacoch známosti ešte nepoznáte ani jedného kamaráta, nieto toho najlepšieho. Zo začiatku vás nosí na rukách, ale po krátkej dobe začne byť náladový, nepresný, dištancovaný. Hovorí vám, že si s vami praje mať spoločný byt, ale akonáhle to začne byť vážnejšie, zaradí spiatočku a radšej zmizne.

Zaujíma sa o vás len tak dlho, pokiaľ ste zadaná, vydatá alebo žijete v inom meste, veľmi vzdialenom od jeho bydliska. Keď sa ponoríte trochu hlbšie do jeho minulosti, dozviete sa, že pred vami nápadne striedal partnerky a vždy rozchod zavinili oni. Hodí sa niektorý z týchto symptómov na vašeho nového priateľa? V tomto prípade bude najlepšie to s ním čo najrýchlejšie prebrať. Pretože šanca, že sa raz zmení, je naozaj minimálna. Len v prípade, keď to muža samotného trápi, vyhľadá poradňu alebo terapiu.

Pritom je typické, že sa k tomu nenechá prinútiť svojimi krátkodobými partnerkami. Ak už k tomu dôjde, tak prostredníctvom priateľov, ktorím je jeho chovanie nápadné. Prvým krokom je, že sa muž trpiaci fóbiou na terapii naučí porozumieť sám seba. Za zdanlivou ľahostajnosťou sa môžu skrývať hlboké obavy zo straty partnerky. Za perfekcionistickými názormi na partnerku číha jeho strach, že sám neobstojí. Ďalej sa potom naučí, že sa nemusí vždy vzdať sám seba, z čoho má panický strach, a preto je tak nekompromisný. Zistí, že je veľa možných riešení, ktoré môže vyskúšať, bez toho aby sa musel meniť.

Nedokážete si udržet vztah?

Keď si ale nechce nechať pomôcť, čo sa bohužiaľ stáva vo väčšine prípadov, tak sa najskôr sama seba opýtajte, prečo tu hru hrajete s ním? Máte snáď sama strach zo záväzkov a taký typ mužov vám vyhovuje? Ako vyzerajú vaše priania a predstavy o partnerovi? Môže vám ich splniť? Pokiaľ nie, môžete svoje priania a predstavy zmeniť vy? Stačí vám naozaj tak málo blízkosti? A potom by ste mali v prípade pochybností urobiť za všetkým tlstú čiaru, pretože rozísť sa s niekým, kto sa vzťahom vyhýba je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. A vám sa čoskoro povedie lepšie ako v tejto frustrujúcej pasci lásky - nelásky.

Tri druhy mužov s fóbiou zo záväzkov

Takto spoznáte typ mužov, ktorý sa nikdy nezmenia

Murár

Murár by chcel mať úplnú kontrolu nad vaším vzťahom a sám rohodovať o vašej blízkosti a odstupu. Má veľa koníčkov a ešte viac práce a nikdy neuzatvára záväzné dohody. Rozhoduje, či a kedy sa stretnete. A necháva ženu, aby sa trápila tým, aký veľký odstup medzi sebou majú.

Lovec

Lovec zbiera ženy iba ako trofeje a pritom nepozná nič viac ako aférky. Má šarm, nič ho nemôže uraziť, ani odmietnutie. To totiž lovcov ešte viac stimuluje. Svoj záujem ale lovec stráca vo chvíli, keď svoju korisť skolí a tá k tomu navyše prejaví vážny záujem o spoločnej budúcnosti. Lovci často mávajú na konte vzťah s vydatou ženou alebo tiež prekvapivo veľa vzťahov na diaľku. Je to dané tým, že u vydatej ženy má istotu, že sa nebude chcieť viazať.

Princ

Princ pozná iba dve fázy vzťahu. V prvom období je prudko zamilovaný a idealizuje si vás, v tom druhom bohužiaľ nasleduje rozčarovanie a deštrukcia. Taký ľudia majú veľké problémy tolerovať slabé stránky svojho partnera. Princ stále dookola kritizuje a nakoniec z neho dokonca vypadne, že žena vlastne môže za jeho zlú náladu. A potom si hľadá novú partnerku.

Príbeh skutočnej ženy

Proste to s ním skončiť nedokážem
Mária (28)

"Je to začarovaný kruh, ako náhle sa zoznámim s iným mužom, začínam byť pre Aleša veľmi zaujímavá Snaží sa ma získať a vynakladá na to maximálne úsilie. Akonáhle potom môj vzťah skončí a som pre neho voľná, prestanem ho zaujímať. Už takmer desať rokov to takto trvá. Každý rok si na Silvestra dávam predsavzatie, že to s ním ukončím raz a navždy. Ale nikdy sa od neho nedokážem trvalo odpútať. Aleš je úžasný muž, len neverí na lásku a vernosť, pretože prežil trpké sklamanie.

Pritom je to už veľa rokov, musel predsa medzitým pochopiť, že existujú aj verné ženy. Dokonca chce mať so mnou dieťa, ale pod jednou podmienkou: dva byty a absolútna sloboda pre neho. Ale o to nestojím."

Nebuďte "mingle" a zoznámte sa!

Zdroj: https://www.merriam-webster.com

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: