Presná príčina migrény nieje známa, ale je považovaná za výsledok abnormálnej mozgovej aktivity, ktorá dočastne ovplyvňuje nervové signály, chcemické látky a krvné cievy v mozgu. Niektoré ženy zažívajú migrény kvôli zmenám v hladinách hormónov.
Migréna je typ bolesti hlavy, ktorá spôsobuje intenzívne pulzujúce pocity v jednej oblasti hlavy. To môže byť sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním a citlivosťou na svetlo alebo zvuk. Migrenózne bolesti hlavy sú veľmi bolestivé. Migréna trvá obvykle štyri hodiny dokonca až šesť dní. Áno, migrény môžu trvať aj niekoľko dní. Niektorí ľudia majú migrény niekoľkokrát mesačne, iný menej často. Početnosť útokov sa líši od človeka k človeku.
Migréna je tretia najčastejšia choroba na svete a migrénami trpí veľmi veľa ľudí, ale pravý počet prípadov je pravdepodobne vyšší, pretože mnoho ľudí nebolo nikdy formálne diagnostikovaní. Migréna postihuje omnoho častejšie ženy. Traja zo štyroch pacientov trpiacích migrénov sú ženy, najčastejšie o veku od dvadsiatich do štyridsiatich piatich rokov.
Presná príčina migrény zostáva viacmenej neznáma. Výskum naznačuje, že môžu hrať rolu genetické a enviromentálne faktory. Môžu byť tiež zahrnuté niektoré chemické nerovnováhy v mozgu. Depresia a úzkosť sú tiež už dlho spájané s migrénou. Hladiny serotonínu počas migrénovýh záchvatov klesajú, čo spôsobuje, že systém uvoľňuje látky nazývané neuropeptidy, ktoré spôsobujú bolesť hlavy. Zmena počasia alebo barometrického tlaku, tiež môžu spôsobiť nerovnováhu v mozgu a vyvolať migrénu.
Pacienti trpiaci migrénou, ktorí majú toto ochorenie historicky v rodine.
Pacienti trpiaci migrénou obvykle zažívajú svoje prvé príznaky už počas dospievania. Väčšina ľudí, ktorí majú migrénu, mali svoj prvý útok skôr, než dosiahli vek štyridsať rokov. Ale migrény môžu začať kedykoľvek v živote, v závislosti na iných faktoroch.
Počas detstva migrény ovplyvňujú chlapcov viac ako dievčatá, ale tento trend sa potom v priebehu dospievania mení. V dospelosti sú na tom ženy ale omnoho horšie ako muži. Zdá sa, že hrajú rolu predovšetkým hormonálne zmeny, najmä estrogén. Niektoré ženy zistili, že hormonálne lieky, ako sú napríklad antikoncepcia, zhoršujú migrény, zatiaľčo iné zistili, že niektoré preparáty znižujú frekvenciu bolesti hlavy.
Ženy, ktoré zažívajú migrény, ich majú najčastejšie bezprostredne pred alebo krátko po menštruačnom období, kedy dochádza k zníženiu hladiny estrogénu. Frekvencia, závažnosť a dĺžka migrény sa môžu zmeniť počas tehotenstva alebo menopauzy. Niektoré ženy uvádzajú, že až počas tehotenstva zažili prvý migrénový záchvat alebo že sa ich záchvaty počas tehotenstva zhoršili, zatiaľčo ale iné zaznamenali menej bolesti hlavy. Vždy je to veľmi rôznorodé, pretože každé telo a každý organizmus reaguje odlišne. Migrény majú tendenciu byť menej časté a závažné pri niektorých ženách po menopauze, keď sú hormonálne hladiny viac konzistentné.
Vedenie deníka je jedným zo spôsobov, ako minimalizovať riziko migrény. Zistíte, čo ešte môžete urobiť a čo ste kedy urobili zle, a preto sa migréna dostavila. Skúste si viesť knihu svojich každodenných návykov aj s pitným režimom.
Pri väčšine ľudí existuje niekoľko spúšťačou migrénových záchvatov:
Niektoré potraviny, vrátane čokolád, mliečných výrobkov a najmä niektoré syry, rovnako ako niektoré druhy ovocia, ako napríklad avokádo, banány a citrusy, ale tiež mäso obsahujúce dusičnany, čo je slanina, sušené mäso, niektoré salámy a tiež niektoré orechy aj semená môžu vyvolať migrény. Potraviny obsahujúce aminokyselinu tyramín sú spojené so vznikom migrény, sú to potraviny ako napríklad zrejúce syry, údené ryby, kuracia pečeň, figy, niektoré fazule a červené víno. Umelé sladidlo aspartan a glutamát monosódny, môžu tiež vyvolať migrény. Migréna sa ale môže objaviť tiež, keď budete jesť nepravideľne a nebudete dodržovať pitný režim. Alkohol a vysoko kofeinové nápoje sú označené tiež ako potencionálne spúšťače.
Každodenný stres môže tiež vyvolať migrény, ale aj opačne, chronická bolesť migrény môže spôsobiť stres. Je dôležité nájsť spôsoby, ako znížiť alebo zamedziť stresové faktory, v práci a doma, pokiaľ je to možné. Zamyslite sa nad svojim denným programom a zvážte, či môžete niekde v niečom upustiť alebo dokonca niečo zo svojho plne nabitého programu vynechať.
Akékoľvek jasné svetlá alebo záblesky sú známe ako spúšťače spôsobujúce migrény pri viacerých ľuďoch, ktorí sú k migrénam náchylnejší. Silné zvuky a rovnako tak silné pachy napríklad z parfémov, čistiacích prostriedkov alebo dym z cigariet sú veľmi zreteľne spojené s nástupom migrény. Otázkou iba je, či sú to iba spúšťače alebo zreteľné podnety k vzniku migrén.
Nadmerné užívanie liekov môže niekedy viesť k bolestiam hlavy, rovnako ako už zmienená antikoncepcia.
Jedna tretina ľudí uvádza dehydratáciu ako podnet k migréne. Uistite sa, že budete o celý deň piť dostatok vody a megrény by sa vám mali vyhnúť.
Príliš málo alebo príliš veľa spánku môže vyvolať migrénu u nektorých ľudí, rovnako ako zmeny v časoch medzi vstávaním a zaspávaním a výnimkou nie je ani jet lag, ktorý vzniká pri prekročení väčšieho počtu časových pásem.
Možnosti lekárskej liečby sú dvojaké. Sú to lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky, akonáhle začne bolesť hlavy, a lieky, zabraňujú tomu, aby sa delá bolesť hlavy alebo znížila frekvencia a závažnosť. Lieky, ktoré mali profylaktický účinok na migrény, neboli vyvinuté špeciálne pre tento konkrétny stav, ale boli primerane určené k liečbe kardiovaskulárnych stavov, záchvatov a depresií.
Symptómy migrény sa líšia v závislosti na type migrény. Čo oddeľuje migrény od ťažkých bolestí hlavy, je to, že majú tendenciu zahrňovať fázy: varovnú fázu, bolesť hlavy a to, čo sa nazýva opica. Pri pacientoch trpiacich migrénou sa však nemusia vyskytnúť všetké štádiá. Môžete si všimnúť prvé príznaky migrény pred nástupom útoku. Tieto skoré príznaky môžu zahrňovať zmeny nálad, chuť k jedlu, ztuhnutosť svalov, sústredenie ťažkostí, citlivosť na zvuk alebo svetlo, únavu a problémy so spánkom, zívanie a častí močenie. Bolesť prichádza s fázou zvanou bolest hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až tri dni. Pulzujúca bolesť môže začínať na jednej strane a pohybovať sa tak , aby obťažovala obe strany vašej hlavy. To môže byť sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním, rovnako ako rozmazané videnie a citlivosť na určité podnety. V poslednej fáze migrény, kde sa bolesť hlavy zmierni, sa môže objaviť únava a bolesti tela. Mohli by ste mať problémy so sústredením a boli by ste precitlivelí omnoho viac na určité podnety.
Nehambite sa za svoje migrény. Len si dajte pozor na to, ako často ich máte a nepodceňujte sa. Môžu byť znakom toho, že s vašim telom nie je niečo v poriadku. Pokiaľ teda ani lepší pitný režim a obmedzenie stresových situácií nepomôže, neváhajte a navštívte svojho praktického alebo nejakého odborného lekára v akomkoľvek meste v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici alebo aj v Prešove.
[kač]