Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Máte zdravý vzťah alebo je lepšie sa rozísť?

3.január 2022
Máte zdravý vzťah alebo je lepšie sa rozísť?

Či už ste vo vzťahu dlhšiu dobu, alebo ste práve začali chodiť s niekým novým, všetci čelíme situáciám, keď cítime potrebu ustúpiť a zhodnotiť svoj milostný život. Niekedy partner spočiatku vyzerá skvele, pokiaľ ide o vaše podobné záujmy alebo okruh priateľov, ale ako sa veci pohnú dopredu, každodenné správanie a interakcie medzi vami jednoducho nerozospievajú vaše srdce.

Čo sa tu deje? Je niečo, čo môžete urobiť, aby ste na to všetko prišli? Ako zistíte, či ste v zdravom vzťahu, alebo či by ste mali radšej vzťah ukončiť? Vytvorením vlastného jednoduchého zoznamu pozitív a negatív vám môže pomôcť ujasniť si, čo vo vašom vzťahu funguje a čo nefunguje. Iste, všetky vzťahy vyžadujú určitý stupeň kompromisu, ale to neznamená, že sa musíte uspokojiť s tým, že ste väčšinu času nešťastní. V prípade ženy, ktorej inventár je uvedený nižšie, chodila s niekým tri mesiace a po siedmich stretnutiach sa s ním vyspala.

Potom ho videla ešte dvakrát, než si išla pre pomoc, pretože sa cítila zmätená a v rozpore s tým, že sa stane jeho priateľkou. V útrobách cítila, že pre ňu nie je ten pravý, ale zároveň nechcela byť sama. Použite nižšie uvedený príklad ako vodítko pre vzťah. To vám pomôže zistiť, či ste v dobrom vzťahu, alebo či je to nezdravý vzťah a je čas ísť ďalej.

Časť 1

Vytvorte si dva stĺpce. V prvom uveďte všetky dotyčného pozitívne vlastnosti, ktoré vás napadnú. V druhom uveďte všetky jeho negatívne vlastnosti, na ktoré si spomeniete. Pamätajte, že to boli špecifické preferencie jednej ženy. To, čo považujete za pozitívne, bude zodpovedať vašim osobným preferenciám.

Pozitívne vlastnosti

 • je to starý priateľ
 • je láskavý
 • je nežný
 • má dobrú prácu
 • je finančne stabilný
 • je inteligentný
 • je romantický
 • má dobrý zmysel pre humor
 • nemá bývalú manželku ani deti
 • rozdáva komplimenty

Negatívne vlastnosti

 • žije príliš ďaleko
 • príliš veľa zdravotných problémov
 • nemá skoro žiadnych priateľov
 • chodí spať oveľa neskôr, než by ste chceli
 • nerád cestuje
 • je pesimista a vždy sa pripravuje na najhoršie
 • trpí ťažkou úzkosťou
 • je to domáci pecivál
 • v posteli vás neuspokojuje
 • chce hovoriť po telefóne oveľa viac ako vy
 • má iné politické názory
 • chváli sa svojimi bývalými priateľkami
 • príliš často sa sťažuje na ostatných
 • neustále hovorí o svojich problémoch
 • nie je veľkorysý

Táto žena si tieto zoznamy po spísaní prečítala a zistila, že vymenovala 15 negatívnych vlastností v porovnaní s iba 10, ktoré boli pozitívne. Ďalej mala premýšľať o svojich 10 najdôležitejších životných prioritách a zistiť, či by jej ich tento muž mohol pomôcť splniť.

Časť 2

Uveďte svojich 10 hlavných životných priorít. Označte každý bod ÁNO alebo NIE, podľa toho, či vám ich váš partner môže pomôcť splniť.

Porozmýšľajte o svojom vzťahu

 • cestovanie - nie
 • domov - nie
 • veľkorysosť - nie
 • sex - nie
 • sociálne styky - nie
 • rozhovory - nie
 • kompatibilita v spálni - nie
 • romantika - áno
 • komplimenty - áno
 • priateľstvo - áno

V prípade tejto ženy mohol muž, s ktorým sa vídala, zlepšiť iba tri z ich desiatich životných priorít. A na druhej strane dokázala ľahko nájsť sedem priorít, ktorých dosiahnutie by pre ňu bolo v skutočnosti ťažšie. Akonáhle je práca na zostavovaní týchto dvoch zoznamov splnená, prejdite si dáta, ktoré ste zhromaždili, aby ste odpovedali na konečnú otázku tohto cvičenia: "Zlepší mi táto osoba život?"

Ako vidíte, nie príliš skvelou správou pre ženu v tomto rovnakom teste je, že negativita výrazne prevažujú nad pozitívami v jej konkrétnej situácii, ale dobrou správou je, že vyzbrojená týmito informáciami mohla presne určiť zdroj jej frustrácie a sklamania vo vzťahu. Vďaka tomu mala dve možnosti:

 1. Mohla tieto problémy prebrať so svojim partnerom a zistiť, či existujú spôsoby, ako veci vylepšiť.
 2. Mohla vytvoriť stratégiu odchodu, aby opustila tento vzťah a pokračovala v hľadaní niekoho, kto by bol pozitívnejším partnerom.

Keď si táto žena vybrala to druhé, bolo jej povedané, aby nebola smutná, pretože to je spôsob, ako sa lepšie schádzať so svojimi najhlbšími prianiami a potrebami, a preto má teraz väčšiu šancu nájsť muža, ktorý je jej fyzicky, mentálne, emocionálne, sexuálne a duchovne hoden. Takému človeku sa veľmi uľaví, akoby z neho spadol ťažký kameň. Je lepšie byť sám ako s niekým, kto postráda vlastnosti, ktoré vo vzťahu hľadáte. Medzitým buďte svojim vlastným partnerom a správajte sa k sebe, ako by ste boli do seba bláznivo zamilovaní.

Zaslúžite si lásku, o ktorej nikdy nemusíte pochybovať

Zdravá romantika je taká, aká dopĺňa vašu existenciu, nie ju ovláda. Láska, ktorá vás neustále znepokojuje alebo máte o nej pochybnosti, je tá, ktorá sabotuje celý váš život. Vyčerpá energiu z vašej mysle, vysáva ochotu priateľov vás podporovať a nakoniec zničí čas, ktorý ste sa rozhodli stráviť s jedinou osobou, na ktorú by ste sa mali spoľahnúť ako na pokojné, blažené útočisko vonkajšieho sveta. S každým vzťahom prichádza množstvo otázok, ktoré neznamenajú, že ste spolu odsúdení na záhubu. "Je ten pravý?" "Urobil som chybu?" "Čo keď je vonku niekto lepší?" "Miluje ma táto osoba rovnako ako ja ju?"

Zaslúžite si len lásku plnú energie

Doslova každý manželský pár priznáva, že si tieto otázky aspoň raz položil, ale tieto otázky sa vo vzťahu z času na čas otvárajú. To je nielen normálne, ale je to tiež zdravé, pretože to udržuje anketára v strehu. Kým sa tieto otázky neobjavujú, je to niekedy silný varovný signál. Všetci sme dosť bystrí na to, aby ste spoznali rozdiel v niekoľkých príležitostných "Počkaj. Sme v pohode?" alebo vytušili hlbší problém. To isté platí, ak sa neustále pýtate svojich priateľov, čo si myslia o vašom milostnom živote.

Už máte odpovede a nemusíte sa znižovať na vysávanie energie z ostatných, aby ste na to prišli sami. Pokiaľ vás zaujíma, či vás táto osoba, ktorú milujete, miluje, zvoľnite. Ak sa pristihnete, že bežne spochybňujete partnerovu poctivosť, lojalitu alebo zámery, odíďte. Ak musíte stále zisťovať, či vám hovorí pravdu, odíďte. Taká osoba plytvá vašim časom, ale ak sedíte a kladiete si rovnaké otázky znova a znova, nakoniec ho strácate sami. Zaslúžite si lásku s niekým, kto svojimi slovami a činmi dáva jasne najavo svoje zámery a svoje city.

Zaslúžite si byť vo vzťahu, v ktorom sa budete s partnerom cítiť dostatočne pohodlne, aby ste mohli žiť svoj plnohodnotný život mimo doby, keď ste spolu. Zaslúžite si byť s niekým, kto vás pozdvihuje, namiesto toho, aby vás ťahal dole pochybnosťami. Je jedno, ako dlho ste spolu. Nezáleží na tom, čím ste si prešli. Ak ste strávili značné množstvo času spochybňovaním vášho vzťahu, vynaložili všetko úsilie na vyriešenie týchto problémov, ale stále sa vám nedarí nájsť solídne odpovede, utekajte od toho.

Zaslúžite si niečo lepšie ako toto. A keď nájdete lásku, vďaka ktorej sa budete v každom okamihu cítiť iste, budete nielen šokovaní tým, aké ľahké a bezproblémové to je, ale budete ľutovať, že ste kedy plytvali časom niečím menším.

Myslite na seba a svoje šťastie

Znaky, že je čas, aby ste odišli

Je ťažké poznať, kedy by mal vzťah skončiť. Nikto nechce urobiť zlé rozhodnutie a zničiť niečo úžasné. Či už ide o flirt alebo plnohodnotnú lásku, rozchody sú ťažké.

Varovné signály, že sa nič nezlepší

Prečo nevolá?

Pokiaľ vám nevolá, je to preto, že na vás nemyslí. Čakať celý deň, až napíše SMS, je na nič, ale keď sa s vami chce dotyčný rozprávať, nikto ho mimo telefón nemôže udržať. Pokiaľ vám nepíše, je to jednoducho preto, že nechce.

Na nič sa ma nepýta

Viete, ako sa v počiatočných fázach vzťahu zdá, že sa jeden druhého neustále na niečo pýtate? Aj keď vám kladenie otázok môže občas pripadať únavné, je to dôležitá súčasť budovania akéhokoľvek vzťahu. Keď si s partnerom urobíte čas, aby ste sa o sebe navzájom všetko dozvedeli, dáte tým najavo, že sa obaja rešpektujete a radi by ste sa o živote toho druhého dozvedeli viac. Takže pokiaľ váš partner už nejaví záujem dozvedieť sa o vás nové veci, môže sa vzťahom skončiť.

Už si na vás nevšíma maličkostí

Takmer v každom gýčovitom romantickom filme chlap zdieľa, ako miluje všetky tie maličkosti, ktoré robí jeho priateľka, ako je krútenie vlasov alebo hryzenie pera. Keď niekoho zaujímate, nemôže z vás spustiť oči. Mal by do vás byť tak zapálený, že si nemôže nevšimnúť vaše výstrednosti. Ak už nebude poukazovať na to, aké roztomilé máte jamôčky alebo ako veľmi miluje váš smiech, možno je čas sa rozlúčiť.

Zápal vzťahu začína miznúť

Pamätáte si tie dievčatá v škole, ktoré sa správali, akoby už nikdy nemali vidieť svojich chlapcov, keď budú o jednu triedu vedľa? Spôsob, akým objímali svojich partnerov, ako by to bolo prvýkrát? Mali by ste sa tak cítiť v každom zdravom vzťahu. Keď začnete prehliadať tieto malé okamihy, zápal vzťahu už vyprchal.

Tráviť spolu čas vám pripadá ako trápenie

Pre páry môže byť ťažké orientovať sa v ich nabitom programe, takže väčšina ľudí si váži každú chvíľu, ktorú strávi so svojimi drahými. Pokiaľ ale začnete mať pocit, že tráviť spolu čas je skôr povinnosťou, možno je čas s tým skončiť.

Skúste sa zoznámiť online a vyrazte na rande v Slovenskej republikeVedecký zoznamovací dotazník je skvelý na zoznámenie, či ste z Prešova alebo napríklad Žiliny.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: