Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Lekári varujú: Pozor na prehriatie organizmu!

31.júl 2014
Lekári varujú: Pozor na prehriatie organizmu!

V lete viac ako inokedy nám hrozí prehriatie organizmu. Najznámejšie choroby, úpal a úžeh. Ľudia ich často zamieňajú, aj keď nevznikajú z rovnakých príčiny, ale majú podobné následky, ktoré môžu viesť dokonca aj k dlhodobým ťažkostiam. Opatrnosť je na mieste najmä u rizikových skupín: malých detí a seniorov. Zabúdať by sme nemali ani na našich domácich miláčikov.

Príčiny

Ľudské telo máschopnosť ochladzovať sa tým, že uvoľňuje teplo do okolia. V prípade, že je termoregulácia z akýchkoľvek príčin obmedzená, dochádza k prehriatiu organizmu. Telo sa ochladzuje dvoma spôsobmi: 1) rozšírením ciev, vďaka ktorému má schopnosť uvoľňovať viac tepla 2) potné žľazy vylučujú viac vody (potu). Z tela je tak vyplavovaná nielen voda, ale aj soľ a minerály, ktoré musíme v sťažených podmienkach neustále dopĺňať. Schopnosť sa ochladzovať sa môže zhoršiť napríklad v horúcom prostredí s vysokou relatívnou vlhkosťou, kedy telo nevyplavuje toľko vody. Ohrození sú ľudia podávajúci namáhavé telesné výkony v horúčave a vlhku.

Úpal

Znamená celkové prehriatie organizmu, ktoré je zapríčinené práve fyzickou námahou v horúcom (nie nutne vlhkom prostredí). Tomuto riziku sú vystavení napríklad športovci v prekúrených halách, ľudia pracujúci v sklárňach a ďalšie. Treba podotknúť, že takému riziku sú vystavení všetci cestujúci na dlhé trasy neklimatizovanými dopravnými prostriedkami.
Ohrození sú aj domáci miláčikovia, ktorých veľmi nezodpovedne ich majitelia nechávajú čakať v autách na parkoviskách. (Sami by v takto zahriatom aute nevydržali ani minútu, ale pes musí prežiť často aj niekoľko hodín.) Nezabúdajme, že prehriatie u psa je rovnako jednoduché ako u človeka.

Úžeh

Tiež sa jedná o celkové telesné prehriatie, ale z dôvodu dlhého pobytu na slniečku a v horúčave. Príčinou býva dlhodobé vystavenie priamym slnečným lúčom, nedostatočná hydratácia a ochladzovanie. Zásadné je v tomto prípade ochrana pred slnkom a najmä pokrývka hlavy.

Príznaky prehriatia organizmu

Úpal aj úžeh sa prejavujú veľmi podobne. Telesná teplota sa môže vyšplhať až nad 40 ° C, prvými príznakmi sú malátnosť, veľká únava, bolesti hlavy, závraty, začervenaná pokožka, nevoľnosť a zvracanie. Zrýchľuje sa tep a dýchanie je len plytké. Môžu sa pridať náhle zmeny nálady, halucinácie a človek môže upadnúť do bezvedomia.

Úpal sa môže ukázať až s niekoľkohodinovým oneskorením niektorými z vyššie uvedených príznakov. Na začervenanej pokožke môžu vyskákať pľuzgiere, môže sa dostaviť bolesti hrdla, plus bolesť krčnej chrbtice a hlavy.

Ďalšie poruchy z horúčavy

Teplo, pobyt na slniečku, namáhavá fyzická činnosť v horúcom prostredí môžu viesť aj k ďalším ťažkostiam. Vyčerpanie z tepla (exhauscia), ktoré sa prejavuje zmätenosťou, opileckým stavom (delírium). Vyčerpanie býva spôsobené nedostatkom tekutín. Nedostatočná prevencia a málo tekutín môžu viesť aj k svalovým kŕčom z tepla, neschopnosti pohnúť končatinami, ktoré Vami samovoľne trhajú. Postihnuté môže byť aj brucho. Všetky poruchy môžu nakoniec viesť k mdlobám z horúčavy, postihnutá osoba stráca vedomie. Príčinou je nedostatočné prekrvenie mozgu napriek rozšíreným cievam.

klobuk

Lepšie je začať s prevenciou než liečbou

Predchádzať zdravotným poruchám z horúčavy a pobytu na slniečku možno ľahko. Rozhodne by sme nemali vychádzať medzi 11 a 15 hodinou von na priame slnečné lúče. Bábätká by nemali byť vôbec vystavované slniečku, dospelí ľudia by mali v inkriminovanú dobu počkať vo vetranej miestnosti. Ak musíme byť vonku, mali by sme si aspoň vyhľadať tieň a vyhnúť sa slnečným lúčom. Dôležité je neustále priebežne po dúškoch dopĺňať tekutiny. Uvedomme si, že sa potíme a vyplavujeme veľa soli a dôležitých minerálov. Dobré je sa k obyčajnej vode napiť aj iontového nápoja alebo minerálnej vody.

Nezabúdajme chrániť pokožku. Vhodné je nielen namazanie krémom s UV filtrom, ale aj vzdušné oblečenie, ktoré zabraňuje priamemu kontaktu pokožky so slnečnými lúčmi. V neposlednom rade by sme mali chrániť hlavu a oči, ideálne je vzdušná pokrývka ako slamený klobúk.

Záchranné opatrenia

V prípade, že dôjde k prehriatiu organizmu, mali by sme pacienta začať zľahka a postupne chladiť. Najprv dotyčného uložíme do chladného tienistého prostredia, mierne mu podložíme nohy a postupne prikladáme chladivé obklady na čelo a hrudník. Teplotu by sme nemali znižovať príliš, stačí na 39 ° C minimálne na 38 ° C, pacient by mohol utrpieť teplotný šok alebo by mohlo dôjsť k podchladeniu organizmu. Nezvládame postihnutého udržať pri vedomí, je nutné privolať lekársku pomoc. Neskoro liečené prehriatie môže viesť k dlhodobým neurologickým problémom.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: