Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Mám dieťa s ex

17.november 2017
Mám dieťa s ex

Ako vyjsť so svojím ex alebo ako vyjsť s otcom alebo matkou svojich detí. Niekto to má veľmi jednoduché a u niekoho to je naopak peklo. Ako to máte vy? A ako spolu najlepšie komunikovať? Aké sú pravidlá pre komunikáciu a porozchodový život s ex?

V posledných rokoch sa podľa najrôznejších a voľne dostupných štatistík rozvádza každé druhé manželstvo. Prečo je tomu tak a prečo je tak obrovský nárast rozvedených manželstiev? Dôvodom môže byť ten zrýchlený štýl života, v ktorom žijeme, neúcta k partnerovi alebo možno o tom, že sa ľudia boja, aby nestrácali čas a niečo neprešvihli, pretože život je krátky. Existuje nejaká ľahká a jednoduchá rada ohľadne spoločnej výchovy detí, ktoré máte so svojím ex?

Ako to vidia ty najmenší?

Malé deti veľmi málo vnímajú, čo hovoríte, ale o to viac vnímajú atmosféru a to, čo robíte. A určite si aj sami s detstva pamätáte, že všetko čo vám bolo zakázané, pre vás už bolo kvôli zákazu lákavejšie. Pravidlá boli od toho, aby sa porušovali. Keď budete komunikovať so svojimi deťmi a máte deti so svojím ex, dbajte na to, aby ste robili a dodržiavali to, čo naozaj hovoríte.

Nič neočakávajte

Kto nič neočakáva, nie je zbytočne sklamaný. To platí asi všetkým. Zbavte sa svojich očakávaní o tom, že váš ex je férový, že nie je zasa až taký prevít a že sa spolu dohodnete ľahko, pretože vás miloval. Nikdy neviete, ako sa po vašom rozchode zmení a nikdy neviete, kto ďalší ovplyvní jeho život. Ak keby to trebarz on sám nechcel myslieť zle, tak tých zlých našepkávačov a ľudí, ktorý ho nejako negatívnym spôsobom ovplyvnia, môže byť veľa. Ak sa vzdáte akýchkoľvek pozitívnych očakávaní, môžete na tom zarobiť a byť potom iba milo prekvapení.

Buďte milí a príjemný

Hoci to je a bude veľmi ťažké, pokúste sa biť milí. Pokiaľ s tým aj po nejakej primeranej dobe, máte neustále problém, neváhajte a obráťte sa na odborníka. Budete to robiť iba kvôli vašim deťom a treba ani iná možnosť, než odborná pomoc vo vašej komunikácii neexistuje.

Mlčte

Je jasné, že niekedy to bude obrovský problém. Držte jazyk za zubami sa musí primerane. Najväčším problémom sa môže stať i samotné predávanie detí. Jednému to nevyjde a bude mať meškanie a naruší tak tomu druhému plány. A ak to oneskorenie bude v radoch niekoľkých hodín, tak bude veľmi ťažké nepovedať nejakú poznámku alebo rovno vyčítať a rozčuľovať sa.

Mám dítě s ex

Dohovor

Vaša dohoda, týkajúca sa detí, by mala byť priamočiara. Mali by ste si dokázať vedieť povedať o to, čo potrebujete, alebo čo je potreba urobiť, aby nie len samotné predávanie prebehlo v poriadku. S partnerom ste sa už raz rozišli a možno už tam bol problém v komunikácii, nerobte tú istú chybu znovu a stále dookola. Vezmite si ponaučenie a snažte sa byť spolu v pohode už kvôli vaším spoločným deťom.

Klamanie

Kapitola sama o sebe. Sú taký, ktorým klamanie robí dobre. Namajú problém si vymyslieť rozprávku o tom, že nemajú na alimenty alebo že nestíhajú svojho potomka vyzdvihnúť. S týmito je dohoda najhoršia, ak je vôbec možná a nebude musieť dokonca zasahovať súd, aby nastavil a vymedzil presný čas, ktorý každý z vás môže so svojím potomkom tráviť. Väčšinou je normálne, že jeden ho má "vo svojej starostlivosti" a ten druhý si ho berie štandardne od piatka do nedele raz za štrnásť dní. Prázdniny a sviatky sú dohodnuté dopredu, ktoré sa zapíšu do príslušného dokumentu na príslušnom úrade. Potom už je len na každom z vás, ako budete túto dohodu rešpektovať, aby ste nedostali nejaký postih.

Komunikácia

Bavte sa iba o svojich deťoch. Už raz ste od seba, každý z vás má iný a už celkom odlišný život a možno aj nového partnera, nemusíte sa spovedať a hovoriť o svojom živote. Nie je potreba hovoriť si nejaké intímnosti alebo starosti, pokiaľ sa netýkajú detí. Naučte sa hovoriť jasne, stručne, zrozumiteľne a iba o tom, čo sa naozaj týka iba vašich detí.

Nový partner

Veľkým problémom sú aj nový partneri vašich starých expartnerov, obzvlášť pokiaľ vy ste ty, kto bol vo vzťahu dominantnejší. Môžete mať problém, že sa váš expartner nechá ovládať niekým iným, kto mu bude radiť a našepkávať, čo má a nemá robiť.

Výnimky existujú

Sú ale aj prípady, kedy spolu dvaja expartneryi začnú komunikovať ešte lepšie, ako pred tým. Niekedy to môže byť vďaka odbornej pomoci, inokedy zasa kvôli tomu, že si obidvaja uvedomili, že ide predovšetkým o ich deti a že na nich záleží viac, než na ich ješitnosti a urazenosti. Deti musia vedieť, že funguje ako matka, tak otec. Predsa len deti majú tendenciu a potreby so svojimi deťmi trošku zametať, aby docielili svojho. Jeden môže niečo zakázať, a pokiaľ spolu obaja rodičia fungovať nebudú, rýchlo dieťa tomu druhému zaklame, čo povedal ten prvý, keď vie, že si to nemá ako overiť a ani to overovať nechce. Začne to potom skúšať viac a viac a môže to mať aj veľmi škaredé následky do ich budúcnosti. Môžu sa chytiť zlej partie, budú klamať, možno kradnúť a nakoniec oboch rodičov nenávidieť. Snažte sa komunikovať už kvôli vaším deťom. Oni sú vaša budúcnosť a to, čo tu po sebe raz zanecháte. Nenechajte, aby vo vzťahoch a postojoch k ostatným ľuďom i svojím partnerom vystupovali ako vy. Ukážte im, ako sa to ma robiť správne.

Vzťahy by mali zostať aspoň spoločensky korektné. Nikto po vás nechce, aby ste hneď spolu dávali kávičku a tvárili sa, ako je všetko zaliate slnkom a medzi vami v najlepšom poriadku. Iba zrelí a rozumní ľudia sa dokážu rozísť bez zbytočných komplikácii a obaja presne pochopia, kedy nastal ten čas, kedy je potreba ukončiť už nefunkčný vzťah. Kto to dokáže, dokáže sa potom aj rozumne dohodnúť na výchove svojich detí. Pokiaľ bol problém napríklad kvôli nevere, je bohužiaľ asi jasné, že títo dvaja nebudú mať nikdy veľkú šancu sa dohodnúť normálne a bez väčších komplikácii. Príbehov o tom, ako sa vám nedarí komunikovať s vašim ex, máte určite veľmi veľa. Nie je to vôbec nič jednoduché a dosť často je to ovplyvnené i obrovskými negatívnymi emóciami. Vašu komunikáciu môže narušiť žiarlivosť, neúcta, nový partner, rodina, pripomienky vašich detí, ale i rozpoloženie z práce a veľa a veľa ďalšieho. Je iba na vás dvoch, ako sa k tomu dokážete postaviť a ako sa k tomu nakoniec postavíte. Nejde iba o vašu budúcnosť a pokoj, ale aj o budúcnosť vašeho dieťaťa a tiež o to, ako bude nakoniec vnímať svoje budúce vzťahy.

Ak si hľadáte nový vzťah tak sa registrujte na našej zoznamke.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: